• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Gazze Yolcuları Konuşuyor - 2

Gazze Yolcuları Konuşuyor - 2
Onur ve izzet yolcularının, duyguları..

 

 

 

 

 

 

Gazze gemisinin yolcuları, Haksöz'e ilginç ve anlamlı açıklamalarda bulundular. Gazze yolcularını bu platformda buluşturmayı amaçladığımız söyleşiler serisinin ikinci bölümünü ilginize sunuyoruz:

Ahmet Faruk Ünsal (Mazlum–Der Genel Başkanı):

"İsrail kuruluşundan bu yana –kuruluşu da ğayr-i hukukîdir– sürekli insanî hukuku ve uluslar arası hukuku ihlal etmiştir. Batı'da ABD ve İngiltere gibi güçlerce durmadan şımartılmıştır. Gazze'de yaşanan olay, 'Bu kadar da olmaz' dedirten türdendir. Herkesi rahatsız ediyor. Örneğin Batı Şeriâ'da ördüğü duvar, Golan tepelerinin işgali de Gazze ambargosundan aşağı değildir. Gazze'ye karşı bu ambargo çok merhametsizdir. Artı, İsrail saldırgan tutumuyla çocukları, insanları katlediyor. Sadece Gazze özelinde bu kadar büyük bir koalisyonun oluşmasında büyük bir merhametsizlik sebebi yatıyor. Hristiyan, Yahudî ve hatta İsrail işgalindeki Yahudîler'in de tepkisini çekmiştir. Dolayısıyla insanlık için dînlerin ötesinde, ulusal kimliklerin ötesinde, artık bir insanlık var. Gazze'deki bir buçuk milyonluk halk, dünyanın bu hukuksuzluğun farkına varmasına sebep oldu. Hedefimiz tabiî ki İsrail'in keyfî ambargosunun kaldırılması. Elbette yardımların Gazze'ye ulaşması önemli ancak o asıl amaç değil. Asıl amaç ambargonun kaldırılması. Bu gemideki herkes çok değerli bir iş yapıyor."

Muhammed Yıldırım (Fıtrat Sitesi Yazarı):

"Allâh geçmiş dönemlerde genelde kavimlere peygamber gönderiyordu. Hz. Mûhâmmed (saw) ise tüm insanlığa gönderildi. Qûr'ân'ın önemli mesajlarından biri de, insanlığın ortak bir paydada buluşmasıdır. Bazen Allâh'ın ismine çağırıyor, bazen de zalimin ve mazlumun kimliklerine bakmadan zûlme karşı ortak tavır almaya çağırıyor. Bu yolculuk, en az Hacc kadar anlamlıdır. Hacc'dan önce uğranması gereken coğrafyadır, Gazze. Bu gemide olduğum için hem bir insan, hem de bir Müslüman olarak kendimi sorumluluk sahibi hissediyorum."

Ömer Karaoğlu (Sanatçı):

"4 yıldır devam eden bir ahlak ve insanlıkdışı ambargoya tanığız. Bunun ne ahlakî, ne hukukî, ne de insanî bir gerekçesi bulunuyor. Zaten bebek katledenlerin böyle bir duyarlılığı olamaz diye düşünüyorum. Bize gelince, zûlme seyirci kalmak, zûlme rıza göstermek ile aynı anlama gelir diye düşünüyorum. Bu da zalimle dolaylı bir ortaklık kurmaktır. Seyredemezdik, bir şeyler yapmalıydık. Bu gemi tarihin önemli bir ânına aktif olarak katılıp tanıklık yapmak demektir. Sözde 'eşhedu'nun eylemde karşılığı budur. Söylediklerimizle eylediklerimizi buluşturmak istedik. San'atçı duyarlılığını asgarî insan duyarlılığına ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Bu gemide daha fazla arkadaşım olması gerektiğine inanıyorum."

Gaye Somuncu (İletişim Danışmanı - Aktivist):

"Bu eylemin amacı, haksızca baskı altında olan Gazzeliler'in susturulmak ve o seslerini duyurmayan minik çocukların seslerini dünyaya duyurmak, hatta haykırmaktır. Onların ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmektir. Orada taş üstüne taş bırakmadılar. Onlara 'Neyiniz eksik?' diye sormak abestir; 'Neyiniz var ki?' diye sormak gerekir. Yardım ulaştırmakla da görevimiz bitmiyor. Döndükten sonra, gördüğümüz her şeyi, onların mazlumiyetini kendi insanlarımıza, ülkemizdeki insanlara anlatacağız. Sadece medya önünde değil, topluluk önünde de onların sesi olacağız. Ben bu eyleme tamamen gönüllü katıldım ve tek bir amaçla katıldım: Allâh'ın rızasını kazanmak. Allâh'ın sevgisini ve rahmetini kazanmanın yolunun, muhtaç ve mazlum insanların yanında olmak olduğuna inanıyorum."

 

Haksöz Haber / Akdeniz Açıkları (KIBRIS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

g

Söyleşiler: İbrahim Sediyani / Fotoğraflar: Mustafa Afşar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim