• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Esad Saldırırsa Türk Ordusu Bölgeye Girecek!'

Esad Saldırırsa Türk Ordusu Bölgeye Girecek!
Siyonist rejim istihbarat kaynaklarına yakınlığı ile bilinen DEBKA sitesi, ABD ve Fransız büyükelçilerinin Hama ziyanetini değerlendirdi.
ABD ve FRANSIZ BÜYÜKELÇİLERİ ESAD'A MESAJ VERDİ:
HAMA'YA SALDIRIRSA TÜRK ASKERİ BİRLİKLERİ BÖLGEYE GİRECEK

ABD ve Fransız elçileri Esad'a sinyal verdi: Eğer ordu Hama'ya saldırırsa, Türk askeri birlikleri bölgeye girecek.

Amerikan ve Fransız büyükelçileri Robert Ford ve Eric Chevalier'in 8 Temmuz Cuma günü Hama'ya yaptıkları ziyaretler (Orontes Meydanındaki yarım milyon insanın tam ortasına), Beşar Esad'ı kovmayı hedefleyen güçlere verilen desteğin bir işareti olmaktan daha öte bir şey; bu ziyaret, Obama, Sarkozy ve Erdoğan tarafından, bir Arap isyanı çatışmasını uzlaşma yoluyla çözmeyi amaçlayan ortak çabanın kısa bir göz kırpmasıdır.

Büyükelçi Ford, Hama'yı iki defa ziyaret etti – ilki Perşembe günü yapıldı. Ford, Esad rejiminin ağır silahları ve nişancılarını barbarca kullanışı ve de dört aya yakın bir süredir devam eden isyanları suiistimal edişi konusunda Hourani Hastanesine yaptığı bir ziyaretle Washington'un rahatsızlığını dile getirdi. Orada Ford, aralarında 26 ölünün de bulunduğu, Suriye ordusunun açtığı ateşin hazin sonucunu gördü.

Bu ziyaretler keskin bir tepkiye sebep oldu: Suriye İçişleri Bakanlığı toplantıdaki ABD büyükelçisini “sabotajcılar ve onları şiddet, protesto ve diyaloga karşı çıkış konusunda kışkırtmak” ile suçladı (otoritelerin, 10 Temmuz Pazar günü başlayacağını söylediği diyalog) 

Debkafile kaynaklarının belirttiğine göre Esad, görüşmelere davet edilmek üzere 244 Suriye'li kişi seçti. Bunların hiçbiri protestocuları ya da gerçek muhalefetin herhangi bir kesimini temsil etmiyor.

Şam, elçilerin Hama'ya yaptıkları ziyareti “Washington'ın 15 hafta süren isyanlardan rol oynadığının kanıtı” olduğu gerekçesiyle kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye'nin bu suçlamasını, değişim isteyen barış yanlısı sivillerin ABD elçisini çiçekler ve zeytin dallarıyla karşıladığını belirterek reddetti. Ayrıca “diyaloga hayır” diye bağırıyorlardı.

Washington'da Suriye büyükelçisi Imad Mustapha, dışişleri bakanlığına çağrıldı ve Suriye yönetimine karşı olan Suriyeli sakinleri gözetleyen ve ailelerine zarar vermekle tehdit eden personellerinin durdurulması konusunda uyarıldı.

Bu değişimlerle birlikte, Debkafile Ortadoğu kaynaklarının belirttiğine göre büyükelçilerin Hama ziyaretleri, demokratik reformları ve siyasi muhalefete hükümette yer vermeyi kabul ettiği takdirde başkanın yerinde kalmasını sağlayacak, Esad ve muhalefet liderleri arasındaki bir uzlaşmaya doğru ilerlemek konusunda, Amerikan, Fransız ve Türk liderlerin yürüttüğü karışık bir diplomatik manevranın bir parçasıydı. 

Bu yönde dört adım atıldı:

1. Muhalefetle diyalogun başladığını duyurmakla Esad, iktidarda kalmak için önemli bir şartı yerine getirdiğini düşünüyor

2. Esad, göstericilerin günden güne yığıldığı Hama'ın merkezine yapılacak bir askeri saldırıdan vazgeçti ve babasının 1982 yılında emrini verdiği ve arkasında en az 25.000 ölü bırakan katliamı tekrarlamak yerine diyalog kurmayı seçti. Ordu şimdiye kadar, şehrin dolaylarına yapılan baskınlarla yetinmek zorunda bırakıldı. 

3. Şehrin yakınlarındaki askeri denetim noktaları büyükelçilerin geçişine izin vermeleri konusunda uyarılmadan ve göstericilerin liderlerine bu konuda gerekli uyarılar yapılmadan iki büyükelçi, ateş hattı konumundaki şehri ziyaret edemeyecekti. Diplomatların Hama'daki mevcudiyeti hakkında iki taraf arasındaki bu uygulama, yaklaşan “ulusal diyalog” için umut verici bir işaret olarak kabul edildi. 

4. Aynı zamanda, Suriye'ye girmek ve Suriye, Irak ve Türkiye sınırları ve Akdeniz arasında bir tampon bölge oluşturmak için hazırlanmış olan Türk askeri birlikleri Hama'ya 400 km uzaklıkta, sınırda konuşlandırıldı.

Kaynaklarımızın belirttiğine göre bu kuşatılmış bölge iki amaca hizmet edecektir:

Birincisi, Suriye'li mültecilerin yolculukları sırasında onlara Türk askerinin koruması altında barınak sağlanmasıdır. Türkiye, Türkiye giren mültecilerin sayısını kontrol altında tutma konusunda endişeli ve hâlihazırda çadır-şehirlerde oturan 25.000 kişiyi bu kuşatılmış bölgeye yerleştirmeyi planlıyor. 

Diğer bir amaç, Şam'daki Esad rejimine alternatif bir yönetim kurmaları için Suriyeli muhalefet liderlerine bir müstahkem mevki ve güvenli bir bölge sağlamak olabilir. 

Suriye'deki savaş şuanda soğukluğunu koruyor: Hama'da Suriye ordusu eliyle gerçekleştirilecek bir katliam, Türk ordusunu Suriye'ye saldırması konusunda tetikleyebilir. 

Aynı zamanda, debkafile kaynaklarının üzerinde durduğu bir nokta, büyük bir kısmı Müslüman olan Hama şehrindeki tüm göstericilerin ABD-Fransız-Türk taktiklerini desteklemedikleridir. Bir kısım göstericiler büyükelçi Ford'un arabasını çiçekler ve zeytin dallarıyla karşılamış olsalar da, diğerleri Orontes Meydanında Amerikan dolarlarını yaktılar.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
zfr
2011-08-06 15:10:18
Aslında bu olaylar Türkiye için pekte iyi değil çünkü Esat yönetiminin katliam hareketine Türkiye ister istemez, engel olmaya çalışacaktır. Bunda ki sebepler ise, bölgeyle sınır, kültürel bağların olması, geçmişten gelen haklar ve Bölgesel güç olması sayılabilir.Sonrası ise düşündürücü. Sınırların değişmesi de olabilir..
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim