• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Haşhaşi Sürüsünün Üstüne Atladığı Manşet Yalan Çıktı!

Haşhaşi Sürüsünün Üstüne Atladığı Manşet Yalan Çıktı!
Bugün Cumhuriyet Gazetesinin manşetinde yer alan ve haşhaşi sürüsünün üstüne atladığı “Koruyu satmışlar” başlıklı haber yalan çıktı.

 

 

Hüseyin Avni Paşa Korusu ile ilgili haber Cengiz İnşaat tarafından yalanlandı.

Açıklama şöyle:

• Hüseyin Avni Paşa Korusu olarak anılan gayrimenkul İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Hacı Hesna Hatun Mahallesinde bulunan 107 ve 108 pafta, 1310 ada, 146 parsel sayılı ve 81.511,94 m2 yüzölçümü ile kayıtlı koru nitelikli taşınmazdır.

• Gayrimenkulün 65/100 oranındaki hissesi 23.10.2007 tarihinde, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ‘yi temsilen ESKİDJİ A.Ş. tarafından ihale edilmiş olup, söz konusu taşınmaz en yüksek teklifi veren Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, 31.690.132 TL (otuzbir milyon altıyüzdoksan bin yüzotuziki Türk Lirası) bedelle satın alınmıştır. İhale ile ilgili mali ve diğer yükümlülükler Şirketimiz tarafından tamamen yerine getirilmiş olup bu husus TMSF’nin resmi kayıtları ile de sabittir. Dolayısıyla adı geçen koru nitelikteki taşınmazın bu kısmı, Şirketimiz tarafından bedeli ödenerek iktisap edilmiştir.

• Gayrimenkulün 35/100 oranında hisse sahibi bulunan, Sayın Zeynel Abidin Erdem (30/100 oran) ve Sayın Mehmet Nezih Erdem’in hisseleri (5/100 oran) 30.10.2009 tarihinde 20.752.325 TL (yirmi milyon yediyüzelliki bin üçyüzyirmibeş Türk Lirası) bedelle Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alınmıştır.

• 08.03.2013 tarihli tapu ise yukarıdaki işlemlerden sonra düzenlenen bir tescil tapusu olup söz konusu tapu T.C. İstanbul Valiliği Kadastro Müdürlüğü Üsküdar Kadastro Mühendisliği tarafından gerçekleştirilen yeni yüz ölçüm tespiti işlemi sonucunda tanzim edilmiştir. Resmi tapu kayıtları ile sabit olduğu üzere ve ilgili tapu senedinde de görüleceği gibi bu yeni tapunun düzenlenmesi sırasında açıklanan edinme sebebi “Teknik Hataların (yüzölçümünün) düzeltilmesi işlemidir”.

Bu nedenle yukarıda yer alan ve Şirketimiz tarafından bedelleri ödenerek satın alınan hisselerin birleştirilmesi sonucunda düzenlenen tapu senedinde satış bedelinin “0”-TL olarak gösterilmesi olağan bir Tapu Müdürlüğü uygulamasıdır. Dolayısıyla anılan haberde geçen “Koruyu bedava satmışlar” ibaresi, bu haberin olayın iç yüzü araştırılmadan ve sorumlu basın anlayışına aykırı olarak yapıldığını göstermektedir.

• Öte yandan Hüseyin Avni Paşa Korusu ile ilgili hiçbir imar değişikliği talebi veya girişimi olmadığı gibi Boğaziçi ön görünüm içinde olan koruda verilmiş hiçbir imar hakkı söz konusu değildir ve hukuken de olamaz. Bununla birlikte koru alanı içinde bulunan mevcut Köşk yapısının ve ilaveten üç adet tarihi yapının restorasyonu ile ilgili T.C. Turizm Bakanlığı İstanbul VI Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne müracaatımız mevcuttur. Amacımız bu tarihi yapıların bir an önce restore edilerek metruk yapıdan kullanılabilir duruma getirilmesidir.

• Ayrıca Koru alanı içindeki çok değerli ağaç yapısının korunması, tescilli ağaçların belirlenmesi ve ağaç bakımlarının yapılması amacıyla Temmuz 2012 tarihli T.C. İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Öğretim üyelerince hazırlanmış Hüseyin Avni Paşa Korusu Bitki Doku Analizi ve Bakım, Koruma ve Geliştirme Raporu doğrultusunda, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 2. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonuna başvurulmuş ve Komisyonca yerinde yapılan inceleme sonucunda, 09.04.2013 tarih ve 02-358 no.lu karar yazısı ile koru bakımı amaçlı, alt örtü temizliği, ağaç bakım çalışmaları yapılması, kurumuş ya da kurumaya yüz tutmuş 16 adet ağacın kaldırılarak yerine aynı miktarda boğaz florasına uygun ağaç dikimi Komisyon tarafından uygun bulunmuştur. Ayrıca yine aynı kararla 26 adet ağaç ise “Anıt Ağaç” kapsamına alınmıştır. Sonuç olarak yıllardır bakım yapılmayan koruya bakım yapılmış ve çökmek üzere olan koruya yeniden hayat kazandırılmıştır.

• Açıklanan nedenlerle; Şirketimiz Cengiz İnşaat San. ve Tic. A.Ş. hakkında Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan bu haberdeki bilgiler tamamen asılsız, gerçek dışı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Cengiz’i ve Şirketimizi yıpratmaya yöneliktir. Bu nedenle sorumlular hakkında her türlü yasal yollara başvurulacaktır.

Mehmet Cengiz ve Cengiz İnşaat San. ve Tic. A.Ş. Vekili

Avukat Ahmet Mutlu

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim