• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HARBİYE'DE RADİKAL DEĞİŞİKLİK!

HARBİYEDE RADİKAL DEĞİŞİKLİK!
Kara Harp Okulu tarihinde ilk kez askeri liseden gelen öğrencilerin sayısı, düz liselerden gelen öğrencilere göre azınlıkta kaldı. Okula bu yıl giren 850 öğrencinin yüzde 70'i sivil liselerden...

 

Barkın ŞIK / ANKARA
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı Kara Harp Okulu'nda bir ilk... Okul tarihinde ilk kez, askeri liselerden mezun olarak Harbiye'de öğrenim görmeye başlayan öğrenciler azınlıkta kaldı. 2009 - 2010 öğretim yılında Kara Harp Okulu'na başlayan yaklaşık 850 öğrencinin yüzde 70'i sivil liselerden, yüzde 30'u ise askeri liselerden.

Oranlar şaşkınlık yarattı
Harbiye'nin yerleşik geleneklerini yıkan bu yılki uygulamanın nedeni henüz netlik kazanmadı. TSK'nin ihtiyaçları dikkate alınarak Kara Harp Okulu'na öğrenci gönderen askeri liselere her yıl 800'ün üzerinde öğrenci kaydediliyor. Harp Okulu'nun bu yıl askeri liselerden sadece 300 civarında öğrenci alması merak uyandırdı ve dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre, Kara Harp Okulu'na daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 850 öğrenci alındı. Ancak bu öğrencilerin sadece 300 kadarı Kuleli ve Maltepe askeri liselerinden. Sayıları 550 civarında olan diğer öğrenciler ise sivil lise mezunları arasından alındı. Sivil liselerden gelen öğrencilerin oranının yüzde 70'e ulaşması Kara Harp Okulu tarihinde ilk kez yaşanıyor.

Gelenlerin yüzde 24'ü kız
Kara Harp Okulu'na 'pozitif ayrımcılık' ilkesi doğrultusunda, 2004'ten bu yana her yıl sivil lise mezunu 20-25 civarında kız öğrenci alınıyordu. Sivil liselerden gelen erkek öğrencilerin sayıları ise yok denecek kadar azdı.
Harbiye'ye bu yıl sivil liselerden ilk kez 500'ün üzerinde erkek öğrenci de alınmış oldu. Sivil liselerden gelen bu öğrencilerin 24'nün ise daha önceki yıllardaki gibi kızlardan oluştuğu öğrenildi.

 Kara Harp Okulu, bu yıla kadar öğrenci ihtiyacının tamamına yakınını İstanbul'daki Kuleli Askeri Lisesi ile İzmir'deki Maltepe Askeri Lisesi'nden karşılıyordu. Kuleli ve Maltepe Askeri liseleri, her yıl toplam 800 civarında mezun veriyor. Askeri liseye girerken imzalanan sözleşmeye göre, okuldan ayrılmak veya Kara Harp Okulu'na devam etmeyen öğrencilerin aileleri yaklaşık 50 bin TL tazminat ödüyor

Subay üyeye veto  kararı yürürlükte
ANAYASA Mahkemesi'nin, askeri mahkemelerde subay üye bulunmasını öngören kanun hükmünün iptaline ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. İptal hükmü, bir yıl sonra yürürlüğe girecek. Kararın gerekçesinde askeri mahkemelerde görevli subay üyeler askeri hakim olmadıkları ve bu görevi asıl görevlerine ek olarak yerine getirdikleri için, mesleki sicil verilmediği, sicillerinin askeri hiyerarşi içerisinde düzenlendiği vurgulandı.Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, Anayasa'ya göre, hakim ve mahkemelerin bağımsızlık esasına göre görev yapmasının zorunlu olduğu, buna askeri mahkeme ve hakimlerin de dahil bulunduğunu belirtmişti.

Ergenekon savcısına tazminat yolu açıldı
YARGITAY Hukuk Genel Kurulu, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları aleyhinde açılan manevi tazminat davasını ''görev yönünden'' reddeden Daire kararını gerekçesini değiştirerek onadı. Savcılar hakkında adliye mahkemelerinde genel hükümlere göre dava açılabilecek.
'Ergenekon'' davasında yargılanan tutuklu sanık Behiç Gürcihan'ın nişanlısı Fatma Sibel Yüksek ve Gazeteci Müyesser Uğur, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın aleyhinde ayrı ayrı manevi tazminat davası açmışlardı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim