• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Günahlar Kalbin Allah’a Olan Yürüyüşünü Yavaşlatır!

Günahlar Kalbin Allah’a Olan Yürüyüşünü Yavaşlatır!
İşlenen bir günah iki ucu keskin bir ok misali gibidir. Bağışlanılmadığı zaman diğer ucu cehennem olan bu ok, sahibini dünyada da yaralar.

 

 

 

 

 

Günahların dünyadaki karşılığı için bakınız yüce Rabbimiz ne buyuruyor:

İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesat ortaya çıktı. Umulur ki dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır.”[1]

Kalp doktoru İbn Kayyım bu ayeti şöyle tefsir eder: Günahlar, onun Allah’a doğru bir adım bile atma­sına müsaade etmez. Tabi ki günahlar, kula Allah’a sırt çevirtmemişse…

“Günah, kavuşmak isteyene engel olur, yürüyenin yolunu keser ve iste­yenin önünü tıkar. Kalp Allah’a doğru, ancak sahip olduğu kuvvetle yürür. Şayet günahlarla hasta olursa kendisini bu yolda yürütecek olan kuvveti zayıflar. Eğer bu kuvvet ta­mamen biterse, Allah’a giden yoldan öyle bir kesi­lir ki bir daha onun telafisi çok zor olur. Yardım istenecek sadece Al­lah’tır.”[2]

Kalplerin Allah’a (c.c) yürüyüşü, kuvveti ya da zayıflığı oranında olur. Şüphesiz kalpler de ibadet, zikir ve tefekkürle, Allah’a yaklaştırıcı amellere devam etmekle güçlenir. Kul, kalbinde Allah’a yönelmeyi, samimi sevgi ve ümidi toplamakla kendinden çok daha fazla ameli olan kimseleri geçebilir.

İki adam, aynı safta ve aynı imamın arkasında namaz kı­lar, ama ikisinin namazının arasında gökle yer arası kadar fark vardır. Çünkü ameller, sahip­lerinin kalplerindeki imana göre değer kazanırlar.

Üstat Hâmid Muhammed el-Muslih de şöyle diyor: “Bugünlerde meydana gelen ve güvenliği ortadan kaldı­ran, insanların korku ve endişe içinde yaşamalarına neden olan şiddetli savaşların sebebi, dünyayı dolduran bir sürü gü­nah ve isyandır.”

İbn Kayyım da (rh.a.) şöyle devam ediyor: “İmam Ahmed Müsned’inde zikrettiği bir hadisle alakalı olarak şöyle bir şey nakletmektedir: ‘Emevîler’den birine ait am­barda bir miktar buğday bul­dum. Bir tanesi hurma çekir­deği büyüklüğündeydi ve bir kese içindeydi. Kesenin üzerinde de şöyle yazıyordu: ‘Bu adalet zamanında yetişiyordu.”

İbn Kayyım’ın kendisi de şöyle diyor: “Bana da sahra­da­ki yaşlılardan bir grup, eskiden meyvelerin şimdikinden daha büyük olduğunu ve şu anda meyvelere musallat olan hastalık­ları önceden bilmediklerini, ancak yakın bir zamanda ortaya çıktığını söylediler.”[3]

İmam Kurtubi şöyle der: "İnsanların kendi elleri ile kazandıklarından ötürü karada ve denizde fesat baş gösterdi" buyruğunda sözü geçen, "karada ve denizde fesad"ın ne demek olduğu hususunda ilim adamlarının farklı görüşleri vardır. Fesattan kasıt yağmur yağmaması, bitki ve ve­rimin az olması, bereketin gitmesidir. İbn Abbas da buna yakın bir açıklama yaparak şöyle demiştir: Fesat, kulların tövbe etsinler diye amelleri sebebiy­le bereketin eksilmesidir. En-Nehhas dedi ki: Bu ayet-i kerime hakkında ya­pılmış en güzel açıklama budur.

Yine ondan nakledildiğine göre İbn Abbas şöyle demiştir: Denizde fesat, Âdemoğullarının günahları sebebiyle deniz av hayvanlarının azalmasıdır. Yağmur yağdı mı, denizdeki sedefler açılır, semadan onların içine düşen yağmur, işte o inci tanelerini meydana getirir.

Atiyye el-Avfî dedi ki: Yağmur azaldı mı, o vakit denize (avlanmak maksadıyla) dalmak da azalır, avcılar tedirgin olup ne yapacaklarını bilmez, denizin canlıları da kör olur.

Bir başka açıklamaya göre fesat, piyasanın durgunlaşması ve geçim sebep­lerinin azalmasıdır. Fesadın masiyetler, yol kesicilik ve zulüm olduğu da söy­lenmiştir. Yani yapılan bu işler ziraatı, bayındırlığı ve ticareti engeller. Bütün bu açıklamalar mana itibarıyla birbirine yakındır.[4]

İbn-i Kesir şöyle yorumlar bu ayeti: Şüphesiz ki meyveler ve ekinlerdeki eksiklik günahlar sebebiyledir (Allah'a isyan olan işler sebebiyle­dir).

Ebu'l-Âliye der ki: Kim yeryüzünde Allah'a asi gelmişse şüphesiz yeryüzünde bozgunculuk yapmıştır. Zira yeryüzü ve göğün düzeni Al­lah'a itaat iledir. Bu sebepledir ki Ebu Davud'un rivayet etmiş olduğu bir hadiste şöyle buyrulur: Muhakkak ki yeryüzünde yerine getirilen, uygulanan bir hadd cezası, yeryüzü ehli için onlara kırk sabah yağmur yağdırılmasından daha sevimlidir. Bunun sebebi cezalar uygulandığı zaman insanların veya çoğunluğunun veya onlardan birçoğunun ha­ramları işlemekten kendilerini alıkoymalarıdır. Allah'a isyan olan amel­ler işlendiği zaman bu, gökten ve yerden bereketlerin sona ermesine se­bep olur.

Sahih bir hadiste şöyle buyrulur: “Muhakkak ki bir günahkâr öldüğünde kullar, ülkeler, ağaçlar ve canlılar (hayvanlar) rahata ererler.”

“Ki (Allah) yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın. Belki dö­nerler. Onları, katından bir deneme ve yaptıklarının bir karşılığı olarak mallarının, nefislerinin ve meyvelerinin eksikliği ile dener. Belki günahlarından dönerler.” Nitekim Allah Teâlâ başka bir ayet-i kerimede şöyle buyurur: “Belki dönerler diye onları güzellikler ve kötülüklerle denedik.” (A'râf: 168)[5]

Bugün kirlenen denizlerin temizlenmesi, yok olmaya yüz tutmuş hayvan nesillerinin devamı, insanların adaletli bir yönetim altında yaşamaları, şimdiki ve gelecek neslin huzur dolu bir hayat yaşaması, günahlarımız için tövbe etmekle mümkün olur ancak
 

Feyzullah Birışık / Özgün Duruş

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim