• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Esra Elönü Nuray Mert'i Çok Kızdıracak!...

Esra Elönü Nuray Merti Çok Kızdıracak!...
Elönü, köşesinde 'Hayır' dolu bir yazı kaleme alan Nuray Mert'e cevap yazdı... Nuray Mert'i yeren yere vuran Elönü'nün özellikle son vuruşta başarılı olduğu görülüyor...

 

 

 

 

 

İŞTE NURAY MERT'İN O YAZISI:


NE “Evet”te, ne “Ha-yır”da hayır yok! Bir kere bunu bilelim, Hayır'ın (en azından benim için) anlamı başka.

Öncelikle, “Bakın, demokratikleştirici bir sürü madde olan Anayasa değişikliği paketine ‘hayır', diyorlar demek ki demokrat değiller” hesabı yapıp, özene bezene ‘kafa karıştırıcı', ‘köşeye sıkıştırıcı', ‘şekere katıcı' bir paket tasarlayanların hesaplarını boşa çıkarmak için, köy kurnazlığına teslim olmamak için hayır!
İki kere iki dört!
HALİS DEĞİL
Niyetler halis olsaydı, iktidar partisi, paketteki değişiklik maddelerinin ayrı ayrı oylanması önerisini kabul ederdi veya en doğrusu kendisi baştan böyle bir yol izlerdi. Yoksa, mahiyeti birbirinden çok farklı değişiklik önerilerinin kopmaz zamkla yapıştırılıp sunulmasının, bunda ısrarın, halis niyetle açıklanır tarafı var mı?
Anayasa Mahkemesi'nin kararının da, bu hususla hiçbir alakası olmadığı için benim tavrımı belirlemekte etkisi yok! Zaten artık Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere her kurumun saygınlığı ve ciddiyeti tartışmalı hale geldi. Herkes işine gelen kurum ve kararı ciddiye alıyor, meşru sayıyor. O da ayrı mesele!
Ben, Anayasa değişikliği paketine ilişkin referandumda, öncelikle yutturmacılığa, dayatmaya, gözbağcılığına karşı durmak adına, hiç tereddütsüz “Hayır” diyeceğim. Bunu, özellikle şimdiden açıklamak istiyorum. 
Ardından tekrar, bu ülkenin ihtiyacının topyekûn ve bir bütün olarak daha demokratik bir Anayasa değişikliği olduğunu hatırlatmak istiyorum. “Madem tamamını değiştirmiyoruz, bir adım atalım, kısmen değiştirelim” devri bitmiştir. Kürt meselesinin çözümü de, ciddi bir Anayasa değişikliği zemini gerektirir. O nedenle konu sanıldığından daha acildir. Kimse kendini veya diğerlerini, hâlâ ‘bebek adımları' ile kandırmaya kalkmasın, iş işten geçmesin.   
Son olarak, gerçekten demokratik bir Anayasa veya gerçekten demokratik bir değişim paketi, “Ben yaptım, bu kadarını yaptım, bu şekilde yaptım, hadi demokratsanız kabul edin” üslubu ve yöntemi ile yapılmaz.
Her şeye rağmen, demokratikleşme adına bu pakete olumlu bakanlar, “Evet” diyecekler olacaktır. Bir konuda benzer şeyleri hedefleyenler de bazen farklı yolları olumlayabilir, bu noktada farklı düşünüyor olabilirler. Ancak onlara tavsiyem, demokratik kaygılarla “Hayır” diyenlere akıl öğretmeye kalkmamaları! Zira, demokratikleşme açısından en önemli sorunlarımızdan biri de, bir süredir seviyeli ve ciddi bir tartışma imkânını ortadan kaldıran, “dayatmacı demokrasi söylemi”!
İktidar ne yapsa demokratik bulan Bremen mızıkacıları bir yana, aklı başında insanların, zaman zaman bu dayatma üslubuna müracaat etmesini, en hafif deyimle son derece ‘kaygı verici' buluyorum.
HADDİNİZ DEĞİL
Bu arada, çoktan referandum havasına giren Bremen mızıkacılarına da baştan söyleyeyim; kimin demokrat, kimin antidemokrat olduğuna karar vermek onların haddine değil! Ne zaman bu türden bir ortam oluşsa, ‘yetenek sizsiniz' sahnesi sanıp, dikkat çekmek için laf ebeliğine girişen takımdan olanlar boşuna çene yormasınlar, bu dönem geçince gene oldukları yere dönecek, ciddiye alınmamaya devam edecekler.

HÜRRİYET

 

İŞTE ESRA ELÖNÜ'NÜN CEVABI:
Kenan Paşam oyunuzun rengi nedir?

-Evladım 80’li yıllarda hangi renkle fırça attıysam rengim odur.

-Paşam biraz açar mısınız?

-Neyi açayım evlat ben yıllardır aynı renkle harikalar yaratıyorum, ressama iş öğretilmez! Ayrıca bu rengin bir ton açığı da beni açmaz!

-Yo yo, paşam rengi değil konuyu biraz daha açar mısınız?

 Demokrasiye iyi fırça atan ressam paşamızın rengi, çalıştığı kanlı tablolar kadar malumdur!

Şimdi zerzevatçı hoparlöründen ülkesine “hayırrrrrrr” diye bağıran potansiyel mertlerin demokrasi tutkusunu “hayır”a yoracak bir başka demokrasi ikonu varsa mevcut mertliğimizden vazgeçelim olayı ve orayı da seyretmeyi de ihmal etmeyelim azizler!

HAYIRSIZ HAYIRLAR

Yıllardır İslamcıların yanında “höttt” diyerek demokrasi muhtarlığı yapan ve mahallenin magazinel seferlerine çok tur eylemiş bu mert hatunun samimiyetinden bir “hayır” görmediğimiz gibi şimdi bağıra çağıra göze soktuğu “hayır”ından da bir şer görmeyiz! Anayasal hizayı ve adaleti iktidar dayatması olarak gören bu zihniyeti ara sıcak olarak kabul edip ağzımızdaki tek ıslıkla menüye devam etmek gerek!

Sırf muhalif olmak ve demokrasi gıcığı oluşturmak adına zorlama bahanelerle çıngar korosunun alt yapısıyla kişisel hınçlarını örselemeden çığırtkanlık yapanların ‘hayırrrrrr’ını duymak zorunda mıyız? Bu hayırlar milletin iradesini değiştirecek güce sahip de biz mi bilmiyoruz. Nedir kuzum kameralara hayırlı bülbül korosundan baygın ötüşlerle ‘hayır’ı iç ederek seslenme derdiniz. Oray’ın ‘hayır’ından bize ne mesela?

TİKİ ÇALIMI

Televizyon dünyasının sarışınlarından sadece reklam arası olacak bu güneş yağından vıcıklaşmış kalemin ‘hayır’ı neyi değiştirebilir! Hiç!

 Tiki ağzıyla “hayır”da lisan birliği yapmış bu dekoratif kafaların sahneden atılmış zorlama figüranlar gibi ya da kabağın içinde dışa açılmayı bekleyen müzmin çekirdek senfonisi gibi veya ninemin pazar dönüşü poşetinden sızıp yokuş aşağı panikle yuvarlanan sulu portakalı gibi kaldırımlara çarpa çarpa ‘hayırrrr’ diye çalım atmaları hiçbir şeyi değiştirmeyecek!

 Bu ülkede sizin nazınız değil şimdiye kadar saçmalama hızınıza yetişemeyen aklı başında iradenin sözü geçer! Hadi bakalım Nuray sen bahçene geri dön, orada vitaminli pehlivanlıklar yap tespihini de Oray sallasın! Biz de biliriz rajon kesmeyi; ya kestiğin rajona sadık kalıp Müslüman mahallesinde safları sıkı tutacaksın ya da ‘hayır’la gevşeyeceksin. Hangisi?

STAR

 

 AnalizMerkezi.com
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim