• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Günay'dan Kılıçdaroğlu'na Yeni Lakap!

Günaydan Kılıçdaroğluna Yeni Lakap!
Kültür Bakanı Günay iki dil önerisinin tartışılmasına karşı değil ama zamanlama yanlış

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kılıçdarog lu’nu “Cin olmadan adam çarpan acemi bir cingöz” diye tanımlayan Günay, iki dil tartışmalarına ilginç bir benzetmeyle katıldı.

Kürtçe’yi endemik bir bitki olarak gören Bakan Günay, “Bu topraklarda bulunan endemik bir bitkiyi bizim yok etme degil tersine koruma kollama, gelecek kuşaklara aktarma görevimiz var” diyor.

Polemiksever Türk siyasetinin yeni bir tartışma konusu iki dilli yaşam... BDP'nin büyük tepki toplayan bu önerisi aralarında hiç gerilim eksik olmayan iktidar ile muhalefet partilerini ilk kez birleştirdi. Liderler koro halinde "Tek dil" çıglıg ı atarak "olmaz" karşılıg ı veriyor. Tartışmaya katılan MGK da son toplantısında aynı sözü tekrarladı.

Kabinenin farklı bakış açılarıyla dikkat çeken bakanlarından Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay ise bu kadar sert degil. Tartışmaya yeşil ışık yakan Günay bunun sadece zamanlamasını yanlış buluyor.

TARTIŞMA SEÇİM SONUNA KADAR DONDURULSUN
“Belediyelerde, tabelalarda farklı dil kullanma resmi dil anlayışını deler mi delmez mi?” sorusunun sogukkanlılıkla, derinligine tartışılabilecegini söyleyen Günay ancak seçim öncesi bu tartışmayı talihsiz buluyor. Günay’ın öneriyi getirenlere bir tavsiyesi var:
“Eger niyetleri gerçekten kültürel çogulculuk ise benim tavsiyem bu tartışmayı dondursun, ertelesinler. Seçimden sonra bu alınan mesafeyi kaybetmeyecek şekilde aklı başında bir duruş sergilemek lazım ve bundan fazlasını seçimden sonra konuşmak gerek. Seçimden sonra anayasa tartışması başlatacag ız zaten. O zaman toprak vatan bütünlügünü bozmadan özgürlükler nereye kadar bunları konuşalım.”

KILIÇDAROG LU CİNGÖZ, CHP’DE YABAN Cİ MADDE ÇOK

Günay’a yükselişe geçtigi iddia edilen CHP’deki gelişmeleri de sorduk. Kılıçdarog lu’nu “Cin olmadan adam çarpan acemi bir cingöz” diye tanımlayan Günay, son kurultayda PM’ye ilk kez giren merkez sag partilerden gelen isimleri ima ederek, “Partiye çok yaban cı madde getirdi. Parti tarihi ile ilgisi olmayan birçok insan partiye girdi. İçeride sıkıntı, sarsıntı olabilir” yorumu yaptı. Kılıçdarog lu’nun hiçbir söyledigi açılımcı gelişmeci yaklaşımın arkasında durmadıg ını ileri süren Günay, MHP’yi ise Türkiye ve dünyayı dogru okumamakla suçladı. Günay’a göre iki muhalefet partisi seçimde yerlerini korurlarsa kendileri için başarılı olacak. AK Parti’nin oy oranı ise 40-50 bandında.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay 2010 yılının son röportajını İnternethaber’e verdi. 12 Eylül darbecilerinin yarg ılanmasıyla ilgili gelinen süreç, Kemal Türkler davasının zaman aşımına ugraması gibi konularda yarg ıyı topa tutan Günay, iki dilli hayat tartışmalarına ise farklı bir noktadan baktı. Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi önerisine sıcak yaklaşan Günay’ın internethaber’in sorularına verdigi yanıtlar şöyle oldu:- Müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi’ni gezerken idam sehpasından çok etkilendiginizi ögrendik. Ne hissettiniz?
Hukukçu olmama ragmen hiç daragacı görmedim. Avukatlık yaptıg ımda infaz görmeye de otopsiye de girmedim. Otopsiye girmemek için babam çok istemesine ragmen doktor bile olmadım. Orada görünce irkildim. Deniz’i Cihan Alptekin’i yakın tanırım. Aramızda ideolojik farklılıklar vardı. Ben her zaman demokrasiye inandım, demokratik sosyalizm çizgisinde oldum. Fakat o arkadaşlar daha heyecanlı, ataktı. Bir topluluk oldugunda öne koşar slogan atarlardı, ben ise o topluluklarda konuşma yapardım. Yakın arkadaştık ancak aramızda yöntem farkı vardı. Ama yurtseverlerdi. Memleketi canlarından çok severlerdi. Ne yazıkki 27 Mayıs’a ragmen tekrar gelen DP çizgisi sonrası ‘bunlar demokrasi ile yenilemiyor darbe ile alaşag ı etmek gerek’ diyenler onların coşkularını kullandı, heyecanlarını ateşe sürdü.

- Bütün dünyayı kasıp kavuran bir 68 hareketi varken bizimkilerin arkasında darbeciler mi vardı?
Bizim 7-8 yıl öncemizde tarihimizin en ayıplı sayfası 27 Mayıs darbesi vardı. Üç seçim kazanmış bir iktidar alaşag ı edildi. Sonra aynı çizginin gelmesine karşı bir tahammül süzlük vardı. 68’deki ortamı uygun gördüler. Masum ögren ci talepleri daha sonra hükümet devirmeye dönük silahlı eylemlere dönüştü. Sonra gördük ki bunların arkasında cuntacı bir grup var. Bir kısmı Cumhurbaşkanı adaylıg ına kadar çıktı. Bu gençler ise canından oldu.

CUNTACILARIN KUYRUKLARI DIŞARIDA- Yumurta eylemi sonrası sanki İngiltere’deki gibi büyük bir ögren ci muhalefeti varmış gibi bir tepki gösterildi. Böyle bir tehlike mi vardı?
Bu terbiyesizlik… Böyle bir tehlike yok. Birilerinin elinden gelse işçileri ögren cileri sokaga sürerek böyle bir şey yaptırmaya çalışacak. Şimdi de derinde bir yerde cuntacı özlem vardı. Ama bu Ergenekon soruşturmaları ile cuntacıların kafaları hapsoldu, şimdi kuyruklar dışarıda kaldı, bir miktar o kuyruktakilerin can havliyle çırpınışları var ama buradan darbe için ortamı kışkırtmak yok. Ama seçime giderken toplumu kamplaştırmak sagduyuyu tatile çıkarmak gibi arayışlar var. O nedenle gençlere her türlü protesto eylemi gençlerin hakkıdır ama işin terbiyesizlige varmasını dogru bulmam. İki anayasa profesörüne yumurta atmak terbiyesizliktir. Bazı hocalar da bu demokrasi, ögren cilik, üniversite adabına uygun degil diyecegine kışkırttı. Benim tepkim ögren cilerden çok bunu yapanlara.

YUMURTANIN PİŞMİŞİNDEN DE ÇİGİNDEN DE HOŞLANMAM

-Daha özgür demokratik Türkiye derken bu tepki çelişmiyor mu?

Yumurta atan ögren ciye ceza isteyen yürütme degil yarg ı. Ona verilecek cezayı yasa yarg ı saptıyor. Biz başvuruyor bazen mahkemeler tersi karar verebiliyor.

- Size yumurta atan oldu mu hiç?
Allah’a şükür yemedim. Yumurtanın pişmişinden de çiginden de pek hoşlanmam dogrusu. Ama yarg ı ile yürütmeyi karıştırmayalım. Bazen yarg ı demokratikleşme açılımlarını bilerek bilmeyerek sabote edici kararlar ortaya koyabiliyor. Bunun faturası da hükümete çıkıyor.

YARG ININ BEDELİNİ ÖDÜYORUZ

- Ama Başbakan’ın söyledigi söz bir eleştiri degil talimat olarak alg ılanmıyor mu?
Olur mu? Yarg ı bag ımsız talimat diye bir şey var mı? Adalet Bakanına en ag ır şeyleri söyleyen yarg ı mensupları Başbakanın öfkesinden mi etkileniyor. Yarg ı işine geldiginde bag ımsız işe gelmeyen bir karar çıkınca hükümet sorumlu oluyor. Doguda bir operasyon yaparken, seçilmişlerin bilegine kelepçe takarken, tazminat istenen bir durumda beraat ettirirken veya yaptıg ımız bir işlemin gelişi güzel bir gerekçeyle yürütmesini durdururken bag ımsız. Biz çogu zaman yarg ının bedelini ödüyoruz.
 
SAVCILARA DEMOKRASİ ÇAGRISI- Anayasa degişikligi sonrası 12 Eylül darbecilerini yarg ılama yalan mı oldu?
Geçici 15. madde ile hak arama sürecimiz kesilmişti. Yani hak arama süresi imkanımız vardı da aramadık degil. O hak arama imkanımız maddenin kalkması ile şimdi başladı. Bizim tezimiz 82 anayasanın 15. maddesi nedeniyle zaman aşımı işlememiştir, donmuştur. Şimdi kalktı. Hadi hadi… hukuk devleti demokrasiyi korumak adına adım atın. Bir de 12 Eylül de işlenen suçların büyük kısmı insanlık suçudur bunların zaman aşımı olmaz. Ama Türkiye’de darbe rejimlerinde cüppelerini kavuşturarak darbecilerin önünde teveccüh edenler henüz demokrasi ve hukuk devletini koruma noktasında dik durma iradesini gösteremediler. Yarg ı böyle yapabilirdi ama yerel savcılar işi Yarg ıtay’a gönderdi, şimdi o da susuyor.

Bir savcı istiyorum ki dava açacak. Çıkartın bunları yarg ının önüne. Savcı zaman aşımına ugradı diyemez ki savcı davayı açar onu yarg ı der. Bunu diyecek yarg ıyı görelim. Yarg ı gözünü kırpmadan üç seçim kazanmış partiye dava açabiliyor ama darbeci generale dava açamıyor. Geçici 15. maddenin kaldırılması ile bir ayıp kalktı ama somut sonucu olarak savcıların dava açma cesaretini göstermesi gerekiyor.

AVAZIM ÇIKTIG I KADAR HAYKIRMAK İSTİYORUM

- Kemal Türkler davası daha yeni zaman aşımına ugradı. Ama bununla ilgili de iktidara yükleniyorlar.
Yarg ı Kemal Türkler davasını uzata uzata zaman aşımına ugrattı. 12 Eylül öncesinde işlenen birçok suçta derin devletin parmag ı var. Bunların nihai bir sonuca baglanmasını ne yazıkki o iç mekanizmalar çeşitli biçimlerde etkilediler. 16 Mart katliamı da böyle oldu. Avazım çıktıg ı kadar haykırmak istiyorum. Kemal Türkler dünyanın tanıdıg ı demokrasi yanlısı bir sendikacı İstanbul’un ortasında öldürüldü ve 30 yıl geçti üzerinden. Hukuk adamlarının bir özeleştiri yapması ve utanması gerekir. Buna biz napalım.

KÜRTÇE ENDEMİK BİR BİTKİ- İki dilli hayat tartışmaları yapılırken gözler sizin bakanlıg ınızda. Belki de açılımın asıl uygulayıcısı kurum sizsiniz.
Daha açılım tartışmaları başlamadan Hakkari’ye gitmiştim. Akşam kültür merkezinde yapılan gecede Kürtçe-Türkçe şarkılar söylendi. Orada TRT repertuarında Hakkari’den 3 türkü oldugunu ögrendim. Niye 23 degil çünkü Kürtçe olanları almamışlar. Bu haksızlık. Bu topraklarda Türkçe Kürtçe, Lazca ag ıt şarkı ne varsa ayrımsız kaydetmeliyiz. Bu toprakların zenginligini yok sayma, üzerini çigneme hakkımız yok. Bu topraklarda bulunan endemik bir bitkiyi bizim yok etme hakkımız var mı. Tersine koruma, kollama, gelecek kuşaklara aktarma görevimiz var.

Kürtçe tiyatroya destek verdik. Kürtçe bir oyuna devlet tiyatroları sahnesini açtık. Mem-u-zin’i Kürtçe-Türkçe bastık. Şimdi Kürtlerin Yunus Emre’si olarak görülen Fakıhi Teyran’ın bir eserini basmayı planlıyoruz.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim