• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Görmez'den İslam dünyasına mesaj

Görmezden İslam dünyasına mesaj
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Birliğin kaynağı olan din nasıl olur da tefrikanın kaynağı haline gelir?" diye sordu

RİYAD (AA) - Mekke’de düzenlenen 2. Uluslararası İslam Konferansı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kapanış konuşmasıyla sona erdi. 

"İslam Dünyasının Problemleri ve Çözüm Önerilerinin" tartışıldığı konferansta 58 ülkeden katılan İslam alimleri adına kapanış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

İslam coğrafyasında yaşanan sorunların temel nedenlerine dikkat çeken Görmez, "Bugün İslam dünyasında olup bitenler sözün tükendiğini gösteriyor. İslam dünyasında sayısız meydan okumalarla karşı karşıyayız. Alimler göstermelik toplantılarla ve konferanslarla zaman kaybetmemelidir. İslam dünyasının bu zor süreçlerinde İslam alimleri ve kurumlar olarak üzerimize düşen asgari görevleri yerine getiremedik. İçinden geçtiğimiz süreçleri dahi doğru okumakta zorluk çektik, çekmeye de devam ediyoruz" dedi.

- "Birliğin kaynağı olan din nasıl olur da tefrikanın kaynağı haline gelir?"

Görmez, günümüzde insanların bütün ayrımcılıklarına dinden bir mesned bulmaya başladığını, dinin ötekileştirmenin aracı haline getirildiğini ifade ederek, "Birliğin kaynağı olan din, nasıl olur da tefrikanın kaynağı haline gelir" diye konuştu.

"Barışın kaynağı olan din, nasıl oldu da şiddetin kaynağı haline gelir" diyen Görmez, Irak, Suriye, Mısır, Nijerya, Etiyopya, Somali, Pakistan, Afganistan başta olmak üzere tüm İslam dünyasında müslümanların birbirini katlettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bütün bunları sadece dış güçlerin müdahaleleri ile izah etmek yeterli midir. Her bir katilin elinde silahla beraber ayetler, hadisler dolaşıyor. Bunda biz İslam bilginlerinin taksiri yok mudur? Din-hayat, din-siyaset, din-devlet, din-insan ilişkilerini yeniden ele almalıyız. İslam dünyasında üretilen bilgi, bütün bu ilişkileri doğru kurmaya yetmiyor. İnsan yetiştirme düzeneklerimizi, bilinç oluşturma mekanizmalarımızı yeniden ele almalıyız."

-"Gücün ahlakı mı, ahlakın gücü mü?"

Görmez İslam dünyasında yaşanan en büyük sorunlardan birinin de gücün, ahlaka teslim olmaması olduğunu dile getirerek, "Din, insani bütün değerlerin kaynağıdır. Ancak bilgi, iman, ibadet, ahlak dengesi doğru kurulamazsa, dinin içine heva, heves, menfaat, istismar karışırsa, dindarlık değer üretmez, var olan değerleri tüketir" ifadelerini kullandı.

"Sömürge ve uydu yönetimlerden sonra Müslüman halkların kendi idarelerini ele almak için verdikleri bağımsızlık mücadeleleri kutsaldır" diyen Görmez, bilgi, fikir, kültür, sanat, eğitim olmadan medeniyetin olmayacağını vurguladı.

Konuşmasında Arap baharının yaşandığı toplumlardaki sosyal değişimlere dikkati çeken Görmez, "Bu ülkelerde kendisini Müslüman bir topluma aidiyetten çok mümin birey olarak tanımlayan yeni bir gençlikle karşı karşıyayız. Bu gençliğin dünyasına hitap edecek yeni bir din diline ihtiyaç var" dedi.

-"Yanlış dini anlayışlar gençliğin bir kısmının dinden korkmasına neden oldu"

Önceki kuşakların dini ve dini değerleri kaybetme korkusu içinde yaşadıklarını buna karşı şimdiki gençliğin bir kısmının ise dinden korkmaya başladığını kaydeden Görmez, şunları söyledi:

"Bunun sebebi Batı’da ortaya çıkan İslamofobyanın etkisi değildir. Asıl sebebi İslam dünyasında dindar insanların yapıp ettikleridir. Yanlış din anlayışları ve yanlış dini uygulamalardır. Unutulmamalıdır ki, batıdan dine konulan mesafeler din karşıtı ideolojiler dindarların tartışmalarından doğdu. Kiliselerin din ve mezhep kavgaları genç nesilleri disizliğe sevketti. Bugün İslam dünyasının da aynı tehlike ile karşı karşıya olduğunu unutmamalıyız." 

Diyanet İşleri Başkanı, günümüzde İslam’ın dünyadaki temsilinin tarihte İslâm medeniyetini kuran anayolla değil, modern zamanlarda ortaya çıkmış metin merkezli hareketlerle gerçekleştiğini belirterek, "İslam-Batı ikileminde Şii yorum öne çıkarken, Şii-Sünni ikileminde ise Selefilik öne çıkıyor. İslam’ın tarih boyunca anayolunu temsil eden yorum ise göz ardı edilmeye çalışılıyor" ifadelerini kullandı. 

-"Müslümanların varlıkla imtihanı, yoklukla imtihanından daha ağır"

Görmez, Müslümanların, sahip olduğu imkanların geliştiğini ve pek çok alanda siyasi, iktisadi avantajlar elde ettiğinin altını çizerek, şöyle deam etti:

"Buna rağmen daha büyük imtihanlarla karşı karşıyayız. Bizim varlıkla imtihanımız, yoklukla imtihanımızdan daha ağır gidiyor. İslam dünyasında yaşananlar hesaba katılacak olursa Müslümanların arasına fitne ateşi düşmüştür. Dün sadece Kudüs’e ağıt yakarken bugün Bağdat’a, Şam’a, Kahire’ye ve birçok İslam şehirlerine ağıt yakıyoruz. Akan kanlar yabancı unsurların, işgal güçlerinin akıttığı kanlar değildir. Dün Müslümanların kanlarını başkaları akıtırken bugün Müslümanlar birbirlerinin kanlarını akıtıyor."

Görmez, "Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş olur" ilahi buyruğunu hatırlarak, "Bu ilahi buyruğa rağmen Müslümanlar birçok Müslümanı öldürerek kendilerine bir dünya var etmeye çalışmaktadır. Böyle bir Müslümanlık nereden ve nasıl doğmuştur? Allahu Ekber nidalarıyla birbirine silah çeken Müslümanlar hangi kaynaktan beslenerek ortaya çıktı? Alimlerin bu konuda taksirleri yok mu?" diye sordu. 

-"Dün Müslümanlar, bugün İslam tehdit altında"

Gelecek nesillerin ve gençlerin, her gün kan akıtan İslami algıyı sorgulayacağını ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"Üzülerek belirtmek isterim ki bugün yaşananlara bakarak hiçbir aklın İslam’a sempati ile bakması mümkün değildir. Dün Müslümanlar, bugün ise İslam tehdit altındadır. Bugüne kadar Müslümanlar başka, İslam başka yaklaşımı ile Müslümanların yaptıkları ile İslam’ı ayırt ederek İslam’ı anlatan biz davetçiler, artık bugünlerden sonra bu ayrımı yaparak bir savunma yapamayız. Çünkü her dini yapı, Kur’an’ı ve Sünnet’i kendine teorik olarak rehber edinerek yaptıklarını İslam’a dayandırmaktadır." 

- "İslâm alimlerinden akil adamlar heyeti oluşturulmalıdır"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasında birlikte yaşamanın hukuku ve ahlakının yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayarak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve bu teşkilatın alt komisyonlarının asli görevlerini yeniden hatırlaması gerektiğini belirtti. Görmez, "İslam dünyasını ilgilendiren dini, içtimai sorunları aşmak için akil adamlar heyeti oluşturulmalıdır. Bu heyet gerek teorik sorunlarla ilgilenerek İslam dünyasına reçeteler sunmalı, gerekse kriz masaları oluşturarak fiili olarak İslam dünyasında yaşanan çatışmaları önlemelidir" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak mı?12 Eylül 2015 Cumartesi 20:10
 • Çocuğunuzu Öperek 'İlk Tanıyı' Koyun!12 Eylül 2015 Cumartesi 14:14
 • Üstün zekalıların eğitimi anaokulunda başlamalı!12 Eylül 2015 Cumartesi 04:22
 • Araç Sahipleri Şokta! Bu Sigorta Araba Sattırır19 Ağustos 2015 Çarşamba 11:00
 • Dünyanın Gözü Türkiye'deki Bu Tepede!06 Ağustos 2015 Perşembe 11:04
 • Bu Haberden Sonra Gazlı İçecek İçmemeye Yemin Edebilirsiniz!31 Temmuz 2015 Cuma 21:21
 • En Çok Tok Tutan Besin!05 Temmuz 2015 Pazar 19:35
 • Canan Karatay en sağlıklı meyveyi açıkladı06 Mayıs 2015 Çarşamba 08:20
 • Levent Kırca'ya Büyük Şok!27 Nisan 2015 Pazartesi 19:36
 • Maden Suyunu Bardakta İçmeyin!27 Nisan 2015 Pazartesi 12:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim