• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Gazze'de Şehid Sayısı 1000'e Yükseldi!

Gazze'de Şehid Sayısı 1000'e Yükseldi!
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında dün sağlanan geçici ateşkes süresi boyunca gerçekleştirilen arama çalışmalarında, şu ana kadar 100 kişinin cesedine ulaşıldığı ve ölü sayısının bine yükseldiği bildirildi

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında dün sağlanan geçici ateşkes süresi boyunca gerçekleştirilen arama çalışmalarında, şu ana kadar 100 kişinin cesedine ulaşıldığı ve ölü sayısının bine yükseldiği bildirildi.

Gazze'de 12 saatlik "geçici ateşkes" TSİ 08.00'de başladı. Filistinli direniş grupları ve İsrail arasında başlayan 12 saatlik ateşkes, bölgede nisbi bir sakinliği beraberinde getirdi. Gazze'deki sağlık ekipleri ise saldırılara maruz kalan bölgelerden onlarca ceset çıkardı. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 12 saatlik "insani ateşkes" talebi, Hamas, Filistinli direniş grupları tarafından kabul edildiğinin açıklanırken İsrail'in Haaretz gazetesinin bir diplomatik kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile BM Genel Sekreteri Ban'a 12 saatlik ateşkesi kabul ettiğini iletti. Haberde, ateşkesin Filistinli sivillerin yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanması, hastanelere ilaç gönderilmesi ve uluslararası yardım kuruluşlarının insani yardım sunması için kabul edildiği kaydedildi.

Saat 08.00'de 12 saatlik geçici ateşkes yürürlüğe girmesinin ardından halkın sokaklara çıktığı görüldü. Ateşkesin üzerinden 25 dakika geçmesinin ardından bölgede hayatın normale döndüğü, İsrail saldırılarında hasar gören elektrik ve su hatlarının onarımına başlandı.

Gazze'de fiili olarak görevine devam eden eski Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı ise bölge sakinlerini geçici ateşkes sürecinde azami derecede dikkatli olmaları yönünde uyararak, halktan bombalanan bölgelere yaklaşmamalarını istedi.

Sivil savunma ekiplerinin ve ambulansların, çatışmalarda hayatını kaybedenlere ve yaralılara ulaşmak için bölgede çalışmalara başladığı belirtildi.

-İsrail'den SMS ile uyarı-

Öte yandan, İsrail ordusunun, ateşkes başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girmesine izin vermediği bildirildi.

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından yaklaşık 8 dakika sonra Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek "Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin" uyarısında bulunmuştu. Söz konusu mesajda, "Ateşkes, 08.00'den 20.00'ye kadar devam edecektir. Hamas ya da terör grupları tarafından İsrail'e yönelik ateş açılması halinde İsrail ordusu, ateşin açıldığı bölgelere tüm gücüyle karşılık verecektir" denilmişti.

Ateşkesin başlamasından 13 dakika sonra ise İsrail saldırılarına ait seslerin kesildiği ancak keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuşa devam ettiği gözlemlendi.

-Saldırıların bilançosu-

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurtarma ve ilk yardım ekiplerinin yıkılmış evlerin altından çoğunluğu kadın ve çocuk 100 kişinin cesedini çıkardığını belirtti. Kudra, ölü sayısının bine ulaştığını dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un talebi doğrultusunda Filistinli direniş grupları ve İsrail tarafının 12 saatlik "insani ateşkesi" kabul etmesinin ardından, sabah saatlerinden itibaren arama kurtarma çalışmalarının hızlandırıldığını kaydeden Kudra, ölü sayısının enkaz altından çıkarılanlarla her geçen dakika arttığını belirterek, sınır bölgelerinde çalışmaların hala devam ettiğini ifade etti.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İsrail'in şiddetli saldırılarına maruz kalan Han Yunus kentinde, enkaz altından çıkarılmayı bekleyen cesetler var.

-Son 24 saat içinde Gazze'de 155 'ten fazla hedef vuruldu-

İsrail ordusunun verilerine göre, Gazze'ye yönelik kara saldırılarına başladığı 17 Temmuz'dan bu yana  37 asker öldü, 25'i ağır 168 asker yaralandı. İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı ise Gazze'ye yönelik saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana 3 İsraillinin öldüğü, 9'u ağır 566'sının "tedavi altına alındığını" kaydetti.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana, 80'den fazla İsrail askerinin öldürüldüğünü, 300'den fazla askerin de yaralandığını belirtmişti.

Ayrıca "Koruyucu Hat" operasyonunun başlamasından bu yana, Gazze'den İsrail'e yaklaşık 2 bin 430 füze fırlatıldığını açıklayan İsrail ordusu, geçici ateşkes öncesi son 24 saat içinde Gazze'de 155 'ten fazla hedefin vurulduğunu duyurdu.

-Gazze'ye yönelik yardım kampanyaları-

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına fiili tepkiler çerçevesinde Kuveyt Kızılay Derneği, Gazze'deki 3 bin aileyi kapsayan gıda ve giyecek yardımına başladığını duyururdu. Dernek,  İsrail saldırılarından zarar görenGazze halkına yardımların dağıtılmasına başlandığını ve Gazze'nin her bölgesine ulaşıncaya kadar dağıtım işleminin devam edeceğini söyledi.

Öte yandan bir grup Ürdünlü milletvekili tıbbi yardım ulaştırmak amacıyla Gazze'ye geldi.

-Dünya genelindeki Filistin yanlısı gösteriler-

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok ilinde Gazze ile dayanışma gösterileri ve yürüyüşleri düzenlendi.

Dünya Kudüs Günü'nde İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için  pek çok ülkede protesto gösterisi düzenlendi. Gazzelilerle dayanışma içinde olduklarını ifade etmek üzere, Afganistan, Mısır, Yemen, Ürdün, İran, Suriye'nin yanı sıra Macaristan, Atina, İskeçe, Hollanda, Almanya, İsveç, Belçika, Azerbeycan, İngiltere, Avustralya, ABD'de gösteriler düzenlendi.

Ayrıca Fransa'da bugün düzenlenmesi planlanan Filistin yanlısı gösterinin yasaklanma kararı, Danıştay Mahkemesi tarafından onandı.

-Londra-

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve İngiliz hükümetinin saldırılara karşı tavrı Londra'da binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

Filistin'i destekleyen kampanyalar yürüten "El Aksa'nın Dostları" adlı sivil toplum örgütü ile "Stop the War Coalition" isimli grup tarafından düzenlenen protestoya Britanya Müslüman Birliği (MAB) ve "Filistin Dayanışma Kampanyası"da dahil olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi. 

Yaklaşık 5 saat süren protestoya katılan binlerce kişi, İsrail'in Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Büyükelçilik binasından parlamento binasına doğru trafiğe kapatılan Londra caddelerinde yürüyen onbinler "Filistin'e özgürlük", "Gazze, ağlamana hiçbir zaman izin vermeyeceğiz", "Filistin için adalet", "David Cameron görmüyor musun? Gazze özgür olacak!" sloganları attı.

Bu arada İngiliz yayın kurumu BBC de bölgeden yaptığı yayınların İsrail yanlısı olduğu gerekçesiyle protesto edildi. Göstericiler, "BBC utan" sloganı atarken, üzerinde "Filistin var, Filistin direniyor, BBC sessizliğine son ver" yazılı büyük bir pankart açtı. 

-İngiliz hükümetine sert eleştiri-

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan protestocular, İngiliz hükümetinin Gazze'de yaşanan duruma yaklaşımını eleştirerek, Başbakan David Cameron'a "Filistin'e destek ol" çağrısında bulundu.

22 yaşındaki Jacqueline Maamri, Filistin halkına destek olmak için protestoya katıldığını belirterek, "Gazze'de yaşananlar mide bulandırıcı, insanlık dışı. İngiliz hükümeti Filistin halkını desteklemeli ve olan bitene karşı kör olmayı bırakmalı. Uluslararası toplum gözlerini açmalı. David Cameron her işi bırakıp, Filistin halkının özgürlüğünü destekleyen İngiltere'nin yanında durmalı. Özgür Filistin, Gazze sen çok yaşa" şeklinde konuştu.

-Diplomatik çabalar sürüyor-

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için düzenlenen uluslararası toplantı, Paris’te başladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un evsahipliğindeki toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar'ın dışişleri bakanları ile AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar'da Filistinli taraflarla yaptığı görüşmeler sonucu ulaşılan ortak metni İsrail'in kabul etmediğini ve kabul edilmesi durumunda daha sağlam bir ateşkese ulaşılabileceğini belirterek, "İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de sağlanan 12 saatlik ateşkesle ilgili "Dün bütün gün Katar'da Filistinli taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ulaştığımız ortak metne İsrail 'evet' dese idi şu an çok daha sağlam bir ateşkesi konuşuyor olacaktık. İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim