• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Halid Meşal Beklenen Konuşmasını Yaptı

Halid Meşal Beklenen Konuşmasını Yaptı

Hamas'ın siyasi birim başkanı Halid Meşal'in haftalar öncesinden açıklanan tarihi konuşmasını  yaptı.

Halid Meşal, yaklaşık bir saat süren konuşmasında, Filistin davasını yakından ilgilendiren bir çok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye'nin başkenti Şam'da yaptığı konuşmasında Meşal, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Barack Obama'nın açıklamalarını değerlendirdi.

Obama'dan Somut Adım Bekleniyor

Meşal, Obama'nın değişiminde, haklarına sahip çıkan Filistin, Lübnan, Afganistan ve Irak direnişinin etkin unsur olduğunu, ABD yeni yönetimindeki değişimde, Bush'un siyasetini kabul edenlerin etkili olmadığını ifade etti.

Bölgeye yönelik her türlü değişime açık olduklarını ifade eden Meşal, değişim siyasette somut adımlarla da pekiştirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi, sadece konuşmada değişimin yeterli olmadığını belirtti.

Obama'nın adalet anlayışını eleştiren Meşal "Obama, nasıl bir adalet anlayışına sahiptir ki Filistinlilerden çalınan toprakları, İsrail'e ulusal bir vatan olarak vermekte, Filistinlilerden bir kısmının mülteci olarak bir kısmının da ateş altında yaşamasına razı olmaktadır" dedi.

Meşal "İsraillilerdeki aşırılık ve inaddan ötürü Batı sorumludur.. Batı ve Obama, Yahudi soykırımından söz ederken Filistin halkının yıllardır maruz kaldığı soykırımı görmezlikten geldi. Holocost'un sonuncusu da Gazze'de işlendi. Halkımız hala zulmün ve işkencenin her türlüsüne maruz kalmaktadır. Filistin halkı hala, işgal, suikast, kutsalların kirletilmesi ve evlerin yıkılmasıyla karşı karşıyadır" dedi.

Meşal ayrıca, Amerika yönetiminin aldığı kararlarda, Yahudi lobilerinin etkili olduğunu söyledi.

Meşal, Filistin halkının vaadlere karnının tok olduğunu, Obama'nın da bilmesi gerektiğini belirtti.

Netanyahu'nun Açıklamalarını Memnuniyetle Karşılayan Obama'yı Eleştirdi

Meşal, İsrail Başbakanı Benyamin Netanayahu'nun iki hafta önce yaptığı konuşmasında, yerleşim merkezlerinin durdurulmayacağına ilişkin açıklamalarının Amerika ve Avrupa tarafından memnuniyetle karşılanmasını eleştirdi.

Meşal "Amerika'nın Netanyahu'nun açıklamalarını memnuniyetle karşılaması, Obama'nın Kahire'deki açıklamalarıyla çelişmektedir" dedi.

Meşal, meşru olmayan işgalin sona erdirilmesi için dünya liderlerini ciddi adımlar atmaya çağırdı.

Meşal "Netanyahu, masayı herkesin başına çaldı. Netanyahu'nun sözünü ettiği Filistin devleti, devlet değil büyük bir hapishanedir" dedi.

Müzakereler, Başarısızlıkla Sonuçlandı

İsraille yürütülen barış müzakerelerini değerlendiren Meşal "Barış müzakereleri, geçmişteki tüm İsrail hükümetlerinde başarısızlıkla sonuçlandı" dedi.

Meşal "Netanyahu'nun konuşması, Filistin halkının haklarını yok saydı. Netanyahu'nun konuşması, Obama'nın açıklamaları aykırıdır" dedi.

Filistin topraklarında hak sahibinin, Filistinlilere ait olduğunu savunan Meşal "Biz, 6 bin yıldır bu topraklardaydık" dedi.

Netanyahu'nun Açıklamalarına Karşıyız

Meşal "Biz Hamas olarak, Netanyahu'nun konuşmasında başta Kudüs, mülteciler ve Filistin devleti olmak üzere Filistin halkının haklarıyla ilgili açıklamalarını tamamen reddediyoruz. İkinci olarak biz "Yahudilerin Filistin topraklarında hakkı olduğunu" reddediyoruz. Çünkü bunu kabul etmek, 6 milyon Filistinli mültecinin, ülkelerine dönüş hakkına karşı çıkmaktır. Biz yine Filistinli mültecilere, dönüş hakkına alternatif olarak başta Ürdün olmak üzere Arap ülkelerinde vatandaşlık hakkı verilmesine karşı çıkıyoruz. Filistin'in dışında bir Filistin'e karşı çıkıyoruz. " dedi.

Önceliğimiz, Filistin'in Kurtarılmasıdır

Meşal, "Bizim önceliğimiz devletin kurulmasından önce, Filistin'in kurtarılmasıdır.. Filistin Yönetimi'nden önce topraktır. Hamas'ın önceliği, kendisinin tanınması değil, Filistin halkının haklarının tanınmasıdır" dedi.

Meşal, Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesi için Arap liderleri, siyaset ve direnişin birleştirileceği yeni bir stratejiye göre hareket etmeye çağırdı.

Meşal "Filistin topraklarının kurtarılması için direniş, stratejik bir tercihtir" dedi. Vietnam direnişinden örnekler veren Meşal, Arap halklarının da direnişle, sömürge olmaktan kurtulduğunu, Amerikalıların da direniş hakkını İngilizlere karşı kullandığını ifade etti.

Batı Şeria'da Yapılanlar İç Barışın Önünde Engel

Meşal, "Filistinlilerin aralarındaki bölünmüşlüğe son vermeleri ve işgale karşı mücadele etmeleri, Filistin halkının çıkarınadır" dedi.

Batı Şeria'da, Amerikalı General Keith Dayton'un liderliğinde direnişi hedef alan planların uygulandığını savunan Meşal, 800'den fazla Hamaslının tutuklanmasının, Filistinliler arasındaki iç barış görüşmelerinin önünde büyük bir engel olduğunu söyledi.

Meşal, siyasi tutuklamaların iç barışl görüşmelerini engellediğini, Mısırlı yetkililere ilettiklerine işaretle, bu engelin ortadan kaldırılması için Arap liderlerin harekete geçmesini beklediklerini belirtti.

Meşal "General Dayton ve güvenlik güçlerinin Batı Şeria'da yaptıkları, iç barışın görüşmelerinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir" dedi. Meşal, Obama'dan Dayton'u geri çeğırmasını istedi.

Tutuklananların arasında kadın ve Hamaslı liderlerin de olduğunu belirten Meşal, tutukluların şiddetli işkencelere maruz kaldığını söyledi.

Meşal, Batı Şeria'daki tutuklamalara ilave olarak yardım ve sosyal kurumların da kapatıldığını ifade etti.

Gazze'nin dünyaya açılan sınır kapılarının hala kapalı olduğunu hatırlatan Meşal, ambargodan ötürü tedaviden mahrum kalan Gazzeli hastaların yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

Meşal, Filistin halkının geleceğine, dış güçlerin baskısı olmaksızın kendisinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

12 bin Filistinli esirin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Meşal, "Biz, esirlerimizi kurtarmak için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

İsrail, Halkımızı Yenemedi

Meşal "Acılarımızın şiddetli ve yaralarımızın derinliğine rağmen işgalciler, halkımızı ve ümmetimizi yenemedi. Direnişin efsanevi mücadelesi karşısında Nazi savaşı Lübnan'da olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlandı. Dünyada İsrail'e karşı oluşan bakış açısı, müzakerecilerin değil direnişin ürünüdür" dedi.

Zafer, Ümmetimizin Olacak

Meşal "Siyonist düşmanın saldırılarına karşı, halkımız ve ümmetimizde aynı safta yer alacağız. Elhamdulillah, İslam ve Arap halkları, Filistin ve direnişle beraber oldu. İslam dünyasından direnişe daha fazla destek olmasını beklemekteyiz. Filistin'in içinde ve dışındaki direnen Filistinlilere selam ediyoruz. Bizimle olan İslam ve Arap halklarına da selam ediyoruz. Vahdet, allah'ın izniyle bizi zafre daha da yaklaştıracaktır. Allahu Ekber... Zafer, halkımızın ve ümmetimizin olacaktır" dedi.

Halid Meşal'in konuşmasına Hamas'ın önde gelen liderlerinden Mahmud Zahar, Musa Ebu Merzuk ve Halil Hayya da katıldı.

Meşal'in konuşması el Cezire, BBC, el Menar, el Alem, Press tv, el Aksa ve daha bir çok uluslararası televizyondan canlı olarak yayınlandı.
 

islamigundem

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim