• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

FİLİSTİN DOSTLARI 'İZZET' İÇİN TAKSİM'İ İNLETECEK!

FİLİSTİN DOSTLARI İZZET İÇİN TAKSİMİ İNLETECEK!
ANALİZ MERKEZİ-Siyonistler tarafından Batı Şeria'da tutuklanan İHH temsilcisi İzzet Şahin'in özgürlüğü için feryatlar yükseliyor!Fatih'te Özgür-Der'in organize ettiği eylemden sonra sıra İHH'nın da bulunduğu Filistin Dostları Platformu'nun organize edec

 

 

 

 

27 Nisan tarihinde Beytüllahim civarında İsrail siyonist çetesi kontrol noktasında İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan İHH Batı Şeria sorumlusu İzzet Şahin'in haksız gözaltısı sürüyor.

Şahin'in serbest bırakılması sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Toplumun tüm kesimlerinden Şahin'in maruz kaldığı hukuksuzluğa son verilmesi için çağrılar yapılıyor.

Bu amaçla hareket geçen ve içlerinde İHH'nın da bulunduğu Filistin Dostları Platformu mahkeme öncesi İzzet Şahin'e destek vermek ve Türkiye kamuoyunun hassasiyetini göstermek için eylem hazırlığı yapıyor.

11 Mayıs Salı günü saat 12:30'da Taksim Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilecek eyleme geniş bir kitlenin katılması bekleniyor.

Şahin'e Özgürlük

İHH İnsani Yardım Vakfı personeli İzzet Şahin, İHHnın Filistinde yürüttüğü proje ve faaliyetlerin tetkik, denetim ve çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek üzere 28.11.2009 tarihinde görevli olarak Filistine gitmiştir.

Bu çalışmaları yürütmekte iken 27.04.2010 tarihinde Beytüllahim civarında İsrail kontrol noktasında İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmış, Petah Tiqwa şehrine götürülerek Shabaka ait bir sorgu merkezinde sorgulanmış ve daha sonra Ashkelonda bir hapishaneye götürülmüştür. Bunun üzerine avukatlar ve Türk Konsolosluğu aracılığıyla yaptığımız görüşmeler ve kurulan temaslar neticesinde Şahinin İsrail güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile suçlandığı ve 06.05.2010 tarihinde duruşması olduğu öğrenilmiştir. Bu duruşmada da 1(bir) hafta daha gözaltı süresi uzatılmıştır.

Filistin, İHH'nın en yoğun çalışma yaptığı yerlerden olup; İzzet Şahin, Batı Şeriaya hem faaliyetlerin tetkiki hem de temsilcilik çalışmalarını yürütmek üzere görevli olarak gitmiştir. Bu görev esnasında İbranice Üniversitesine kayıt yaptıran İzzet Şahin, burada İbranice eğitimini de sürdürmekteydi ve Haziran ayına kadar vize ve oturma izni de bulunuyordu.

İzzet Şahinin İsrail güvenlik güçleri tarafından tutulmasının duyulmasından itibaren Vakfımıza Türkiyeden ve dünyanın birçok ülkesindeki kişi ve kuruluşlardan tepkiler gelmektedir. Gelen tepkilerin içeriğinde de bu olay İsrailin Mayıs ayı ortasında yola çıkacak olan ve İHHnın öncülüğünü yaptığı insani yardım filosunu engelleme girişimi olarak değerlendirilmektedir.

Filistin halkına uygulanan ambargoya karşı, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugünlerde yoğun bir şekilde, gemilerle Gazzeye uluslararası bir insani yardım filosu gönderme hazırlığı içerisinde olduğumuz, tüm dünyanın malumudur. İHH görevlisi İzzet Şahine yönelik gözaltının bu filo ile alakalı bir gözdağı olarak uygulandığına dair kurumumuza gelen yorumlar, tarafımızca da mümkün görülmektedir. Ancak İsrail tarafından şunun bilinmesini isteriz ki; yaptığımız çalışma tamamen hukuki olup, gayri yasal olan ambargonun ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Kasım 2005 tarihli bir anlaşma ile İsrail ile Filistin karşılıklı taahhütlerde bulunmuş ve İsrail Geri Çekilme Planı çerçevesinde Gazzeden yerleşimcileri ve askerî birliklerini çekeceğini beyan ederek işgalci konumuna son vermiştir. Kaldı ki gerek İsrailin taraf olduğu anlaşmalar gerekse Dördüncü Cenevre Konvansiyonu ile diğer uluslararası sözleşmeler, tüm halklar için insani yardım ambargosunu yasaklamış ve tüm taraflara savaş hâlinde insani yardım ulaştırılması konusunda kolaylaştırıcılık ve koruma sağlamıştır. Bunu yerine getirmek, insan hayatına değer veren tüm kişi ve kuruluşların sorumluluğu olup; bugün dünya halklarının ortak vicdanı bunu her fırsatta haykırmakta ve devletler ile uluslararası mekanizmaları buna zorlamaktadır.

Gerek uluslararası insan hakları kuruluşlarının gerekse İsrail içinde görev yapan insan hakları kuruluşlarının verilerine baktığımızda İsrailin insan haklarını ihlal eden uygulamalarının en başında, yaşam hakkına ve kişi güvenliğine yönelik ihlaller yer bulmaktadır. Özellikle askerî yargıda gözaltı süresinin uzunluğu, tutuklu ve mahkûmlara uygulanan işkence iddiaları, yakalama ve sorgulama esnasında kötü muamele, uzun süreli hapsetmeler vb. uygulamalar göz önüne alındığında, İzzet Şahinin gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kalmasından ve hayatından endişe edilmektedir. İsrailin bir Türk vatandaşı olan İzzet Şahini askerî istihbarat birimlerince sorgulaması ve askerî mahkemede yargılaması, bu endişeleri kat kat arttırmaktadır. İzzet Şahin yaklaşık 10 günden (250 saat) fazladır sorgudadır. İzzet Şahinin gözaltına alınmasından sonra ikamet ettiği ev de İsrail güvenlik görevlilerince basılmış ve çeşitli eşyaları alınmıştır. İsrail mahkemelerinde adil yargılanma hakkının yasalarla dahi ihlal edildiği bilindiğinden, İzzet Şahin için adil bir yargılama ortamının bulunup bulunmadığından da endişe duyulmaktadır. Kaldı ki İzzet Şahinin eşinin vekaleti ile görevli olarak Türkiyeden iki avukat İsrail Konsolosluğuna İzzet Şahin ile ilgili hukuki işlemler, gözlem ve temaslar için başvuruda bulunmuş ancak ivedilikle vize verilmesi gereken bu durumda halen vize almak için beklemektedirler.

İsrail, kendi halkına yönelik olarak onlara daha çocuk yaştan itibaren uyguladığı ve sürekli bir güvenlik endişesi ve savaş psikolojisi ile yürüttüğü zulmü ve Filistinlilere uyguladığı hukuk tanımazlığı, tüm dünyaya dayatmak istemektedir. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir.

İzzet Şahin bir insani yardım görevlisidir. İnsani yardım görevlileri her tür ortamda öncelikli koruma ve destek sağlanılacak kişiler arasındadır. Yukarıda izah edilen sebeplerle İHH görevlisi İzzet Şahinin; öncelikle ve ivedilikle derhal serbest bırakılarak sağlıklı bir şekilde Türkiyeye ulaşmasının sağlanması, fiziki ve manevi yönden sağlığı ile ilgili en kısa sürede tarafımıza ve ailesine bilgi verilmesinin sağlanması, adil bir yargılama ortamının sağlanması ve bunun için gerekli olan her türlü kolaylığın gösterilmesi, gerek yapılacak duruşmalara katılım gerekse ziyaret, görüşme ve hukuki prosedür için çalışmalar ve temaslar konusunda ailenin Türkiye barosuna kayıtlı avukatlarına da, vize dahil, ivedilikle imkân ve kolaylık sağlanması için desteğinizi talep ediyoruz.

İzzet Şahin Kimdir?

07.10.1970 Sivas’ta doğdu. İlk Sivas’ta tamamladı. Ortaöğrenimini İstanbul Küçükköy İmam-Hatip Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladıktan sonra Medine İslam Üniversitesi Hadis-i Şerif Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü. Yüksek Lisans için Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bulundu. Daha sonra yüksek öğrenimini devam ettirmek ve Fransızca öğrenmek üzere Kanada’ya gitti. 5 yıl Kanada’da yaşayan Şahin daha sonra Türkiye’ye dönerek 2005 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı’nda Dış İlişkiler departmanında çalışmaya başladı. Arapça, İngilizce, Fransızca bilen İzzet Şahin, 28.11.2009 tarihinde, İHH’nın ihtiyaç sahibi yetimler başta olmak üzere Filistin halkı için yürütülen insani yardım proje ve faaliyetlerin tetkik, denetim ve çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek üzere görevli olarak Batı Şeria’ya gitmiştir. Burada hem faaliyetlerin tetkiki hem de temsilcilik çalışmalarını yürütmek üzere bulunmaktaydı. Bu görev esnasında Kudüs İbrani Üniversitesi’ne kayıt yaptıran İzzet Şahin, burada İbranice eğitimini de sürdürmekteydi ve Haziran ayına kadar vize ve oturma izni de bulunuyordu.

Bu çalışmaları yürütmekte iken en son 27.04.2010 tarihinde Beytüllahim civarında İsrail kontrol noktasında İsrail güvenlik güçleri tarafından tutulmuştur. 9 (dokuz) gündür gözaltında tutulan İzzet Şahin’in 06.05.2010 tarihinde duruşmaya çıkarılmış ve maalesef bu duruşmada gözaltı süresinin 1 (bir) hafta daha uzatılmasına karar verilmiştir.

İzzet Şahin evli ve 3 (üç) çocuk babasıdır.

İzzet Şahin bir insani yardım görevlisidir. İnsani yardım görevlileri her tür ortamda öncelikli koruma ve destek sağlanılacak kişiler arasındadır. İzzet Şahin derhal serbest bırakılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim