• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Gerekirse Ankara'yı Yaşanmaz Hale Getiririz!'

Gerekirse Ankarayı Yaşanmaz Hale Getiririz!
Silikozis hastası kot taşlama işçileri, Torba Yasa'da AKP'nin kendilerine “özürlü maaşı” bağlama vaadini protesto ederek “Biz hakkımız olan iş göremezlik gelirimizi istiyoruz” dediler. İşçiler, “Gerekirse Ankara'yı yaşanmaz yer haline getiririz” diye ekle

 

 

 

 

 

 

 

 

TEKEL işçilerinin Ankara’ya damgasını vuran eylemlerinin birinci yıldönümünde, bu defa kot taşlama işçileri “Ankara’yı yaşanmaz yer haline getirmek istemiyoruz. Ama hükümet taleplerimizi yerine getirmezse onu da yaparız” dediler.

Yasal düzenleme ve denetimsizlik nedeniyle, kot taşlama işinde kullanılan yöntemlerde dolayı büyük çoğunluğu silikozis hastası olan ve genç yaşlarında ölen kot taşlama işçilerinden 30’u, Ankara’da Petrol-İş sendikası genel merkezi önünde eylem yaptılar.

"Artık köyümüze dönüp orada ölmek istemiyoruz" diyen yaklaşık 30 kadar Silikozis hastası kot kumlama işçisi, hükümetin çıkarmaya hazırlandığı torba yasada kendileri için yapılması öngörülen değişikliklere itiraz etti. Bu işte çalışıp da bu hastalığa yakalanan bir kişinin ölümü beklediğini bile bile hükümetin şu anda bu kişilere 100 lira aylık gelir beklediğini hatırlatan işçiler, “Özürlü maaşı değil, hakkımız olan iş göremezlik gelirimizi istiyoruz. Ankara’yı yaşanmaz yer haline getirmek istemiyoruz. Ama hükümet taleplerimizi yerine getirmezse onu da yaparız” dediler.

Basın açıklamasını Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi sözcülerinden Yasemin Göksu okudu. Göksu açıklamada, “3 yıldır sürdürdüğümüz mücadele sonunda önemli kazanımlar elde ettik. Bulunduğumuz suç duyuruları sonucunda, işçileri zarara uğratan işverenler, gerekli denetimleri yapmayan Çalışma Bakanlığı yetkilileri ile Belediye yetkilileri aleyhinde ceza davaları açıldı” dedi.

AKP’nin kot taşlama işçilerinin durumuna çözüm olacağını iddia ettiği torba yasada silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünün en az yüzde 40’ını kaybettikleri SGK Sağlık Kurulunca tespit edilmesi kaydıyla işçilere 2022 Sayılı Kanun’a göre yoksul özürlülerin yararlandığı aylık bağlanması öngörülüyor.

Buna şiddetle karşı çıkan işçiler, açıklamalarında “Böylece kot işçileri meslek hastası işçilerin yararlandığı maluliyet haklarından çok daha geride olan özürlü kategorisine dahil ediliyor. Torba yasayla getirilmek istenen;100-300 TL’lik özürlü maaşının alınabilmesi için var olan yasada gerek koşulan yoksul ibaresine silikozis hastalığı eklenmesidir” dediler.

Kot işçileri kendi taleplerinin ise, sigortası olup olmadığına bakılmaksızın, ilgili hakem hastanelerce silikozis hastalığına yakalandığı tespit edilen tüm hastaların, hastalıklarının ağırlıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmaları için gerekli düzenlemenin gerçekleştirilmesi olduğunu ifade ediyor. Meslek hastalıkları Hastanesi’nden silikozis raporu alan işçilere iş göremez gelirinin bağlanması için, işçinin çalıştığını ispat yükümlülüğünün kaldırılmasını isteyen işçiler, çünkü silikozisin yüzde yüz bir meslek hastalığı olduğunu savundu.

Kot kumlama işçilerinden bir tanesi ise, "Artık köyümüze dönüp orada ölümü beklemek istemiyoruz" dedi. Hükümetin kendilerinden bu atölyede çalıştıklarını kanıtlamalarını istediğini belirten işçi, bunun devletin yapması gerektiğini şöyle ifade etti: “Bize gidin o sigortasız, taşeron işyerlerinde çalıştığınızı bize ispat edin diyorlar. Ama bizi bile bile öldüren bu işyerlerindeki patronların peşine biz değil, sigortasız işçi çalıştırdığı ve devletten vergi kaçırdığı için devlet düşmeli. Bu hastalığın başka bir nedenle görülme şansının sıfır olduğunu doktorlar söylüyorlar. Dolayısıyla ben daha nasıl kanıtlayayaım bunun bir iş hastalığı olduğunu. Devlet bizi özürlü statüsüne koyarak aslında başka hiçbir geliri olmayan ve ailesi aç kalan işçilere hem maaş bağlamayı hem geciktirmeyi hem de daha düşük maaş vermeyi umuyor. Ama biz buna karşı koyacağız.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim