• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Haşim Kılıç'ın Paralel Şovuna Hükümetten Tokat Gibi Cevap Geldi!

Haşim Kılıç'ın Paralel Şovuna Hükümetten Tokat Gibi Cevap Geldi!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın sözleri hakkında açıklama yaptı.

 

 

Haşim Kılıç’ın emekliliğinin yaklaşması nedeniyle yeni arayışlar içinde olabileceğini belirten Bozdağ, Kılıç’ın eleştirileri kişiselleştirdiğini savundu. Bakan Bozdağ, açıklamayı neden Adalet Bakanlığı yerine Meclis’te yapıldığının sorulması üzerine ‘En doğru cevabı Meclis’ten vermek olduğuna inandım’ cevabını verdi. Bozdağ, Kılıç’ı istifaya davet etmediğini de sözlerine ekledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a hükümet adına ilk tepki Bekir Bozdağ’dan geldi.

HUKUKİ DEĞİL SİYASİ KONUŞMA

Bozdağ özetle şunları söyledi; Başkan, mahkemenin nezaketine yakışmayacak bir üslup içinde konuştu.

Yaptığı konuşma siyasidir. Baştan sona siyasi polemiklerle doludur. Gündemdeki bütün konuları siyasi aktör gibi cevaplandırmıştır. Siyasi polemikleri AYM Başkanı değil siyasi partilerin temsilcileri yapmalıdır. Muhalefet partileri AYM yetkimizi gasp etti diye alınmaz umarım. Mahkemeler kararları ile konuşur. Mahkemenin veya başkanın kararlarını savunması kararlardaki zayıflığı ortadan kaldırmaz. Mahkeme kararları eleştirilemez kutsal metinler değildir.

İşte Bozdağ’ın açıklamalarından satır başları:

“ELEŞTİRİLERİ KİŞİSELLEŞTİRMİŞ”

“AYM Başkanı toplantıya davet ettiği kıymetli konukları huzurunda mahkemenin nezaketine yakışmayacak üslupla yakışmadı. Siyasi polemiklerle dolu konuşma olduğu, başkanın mahkeme kararlarına dönük eleştiriler kişiselleştirdiği anlaşılmaktadır. Başkanın konuşması hukuki olmak zorunda. Yaptığı konuşma siyasidir. Baştan sona siyasi polemiklerle doludur. Gündemdeki bütün konuları siyasi aktör gibi cevaplandırmıştır. Siyasi polemikleri AYM Başkanı değil siyasi partilerin temsilcileri yapmalıdır.

“MUHALEFET ALINMAZ UMARIM”

Muhalefet  partileri AYM yetkimizi gasp etti diye alınmaz umarım. Mahkemeler kararları ile konuşur. Mahkemenin  veya başkanın kararlarını savunması kararlardaki zayıflığı ortadan kaldırmaz. Mahkeme kararları eleştirilemez kutsal metinler değildir.

“NİYET OKUMA YETKİSİ YOKTUR”

AYM Başkanı, anayasaya, kanuna, hukuka bağlı hareketle mükelleftir. Niyet okuma görev ve yetkisi yoktur. Niyet okuyor ve insanları itham ediyorsa objektif ve tarafsız hukuk ilkelerine göre karar verilip verilmediği sorgulanır.

“VESAYET ORGANI GİBİ…”

AYM Başkanı, konuşmasında AYM’nin yasamanın, yürütmenin yargının üzerinde olduğunu ifade ile ‘Biz vatandaşların sorunlarını çözmek için hazırız’ mesajı vererek,  çok güçlü bir alternatif bir iktidar olarak gösteriyor. AYM’nin veya başkanın yasama, yürütme ve yargı üzerinde vesayet organı gibi hareket etme hak ve yetkisi yoktur.

“ANAYASA MAHKEMESİ’Nİ KURAN TBMM’DİR”

AYM’yi kuran da kanun çıkaran da TBMM’dir. Hiçbir kişi, makam, merci TBMM’nin üzerinde değildir, bundan sonra da olmayacaktır. Millet her zaman iradesine sahip çıkmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Herkes hukukun içinde hareket etmekle mükelleftir.

“YARGI İÇİNDEKİ GRUPLAŞMAYA KARŞIYIZ”

AYM’nin yasama, yürütme, adli ve idari yargı görevi yoktur. Yargının tarafsız ve bağımsız olması demokrasimizin teminatıdır. Yargının bir ideolojinin, siyasi fikrin arka bahçesi olmasına rıza göstermedik, göstermemiz mümkün değildir. Yargı içindeki gruplaşmalara karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. 2010 anayasa değişikliği bunun sonucudur.

“AYM TEMYİZ MAHKEMESİ DEĞİLDİR”

AYM Başkanı ilk derece mahkemelerinde görev yapanları da eleştirmiştir. Temyiz mahkemesi olmadığı halde AYM’nin temyiz mahkemesi gibi algılanmasından övünç duyduğunu açıklamıştır. AYM, ilk derece mahkemelerinin üzerinde bir temyiz mahkemesi değildir. Yargıtay ve Danıştay üzerinde de süper bir temyiz mahkemesi değildir.

“KARARI ELEŞTİRMEK HERKESİN DOĞAL HAKKI”

AYM Başkanının Twitter kararının arkasında durması anayasanın hükmünün ihlal edildiği gerçeğini ortadan kaldırmaz. Kararı eleştirmek herkesin en doğal hakkıdır.

“TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MUHALEFETİ OLMUŞTUR”

Türkiye’nin yeni bir muhalefeti olmuştur. Muhalefet partileri boşluğu dolduramamıştır. AYM Başkanımız da bu boşluğu doldurmaya niyetlenmiş gözüküyor. Hayırlı olsun diyorum.

SORU-CEVAP

İstifaya çağırıyor musunuz?

İstifa çağrım yok. Kendi takdiridir. Emekliliğine 10 ay var bildiğim kadarıyla.

Açıklamayı neden Meclis’te yaptınız?

Meclis’i yok sayan, yürütmeyi yok sayan, bunların üstünde AYM’yi sadece hak ve adalet dağıtan sorun çözen diye takdim eden bir anlayışa en doğru cevabı Meclis’ten vermek olduğuna inandığım için burada açıklama yapmayı uygun gördüm.

“SİYASİ AKTÖR GİBİ KONUŞTU”

Ben Adalet Bakanı sıfatı ile açıklama yapıyorum. Sayın Kılıç, bir siyasi aktör gibi konuştu. Bir hukuk adamı kimliği ile değil, her ayrıntıyla ilgili polemiğe girdi.

“NEZAKETLE BAĞDAŞMAZ”

Davet ettiği insanları kendi belirliyor. Davet ettiği kişilerle konuşabileceği her hususu uygun mekanlarda konuşabilir. Birini evinize davet edip sonra olmadık şeylerle itham ediyorsunuz. Bu nezaketle bağdaşmaz

Cemil Çiçek ‘tokat’ ifadesini kullandı?

Onun açıklamasına bir şey demem mümkün olmaz. Evinize davet ettiğiniz misafirlere saygıyla hitapla mükellefsiniz Geçmişte de pek çok AYM Başkanı değerlendirmeler yaptılar. Ama hiçbiri nezaketini bu düzeye düşürmemişti. Hukuki bir değerlendirme yapmamıştır. Siyasal polemiklere girmiştir. Bir takım imalara, ithamlarda bulunmuştur. Bu üslup yakışmadı, uygun da düşmedi

“HAŞİM KILIÇ YENİ ARAYIŞLARDA SANIRIM”

Emekliliğine az bir süre kaldığı için yeni arayışlarda sanırım. Şu anda muhalefet boşluğu var. Muhalefetin yetkilerini Kılıç üzerine almış. CHP ne der, diğerleri ne der, onlara sormanız lazım. AYM’nin görevleri, kanunların ve KHK’ların TBMM içtüzüğü şekil ve esas bakımından anayasaya uygunluğunu denetlemektir. Siyasi polemikler yapmak, yasama organı bu işi çözemedi ben çözdüm demek gibi görevi yoktur.

“MAHKEME BAŞKANLARI POLEMİKLERLE GÜNDEME GELMEMELİ”

Mahkeme başkanları ve hakimler bu tür polemiklerle gündeme gelmemeli. İnsanlar karara katılır ya da katılmaz. Kararı verenler eleştirileri dikkate almalı, bundan alınganlık duymamalı.

“HER ELEŞTİRİ YOL GÖSTERİR”

Her eleştiri yol gösterir. Kişilerin itibarsızlaştırılması, kişilerin rencide edilmesi için eleştiri yapılmaz. Biz sadece kararları eleştiriyoruz. Anayasa olağan kanun yolları tüketilmeden bireysel başvuru yapılamaz diyor. Bu kadar açık.

“YASAMA GASPI OLUR”

Mahkeme anayasaya uymak zorundadır. Mahkemenin vermediği yetkiyi ihdas edemez. Bu yasama gaspı olur.

Haşim Kılıç’ın paralel yargı ile ilgili sözleri hakkında bir şey söyleyecek misiniz?

Sayın Kılıç’ın her şeyine cevap yetiştirmek öyle şey değil. Sayın Kılıç siyasi parti lideri edasıyla konuşmuştur. AYM Başkanı sıfatın taşıması konuşmasının bu yönünü değiştirmez. Kendi mahkemesindeki tasarrufları yapsa daha yerinde olur.


 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim