• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Fatih'te “Okullarda Irkçı-Militarist Dayatmaya Son!” Eylemi

Fatihte “Okullarda Irkçı-Militarist Dayatmaya Son!” Eylemi
Özgür-Der Genel Merkezi ve Mazlumder İstanbul Şubesi “Andımız” adı verilen ırkçı dayatmanın ve Milli Güvenlik Derslerinin yeni eğitim sezonunda kaldırılması talebiyle bugün Fatih Saraçhane Parkı'nda bir basın açıklaması düzenlediler.

 






Özgür-Der Genel Merkezi ve Mazlumder İstanbul Şubesi “Andımız” adı verilen ırkçı dayatmanın ve Milli Güvenlik Derslerinin yeni eğitim sezonunda kaldırılması talebiyle bugün Fatih Saraçhane Parkı’nda bir basın açıklaması düzenlediler. Açıklamada Türkiye’nin diğer yakıcı gündemleri olan yargının çürümüşlüğü ve ırkçı fanatizmin yol açtığı acılara da değinildi.

2009-2010 eğitim sezonunun kapanmasının ardından yeni eğitim sezonunda Ant zulmünün sona ermesi ve Milli Güvenlik Derslerinin kaldırılması talebiyle Özgür-Der ve Mazlumder İstanbul Şubesi'nin çağrısıyla bugün 12.30'da Saraçhane Parkı'nda bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya saat 11.00'den itibaren Beyazıt Meydanı'nda üniversite sınavları sistemini ve başörtüsü yasağını protesto için oturma eylemi yapan öğrenciler de Beyazıt'tan Saraçhane'ye yürüyerek destek verdi.


"Irkla Kanla Övünmek İlkelliktir!"


Özgür-Der ve Mazlumder imzalı "Okullarda Andımız Dayatmasına Son! Milli Güvenlik Dersi Saçmalığına Son!" yazılı pankartın yanı sıra Özgür-Der Üniversite Gençliği imzalı "Kışla Tipi Eğitime Son!" ve Özgür Açılım Platformu imzalı "Adı Değişti Zulüm Aynı" yazılı pankartlar taşındı. Ayrıca "Irkçı Şoven Yönlendirmeye Hayır!", "Militarist Müfredata Hayır!", "Milli Güvenlik Dersi: Teftiş Fişleme Şartlandırma!", "Irkçı Şoven Ant Kaldırılsın!", "Irkla Kanla Övünmek İlkelliktir! Elhamdülillah Müslümanız" imzalı dövizler taşındı.


Yargıdaki Çürümüşlüğe Dikkat Çekildi


Eyleme 31 Mayıs'ta İsrail'in barbar saldırısı sonrasında şehit düşen kardeşlerimiz anılarak başlandı. Ardından Milli Eğitim Bakanlığına hitaben Milli Güvenlik Derslerinin ve Ant zulmünün sonlandırılması talebini dillendirmek üzere ilk olarak Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya bir konuşma yaptı. Rıdvan Kaya konuşmasına dün Ergenekon sanıkları hakkında verilen tahliye kararlarına değinerek başladı ve darbeci yapılanmanın yargıyı bütünüyle kuşattığına dikkat çekti. Birçok gazeteci, yazarın darbe yargılanmalarına ilişkin yazılarından, görüş açıklamalarından dolayı haklarında devam etmekte olan yargılamayı etkilemeye teşebbüsten davalar açıldığını dile getirdi. Bu meyanda Kenan Alpay hakkında da geçtiğimiz hafta Haksöz dergisinde yayınlanan yazılardan dolayı dava açıldığını hatırlatan Kaya, buna karşın medyaya yansıyan telefon görüşmelerinde Yargıtay 8. Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan'ın İlhan Cihaner'in tahliyesini sağlayana Yargıtay Başkanlığı yolunun açılacağına dair sözlerinin görmezden gelindiğine dikkat çekti. Aynı şekilde Seyfi Oktay'ın Anayasa değişikliklerinin iptal için kulis yaptığının ortaya çıktığını vurguladı.


Kürt ve Türk Milliyetçiliği Ülkeyi Yangın Yerine Çeviriyor


Öte yandan son günlerde artan çatışmalara ve can kayıplarına da dikkat çeken Rıdvan Kaya, Türk ve Kürt milliyetçiliğinin elbirliğiyle ülkeyi yangın yerine çevirdiğini söyledi. Bu sabah Şemdinli'de yaşanan karakol baskınında da görüldüğü üzere, katledilen mazlum ve mağdur Anadolulu gençlerin acılarının milliyetçi körlük tarafından algılanmadığını söyleyen Kaya, hükümetin Kürt açılımı siyasetine karşı gerek Genelkurmay, CHP, MHP ve yargı bürokrasisinin, gerekse de Kürt milliyetçilerinin adeta ortak bir savaş cephesi oluşturduklarını söyledi. Yaşanan manzaranın İslam'dan uzaklaştırmanın, kavmi kimliklerin inkar edilmesinin sonucu olduğunu söyleyen Kaya, çözümün de ancak milliyetçiliğin terk edilip Ümmet kimliğine sarılmaktan geçtiğini vurguladı. 


Eğitimdeki Irkçı-Şoven Kirliliklere Karşı Ciddi Tavır Alınmalı


Okullarda sürdürülen ırkçı-militarist dayatmaların, "andımız" saçmalığının ve Milli Güvenlik Dersi mantıksızlığının da aslında aynı milliyetçi körleşmenin bir sonucu olduğunu söyleyen Kaya, buna karşın taleplerimizi etkili biçimde gündemleştirmemizin önemine dikkat çekti. Gazze'ye yardım filosuna yapılan İsrail baskınının ardından tutuklanan Müslümanların serbest bırakılması sürecinde hükümetin kararlı tutum takınmasını örnek veren Kaya, hükümetin bu konuda net ve ısrarlı tavır koymasının ardındaki asıl belirleyicinin Müslümanların meydanlarda kitleler halinde taleplerini ve protestolarını ısrarla gündemleştirmeleri olduğunu vurguladı. Aynı tavrın diğer konu ve taleplerimizle ilgili olarak da seslendirildiğinde sonuç alınmasının mümkün olacağını ifade etti.


Mazlumder Genel Başkan yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar da eğitimde ve her alanda yaşanan ırkçı-şoven kirliliklerden arınmanın zorunluluğuna vurgu yaptığı konuşmasında resmi ideolojik körlüğün 80 yıldır bu halkı köleleştirdiğini söyledi. Buna karşın Müslümanların her zaman zulme ve zalimlere karşı tavır içinde olduklarını söyleyen Sarıyaşar bundan böyle de bu bataklığın kurutulmasına dek onurlu tavrımızı her vesileyle sürdüreceğimizi ifade etti.


Son olarak Eyüp İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nisa Nur Ayar Milli Güvenlik Dersi dolayısıyla okulda yaşadıkları sıkıntıları anlattı ve bu zulme karşı direnişleri sonucunda karnelerinde bu dersten sıfır aldıklarını ama buna rağmen asla pişman olmadıklarını dile getirdi. Bu derslerin kaldırılmaması durumunda diğer öğrencilerin de bu tavrı sürdüreceklerini söyleyen Nisan Nur Ayar, bu zulmün devam etmemesi için yetkilileri göreve çağırdı.


Son olarak eylemin sunumunu yapan M. Ali Aslan İstanbul'la paralel olarak aynı taleplerle diğer şehirlerde yapılan eylemlerden de söz ederek andımız dayatmasının ve Milli Güvenlik Dersi saçmalığının yeni öğretim döneminde devam etmemesi çağrısını tekrarladı ve eylemi sona erdirdi.


HAKSÖZ-HABER

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim