• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HAMAS ŞERİATI ÇİĞNİYOR MU?

HAMAS ŞERİATI ÇİĞNİYOR MU?
Hamas liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Hamas'ın İslam Şeriatı'na aykırı hareket ettiği iddialarına yanıt verdi.

Bir hafta önce Rafah'ta yaşanan çatışmalarda 24 kişi ölmüş, 120 kişi de yaralanmıştı. Çatışmalar sonrasında Hamas'a "İslam Şeriatı'na aykırı hareket ettiği, Ensarullah'ın taleplerinin İsmail Heniyye hükümetine sunduğu taleplerinde haklı olduğu ve Filistin polisinin Ensarullah'a müdahalasinin sorunu büyüttüğü" suçlamaları yöneltildi.

İsra Haber bu suçlamaları Hamas liderlerinden ve aynı zamanda İslam Üniversitesi'nde Hadis bilim dalında öğretim görevlisi olan Dr. İsmail Rıdvan'a sordu.

Analiz Merkezi olarak aynen aktarıyoruz: 

İşte Filistin muhabirimiz Ahmed Yusuf'un soruları ve Dr. İsmail'in yanıtları:

Ensarullah adlı cemaat, Hamas’ın İslam Şeriatı’nı uygulamadığı iddia etti. Bunun için de İslam Emirliği’ni ilan kararı aldı. Siz, İslam Şeriatı’nı uygulamıyor musunuz?

Dr. İsmail Rıdvan: Değerli kardeşim, hükümet toplumda İslam’a aykırı olan uygulamaları kaldırmak için önemli adımlar attı. Filistin Meclisi de toplumu ifsada yol açan, içkiyi helal kılan, faiz vb uygulamalara ilişkin İslam Şeriatı’na aykırı olan kanunları değiştirdi.

Hanif olan dinimize aykırı olan kanunları değiştirmek için bir çok girişimde bulundu. Filistin yargısı da toplumda İslam’a aykırı olan uygulamaları değiştirmek ve ahlaksızlıklara son vermek için çalışmalar yaptı.

Filistin Meclisi, İslam’a ve Filistin toplumuna aykırı olan yaklaşık 44 kanunda değişikliğine gitti. Ve daha onlarca kanun, oluşturulan komisyonlar tarafından düzenlenmeyi beklemektedir.

Filistin hükümeti, Meclis ve Yargı, Filistin toplumunu tedrici bir yöntemle değiştirmek için çalıştı ve çalışmaya da devam etmektedir. Değişim sürecinin tedrici olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Öncelikle insanlarımızı bu değişime hazırlamakla yükümlüyüz. İslami hükümlerin uygulanmasında tedricilik, İslami bir metottur.

Diğer yandan Hamas ve Filistin hükümetindeki liderler, müslümandırlar, mücahiddirler. İslami ilkelerinden hiçbirisinde pazarlığı kesinlikle kabul etmediler. Toplumun ahlaki seviyesini yükseltmek ve İslami hükümleri tedrici bir yöntemle uygulamak için çalışmaktadırlar.

Değişikliklerle ilgili bir örnek verebilir misiniz?

Dr. İsmail Rıdvan: Bununla ilgili bir çok örnek var. Mesela Filistin Yönetimi, memurlarının maaşlarını, elde ettiği faizlerle öderken Filistin Hükümeti, faize bulaşan bir tek doları dahi memuruna maaş olarak vermemiştir. Daha detaylı bilgiye Filistin Meclisi Hukuk komisyonu başkanı Muhammed Farac el Ğul ve milletvekilimiz Muşir el Mısri'den alabilirsiniz.

Allah, içkiyi haram kılmış ama bunu tedrici olarak yapmıştır. Bir anda haram olduğunu bildirmemiştir. Bu esasın her zaman için dikkate alınması gerekmektedir.

O halde Hamas’ın nihai hedefinin İslam Şeriatı’nın uygulanması olduğunu söyleyebilir miyiz?

Dr. İsmail Rıdvan: Evet. Hatta sadece Hamas değil. Tüm İslami hareketlerin nihai hedefi İslam Şeriatı’nın tam olarak uygulanmasıdır. Fakat bunun tedrici olarak yapılması gerektiğinin altını çizmekteyiz.

Demokrasi yöntemini nenen kabuk ettiniz?

Dr. İsmail Rıdvan: Biz, hareketimizde ve kurumlarımız da Şura esasına dayanıyoruz. Demokrasiyi “Şura” olarak görmekteyiz. Filistin’deki cahili esasları değiştirmek için seçimlere girmeye karar verdik. Hamas hareketi, seçimlerde elde ettiği başarıdan sonra cahili bir çok esası değiştirmeyi, ıslah etmeyi başardı. Çünkü seçimlere de bu dine hizmet etmek, toplumu ıslah etmek amacıyla girdik.

Tabi seçimlere girmekle batı demokrasisinin, “hüküm, çoğunluğun görüşüne göre belirlenir esasını” asla kabul etmedik. Bu, bizim düşüncemize ve metodumuza uygun değildir.

Biz, şuan üzerinde bulunduğumuz yöntemle İslam Şeriatı’nın Filistin’de uygulayacağımızı ümid etmekteyiz.

Çıkan çatışmalarda 24 kişi öldü. 120 kişi yaralandı. Kan dökmeden de soruna çözüm bulmak mümkün değil miydi?

Dr. İsmail Rıdvan: Hamas ve Filistin hükümeti hatta alimler, soruna diyalogla, barışçıl yolla çözüm bulmak için büyük çaba sarfetti. Sonuçta istediğimiz yönde soruna çözüm bulamadık. Çünkü hiçbir arabulucuyu kabul etmediler. Filistin polisinin güce başvurması nihai ve zorunluydu. Bununla ilgili olarak da daha doyurucu bilgilere Filistin hükümetinin sözcüleri olan Tahir Nono ve İhab Gasssin'den ulaşabilirsiniz.

Ölenler ve yaralananlar oldu. Bu durum gerçekten de çok üzücüdür. Böyle bir olayın bir kez daha başımıza gelmemesini temenni ediyoruz. Çünkü biz, Allah’ın düşmanlarına karşı bir mücadelede kan dökülmesine karşı çıkmaktayız.

Gazze’de meydana gelen olaylar bizlerin istememesine rağmen gerçekleşti. Bundan ötürü dünya Müslümanlarının bizleri anlayışla karşılamalarını bekliyoruz.

Sayın Dr. İsmail, değerli çalışma mesainizden bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Dr. İsmail Rıdvan: Biz de Filistin davasına olan duyarlılığınızdan ötürü sizlere teşkkür ediyorum.

israhaber
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim