• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Fatih Tezcan: Fethullah Gülen Kendini Zaman'a Röportajla AKLAYAMAZ!

Fatih Tezcan: Fethullah Gülen Kendini Zaman'a Röportajla AKLAYAMAZ!
ABD'de ikamet eden Cemaat lideri Fethullah Gülen’in Ekrem Dumanlı ile 5 gün sürecek röportajının ilki, bugün yayınlandı. Peki Gülen’in bu yaptığı ne anlama geliyor?

 

 

Zaman gazetesinde Ekrem Dumanlı’nın Fethullah Gülen ile yaptığı ve 5 gün sürecek röportajın ilki, bugün yayınlandı. Zaman gazetesi, bu röportajı 'YAKIŞTIRAMADIM' manşetiyle yayınladı.

Bugün ilk bölümü yayınlanan röportajda, Gülen isim vermeden Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Erdoğan'ın seçim meydanlarında kendisine söylediği ağır sözler için Gülen, "Burada ifadeden kaçınacağım o galiz tabirleri, atf-ı cürümleri, mü’minlere karşı ehl-i küfrün bile tarih boyunca kullandığını hatırlamıyorum. Kullananlara asla yakıştıramadım " dedi.

Gazeteci-yazar Fatih Tezcan, Fethullah Gülen’in Ekrem Dumanlı ile yapacağı röportajı değerlendirdi ve Gülen’e dair çarpıcı açıklamalarda bulundu:

"80 DÖNEMİ DARBESİNİ ALKIŞLADI"

Fethullah Gülen’in, böyle bir durum neticesinde siyasete girip girmediğini sorgulamak anlamsız olur; çünkü Gülen, zaten siyasetin içinde. Siyasetten hiç çıkmadı. 1980 döneminde, darbe yapıldığında alkışlayan kendisi. Kendi iddiasıyla yazısı yayınlandı, açıklamasını yapan Fatih Tezcan, Erbakan döneminde, 'beceremedi, bıraksın, gitsin İslam’a zararlı oluyor' diyen kendisi. Rahmetli Erbakan, bilindiği üzere siyasi bir figürdü. Bu siyasi kimlikle ilgili de yorum yaptı, karşısında durdu. MGK kararları için 'doğruysa iki sevap, yanlışsa bir sevap' karşılaştırmasını yapan kendisi. Mavi Marmara için 'otoriteye karşı geldiler' diyerek, tamamen siyasi bir demeç veren yine kendisi. Erdoğan için 'Firavun, Karun' benzetmelerini yapan da kendisiydi, dedi.

“PARTİ KURARSA BÜTÜN FOYASI ORTAYA ÇIKAR”

Diğer yandan, Gülen’in ticarete girip girmediğine bakarsak “ananas” kod ismiyle kimilerine göre petrol, kimilerine göre elmasla ilgili talimatlar veren hangi hocanın, profesörün, nerede konuşmayacağını belirleyen, yani siyasetin her alanında olan biri kendisi. Siyaset anlamında, parti kurmadan bahsedersek, asla öyle bir şey yapmaz; çünkü çok saçma olur. Nasıl olsa 2-3 parti bulup üstüne, tabir-i caizse parazitler, asalaklar gibi davranarak, bu partilerin içerisinde gerek hatır şikeleri gerek video, kaset şantaj-montajlarıyla bir şekilde hayatını sürdüren bir yapıda devam eder. Dolayısıyla, bir parti kurarsa bütün foyası ortaya çıkar. Yüzde 1,1’i alması mümkün değil ki bu da çok büyük başarı olur, dedi.

"GÜLENİZM, ÖLÜ DOĞUM YAPAN, İÇİ BOŞ BİR FELSEFE"

Bugün Gülen'in söylediği hiçbir şey yok. Hz. Muhammed’siz İslam projesinde, Vatikan’la proje ortaklığı yapan yine kendisi, diyen gazeteci Tezcan, baktığımız zaman 'Gülenizm' o kadar koftur ki sadece ılımlı İslam denilen cihadsız, hadım edilmiş İslam’ın ortaya çıkması için oluşturulmuş, karma felsefesine yakın bir şeydir. Çok dini bir alt yapı varmış gibi gösterip CIA bağlantılarından dolayı, tamamen ölü doğum yapan, içi boş bir felsefe, şeklinde açıklama yaptı.

"EKREM DUMANLI GENEL YAYIN YÖNETMENİ DEĞİLDİR!"

Tezcan, röportajın maksatı da siyasete girme sinyali vermekten daha ziyade, kendi hakkında o kadar çok soru var ki hiçbirisi cevaplanamıyor, bu soruları kendi yöntemleriyle cevaplamaya çalışmaktan geçiyor. Röportajı yapan kişi Ekrem Dumanlı, 3 Temmuz 2013’ten beri, daha yeni belgesi ortaya çıktı, benim şahsımı, kendisini eleştiren diğer gazetecileri, bir ağabeyine –onlar da savcı vs. önemli değil-  Selamünaleyküm, Aleykümselam ile dinletebilen bir şahıs. Ben başından beri söylüyorum, kendisi Genel Yayın Yönetmeni değil, 'Genel Yalan Yönetmenidir', dedi.

"DUMANLI, 80 ÖNCESİ KAHVEHANE BASMIŞ"

Bana, Dumanlı’nın sohbetine girenler anlattı. 1980 öncesinde kahvehane basan bir tip, Dumanlı. Yakın zamana kadar Cemaat bununla övünüyormuş. Bizim gazetemizin GYY’ni 80 öncesinde komünüstleri, alevileri bombalayan bir adamdı diyerek övünüyormuş. Ben bunları bilmiyordum açıkçası, şeklinde çarpıcı açıklamalarda bulunan Tezcan, geldiğimiz noktada, röportajı alan Ekrem Dumanlı, bizim, eşimizle, çocuğumuzla olan sohbetimizi dinleten birisi. Gülen zaten kendi sorularına cevap veremeyen birisi. Ben kendisine yakıştıramadım, 'Hz. Muhammed Türkiye’yi bize verdi' demesini. Biz kendisine yakıştıramadık 'Mavi Marmara’da ölenler şehit değildir, onlar bilerek gitti' demesini. Türkiye kendisine yakıştıramıyor Başbakan Erdoğan için Firavun, Karun demeyi.

Türkiye kendisine yakıştıramıyor, CIA ile Çin Birlikleriyle -ne demekse bu- yani gizemli bir sürü işbirliğini. Dolayısıyla röportaj bir PR çalışmasıdır, açıklamasını yaptı.

"AÇILMAYAN ZAMAN GAZETESİ BALYALARI VAR!"

Bir milyon satan bir gazeteden söz ediliyor. Şerefimle temin ederim ki, bu sabah gelen bir mesaj var. Kağıt sektöründe çalışıyoruz, açılmamış Zaman balyaları elimizde, fotoğrafını hangi e-mail’e gönderelim, diyorlar. Bir cerahat patladı içinden irin çıkıyor, kaba bir örnek ama bu durum böyle. Bakın bu suçtur, açılmadık Zaman balyaları, suçtur; çünkü bu balyalar nedeniyle, Basın İlan Kurumu’ndan para alıyorlar, diyen Tezcan, benim bu örneği vermemin nedeni, dünyada hiçbir medeni ülke, 4 yaşında çocukların üzerine gazete aboneliği yapılmasına anlam veremez. Bunu gidip siz söyleseniz inanmaz. 2 yaşında çocuk için hayırlı olsun diyor, 'adını Pensilvanya’ya soralım, hoca efendiye soralım' diyor. Adını Hazret koyuyor ve çocuk üzerinden abonelik başlatıyor. Böylesi bir sakat oluşum, PR çalışması yapsa ne olur yapmasa ne olur, şeklinde açıklamalarda bulundu.

“GÜLEN, CIA İÇİN NE YAPTIN?”

Kendi gazetesine verdiği röportajlarla, kendisini temize çıkaramaz diyen Tezcan,  1979’da Humeyni İran’a gelirken yanında BBC muhabiri oturuyordu. O zamanki BBC, şimdi Gülen’in de karşısına oturuyor. Gülen BBC’ye veya İsrail yanlısı Zaman gazetesine röportaj vererek değil, bizlerin karşısına, medeni cesaretini alarak 'CIA için ne yaptın ki, CIA sana kefil oldu?' sorusunu cevaplayarak temizlenir. Tabi bunun cevabı gelmiyor ki zaten asla cevabını veremeyeceğini ifade etti.

"GÜLEN AKILLI BİR ADAM, 7 ŞUBATI TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Gülen’in yaptığı her hareketi mazur görmek lazım; çünkü deşifre oldu. Kalben söylüyorum, keşke bu yola girmeseydi. Dünyanın dört bir yanında Türkiye aleyhine faaliyet yürüttü. Bunlar, MİT’in başına Hakan Fidan gelince deşifre oldu. Sonra onlar İlker Başbuğ’u gözaltına aldı. Ordunun içinde Amerikan karşıtlığı kimliğinde olan kim varsa, bir toplama yapsınlar şeklinde konuşan Tezcan, bunların aynı zamanda İslam’a karşı da önyargıda olması bizi aldattı, en azından beni aldattı. Erdoğan, İlker Başbuğ için Genel Kurmay Başkanı’nı içeri alanları tarih affetmez, dedi. 120 saat sonra Hakan Fidan alınmaya kalkıldı. Erdoğan’ın neşterlerine kadar girilmişti, iş buraya kadar geldi; çünkü Erdoğan yalnızca İngiltere’nin, Suriye’ye koyduğu Beşar Esad isimli bekçi köpeğine (terminolojide akıllı veya bekçi köpeği derler) karşı gelmekle kalmadı, Gülen’e karşı da bir şey söyledi.

"BİR ÜST AKIL VAR"

O zaman ne olduysa, şimdi Gülen, bu röportajlarla onu tamir etmeye çalışıyor. Kendini açık etti o zaman. Bunu kendi iradesiyle yapmadı. Gülen akıllı bir adam. 7 şubatta Fidan’ı alın emrini vermiş değildir. Bir üst akıl var. O akıl bunu emretmiş olabilir. İşte bu 7 Şubat’ı toparlamaya çalışıyorlar. Bu röportajlar bunları toparlayamaz, vatana ihanet şüphesi var, ciddi duyumlar. Bunları seçimlerden sonra medyada birer birer izleyeceğiz. Ben asıl bunu merak ediyorum, açığa çıktıktan sonra yine röportaj verebilecek mi? dedi.

İzmir’de olan olaylarla ilgili konuşan Tezcan, 'bunlar bizden değil', dedi.

"BUNLAR BİZDEN DEĞİL!"

İzmir’de olan hadiseyle ilgili kınamak istiyorum diyen Tezcan, Türkiye’de birçok yerde birçok parti miting yapılıyor. Hiçbir parti mitinginin çıkışında saldırı duymadım, ifadesinde bulunan Tezcan, dün AK Parti‘ye, nerede sakallı, başörtülü varsa saldırı gerçekleştirildi. Bu hareket tarzı, dil, saldırı, bizden yani Türkiye’den değil. Bu kışkırtma, bizden değil. 22 yaşında bir çocuğun kafasına kalaşnikof sıkarak öldürmek, bizden değil. Bizden olmayan tavırlar devam ederse, bizi bizlikten çıkaracaklar. Tahrik ve kışkırtma yaratıyorlar. Milletin sabrı tükeniyor, dedi.
 

(Ajans Haber)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim