• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

GÜNEYDOĞU'DA OKULA BOYKOT! -Foto Galeri-

GÜNEYDOĞUDA OKULA BOYKOT! -Foto Galeri-
Güneydoğu'da BDP'nin eğitim boykotu çağrısı etkili oldu mu?

 

 

 

 

 

 

 Kürt Dili ve Eğitim Hareketi (TZP Kurdi) platformunun başlattığı bir haftalık okul boykotu eylemi, Doğu ve Güneydoğu’da bir çok kent merkezinde tutmazken; Hakkari ve Şırnak’ta etkili oldu.

HAKKİ'DE MEMUR ÇOCUKLARI

Ailelerin çocuklarını okula göndermemesi yüzünden eğitim heyecanının yaşanmadığı Hakkari ve ilçelerinde sadece görev yapan çok az sayıda mamur çocuklarının okula gittiği gözlendi. Hakkari Vali Vekili Davut Sinananoğlu, öğrencilerin ilk hafta okula gitmemesinin nedeninin ‘boykot’ olmadığını; geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını ileri sürdü.

Hakkari kent merkez ile ilçelerindeki ilköğretim, lise, YİBO ve PİYO’larda 2010- 2011 eğitim yılında okul heyacanı yaşanmadı. Çok az sayıda öğrencinin okula gittiği Hakkari ve ilçelerindeki bazı okullarda, açılış törenleri öğretmenlerin de katılımıyla okunan İstiklal Marşı’ya başladı. Geçen pazar günü yapılan referandum benzeri bir havanın yaşandığı Hakkari ve ilçelerinde, çok az sayıda öğrencinin okula gitmesi yüzünden okul önleri ve sınıflar boş kaldı.

 

Hakkari il merkezinde 13 lise ve 20 ilköğretim okulunda 22 bin 229 öğrencinin eğitim gördüğü belirtilirken, Hakkari Vali Vekili Davut Sinanoğlu, öğrencilerin bugün okula gitmemesinin nedeninin ‘boykot’ olmadığını ve ilk hafta olmasından kaynaklandığını söyledi. Sinanoğlu “Yaptığımız araştırmalara göre, geçen yıl da okulun ilk haftasında öğrencilerin yüzde 95’inin okula gitmediğini tespit ettik. Burada boykot kararını uygulayan çok az kişi var. Bana göre okulun ilk haftası olduğu için öğrenciler gitmiyor” dedi.

Hakkari Kurdi-Der Hakkari Temsilcisi Eyüp Bor ise Hakkarili öğrencilerin yüzde 95’nin anadilleri için okullara gitmeyip, boykot kararını uyguladıklarını söyledi. Bu arada, asker ve polis çocuklarının da devam ettiği 1700 öğrenci kapasiteli Hakkari Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda sadece 50 kadar öğrenci ders başı yaptığı gözlendi. Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de benzer durumlar yaşandı.

BOYKOT ŞIRNAK’TA ETKİLİ OLDU

Okul boykot eylemi Şırnak ve ilçelerinde etkili olurken, bölgenin diğer kentlerinde beklenen orana ulaşmadı. Şırnak kent merkezinde yüzde 60 oranında boykota uyulurken, bu oran BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın memleketi İdil İlçesi’nde yüzde 90’lara ulaştı. Şırnak’taki ilköğretim okulları çevresinde polis olası müdahalelere karşı sıkı güvenlik önlemi aldı. Boykot kararının etkili olduğu Şırnak’taki bazı okullarda öğrenciler okula gitmesine rağmen, derse girecek öğretmenin olmadığı görüldü.

 

Beytüşşebap İlçesi’nde yaklaşık 500 öğrencisi bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na bu sabah sadece 30 öğrenci geldi. Saat 07.20’de başlaması gereken dersler, saat 08.05’te başladı. Okul yönetimi 12 öğrenciyi okulun giriş merdivenlerine çıkararak, gür bir sesle andımızı okuttu. Beytüşşebap İlçesi’nde de öğrenci velileri boykota yüzde 90’ın üzerinde uydu.

Cizre İlçesi’nde ise boykot oranı yüzde 70 civarında oldu. Okula giden bazı öğrenciler de ilk gün dağıtılan kitapları almak ve sınıflarını öğrenmek için gittikleri öğrenildi. BU nedenle boykotun yarın daha etkili olacağı iddia edildi. Okula gelen bazı öğrenciler, gazetecilerin görüntü aldığını görünce tedirgin oldu. Fotoğraf ve görüntülerinin alınmasını istemedi.

Cizre İlçe Milli Eğitim Müdür İhsan Gören, bütün okulları gezerek, okul idarecilerinden öğrenciler hakkında bilgi aldı. Boykotun gereksiz bir karar olduğunu belirten Gören, ailelere çocuklarını okula göndermesi çağrısı yaptı.

 

DİYARBAKIR’DA DURUM

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, okulların boykot edilmesi ile çocuklar üzerinden politika yürütülmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: "Vatandaşlara ve ailelere seslendik. Bu konuda çocuklar üzerinden politika yürütülmesinin yanlış olduğunu, böyle bir şey olursa bunu teşvik eden değil gençlerin, çocukların ve ailelerin zarar göreceğini ifade ettik. Ön plana çıkan yerlerde dahi çocukların okula gitme oranı geçen yılın üstünde. Belli saatler itibariyle geçen seneye göre inceledik. Vatandaşlar boykot uygulamasına itibar etmedi, onların aleyhine olacağını gördü vatandaş bilinçlendi. Diyarbakır ilindeki genelinde geçen yıla okula katılım geçen sene oranının üstünde. Diyarbakır ilinde hayvancılık ve tarım uygulana yerlerde ilk hafta sıkıntılar yaşanabiliyor, bunu ilk haftalar etkiliyor. Şuan itibariyle boykota çağrı veren uyan yoktur. Problem şuna itibariyle yok. Okula yaygın bir şekilde katılmama yok, okula katılım geçen yılın üstündedir. Aileler, çocuğuna, gençliğine ve geleceğine sahip çıkmıştır."

Vali Toprak Diyarbakır’da vatandaşları bilinçlendirme gayesinde vatandaşları uyardığını belirterek şunları kaydetti:

"Vatandaşlara ’çocuklara sahip çıkın bir gün dahi eğitimden uzak kalması çocukların geleceğini karartır. Çocuklar üzerinden oynanacak oyunlara alet olmayın’ dedik. Anayasa, kanun, medeni kanun velayetin kötüye kullanılmasında ilköğretim kanununda bir takım tedbirler var. Bu konuda ailelere şu ceza bu ceza dememiz uygun olmuyor. Bu olumsuz çağrıyı yapan, eğitimi engelleme noktasında propagandasını yapanlara yönelik güvenlik birimleri ilgileniyor. Vatandaşların bilinçlendirilmesi önemli, onların içinde olup onları uyardık. Geleceği karatılan boykota uyacak gençler ve ailelerdir 

 

BATMAN’DA BOYKOT YÜZDE 30

Batman kent merkezinde bulunan 145 bin ilköğretim öğrencisinin yüzde 70’i boykot kararına uymayarak okullarına gitti. Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Şubesi ve sivil polisler, okulların etrafında olası müdahalelere karşı sıkı önlem aldı. BDP’nin de desteklediği boykot kararı daha çok kentin kenar semtlerindeki bazı okullarda etkili oldu. 19 Mayıs, Çay, Hürriyet ve İpragaz Mahalleleri’nde semt sakinlerinden bazıları çocuklarını okula göndermedi. Merkezi okullarda ise çok sayıda veli çocuklarıyla birlikte sabah erken saatlerde okula geldi.

VAN’DA BAZI OKULLARDA BOYKOT ETKİLİ

Van’da ise özellikle göç eden ailelerin çoğunlukta yaşadığı mahallelerdeki okullar boş kaldı. İlçelerinde ise şu ana kadar bir olumsuzluk yaşanmadı. Van’da 3 bin öğrenci kapasiteli Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda sadece 30 öğrenci ders başı yaptı. Göçeden ailelerin yaşadığı bu mahalledeki okul önünde zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi alındı.

Kurdi-Der Van Temsilciliği okul önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, Dernek temsilcisi Garip Yaviç, Eğitim- Sen Şube Başkanı Lezgin Botan ve BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş katılırken, basın açıklamasını okula gitmeyen yaklaşık 50 önlüksüz çocuk da izledi. Kurdi-Der Temsilcisi Garip Yaviç, Kürtçe yaptığı açıklamada, anadilde eğitimin bir hak olduğunu, Milli Eğitim’in de buna çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.

 

POLİSTEN ‘ÇOCUKLARINIZI OKULA GÖNDERİN’ ÇAĞRISI

Van’da göç eden ailelerin yaşadığı mahallelerde polis zırhlı araçlarla sürekli dolaşarak ailelere ‘Çocuklarınızı okula gönderin’ çağrısında bulundu. Bu arada, polis zırhlı araçlarının yakınında toplanan bazı çocuklar, zafer işareti yapıp ‘Biji serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo) sloganı attı. Ancak polis her hangi bir müdahalede bulunmadı.

BİTLİS BOYKOTA UYMADI

Referandumda katılım oranının yüzde 70 olduğu Bitlis’te ise anadilde eğitim için yapılan okulmları boykot çağrısına da uyulmadığı gözlendi. Sabah saatlerinden itibaren aileler çocuklarını giydirererek okula gönderirken, öğrenciler de sevinç içerisinde okula giderek ders başı yaptı.

 

 AĞRI’DA ÖĞRENCİLER SINIFTA

AĞRI (Barış ve Demokrasi Partisi’nin aldığı okulları ‘Boykot’ kararına rağmen Ağrı il merkezinde birçok öğrenci sabahın erken saatinden itibaren okullarına gitti. Ağrı’da 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı 168 bin 192 öğrenci, 2 bin 848 öğrenci ile başladı. BDP’nin boykot kararı bazı köylerde ve bazı okullarda uygulanırken, il merkezinde bir çok öğrenci okullarına gelerek derslerine başladı. İstiklal Marşı’nın ve ’Andımız’ı okuyan öğrenciler ilk ders zilinin çalması ile sınıflarına koştular. Bir çok veli, öğrencilerini ilk ders gününde yalnız bırakmazken, öğretmenler öğrencilere ders kitaplarını dağıtarak eğitim ve öğretime start verdiler.

BOYKOTA UYMADILAR

Tunceli, Bingöl ve Elazığ’da boykota uyulmadı. Mardin kent merkezinde yüzde yüzde 90’ın üzerinde boykota uymazken, ilçelerde ise durmun tam tersi olduğu belirtildi. BDP’nin güçlü olduğu Mardin’nin Nusaybin, Kızıltepe, Derik, Mazıdağı ilçelerinde boykotun yüzde 80 oranında olduğu kaydedildi.

Radikal

GÜNEYDOĞU'DA OKULA BOYKOT!
 

 Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim