• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HAİN DEĞİLİZ, BECERİKSİZİZ!

HAİN DEĞİLİZ, BECERİKSİZİZ!
Hantepe’deki Heron skandalıyla ilgili bir ay sonra açıklama yapan Genelkurmay, görüntüleri yalanlamadı, “Baskın sonrasına ait” dedi


Genelkurmay, Taraf ’ın ortaya çıkardığı Hakkâri Çukurca’ya bağlı Hantepe üs bölgesinde Heronun çektiği görüntüyle ilgili sessizliğini nihayet bozdu. Yedi askerin şehit edildiği olayın üzerinden bir ay geçtikten sonra kamuoyuna çelişkili açıklama yapan Karargâh, “Medyaya yansıyan görüntüler, çatışmanın başlamasından sonraki sürece ait ve çatışma süresince de ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış” görüşünde.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında “çatışma başladıktan sonra Heronları bölgeye gönderdik” deniyor ancak Taraf’ın elinde çatışma öncesine ait görüntüler var. Hatta ilk taciz ateşinin açıldığı tepedeki görüntüyü de Heron çekiyor. Ardından da mevzi değiştiren PKK’lılar, askerlerin bulunduğu bölgeye yaklaşıyor. PKK’lıların ilk görüntüsünün alınması ve mevzilere gelme arasındaki zaman aralığı ise yaklaşık 30 dakika. Genelkurmay dahil tüm birimlerin canlı izlediği bu ilk görüntüde emir verilmesi durumunda, bölgeye en uzak yerden bir uçağın Hantepe’ye ulaşması 20 dakika.

Açıklamadaki bir başka çelişki ise Çığlı Suyu Vadisi’ndeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle yardım helikopterinin bölgeye gidemediği iddiası. Meteoroloji bu iddiayı yalanlıyor. Heronun çektiği görüntüden de bölgede havanın açık olduğu net bir şekilde görülüyor.

 

Yanıt bekleyen sorular

Genelkurmay açıklamasında olmamasına rağmen, aşağıdaki sorular da cevap bekliyor.

» PKK baskından önce ağır silah getirip, pusu, taciz ve sızma olarak organize bir baskın gerçekleştirmesine rağmen, bu saldırı öncesi istihbarat alınmaması normal midir?

» Saldırı sonrası birlik kendi haline neden bırakıldı ve yardım dört saat sonra gitti?

» Hantepe’de bir eksiklik olmadığı açıklanmasına rağmen, Hantepe ve Gediktepe’de Heronların çektiği görüntüler neden silindi? Başlatılan soruşturmada Heron merkezlerinde çalışan askerlerin ev ve işyerlerine neden baskın yaptınız?

» Açıklamanızda basına yansıyan görüntülerin olaydan 45 dakika sonrasına ait olduğunu söylerken, 02:15’ten itibaren görüntü aldığınızı açıklıyorsunuz. Bunu söylerken çelişkiye düşmüyor musunuz? Taraf’ın elindeki baskın öncesi ve taciz ateşi görüntülerini nasıl açıklıyorsunuz?

» Açıklamada görüntülerin canlı olarak 30 yerden izlendiği ifadesinin maksatlı ve gerçek dışı olduğunu belirttiniz. Ancak, kaç yerden izlendiğiyle ilgili neden bir açıklama yapmadınız? Bu görüntüler Genelkurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz, Jandarma, Hava ve 2. Ordu Komutanlığı’ndan izleniyor mu, izlenmiyor mu?

» PKK’lıların topçu ateşine maruz kaldığını söylemenize rağmen, Taraf’ın elindeki görüntülerde açıkça yedi PKK’lının baskın sonrası bir tepede toplandığı görünüyor. Baskından sonra 30 dakika bölgede dinlenen ve tarama yapan PKK’lıların bu kadar rahat davranabilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

» Açıklamada Docka mevzilerinin yerlerinin tespit edilmesi üzerine, bölgeye iki sorti hava harekâtı icra edilerek, mevzilerin tahrip edildiğini açıkladınız. Peki hava şartlarındaki olumsuzluk uçaklar için de geçerli midir? Değilse bu uçaklar neden bir gün sonra öğle saatlerinde kullanılmıştır? Bir gün sonra uçakların iki sorti yaparak susturduğu dockalar ifadesinden çatışmanın ertesi günü öğlen saatlerine kadar devam ettiği sonucunu mu çıkarmalıyız? Uçakları görüntü alındığı 02:15 saatinde neden göndermediniz?

»Taraf, yalnızca Hantepe görüntülerini yayımlamadı. 19 Haziran 2010’da yapılan Gediktepe baskınıyla ilgili görüntülerle ilgili neden bir açıklama yapılmadı? Baskından 15 gün önce sınırdan geçen yaklaşık 100 PKK’lı görüntülenmesine rağmen niçin önlem alınmadı? Gediktepe baskınından iki gün önce Emniyet’in baskın yapılacağı faksıyla ilgili neden hiçbir açıklama yok?

 

Karargâh’a göre tedbir alınmış

Genelkurmay’ın dün internet sitesinden yaptığı açıklama şöyle: “Hantepe üs bölgesi ve yakın emniyet kuvveti mevzilerine yoğun terörist ateşi, 20 Temmuz gecesi saat 01.45’te altı değişik noktadan aynı anda başlamıştır. Olayı öğrenen ve o sırada Diyarbakır’da bulunan dönemin 2’nci Ordu Komutanı da saat 02.00’den itibaren olayın takip, sevk ve idaresine müdahil olmuştur. Olay anında insansız hava aracı, 40 km. kadar uzakta başka bir bölge üzerinde olduğundan derhal Hantepe’ye yönlendirilmiş, saat 02.15’te Hantepe üzerinde olmuş ve görüntü aktarmaya başlamıştır. Buradan açıkça anlaşılacağı üzere saldırı öncesi yaklaşan teröristlerin görüntülerinin aktarılmış olması söz konusu değildir. Basına yansıyan insansız hava aracı görüntülerinden, en erken olanının zamanı ise 02.31’dir ve olayın başlangıcının 46 dakika sonrasına aittir. Olayın başlaması üzerine Hakkari’de konuşlu bulanan taarruz helikopterlerine emir verilmiş, helikopterler, zorunlu hazırlıklarını müteakip havalanmış, ancak Çığlı Suyu (ZAP) vadisindeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle güneye, Çukurca bölgesine geçememiş, yarım saat süren denemeyi müteakip, Hakkari’ye dönmek zorunda kalmışlardır. Aynı helikopterler, hava şartlarının iyileşmesi üzerine, saat 04.30’da Hantepe üzerinde olmuş ve bölgeden uzaklaşmaya çalışan teröristleri ateş altına almışlardır. Uzaklaşmaya çalışan teröristler, aynı zamanda topçu ve havanlarla da ateş altına alınmıştır. İnsansız hava aracı görüntülerinin hangi makamlar tarafından izleneceği 2’nci Ordu Komutanlığı’nca ve sadece ilgili birlikler dikkate alınarak belirlenmektedir. Otuz ayrı merkezden bu görüntülerin izlendiği iddiası maksatlı ve gerçek dışıdır. Olayın cereyan şeklinden de görüleceği gibi, medyaya yansıyan görüntüler, çatışmanın başlamasından sonraki sürece aittir ve çatışma süresince de ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış veya almaya çalışmışlardır.”

Taraf


E

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim