• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Gazze Yolcuları Konuşuyor - 1

Gazze Yolcuları Konuşuyor - 1
Gazze’ye gitmek üzere Antalya limanından Akdeniz’e açılan ve şu anda Kıbrıs açıklarında bulunan “onur ve izzet yolcuları”konuştular. Bülent Yıldırım, Rıdvan Kaya, Ahmet Varol ve Ramazan Kayan'ın görüşleri..

 

 

 

 

 

"Mavi Marmara" gemisiyle Gazze'ye gitmek üzere Antalya limanından Akdeniz'e açılan ve şu anda Kıbrıs açıklarında bulunan "onur ve izzet yolcuları", duygularını sitemize döktüler. Birbirinden değerli ve duyarlı yolcular, Haksöz'e ilginç ve anlamlı açıklamalarda bulundular. Gazze yolcularını bu platformda buluşturmayı amaçladığımız söyleşiler serisinin birinci bölümünde İslami camianın yakından tanıdığı isimler Bülent Yıldırım, Rıdvan Kaya, Ahmet Varol ve Ramazan Kayan'ın görüşlerini aldık. İlginize sunuyoruz...

 

 

Bülent Yıldırım (IHH Başkanı):

 

"Bu hareket, mazlumların ve mustaz'afların en güçlü silahı olan kararlılıkları, yeryüzüne barış ve adalet getirme hareketidir. Bu hadise, dünya tarihinde olabilecek en önemli hadiselerdendir. Dünyayı yöneten en kötü gücün karşısında, milyonlarca insanın dûâsını arkasına alan binlerce insanın hareketidir. Biz her halükarda Peygamber Efendimiz (saw)'in seferlerde ortaya koyduğu kararlılığı göstereceğiz. Bedir, Uhud veya Hudeybiye'yi yaşayacağız. Rotamız Gazze, muhatabımız Gazze halkıdır. Gazze'ye ayak basacak ve bu merhametsiz ve hukuksuz ambargoya son vereceğiz. Gazze'ye ayak basmadan geri dönmeyeceğiz. Milyonların dûâsıyla bunu başaracağız."

 

 

Rıdvan Kaya (Özgür–Der Genel Başkanı):

 

"Küresel bir dünyada insan haklarının ihlal edildiği, en ücra coğrafyalarda ihlal edilen insan haklarının bile tartışıldığı bir dünya olduğu iddia ediliyor. Halbuki dünyanın gözü önünde Gazze'de yaşanan ihlaller ortada. Bu zulmün ortadan kaldırılmasını emperyalist devletlerden ya da bölgedeki işbirlikçilerinden beklememiz sözkonusu olamaz. Emperyalizmin buzulları arasına sıkışıp bırakılmış mazlumlar adına bu eylem oldukça onurludur. Dünyanın farklı ülke, dil ve dinlerinden insanlar, insanlık dersi veriyorlar bu gemiyle. Çünkü emperyalizm zaten zulüm demektir. Buna karşılık Müslümanlar ve dünyanın tüm onurlu insanları ise zulme sessiz kalmamak durumundadırlar. Çünkü Müslüman olmak, insan olmak, bunu gerektirir. Bu seferimizi, insanlık görevinin ifasına dönük bir adım olarak görüyorum. Müslümanlar kardeşlik hukukunun gereği olarak, farklı inançtan insanlar da insan olmanın gereği olarak bu şekilde erdemli bir duruş mesajı veriyorlar. Bu seferi, neticesinden bağımsız olarak, hayattaki seferlerimizden kazanılmış bir zafer olarak görüyorum."

 

 

Ahmet Varol (Vakit Gazetesi Yazarı):

 

"Dikkat edilirse bu eylem, insanların bir ortak eylemidir. Ondan dolayı bu eyleme katılanlar içinde her dinden ve ülkeden insanlar var. Çünkü Gazze'ye uygulanan ambargo, insanlık için bir utançtır. Dolayısıyla insanlığın ortak bir kararlılığıyla kaldırılmalıdır. Bu eylem hedefine ulaşırsa, bu, bütün insanlığın zaferi olacaktır. Akdi durumda kaybeden insanlık olacaktır. Bu lekenin her ne şekilde olursa olsun temizlenmesi gerekir. Amacımız ambargonun tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Resul-i Erken (saw)'in ashabına 4 yıl boyunca uygulanan ambargoya karşı ortaya konan eylem gibidir bu eylem. Bu eylemin amacı, bu ambargonun tamamen geçersiz kılınacağına dair kapıyı açabilmektir."

 

 

Ramazan Kayan (Özgün Duruş Gazetesi Yazarı):

 

"Geminin içindekilere ben Ashâb-ı Sefine diyorum, yani 'gemi arkadaşları'. Biraz da Hz. Nûh (as)'in çürüyen, kokuşmuş bir dünyada insaniyet damarlarının yeniden yeşermesi ve insanlığın yeniden nüksetmesi, 'İnsanlık Ölmedi' temennisinin yeniden tecellisidir. Ashâb-ı Sefine'nin Ashâb-ı Ğazze ile buluşma eylemidir. Şeyh Ahmed Yasin'in şehâdetinden önce, ümmetin duyarsızlığını şikâyet etmesinden sonra Şeyh Ahmed Yasin'den özür dileme girişimidir. Bu gemi, parçaları bütünledi. 40 ülkeden, Anadolu'nun 50 ilinden, aynı dâvâ için ayrı ayrı coğrafyalardan ortak bir potada ve rotada buluşma eylemidir. Bu gemi, arkasına büyük bir rüzgâr almakla kalmadı, muhteşem bir rüzgâr da estirdi. Bu özgürlük rüzgârı, direniş rüzgârıdır. İnsaniyet vicdanıdır. Mahşerî vicdanın tecellisi, ortak aklın tezahürüdür, ortak iradenin teşebbüsüdür. Bu gemide küresel intifadanın ayak seslerini duyuyorum. Ben Gazze'ye yardım etmeye değil, Gazze'nin yardım ve dûâsını almaya gidiyorum."

 

 

 

Söyleşiler: İbrahim Sediyani

 

Fotoğraflar: Mustafa Afşar

 

Haksöz-Haber / Akdeniz Açıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim