• BIST 90.122
 • Altın 145,975
 • Dolar 3,6213
 • Euro 3,9326
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 10 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'FİLİSTİN İÇİN TEK YOL DİRENİŞTİR!'

FİLİSTİN İÇİN TEK YOL DİRENİŞTİR!
İşte Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'nin sözleri...

 

 

 

 

İsmail Heniyye bir Filistinli olarak neden tercihini Hamas'tan yana kullandı?

Öncelikle Hamas İslami bir harekettir. Sonra, temel çizgisini Cihad oluşturmaktadır. O işgale karşı Müslüman Filistin halkını temsil etmektedir. Geniş bir akımdır. Bu sebeplerden dolayı biz Hamas'ı tercih ettik ve bu şekilde hem İslama, hem de Filistin halkına Hamas ile hizmet etmek istedik.

 

Filistin davası için Hamas ne ifade ediyor?

 

Hamas Filistin için yola çıkmış Filistinli bir harekettir. Filistin davası Hamas için temel bir davadır. Bu hareket Filistin içerisinden doğmuş ve Filistinlilerin önderliğinde yürümektedir. Hamas'ın varoluş sebebi Filistin'dir. Bizler, topraklarımızı nasıl özgürlüğüne kavuşturabiliriz, halkımızın haklarını nasıl geri alabiliriz, topraklarından koparılmış halkımızı yeniden topraklarına nasıl geri getirebiliriz, nasıl Siyonist işgali Filistin topraklarında sona erdirebiliriz, işgal hapishanelerindeki esirlerimizi nasıl özgürlüklerine kavuşturabiliriz konusunda mücadele etmekteyiz.  Tabii ki asıl olarak Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı yeniden nasıl kazanabiliriz derdiyle varız.

 

Hamas'ın son dönemde kuruluş hedeflerinden saptığı iddia ediliyor. Böyle bir hedef değişikliği doğru mu?

 

Maalesef böyle iddialar var. Fakat bunlar asla doğru değildir. Hamas'ın temel meselesi tüm Filistin'in özgürlüğüne kavuşturulmasıdır. Hamas halen bu hedefine sıkı sıkıya bağlıdır. Hamas halen İsrail'i tanımamaktadır ve tanımayacaktır. Hamas için direniş ve Cihad halen Filistin'i özgürleştirecek tek yöntemdir ve Hamas bu yolda yürümeye devam etmektedir. Hamas, halkımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar cihad ve direniş hattından geri adım atmayacaktır. Filistinlilerin imani doğrultuda eğitilmesi ve yetiştirilmesi konusunda ki çalışmalar aynı kararlılıkla sürdürülmektedir. Hamas, İsrail işgaline karşı çok çetin bir mücadeleyi sürdürmekte, bu yolda, Filistin'in özgürleşmesi temel davası uğruna, siyasi, cihadi ve tebliğci liderlerinden, kadrolarından binlerce Şehid vermektedir. Bu şehidlerin başı Hamas hareketinin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin'dir. Bu şehidlerin sonuncusu ise Gazze şeridini müdafaa etmek için son İsrail saldırılarında canlarını veren kardeşlerimizdir. İşte tüm bu hakikatler Hamas'ın hedeflerini değiştirmediğinin, yolundan sapmadığının net ispatıdır. Bizim karşı karşya kaldığımız acılara, saldırılara başka bir hareket ne kadar dayanabilirdi bilemiyorum. Ama Hamas yaşadığı tüm zorluklara rağmen ilkelerine bağlı kalmış, haklarından taviz vermemiş, direniş kararlılığı ile her zaman Filistin halkının ve davasının itibarını yükseltmiştir.

 

Gazze'ye karşı sürdürülen ambargonun temel sebebi nedir?

 

Gazze kuşatması, Filistin halkının iradesini kırmak ve Hamas'ı siyasi tavizler vermeye zorlamak üzere uygulanmaktadır. Hamas'ın Filistin üzerindeki etkisi azaltılmak istenmektedir. Bizden şimdiye kadar imzalanan anlaşmaları kabul etmemiz, İsrail'i tanımamız ve direnişe son vermemiz istenmektedir. Ancak bizim bu konulardaki kararlılığımız ve sabit duruşumuz neticesinde bu ambargo başarılı olamamıştır. Ne Filistin halkının iradesi kırılabilmiş, ne Hamas siyasi tavizlere yanaşmış ve ne de direniş hakkından vazgeçmiştir. Bu sebeple ambargonun siyasi hedefleri konusunda başarısız olduğuna inanıyorum.

 

İsrail Gazze'ye yardımları ulaştırdığını iddia ediyor. Bu iddialar doğru mu?

 

Bu doğru olmayan bir söz… Gazze halen hava, deniz ve karayolu anlamında ambargo altındadır. Sınır kapıları oldukça küçük çaplı olarak çalışmaktadır. Bu sebeple Gazze'de inşaat yapılmamakta, fabrikaların yeniden çalıştırılmasına yönelik hiçbir adım atılmamaktadır. Bu fabrikalarda bulunan 100 bin işçi çalışamaz durumda beklemektedir. Tüm bu yaşananların sebebi, Gazze'ye uygulanan kara, hava ve deniz ambargosudur. İsrail'in bu açıklamaları İslam ve Arap alemini, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Dünya kamuoyundan gelen ambargonun sona erdirilmesi baskısını geçiştirmeye yönelik çabalardır.

 

Gazze ambargonun kalkması için sizden ne yapmanız isteniyor?

 

Onlar üç şart koşuyorlar. 1.Hamas İsrail'i tanısın. 2.Direnişi sona erdirsin. 3.Filistin topraklarının %87'ini taviz olarak veren anlaşmaları tanısın. Ancak demin bahsettiğim gibi Hamas'ın İsrail'i tanıması ve direnişi sona erdirmesi kesinlikle mümkün değildir. Söz konusu anlaşmaları kabul  etmesi de asla gündemimizde olmayacaktır.

 

Gazze Filistin toprağının bir parçasıdır. Seçim sürecinden sonra isminin ayrı telaffuz edilmesi, Filistin davasının Gazze ile daraltılma tehlikesini oluşturuyor mu?

 

 

Gazze'nin diğer Filistin topraklarından ayrılmasına dair bir İsrail planı söz konusudur. Ancak bu planın başarılı olması mümkün değildir. Çünkü Gazze Filistin'in, Filistin devletinin bir parçasıdır. Gazzesiz bir Filistin devletinden bahsetmek mümkün değildir. Bu sebeple Gazze'yi Filistin topraklarının geri kalanından ayrıştıracak tüm çabalar başarısız ve umutsuz çabalardır. Gazze Filistin'in tarihi, koparılamaz bir parçası olarak kalacaktır. 

 

 

Gazze ambargosuna yönelik çalışmalar Kudüs bilinciyle anlam kazanır diyebilir miyiz?

 

Bu önemli bir konu… Gazze ve ona uygulanan ambargo ile meşgul olurken, Filistin davasının ana kaynağının Kudüs olduğu, bununla beraber Filistin toprakları ve mülteciler olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Kudüs'te tıpkı Gazze gibi ambargo altındadır. Kudüs, hem siyasi hem demografik anlamda kuşatma altındadır. Kudüs şu anda geçmişte olmadığı kadar muhasara altındadır. Kudüs'ün muhafazası, Gazze'den çok daha önemlidir. İşgal batıldır ve sonu da gelecektir. Biz zafere kesinlikle inanıyoruz. Bu mazlum halkın zaferi, kurtuluşu yakındır. Amerika'nın yürüttüğü projeler Afganistan'da da, Irak'ta da başarısızlığa uğramıştır. O bölgelerde çetin bir direniş ortaya konmaktadır. Bölgedeki bu son gelişmelerin, mazlum ümmetin lehine doğru olduğuna inanıyoruz.

 

Ramallah yönetimi ve Gazze yönetimi şeklinde iki ayrı temsiliyet oluştu. Bu bölünmüşlük izlenimi veriyor. Size göre bir bütün olarak hareket edebilmenin koşulları nelerdir?

 

 

Öncelikle şunun unutulmaması gerekiyor: Gazze'deki hükümet, meşruiyetini meclisten alan, tüm Filistinlilerin katıldığı seçimle iş başına gelmiş bir hükümettir. Ramallah hükümeti ise meşru olmayan bir hükümettir. Seçilmiş meclisin hiçbir şekilde onayı olmadan, Mahmut Abbas'ın kararı ile tayin edilmiş, atanmış bir hükümettir. Bizim beraber hareket edebilmemiz için, onların öncelikle 2005 genel seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeleri, yani halk iradesine saygı göstermeleri gerekmektedir. Temel sorun, onların bu iradeyi yok saymasıdır. İkinci olarak, herhangi bir uzlaşma söz konusu olacaksa eğer, bunun Filistinlilerin haklarını çiğnetmeme temelinde şekillenmesi gerekir. Oluşturulacak projede direniş düsturunu koruma gayesi güdülmelidir. Filistinlilerin geri dönüş haklarından, Kudüs'ten, Filistin topraklarından hiçbir şekilde taviz vermeyecek bir proje olmalıdır. Bu bizim şartlarımız aynı zamanda vatanseverliğimizin gerekleridir. Taviz üzerine kurulu, hakların gasp edilmesi, direnişten vazgeçmek üzerine inşa edilecek uzlaşma çabaları başarısız olacaktır. Böyle bir uzlaşma girişiminin devam etmesi de mümkün olmayacaktır.     

 

 

Furkan savaşı sonrası gerçekleştirilen toplantılarda Gazze'nin imarı konusunda bir çok vaatlerde bulunuldu. Verilen bu vaatler yerine getirildi mi?

 

Bu vaatlerin hiç biri gerçekleştirilmemiştir. Kahire toplantısı, Şarm El Şeyh toplantılarında toplanan milyonlarca dolardan bir tek dolar bile Gazze'ye ulaştırılmamıştır.

 

Gazze sorununun sadece ekmek ve açlık sorunu seviyesinde ele alınması sizi rahatsız ediyor mu?

 

Dünya Filistin davasını siyasi bir mesele değil, insani bir mesele olarak görmek istiyor. Filistin halkı, sadece gıdasını, ekmeğini arayan insanlar olarak görülüyor. Biz diyoruz ki, Gazze meselesi siyasi bir meseledir. Filistin davası sadece insani bir mesele değil, aynı zamanda siyasi bir meseledir. Filistin halkı, yiyeceğinin, giyeceğinin çabasını vermenin yanında, asıl olarak Filistin topraklarında onurlu, egemen devletinin mücadelesini vermektedir. Bunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

 

Hamas'ın İsrail'le masaya oturabilme konusunda ki yaklaşımı nedir?

 

Bu asla mümkün değildir. Bunun gelecekte de olması mümkün değildir. Bizimle İsrail arasında herhangi bir görüşme asla olmamıştır.

 

Uzun süreli ateşkes taleplerinizin tam olarak karşılığı nedir?

 

İslami direniş ile İsrail arasında şuan bir ateşkes söz konusu değildir. Ancak Filistin içerisinde, özellikle son saldırılardan sonra her hangi bir çatışmanın yaşanmaması söz konusudur. Çünkü son savaştan sonra Gazze çok yara aldı ve hala kan kaybediyor. Gazze'nin yaralarının sarılması gerekmektedir. Siyonist işgalin yok ettiği yerleri yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Bu durum Filistinlilerin kendi aralarındaki bir tutumdur ve İsrail ile hiçbir ilgisi yoktur.

 

Mavi Marmara özgürlük filosunu ve orada yaşanları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Türkiyeli Müslümanların yapmış olduğu yardımlar Gazze halkı tarafından yakından takip edilmektedir. Özgürlük filosunun yolunu binlerce Gazze'li günlerce deniz kenarında gözlemiştir. Fakat kafile Gazze'ye ulaşamamış, saldırıların sonucunda 9 şehid ve onlarca yaralı verilmiştir. O mübarek, aziz kanlar Gazze'ye ulaşmıştır. Özgürlük filosundaki şehitlerin ve yaralıların kanları sadece Gazze'ye değil, dünyanın her köşesine ulaşmış ve dünya halklarını harekete geçirmiştir. Bu sebeple biz, özgürlük filosunun hedeflerini gerçekleştirdiğine inanıyoruz. Ancak Gazze şeridini bu ambargodan kesin bir şekilde kurtarabilmek için, biz bu filoların sayısının artarak devam etmesini bekliyoruz.  Ben bu vesile ile Türkiyeli şehitlerimizi, yaralılarımızı, Mavi Marmara gemisinde bulunan yolcuların tamamını, kardeş Türkiye halkını ve diğer ülke vatandaşlarını, bu filoya katkıda bulunan herkesi selamlıyorum.

 

Ramazan ayına girmiş bulunaktayız. Müslümanlardan beklentilerinizi ve Ramazan mesajınızı alabilir miyiz?

 

Biz, Mübarek Ramazan ayının gelişi vesilesi ile tüm Müslümanlara tebriklerimizi sunuyoruz. Rabbimizden niyazımız, bu ayı Türkiye halkı, tüm Arap ve İslam alemi halkları ve Filistin halkımız için hayırlara, bereketlere vesile kılmasıdır. Aynı zamanda, Müslüman Türk halkının kendisini saran dahili ve harici sorunlarıyla baş edebilmesi, Türk halkının ümmetin riyaseti rolünü yeniden ele almasını diliyoruz. Geçmişte İstanbul ve Türkiye nasıl hilafetin başkenti idiyse, gelecekte de bu misyonunu yeniden kazanmasını inşallah ümit ediyoruz. Gazze'ye yönelik organize edilen yardım filolarının, büyük bir açık hava hapishanesi haline getiren Gazze'de ambargo sona erdirilene, tüm Filistin topraklarında işgal tamamen sona erinceye, topraklarından göç ettirilen Filistinliler vatanlarına dönünceye kadar devam ettirilmesinin önemini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Filistin devletinin başkenti olan Kudüs işgal altında ve tarihinin en şiddetli saldırılarına maruz kalmaktadır. İslam ve Arap dünyasının, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu önemli görev Ramazan ayı münasebetiyle tekrar gündeme taşınmalıdır.

Hamza Er/Vakit

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim