• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Hakimlerin SP'de Ne İşi Vardı?

Hakimlerin SPde Ne İşi Vardı?
Mahkeme hakimleri SP Genel Merkezi'nde inceleme yaptı.

 

 

 

 

Saadet Partisi Genel Merkezi'ne bugün polis eşliğinde bir heyet gelerek inceleme başlattı. Haber5.com'un edindiği bilgilere göre mahkeme heyeti Saadet Partisi genel merkezinde incelemeler yaptı.

Başta Oğuzhan Asiltürk'ün ve 10'dan fazla kişinin Saadet Partisi kongresini mahkemeye taşıması sonrası parti genel merkezi mahkeme hakimleri tarafından incelendi.

Açılan davalarda Saadet Partisi yönetiminin hukuken geçerli olmadığı, Numan Kurtulmuş'un genel başkanlık yetkilerinin elinden alınması istendi.

Milli Görüş'ün önemli simalarından Oğuzhan Asiltürk'ün şikayeti üzerine açılan davaya bakan hakim, olaylı geçen kongre için ihtiyati tedbir kararı vermek ve kongre evraklarında "deliller karartılmasın" diye polis eşliğinde Saadet Partisi genel merkezine geldi.

Açılan davalarda, kongrede usülsüzlük yapıldığı, Saadet Partisi'nin mevcut yönetiminin de bu yüzden hukuken geçerli olmadığı iddia edilerek partinin davalar sonuçlanana kadar kayyuma devredilmesi ve kayyum tarafından yönetilmesi istendiği bilgisi alındı.

SP'DE YAŞANANLARI SP GİK ÜYESİ HABER5.COM'A ANLATTI

SP Genel İdare Kurulu Üyesi Kazım Arslan Haber5.com Genel Yayın Yönetmeni İslam Arslan’a konuştu, partideki araştırmayı ve yaşananları anlattı. 

Kazım Bey SP'de bir inceleme yapıldı. Bizi bilgilendirir misiniz, nedir bu incelemenin mahiyeti?

Bir takım arkadaşlarımız kongre süreciyle ilgili dava açtılar. Bizim bildiğimiz 16 tane dava var. Bu davalardan bir tanesindeki dava hâkimi keşif yapmak üzere genel merkezimize geldi. Bu, ne siyasi partilerde ne de Türkiye'de rastladığımız bir olay. Ne de hukukta örneği olan bir olay. Bizden isteyebilecekleri en fazla kongre evraklarıdır, bu evrakları bizden bir yazıyla yâda seçim kurulundan alabilirlerdi. Ama böyle olmadı, burada inceleme ve keşif adıyla buraya geldiler.

Bu olayın kötü tarafı şu, asıl dikkat çekmemiz gereken nokta şu. 648 delegenin imzası toplanmış ve acil olağanüstü kongre talebinde bulunmuşlar. Genel merkez bu imzaların gereğini yapmak üzere hukuki süreci başlatmış. Bu hafta il başkanlarıyla istişare edecek, önümüzdeki hafta Genel İdare Kurulu üyeleriyle istişare edecek ve kongre ile ilgili bir karar açıklayacakken, bir taraftan da bu şekilde mahkeme kapılarına gidip olayı mahkemelik hale getirmek, hâkimlerle karşı karşıya getirmek; hem delegenin iradesine saygısızlıktır hem partililerin iradesine saygısızlıktır. Bu telaşı anlamak mümkün değil, bu tedirginliği anlamak mümkün değil. Asıl dikkat çekilmesi gereken nokta budur, 648 delegenin iradesine bir saygısızlık vardır, asıl önemli nokta budur.

SP kongresi ve Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un durumuyla ilgili başta Oğuzhan Asiltürk başta olmak üzere 10’dan fazla kişinin dava açtığı bilgisine sahibiz. Bu rakam tam olarak nedir, kaç dava var?

Bizim şu ana kadar 16 dava açıldığı konusunda bilgimiz var, ama partiye ulaşan 5 dava var.

Bu davalar ne için açıldı, parti yönetimi için mi? Ne isteniyor?

Bugün buraya gelen hakim heyeti tüzüğün iptalini istiyorlar. Yürütmesinin durdurulmasını istiyorlar, tedbir kararı istiyorlar.

Burada Saadet Partisi’nin kayyuma devri söz konusu olabilir mi?

Hayır, bu durumda, kongre için 250 imza yeterli olmuş olacak. Yani bu dava ile yapmak istedikleri şey o. Yani daha önceki tüzüğü baz alacaklar, yani tüzük ortadan kalkacağı için seçim kanunu geçerli olmuş olacak böylece. Seçim kanunu delegenin 5’te 1’inin imzasıyla kongre toplanır diyor. Dolayısıyla böyle olursa 250 imza yeterli olmuş olacak. Bize kongre isteyen delegelerden 648 imza geldi, ama şu ana kadar imza sayısı 550’ye düştü. İmzalarını geri çekenler var.

Kazım Bey bu yaşananlar çok sert şeyler, tırnak içinde “düşmanca hislerle” yapılan tavırlar gibi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Bakın, bugün gelen dava Numan Bey’in genel başkanlık yetkilerinin kullandırılmamasını talep eden bir dava. Numan Bey’in genel başkanlık yetkilerinin kaldırılmasını istiyorlar. Bunu biz tabi ki doğru bulmuyoruz. Bunun Milli Görüş geleneğinde örneği yok. Bu davayı kurmuş olan ağabeyler kendilerinden sonra gelen kuşağa başarılı olmaları için yardımcı olmaları gerekirken, dua etmeleri gerekirken; onlara köstek olmak için, onları taciz etmek için çok büyük bir telaş içinde, bize göre ne yapacaklarını şaşırmış bir şekilde sürekli partiyi mahkemelerle muhatap etmek istiyorlar. Bunu çok yanlış buluyoruz. Ne olursa olsun delegenin iradesine saygılı olduğumuzu ifade ediyoruz. Bizim kongreden falan korktuğumuz, kaçtığımız yok. Çünkü 648 imza gelince hemen hukuki süreci başlatmışız. Kamuoyunun ve Milli Görüş camiasının bunları, bu yaşananları, çok iyi değerlendirmesi lazım.

SP çok büyük ihtimalle yeni kongreye gidecek. GİK olarak, yâda Başkan Kurtulmuş’un seçilememesi kaygısını taşıyor musunuz?

Seçilememe gibi bir endişe taşımıyoruz. Bir rakam vereyim size. Son kongremizde 720 delege oy kullanmış. Bu delegelerin sadece 188 tanesi olağanüstü kongre yapılsın diye imza vermiş. Geri kalan imzalar partiyle ilişkisi kalmamış kimselerden toplanmış imzalardır. İkincisi delegeler “Numan Bey’in genel başkanlığından kaygı duymuyoruz. Sadece Yüksek İstişare Kurulu’nun talebiyle yeni bir Genel İdare Kurulu oluşturulsun, yine gelen başkan seçilecek” şeklinde bir talep var. Delegelerden gelen imzalarda böyle bir girizgâh vardır. Numan Bey’in seçilmesinde hiçbir endişe yok. Numan Bey çok büyük bir oyla da seçilecektir. Numan Bey hem Türkiye’nin umududur, hem de Saadet Partisi’nin, Milli Görüş camiasının umududur. Biz böyle bir endişe taşımadığımız için de tüzüğümüzün gereklerini hemen harekete geçirdik. Tam tersine karşı tarafta bu işleri yapan arkadaşlarımızdaki bu telaşı anlamak mümkün değil. Partiyi mahkemelerle muhatap etmelerini anlamak mümkün değil. Bu çok yanlış, açıkçası yakışmıyor, yakıştıramıyoruz kendilerine.

HABER5.COM ÖZEL HABERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim