• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Fethullah Gülen Grubu Ne Hakla Başbakan Erdoğan'a Sınav Yapar?

Fethullah Gülen Grubu Ne Hakla Başbakan Erdoğana Sınav Yapar?
Cenk Açık'ın yazısı, Analiz Merkezi Değerlendirmesi ile...


-ANALİZ MERKEZİ DEĞERLENDİRMESİ-

Fethullah Gülen Grubu'nun, hemen her hükümetin söylediği şarkıya eşlik ederek, cemaatin güç ve nüfuzunu muhafaza, müdafaa ve ilerletme noktasındaki stratejisi, Türkiye'de meşhur bir olgudur.

Ancak özellikle Mavi Marmara'ya düzenlenen İsrail Baskını'nın hemen ardından, Fethullah Gülen'in yaptığı 'otorite'ye dikkat' temalı ters çıkış, puzzle'ın diğer parçalarını birleştirme noktasında, Erdoğan ve arkadaşları için yeterince uyarıcıydı!

12 Haziran 2011 Seçimi sonrasında, Erdoğan Hükümeti'nin üzerindeki Gülen Güdümü'nün sürmesinin 'zor ve tehlikeli bir ipotek' resmi vereceğini değerlendiren Analiz Merkezi olarak, Kemalistler'in kurguladıkları 'Gülen-Erdoğan Kapışması' türü bir mühendislikle alakası olmayan, tamamen mantık ve vicdan bileşkesinden döküldüğü anlaşılan bu önemli ve gerekli makaleyi, takipçilerimizle paylaşıyoruz.

AnalizMerkezi.com

Hüseyin Gülerce Başbakan'dan Ne İstiyor?

Zaman gazetesi yazarı, Gülen cemaatinin önemli isimlerinden Hüseyin Gülerce “Sayın Erdoğan'ın ustalık döneminin ilk iki sınavı yeni kabinenin teşkili ve yaklaşan Yüksek Askerî Şûra çalışmalarıdır. Ustalık döneminin başlangıcını test etme fırsatını böylece bulmuş olacağız...” diyerek Başbakan Erdoğan'ı ‘sınava’ sokmuş. Dikkatinizi çekmiş miydi? Hani Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz'ın sık sık yaptığı sınavlar var ya, bu da onlardan.

Başbakan Erdoğan veyahut Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül'ün önüne gelen her atama kararı öncesi Mehmet Yılmaz “Bakalım bu sefer sınavı geçecek mi?”  diyerek bir yazı kaleme alır.

Mesela Anayasa Mahkemesi'ne  bir atama mı yapılacak, Mehmet Yılmaz hemen 'bu atama sayın Cumhurbaşkanı için bir sınav niteliğindedir. Ne kadar tarafsız olduğunu burada göreceğiz” diyerek aklınca bir ayar vermeye çalışır. Ama aslında derdi atamayı yapanın tarafsız olması değil, kendi hassasiyetlerini paylaşan birinin atanmasıdır.

Mehmet Yılmaz gibilerin açtığı  bu sınavlar hiçbir zaman bitmez. Her atama yeni bir test halini alır. Amaç belli: aynı cemaate mensup kişileri orada tutmak.

İşte Mehmet Yılmaz'ın veyahut 'benzer hassasiyetleri' gözeten gazetecilerin, siyasilerin, kanaat önderlerinin bu taktiğinin bir benzerini bugün Hüseyin Gülerce'de gördüm.

Doğrusu çok tuhafıma gitti.

Hüseyin Gülerce'nin Başbakan Erdoğan için ince bir hassasiyetle kaleme aldığı, emek vererek hazırladığı bu sınav kağıdı, beni biraz rahatsız etti.

Görünüşe göre Hüseyin Gülerce beyefendi gerek bakanlar kurulunun oluşumuna, gerekse Yüksek Askeri Şura kararlarına ‘özel bir ilgi’ duyuyor.

Doğrusu Hüseyin Gülerce'nin  bu 'ilgisinin' kaynağını da, bu konularda bir sınav düzenleme hakkını nereden, kimden aldığını da çok merak ediyorum.

Aklıma takılan bazı sorular var:

• Hüseyin Gülerce'nin de, bütün olarak Gülen cemaatinin de son 3 seçimdir ama özellikle de bu son seçimde hararetle destekledikleri bir siyasi lider için hemen seçim sonrası "sınav" açmaları tuhaf değil mi?

• Önce oy verip sonra "güven ver" demek. güveni tesis etmek için sınav açmak sizce normal bir davranış mıdır?

• Eğer Başbakan Erdoğan'nın Yüksek Askeri Şura ve Bakanlar Kurulun'un teşkili gibi şimdi sınava tabi tutulmaya çalışıldığı iki konuda 'yanlış' yapması, 'hassas' davranmaması ihtimali vardıysa, bu endişenizi niçin seçim öncesi ortaya koymadınız?

• Peki Başbakan Erdoğan nasıl bir tutum alırsa Hüseyin Gülerce beyefendiden geçer not almış olacak?

• Mehmet Yılmaz gibilerin sürekli sınav kağıdı hazırlamalarının arkasındaki 'hassasiyetlerin' farkındayız. Gülen Cemaati adına açıldıysa eğer bu yeni sınav,  Cemaatin Başbakan Erdoğan'ınkinden farklı ne gibi hassasiyetleri var? Bu konuda da aydınlanmaya ihtiyacımız yok mu?

Hüseyin Gülerce Cemaatin içerisinde en makul, en müşfik, en hassas, en beyefendi kişi.  Ben öyle görüyorum. Yanlış anlaşılma konusunda ne kadar hassas olduğunu da yakından biliyorum.

Hüseyin beyin gerçekten bir 'derdi' var, onu da biliyorum ve anlıyorum.  Lakin,  mensubiyetlerimizin içinde kaybolmak, bazen hataları da beraberinde getiriyor.

Ben de görünce, dikkatimi çekince, böyle "yanlış"lara, daha büyüklerine yol verilmesin diye, işaret etmeye çalışıyorum.

Eğer birbirimizi sınava tabi tutacaksak,  önce sınava girmesi gereken Hüseyin beyin bağlı bulunduğu cemaat değil midir?  Çünkü görünen o ki  Başbakan Erdoğan'ı hala tam olarak tanıyamamış  durumdalar.  Bu konuda 'kusuru'  önce kendilerinde aramaları gerektiğini düşünüyorum.

Üstelik, kendinde sınav yapma hakkı görenlerin öncelikle sınavdan geçmiş olmaları gerekir.

Gülen Cemaatine mensup arkadaşların bir sınava girip de başarılı olduklarını hatırlamıyorum. İçinizde böyle bir sınavı ve alınmış yüksek notu hatırlayan var mı?

Cenk Açık - Gazeteciler

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim