• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ergenekon'un Suriye Yuva'lanması! -Özel Dosya -2-

Ergenekonun Suriye Yuvalanması! -Özel Dosya -2-
Suriye Devrimi sırasında Türkiye'den sıcak bölgeye giden ‘ilk ve tek bağımsız gazeteci’ olan Araştırmacı Yazar Fatih Tezcan, Türkiye ve Suriye arasında sahneye konulan oyunu ve 'mezhepsel darbe planı’nı çok geniş bir dairede analiz ediyor.

Prof. Dr. Mehmet Yuva'nın dizayn ettiği gezide NTV, CNN Hürriyet, Habertürk, Habertürk tv, Fox tv, Türkiye gazetesi gibi yayın organlarında çalışan gazetecilerin yanı sıra; Banu Avar, Ümit Zileli, Faik Bulut, İsmail Müftüoğlu gibi isimler ile Evrensel, Cumhuriyet, Yeni Çağ, Yeni Mesaj, İlk Kurşun gibi gazeteler ve Ulusal, Meltem ve Bengitürk televizyonu ve de Aydınlık Dergisi gibi ulusalcı çizgideki yayın organlarının temsilcileri de davetliler arasındaydı.

GEZİ, OTEL SALONLARINDA PROPAGANDA OLARAK SÜRDÜ

Büyük çoğunluğu Şam’da otel ve salon toplantılarından oluşan gezinin bir çok kısmının ise, Şam’da gerçekleştiği öğrenildi. 

Gazetecilerin tamamına yakınının Hama’da otobüsten inmesine izin verilmediği, yalnızca Baas görevlilerinin gezdirmek istediği bölgelere götürüldüğü ifade ediliyor.

II. Esad rejiminin yaptığı katliamların meşru göstermeye yönelik bu gezisinde, gazetecilerin görüşlerini değişmediği gezi sonrası yapılan haberlerden anlaşılıyor.

Suriye yönetiminin ikna gezisine katılan gazeteciler, izlenimlerini haberleştirmeyi sürdürüyor.

Gezi sonrasında Hürriyet Gazetesi’nden Bülent Sarıoğlu, Türkiye Gazetesi’nden Salih Bilici ve NTV’den Can Ertuna izlenimlerini yayınlayan gazetecilerden.

Yaklaşık 4 milyon nüfuslu başkent Şam’dan bakınca ülkede durum sakin diyen NTV’den Can Ertuna “Ülkeye diğer birçok Arap ülkesinden daha modern ve laik bir sistem kazandıran Esad ailesi, Alevi azınlığa mensup.
Komuta kademesinin önemli bir bölümünü Alevilerin oluşturduğu Suriye ordusunun, muhaliflerin sesini baskı ve şiddetle kısan rejime sadık” olduğunu belirtiyor. 

“DIŞ MAHALLELERDEN KOYU KARA DUMANLAR YÜKSELİYOR”

Ertuna haberini şöyle sürdürüyor: “Dera, Hama, Humus ve Lazkiye... Suriye’de ateşli protestolara ve bunlara yönelik şiddetli müdahalelere sahne olan kentler. İnsan hakları örgütleri ölü sayısının 1700 ile 2000 arasında olduğunu belirtiyorlar. Başkent Şam’la birlikte sükunetin korunduğu bir diğer kent olarak anılan, Halep’te de artık halk sokağa dökülüyor.

Başkent Şam’dan bu kente doğru giderken bir diğer isyan kenti Humus’tan geçiliyor.
Şam’ı terk eder etmez görüntü değişiyor. Peşi sıra kontrol noktaları, yollarda asker sevkiyatları. Hama’ya girişte binaların duvarında üzeri boyalarla örtülen rejim karşıtı sloganlar dikkati çekiyor önce. Ardından neredeyse her köşede kum torbalarının arkasında mevzilenmiş askerler var.
Merkezde sıkıyönetim altında zorunlu bir sükunet havası var. Ancak dış mahallelerden koyu kara dumanlar yükseliyor. "

SURİYE’DE HERKESİN BİR ŞİDDET ÖYKÜSÜ VAR

Halk yabancı gazetecilere konuşmaktan çekinmiyor, Şam’dan farklı olarak.
Baas güçlerinin uyguladığı şiddete dair öyküsü var pek çok kişinin. Kimi ölen kızını anlatıyor, kimi bacağındaki kurşun yarasını gösteriyor. Gözaltında “kaybolanların” öykülerini, ölü sayısı hesapları izliyor. Net bir rakam yok.”

“Suriye halkı arka sokaklarda devrim hazırlığı yapıyor. Esad bu süreci sadece erteletebilir ama durduracak güçte değil” diyen Türkiye Gazetesi muhabiri Salih Bilici, ulusalcı çevrelerin Suriye’de isyanı ABD’nin çıkardığı iddialarını çürütür nitelikte. 

“HALK DEVRİMİ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR”

Bilici haberinde durumu şöyle özetliyor: “Suriye kazan kazan kaynıyor. Halk devrimin gerçekleşeceği günü dört gözle bekliyor. Ancak muhaliflerin organize olamaması ve bir merkezden yönetilmemeleri bu süreci geciktireceğe benziyor.
50 yıldır Nusayri bir aile tarafından yönetilen Suriye halkı, tamamen özgürlüğe odaklanmış durumda. Şam’da durum sakin görünüyor. Ancak Hama, Humus, Lazkiye, Dera, Cisr Eş Şuğur gibi kentlerde öldürme, adam kaçırma ve tutuklamalar devam ediyor. Bu bölgelerde protesto gösterileri durmak bilmiyor.”

HER YER İSTİHBARAT ELEMANI

Ülkenin camileri dâhil tüm sokaklarını II. Esad’ın istihbarat elemanlarının sardığını belirten Bilici, “Suriye’nin mobese kameraları yok ama her adım başı istihbarat elemanları var.
Suriye’de bulunduğumuz süre içerisinde istihbaratın adamları bize göz açtırmadı. Her zaman peşimizde birileri oldu. Şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezerken bile istihbarat elemanları ensemizdeydi. Fotoğraf çekmek ise neredeyse her yerde yasaktı. Şartları zorlayarak ve gözaltına alınmayı göze alarak fotoğraflar çektim. Yer yer polislerin müdahalelerine maruz kaldım. Suriye yönetimi tarafından verilen yaka kartını göstererek bu müdahale ve göz altılardan kurtuldum.”

40 Türk gazeteci ile Suriye devletinin davetlisi olarak gittiklerini belirten Türkiye Gazetesi muhabiri Bilici,
“Gazetecilere sadece göstermek istediklerini gösterdi. Gazeteciler sadece Hama kentine götürüldü. Onun dışında Şam’da toplantı üstüne toplantılar yapılarak ülkede yaşanan durumun aslında çok farklı olduğu, olayların arkasında Amerika ve İsrail olduğu propagandası yapıldı. Hamaset dolu konuşmalarda muhalifler için terörist ifadesi kullanıldı. Cümlelerin arasında Türkiye de ABD ve İsrail gibi tepkilerden nasibini aldı” diyor.

Suriyeli yetkililerin 1982 yılında Hama katliamı sırasında babaları öldürülen çocuklara ABD’nin silahlı eğitim verdiğini iddia ettiklerini belirten Hürriyet Gazetesi muhabiri Bülent Sarıoğlu ise Şam’daki aydınların halktaki en önemli rahatsızlık “Esad ailesinin hanedan yapılanması, genç nüfustaki yüksek işsizlik oranı, yolsuzluk, yaygın rüşvet ve yoksulluk” olarak gördüklerini belirtiyor. 

İSMAİL MÜFTÜOĞLU: “ESAD KUZU GÖSTERİCİLER KURT”

Geziye katılan gazeteciler,
Milli Görüş camiasının yayın organları TV5 ve Ajans5 temsilen katılan İsmail Müftüoğlu’nun toplantı sırasında Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı’na Suriye rejimi gibi düşündüğünü ifade ettiğini ve muhaliflere yapılanlardan dolayı teşekkür ettiğini belirtiyorlar.

İsmail Müftüoğlu ise geziye dair izlenimlerini ajans5’de yazmayı sürdürüyor.
“Seyahat esnasında Şam’da ve Hama’da gördüklerimiz, üstelik olayların yoğun geçtiği Hama’daki gözlemlerimiz, olayların gazetelerde yazılanlar gibi olmadığını, tam aksi abartıldığını göstermiştir” diye yazıp ekliyor; “Çünkü caddelerde askerlerin bulunmadığını, ancak bazı gözetleme noktalarına son derece az olmak üzere, emniyet mülahazası ile askerlerin yerleştirildiğini gördük.”

Göstericileri “kurt”, binlerce kişinin katili Esad rejimini ise “kuzu” olarak niteleyen Müftüoğlu, yazısını II. Esat rejiminin cinayetlerini örtmek için ileri sürdüğü ifadelerle sürdürüyor. 

BANU AVAR DERİN İLİŞKİYİ ELE VERİYOR!

Banu Avar, Esad tarafından ataçlandıkları Suriye ziyaretini anlattığı yazısında
"Daha sonra heyetten bir grup eski bakanlar Fuat Çay ve İsmail Müftüoğlu, Arslan Bulut, ben, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmus Aslan, Fikret Akfırat, Prof. Semih Koray ve Güncel Meydan internet gazetesi yetkilisi Türkân Orhan, Dışişleri Bakanlığında özel olarak ağırlandık..." demişti.

Bu bilgide Banu Avar'ı ve İşçi Partisi'nin Suriye'deki sağ kolu Prof. Dr. Mehmet Yuva'nın Esed'e olan yakınlığını deşifre eden bir durum var.

Zira tanıyanlar bilirler ki Mehmet Yuva da odada, üstelik karelerde de yer alıyor (2.resimde en sağda) ama 'nedense' Banu Avar, Prof. Dr. Mehmet Yuva'nın ismini, Dışişlerinde özel olarak ağırlanan isimlerin arasında zikretmiyor...

İşte o ziyaretin görüntüleri:

MİLLİ GAZETE'YE ULUSALCI KLİK Mİ SIZDIRILDI?

İşçi Partisi ile olan alakası tüm Türkiye'ce bilinen Banu Avar'a, Milli Gazete'de 2006, 2010 ve 2011 yarihlerinde methiyeler dizilmesi, sözünü ettiğimiz yapılanmanın, Milli Görüş içine sızdırmış olabileceği bir hücreyi, uzun süredir beslediği kanısını doğuruyor.
Milli Gazete ise ulusalcı kimliği ile öne çıkan Banu Avar’ın izlenimlerini
“Suriye için Türkiye'de iklim hazırlanıyor” başlığıyla ile yayınladı. Avar’a methiyelerle başlayan haber, Avar’ın Baas yanlısı komplo teorileriyle sürüyor.

Okurunun büyük tepkisiyle karşılaştığı belirtilen Milli Gazete’nin, haberin gazetede sehven yer aldığını söylediği iddia ediliyor.
Ancak haber, gazetesinin sitesinde de yayınlanmaya devam ediyor. *

Geziye katılan gazetecilerin ulusalcı, solcu ve Milli Görüşçü olanları, Suriye rejimi yanlısı görüş beyan ederken, diğer gazetecilerin tarafsız kalmayı sürdürdüğü gözlerden kaçmıyor.

Milli Gazete, Banu Avar'a olan sempatisi ve Afet Ilgaz'ın Ergenekon'a düzdüğü methiyelere göz yumması nedeniyle daha önce de eleştirilmişti.

Ancak Türkiye ve Suriye ilişkileri söz konusu olduğunda, durum gittikçe ciddileşiyor.

Banu Avar, Beşar Esed ve danışmanı Mehmet Yuva güdümünde gezdiği Suriye izlenimlerini yazabilir, belki 'Kemalizm ve BAAS Diktatörlükleri'nin çalışma ahenginden' söz edilebilir ama Müslümanlar'ın dinî hasasiyetiyle tanıdığı Milli Gazete'nin ısrarla sitesinde tuttuğu 'Banu Avar Haberi' akıllara,
'Milli Gazete, Banu Avar'ın vesilesiyle Beşar Esed sözcülüğüne ev sahipliği yaparken, hangi oyunun neresinde olduğunu biliyor mu?' sorusunu getiriyor.

II. Esad rejiminin yaptıklarını onaylayanlar, Müslüman-Hıristiyan, Sünni-Alevi-Nusayri, Arap-Kürt gibi çok çeşitli Suriyelilerin tümünü, İsrail ve Amerika yanlısı olmakla itham ediyorlar. Tüm olayları İsrail’in kurguladığını ise bir diğer iddiaları.

*http://www.milligazete.com.tr/haber/suriye-icin-turkiye-de-iklim-hazirlaniyor-214316.htm

Banu Avar'ın Milli Gazete'de de yayınlanan sözlerinin yalan olduğunu ispat eden görüntülerde, Suriye Halkı, on binlerce insanla, üstelik ellerinde Türkiye Bayrakları ile, Beşar Esed Diktatörlüğü'ne olan muhalefetlerini haykırıyor. Herkesin bildiği trajediyi hatırlatmak icab ederse, bu şarkıyı yazan ve okuyan İbrahim Kaşuş, Beşar Esad'ın polisleri tarafından ses telleri kesilip gırtlağı alınarak katledilmişti:

Suriye Halkı'nın Dilinde Devrim Şarkısı, Elinde Türkiye Bayrağı!
(Ergenekon-BAAS İşbirliği'ne dair yeni bir dosya çok yakında, Analiz Merkezi'nde yayınlanacaktır.)

Fatih Tezcan

AnalizMerkezi.com/Özel Dosya

Ergenekon'un Suriye Yuva'lanması! -Özel Dosya 1-

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yurdum
2012-10-13 22:29:37
suriyede amerikan taşeronu olmak istemiyoruz.büyük israil devletinin önündeki engel suriyedir.kendi elimizle İSLAM ÜLKELERİNİ siyonizme teslim etmeyelim
fatih develi
2012-04-11 12:56:11
milli gezetenin banu avar'a yer vermesine şaşırmaım;çünkü bi kaç ay önce oğuzhan asıltürk ulusal kanala çıkarak ergenekoncu generallere destek vermişti
Cavit tağutoğlu
2011-09-10 17:04:18
Elkaide uyduruldu,Afganistan işgal edildi...ABD kuklası Saddam işi bitince zalim ilan edildi,sonrasında iki milyon sivil katledildi,şimdi de Esad kötü adam ilan edildi HEDEF SURİYE'DE İKİ MİLYON SİVİLİ KATLETMEK....ABD AKP Ortaklığı'na HAYIR
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim