• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

GAZZE'DE HAMAS'IN 22. YILI COŞKUSU

GAZZEDE HAMASIN 22. YILI COŞKUSU
Kadın, çocuk, yaşlı tüm Gazzeliler, yeşil şapkaları ve bayraklarıyla kutlamaların yapılacağı alana akın ediyor. Gazze'nin her bir caddesinde yürüyüşler ve araç konvoyları düzenleniyor.

Aksa televizyonuna konuşan Hamas liderlerinden Halil Hayya, "Hamas'ın 22. kuruluşundaki program üzerindeki yürüyüşünü sürdürüyor. Hamas, kuruluşundaki direniş programında hiçbir değişikliğe gitmedi" dedi.

Hayya "Hamas'ı liderleriyle, kadınıyla, çocuğuyla, sevenleriyle kutlamalara geldiğini göreceksiniz. Çünkü Hamas'a göre 22. kuruluş yıl dönümü, Hamaslıların günü değil ulusal bir gündür" dedi.

Kutlamaların geçmiş yıllara oranla daha canlı geçmesi için yoğun çaba harcadıklarını belirten Hayya "kutlamalara insanların gelmesini engellemek için bir takım girişimler var" dedi.

Hayya "22. kuruluş yıl dönümünde Hamas, Filistin halkının gasbedilen haklarının geri alınabilmesi, işgalcilerin Filistin topraklarından defedilebilmesi için direnişin tek yol olduğu düşüncesini yinelemektedir" diye konuştu.

Hamas lideri Mahmud Zahar ise , seçimlere katılmak suretiyle, direnişi önceki yönetimden koruduklarını söyledi. Zahar, siyasete katılmalarının direnişteki rollerini olumsuz yönde etkilediği yönündeki iddiaları yalanladı.

Zahar "Direniş, kapsamlı bir anlayıştır. Sadece silahlı mücadeleyle sınırlandırılması doğru değildir" dedi.

22 yıllık süre içerisinde tutuklandıklarını, sürgüne gönderildiklerini, işkenceye maruz kaldıklarını belirten Zahar "Hamas, kuruluşunda bellirlediği bir çok hedefi yerine getirmiştir" dedi.

Halk Kurtuluş Cephesi'nden Hamas'a Kutlama


Halk Kurtuluş Cephesi'nin Gazze'deki liderlerinden Dr. Rabah Muhanna, 22. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Hamas'ı tebrik etti.

Bugün yaptığı basın açıklamasında Muhanna, 22 yıl önce kurulan Hamas'ın işgale karşı direnişe doğrudan katılmasıyla, Filistin direniş cephesine önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Muhanna "Hamas, diğer Filistinli hareketler gibi özgürlük ve hürriyet savaşında sorumluluklarını yerine getirmektedir" dedi.

Muhanna, Filistin'deki bölünmüşlüğün sona erdirilmesi için Hamas'tan daha fazla adım atmasını beklediklerini söyledi.

Batı Şeria'da 150 Hamaslı Tutuklandı

Fetih yanlısı güvenlik güçleri Batı Şeria'daki Hamas taraftarlarını bir bir tutukluyor.

Batı Şeria'daki Hamas kaynaklarının bildirdiğine göre güvenlik güçleri sadece bugün 150 Hamaslıyı tutukladı. Tutuklanan Hamaslıların nereye götürüldükleri bilinmiyor.

Güvenlik güçleri, bugün sabah saatlerinde Tulkarem, el Halil, Nablus, Kalkilya, Beyt Lahem, Ramallah, Cenin'de geniş güvenlik tedbirleri alarak, Hamas'ın Batı Şeria'da 22. kuruluş yıl dönümünü kutlamasını önüne geçmek istediği bildirildi.

Güvenlik güçleri bununla da yetinmedi. Yine sadece bugün 1000'den fazla Hamaslıya soruşturma için istihbarat merkezlerine gelmeleri çağrısı gönderdi.

Kuruluşunun 22. Yılında Kassam: Zafere Kadar Yola Devam

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayı, 22 yıllı süreçte 1780 şehid verdiği belirtildi.

Kassam tarafından bugün yapılan yazılı basın açıklamasında "Hamas, işgale karşı ortaya çıktı. Siyonist düşman sadece gücün dilinden anlamaktadır. Siyonist düşmana karşı durabilecek olan da sadece direniştir" denildi.

Açıklamaya şu ifadelerle devam edildi:

"Filistin'in işgalden kurtarılması, Hamas'ın temel hedefidir. Direniş, bu hedef için vesiledir. Kudüs, Filistin devletinin başkentidir. Mülteciler, bizim halkımızdır. Halkımızın, kendi evlerine dönmesi meşru bir haktır. Esirler, Filistin'in kahramanlarıdır. Bedeli ne olursa olsun, esirlerimizin kurtarılması, önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bütün bunlar bizim esas ilkelerimizdir. Bunlar üzerinde pazarlığa gitmemiz mümkün değildir. Biz, bunlarla yola çıktık ve bunlarla yola devam ediyoruz.

Kassam, direnişine ve savaşına devam etmektedir. Mücadelemiz uzundur. Kassam, Siyonist projeye ve Filistin'deki işbirlikçilere karşı kavgada, ümmetin en ön safındadır. 22 yıldır, Hamas ve askeri kanadı İzzeddin el Kassam, Siyonist tağutlara, dostlarına ve arkasında duranlara karşı mücadele etmektedir.

Kassam, Kudüs'ü, Aksa'yı, Filistin'i savundu. Mülteciler ve esirler için savaştı. Ümmetin ve Filistin halkının ilkelerini muhafaza etti. Filistin topraklarının bir karışında dahi işgalcilerin meşruiyetini tanımadı.

Hamas, "Gayemiz Allah'tır" sloganını yükseltti. Teröristlere, zalimlere ve şer güçlerine karşı mücadele etti. Kahramanlar gibi direndi. Hamas, "Resul, önderimizdir" dedi. Hamas, "Dusturumuz Kuran'dır" dedi. Nesli, Kuran'i bir nesil ortaya çıkardı. Hamas, "Cihad, yolumuzdur" dedi. Ve Siyonist, kaleleri vuran İzzeddin el Kassam ortaya çıktı. Ve Hamas "Allah yolunda ölmek, en yüce dileğimizdir" dedi. Başta Şeyh Ahmed Yasin, Abdulaziz Rantisi, Cemal Mansur, Cemal Selim, İbrahim Mukadime, İsmail Ebu Şenab, Said Suyam, Nizar Reyyan, Salah Şehade, İmad Akil, Yahya Ayyaş olmak üzere en iyi liderlerini ve taraftarlarını şehid verdi.

Allah'ın takdiri, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam'ın direniş ve cihada savaşın en başında olmasıydı. 22 yıllık süre içerisinde 1780 şehid verdi. Hala vermeye devam etmektedir. Filistin halkıyla birlikte iki intifadaya birlikte girdi. Yola, taş ve bıçakla başladı, sonra bomba ve silah. Sonra şehadet operasyonlarıyla devam etti. Ürettiği Kassam füzeleri, düşmanla girdiği savaşların denklemini değiştirdi. Yolculuğu, 1987 yılınca camiler devrimiyle başladı ve 2008-2009 yılındaki Furkan savaşıyla devam etti. Zafere kadar da devam edecek!"

"Cami Devriminden Furkan Savaşına Kadar, Fedakârlık Dolu 22 Yıllık Süreç"

Hedeflerinin Filistin topraklarını kurtarmak olduğunu dile getiren Kassam Tugayları açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: "Metodumuz direniş, kurulacak Filistin devletimizin başkenti Kudüs, mülteciler halkımız, Siyonist zindanlarda bulunan esirler de kahramanlarımızdır. Bedeli ne olursa olsun bunlar bizim öncelikle meselemizdir. Bunlar, bizim üzerinde pazarlık yapmayacağımız ve taviz vermeyeceğiz ilkelerimizdir. Haklar hiçbir şekilde zaman aşımına uğramaz. Bu ilkelerle başladık ve bu ilkeler üzerinde yürüyoruz."

"Hamas'ın kurulmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Hareketimiz ilk günden bugüne yeryüzündeki tağuti güçlerle, onların piyonu ve kuyruğu durumundaki güçlere izzetle karşı durdu" diyen Kassam Tugayları, sayılamayacak kadar fedakârlıkta bulanan ve bu uğurda kurbanlar veren Hamas'ın, ilkelerine bağlı bir direniş örneği gösterdiğini kaydetti. 

Allah'u Teâlâ'nın, Hamas'ın askeri kanadı durumundaki Kassam Tugayları'nın Filistin topraklarında cihad ve direniş öncüsü olmasını takdir ettiğini belirten hareket: "Kassam Tugayları kurulduğu ilk günden bugüne 1780 şehit verdi. Şehit vermeye de devam ediyor. İki intifadaya katıldı. Taş ve bıçakla başlattığı süreci düşmanla savaşın seyrini değiştiren füzelerle sürdürüyor. 1987 yılındaki cami devriminden Furkan savaşına kadarki mücadele sürecinde tüneller savaşı, düşmanın mevzilerini basma, düşman askerlerini esir alma gibi birçok taktikler de geliştirdi" dedi.

Yüz Binler "Furkan Zaferi" Kutlamalarında Kudüs'e Biatini Tazeledi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)'ın, 22. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gazze'de düzenlediği "Furkan Zaferi" festivaline katılan yüz binlerce Gazzeli Kudüs için verdikleri biati yenileyerek, Kudüs'ü korumak için çalışacaklarını ve Filistin toprağından hiçbir zaman taviz vermeyeceklerini haykırdı.

Hamas'ın kurucularından ve Müslüman Kardeşler'in Gazze'deki liderlerinde Şeyh Muhammed Şam'a Ebu Hasan festivale katılarak biat sözlerini okudu meydanı dolduran mahşeri kalabalık da büyük bir coşkuyla tekrarladı. Ebu Hasan'ın okuduğu ve halkın da tekrarladığı metin şöyleydi: "Görevimizi bırakmayacağımıza, bıraktırmayacağımıza ve verdiğimiz söze sadık kalacağımıza, Filistin'in bir karış toprağından bile taviz vermeyeceğimize, Mescidi Aksa'yı koruyacağımıza, Kudüs'ün İslami olarak kalması ve kurulacak Filistin devletinin başkenti olması için malımızı, canımızı feda edeceğimize söz veriyoruz. Allah söylediklerimize şahittir."

Ebu Hasan yaptığı konuşmada ayrıca, yaptıkları bu biatin Siyonistlerin Yahudileştirme çabalarına maruz kalan Mescidi Aksa için de olduğunu söyledi.

Gazze halkına da seslenen Ebu Hasan sözlerine şöyle devam etti: "Ey Gazze halkı!... Bizler bugün Hamas'ın 22. kuruluş yıldönümünü Kudüs'ü hatırlayarak ve ona söz vererek kutluyoruz."

(Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi / İsra Haber)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim