• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

GAZZE'NİN SESİNE KULAK VERİN

GAZZENİN SESİNE KULAK VERİN
Türkiye'yi ziyaret eden Gazze Ambargosunu Kaldırma Komitesi Başkanı, Gazze Bağımsız Milletvekili Cemal Naci El-Hudari ambargonun kaldırımalısı için İslam dünyasına seslendi.

 

 

 

Gazze Ambargosunu Kaldırma Komitesi Başkanı, Gazze Bağımsız Milletvekili ve Filistin 10. Hükümeti Telekominikasyon Eski Bakanı Cemal Naci El-Hudari ile Türkiye ziyaretinde ambargo üzerine konuştuk. El-Hudari, "Gazze'deki 'ambargo'yu kaldırsınlar zira bu her şeyi çözecektir. Hem Gazze kendine bakacak gücü kaybetmemiştir. Ambargo kaldırıldığında bir çok sıkıntının nasıl aşıldığını hep birlikte göreceğiz." dedi.

Öncelikle Türkiye'ye hoş geldiniz. Gerçekleştirdiğiniz ziyaretin sebebini öğrenebilirmiyiz?

Filistin ve Gazze'ye karşı düzenlenen baskı ve ambargolara karşı sessiz kalmayarak asil bir duruş sergileyen ve gurur verici bir takım tavırlarına mütemadiyen uyum sağlayan Türkiye yöneticileri ile Türkiye halkına teşekkür için geldik. Bu ziyaret yerine getirilmesi üzerimize elzem olan bir vecibedir. Üzerimizde Gazze halkının sorumluluğu vardır ve bu anlamda önemli bir ziyarettir. Ziyaretimizin gündem maddelerinden biride; Gazze'deki İslam Üniversitesi projesine destek toplamak ve plan üzerinde adımlar atmak için Türkiye'deki yardım kuruluşları ile eğitim üzerine çalışma yapan STK'larla görüşmektir.

GAZZE GERÇEKLERİ

Ambargoda gelinen son durum nedir?

İsrail, hala Gazze'yi sıkıştırmaya devam ediyor. Gazze'ye giriş ve çıkışları kapatıyor. Bu durumda Gazze tek başına kalıyor. İsrail Gazze şeridine gerekli malların girişini engelliyor geçişleri bazen ve belirli zamanlarda açıyor. Sadece 36 çeşit malın girişine izin veriyor fakat Gazze'nin 6000 çeşide ihtiyacı var. İsrail fabrikalara ham madde sokulmasına da izin vermiyor bu nedenle fabrikalar duruyor ve kapanıyor, insanlar işsiz kalıyor. İsrail, 3 yıldan beri İsrail Porttaki Filistinli iş adamlarının mallarına el koydu. Bunlar 1500 konteynırdan fazla. (150 milyon dolara tekabül ediyor)

İsrail; BM ve İslam Dünyasındaki yardım kuruluşlarının yardımıyla ayakta duran 1.5 milyon nüfuslu Gazzelinin ilaç ve tıbbı malzeme ihtiyaçlarının karşılanmasını engelliyor. Gazze'deki 1.5 milyon insanın günlük ortalama geliri 2 dolar, işsizlik oranı Yüzde 70, nüfusunun yüzde 80'i açlık sınırının altında yaşamaktadır. Tarım ve Endüstride milyon dolarları bulan kayıplar yaşanıyor. 3700 fabrika ve kuruluş kapandı. 14.000 kişi işsiz kaldı. 50.000'den fazla çocuk acı çekiyor, çocukların yüzde 50'si hastalıkla, yetersiz beslenme, anemi'yle boğuşuyor. Çünkü aileleri onlara yardım edemeyecek kadar fakir, yardım kuruluşlarının düşük yardımıyla yaşıyorlar.

Eğitim zarar gördü, bir çok üniversite laboratuar kuracak ve geliştirecek durumda değil. Gazze'de bir çok okul yıkıldı ve tekrar inşa edilemiyor çünkü gerekli malzeme yok. Evler, camiiler, iş yerleri savaş sırasında zarar gördü ve tekrar inşası şu şartlarda mümkün değil. İsrail ham madde girişini engelliyor bu nedenle Gazze'de yapılanma durdu, kış geliyor ve aileler çadırlarda yaşıyor, okulların pencerelerinde cam yok.. Trajik koşullar.. Bu bir Gazze gerçeğidir.İlaç ve gıda sıkıntısını nasıl gideriyorsunuz?

Kendilerini riske atan insanlara bakın, yiyecek ve ihtiyaçlarını almak için tünelleri kullanıyorlar, bu durum yasa dışıdır ama bunu yapmaya mecburlar.

TÜRKİYE ÖRNEK OLDU

İslam Dünyasının bu utanç ambargosuna tepkisini yeterli buluyor musunuz?

Ambargonun kaldırımalısı için İslam Dünyasının sesini daha fazla yükseltmesi gerekiyor. Yasa dışı bir kuşatmadan bahsediyoruz, insan hakları dernekleri bu ahlak dışı kuşatmayı kınadı. Türkiye tepkisi iyi bir örnek. AK Parti hükümeti ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan iyi bir rol kazandı. Gazze kuşatmasını kabul etmedi. Türkiye'de yaşayan insanların ve Erdoğan'ın cesur tavrı iyi bir tepki aldı. Türkiye Halkına ve Sayın Erdoğan'a bu tavırlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu, İslam Dünyası'na çok iyi bir örnektir.

Batı'dan gelen STK'ların ambargoyu delme girişimlerinin ne gibi faydası oldu?

Türkiye'nin en iyi örnek olduğunu söyledim. Evet dünya şu an Gazze kuşatmasından rahatsız. Avrupa'dan deniz yoluyla gelen insanlar Gazze için bir diplomat gibi çalışıyorlar. Avrupa'dan gelen bu insanlar gerçeği görüyor. Fakat İsrail bu insanların ve gemilerin Gazze'ye girişini engelliyor. Avrupa'nın gerçeği görmesini istemiyor. Çünkü İsrail Avrupa'nın kendilerini desteklemesi gerektiğini düşünüyor. Avrupalılar İsrail terörünü görürlerse, desteklerini çekerler ve bu durum İsrail'in işine gelmez.

Gazze'deki ambargodan dolayı eğitim alanında ne gibi etkiler meydana geldi? Süreç içerisinde Filistin'deki eğitim ve öğretimi ne derece etkilendi?

Zaten ambargonun en fazla etkilediği sektör eğitim alanıdır. Şu an Gazze'de kağıt, kalem, defter, kitap ve kırtasiyelik özel ihtiyaçlar yok ve bulunamamakta. Mürekkebimiz olmadığından ötürü matbaalarımız çalışamıyor ve kapanmış bir vaziyette. Okumak için yurtdışına gitmek isteyen kardeşlerimiz gidemezken yurt dışındaki bilim adamlarımız da ülkede bir takım çalışmalar için topraklarına giremiyorlar. Tüm bunların aşılması için kolektif bir gayretle bunların ortaya dökülerek gündemde tazeliğini koruması gerekir ve yapılması gereken işlerinde biran evvel tamamlanması icab etmektedir.TÜRKİYE'DEN DAHA FAZLA ADIM BEKLİYORUZ

Türkiye'deki yardım kuruluşları ile STK'lar Filistin'deki eğitime destek veriyorlarmı? Desteğin daha çok hangi yönde olması gerekir?

Elbetteki yardımları asla inkar edemiyeceğimiz kadar çok gördük. Baştada belirtiğimiz gibi ziyaret amaçlarımızdan biride bu yöndeki çalışmalarına yönelik teşekkürlerimizi iletmek. Fakat şunu da belirtmeliyizki; her ne kadar somut bir takım adımlar atılmışsa da bu asla yeterli değildir ve ambargonun kaldırılması konusunda daha fazla ve etkili adımlarını Türkiye hükümetinden, halkından ve STK'larından beklediğimizi iletiriz.

Dünyada silah ticaretine ve ülkelerin kendi savunma donanımlarına ayırdıkları sermayenin yüzde 1 ile dünyadaki tüm aç, yetim ve kimsesiz çocukların geçinebileceği tesbit edildi. Bu bağlamda Filistin ve Gazze'ye ne kadar bir bütçe ile destek sağlanarak yetim, dul ve evsizlerin ihtiyaçları giderilebilir?

Gazze'deki 'ambargo'yu kaldırsınlar zira bu her şeyi çözecektir. Hem Gazze kendine bakacak gücü kaybetmemiştir. Ambargo kaldırıldığında bir çok sıkıntının nasıl aşıldığını hep birlikte göreceğiz.

Ambargo nasıl delinebilir? Ümmete önerileriniz nelerdir?

Gazze halkının kuşatmaya karşı gösterdiği direnmeye yardım edin ve projeler üretin; işçiler için istihdam, verimli aile projeleri ve öğrencileri desteklemek bunların başında geliyor. Bu projeler kuşatmayı kaldırmak için önemli, tabi İslam dünyası bunları benimserse; Müslümanlar'dan resmi baskı olmalı ve dünya İsrail'i gerçekten boykot etmeli. BM'nin ve insan Hakları kuruluşlarının rolü İsrail kuşatması ve işgalinin bitmesi için güçlü bir baskıdır. İnsanların bazı plan ve projeleri benimsemesi ve desteklemesi Gazze'nin kuşatmaya direnmesine ve bitirmesine yardımcı olur.

Mehmet Lütfü Özdemir / TIMETURK 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim