• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan'ın modern seyahatnamesi

Erdoğanın modern seyahatnamesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 yılda 93 ülkeye yaptığı 305 yurt dışı seyahat kitaplaştırıldı

ANKARA (AA) - Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında Türkiye'yi 3'ncü sıraya oturtan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı gezileri kitaplaştırıldı. Erdoğan'ın 11 yılda 2 milyon 150 bin kilometre yol katederek, 305 yurt dışı gezisine çıktığı kaydedilen 460 sayfalık kitapta, 2 bine yakın fotoğraf kullanıldı. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı gezilerini "Bir Yolculuk Hikayesi" adı altında kitaplaştırdı. Hazırlık aşaması 2 yıl süren ve Başbakan Erdoğan'ın "modern seyahatnamesi" niteliğindeki kitabın içeriğinde yapılan görüşmeler, anlaşma, açılışlar ile konferans, panel ve çeşitli törenlere ilişkin ayrıntılar yer aldı. 

-"Yollara Türkiye'yi büyütmek için revan olduk"

Kitapta, resmi görüşme trafiğinin yanı sıra Türkiye'ye gösterilen ilgiye tablo, infografiler ve görsellerle dikkat çekilirken, Erdoğan da kitap için bir önsöz kaleme aldı.

İnsanın yeryüzünde bir yolcu olduğuna vurgu yapılan önsözde, Erdoğan şunları kaydetti:

"İnsan yeryüzünde bir yolcudur.
 Yolcunun menzili kadar, o menzile gitmek için katettiği yol da önemlidir. Biz, yola çıktığımız günden beri; doğru menzile varmak için doğru bir yol, dosdoğru bir istikamet izlenmesi gerektiğini biliyor, böyle bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Bu yolculukta adaleti ve erdemi kendimize kılavuz edindik. Gece gündüz, yaz kış demedik ve ülkemizin her köşesini karış karış̧ gezdik, insanımızla kucaklaştık. Bununla da yetinmedik ve rotamızı dünyaya çevirdik. Yüzbinlerce kilometre yol kat ederek Türkiyemizi bir dünya ülkesi haline getirmeye çalıştık. Biz yollara, Türkiye’yi büyütmek için revan olduk. Gittiğimiz her ülkede bayrağımızın dalgalandığını görmek, İstiklal Marsımızı söylemek, gurbetteki vatandaşlarımızla kucaklaşmak, Türkiye’nin dostlarıyla buluşmak, çıktığımız bu kutlu yolculukta bize ayrı bir heyecan ve mutluluk verdi."

- 11 yılda, 93 ülkeye 305 ziyaret

Başbakan Erdoğan, 2003 ile 2014 tarihleri arasında, 5 kıtada 93 farklı ülkeye toplam 305 resmi ziyaret gerçekleştirirken, bu ülkelerle Türkiye arasındaki ticaret hacmi de yüzde 354 oranında artarak 358,4 milyar dolara çıktı. Türkiye'nin uyguladığı aktif dış politikanın göstergelerinden olan ziyaretlerin yıllık ortalaması 28 olarak belirlenirken, Erdoğan'ın 35 ülke ve 125 seyahat ile en çok Avrupa'ya gittiği ortaya çıktı. Erdoğan hemen hemen Avrupa ülkelerinin tamamını ziyaret ederken, en sık gittiği ülke ise milyonlarca vatandaşın bulunduğu Almanya oldu. Almanya'ya 15 seyahat düzenleyen Erdoğan, ABD'ye 14, Azerbaycan ve Belçika'ya da 12 kez gitti. 

Erdoğan'ın en çok ziyaret ettiği ülkeler kitapta şöyle sıralandı: 

"Almanya (15), ABD (14), Azerbaycan (12), Belçika (12), Rusya (11), Suudi Arabistan (11), Suriye (11), İngiltere (9), İtalya (8), Fransa (8), İspanya (7), Yunanistan (6), İsviçre (6), Bosna Hersek (5), Avusturya (4), Bulgaristan (4), Arnavutluk(3), Polonya (3), Ukrayna (3)."

Erdoğan ayrıca Avrupa'da 2'şer kez gittiği Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Kosova, Macaristan, Makedonya, Portekiz, Romanya ile Sırbistan'ın yanı sıra Hırvatistan, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, Moldova, Monako, Norveç, Slovakya, Slovenya ve Vatikan'a da ziyarette bulundu.  

-17 Asya ülkesine 47 seyahat

Başbakan Erdoğan'ın yurt dışı seyahat trafiğinde Asya da önemli bir yer kapsadı. Erdoğan'ın 11 yılda, 17 ülkeye yaptığı gezilerde ilk sırayı 11 kez gittiği Rusya alırken, seyahat ettiği ülkeler şöyle:

"Pakistan (7), Gürcistan (6), Malezya (4), Endonezya (3), Güney Kore (3), Japonya (2), Moğolistan (2), Afganistan, Bangladeş, Brunei, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Maldivler, Singapur, Sri Lanka ve Tayland."

Kitapta "Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapılan ziyaretler ayrı bir başlık altında ele alındı. Erdoğan'ın, 12 kez Azerbaycan'a, 6 kez KKTC'ye, 4 kez Türkmenistan'a, 3 kez Kırgızistan'a, 2'şer kez Kazakistan ve Tacikistan'a ve bir kez de Özbekistan'a gittiği görülürken, bu ülkeler Erdoğan'ın en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri olarak ortaya çıktı.

Ortadoğu'da Erdoğan'ın seyahat trafiği açısından önemli bir yer tutarken, bu bölgedeki 14 ülkeye yapılan 55 ziyarette hem bölgesel konular ele alındı hem de Türkiye ile bölge ülkeleri arasındaki başta ekonomik ilişkiler olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek üzere temaslar gerçekleştirildi. Erdoğan, Suudi Arabistan ve Suriye'ye 11'er kez, İran ve Katar'a 6'şar kez, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 5 kez, Lübnan'a 4 kez , Irak'a 3 kez, Kuveyt ve Ürdün'e 2'şer kez, Bahreyn, Filistin, İsrail, Umman ve Yemen'e de bir defa gitti.

Bölgelere göre Erdoğan, Avrupa'da 35 ülkeye 125, Asya'da 17 ülkeye 47, Ortadoğu'da 14 ülkeye 55, Afrika'da 12 ülkeye 24, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerinde 7 ülkeye 30, Amerika'da 6 ülkeye 22,  Avusturalya'da 2 ülkeye 2 kez olmak üzere toplamda 93 ülkeye 305 kez ziyarette bulundu. 

-Seyahatler ile ticaret hacmi yüzde 354 arttı

Erdoğan'ın 11 yılda 2 milyon 150 bin kilometre tutan seyahatlerinde hem Türkiye'nin başarı hikayesi dünyanın dört bir tarafına taşındı hem de ziyaretlerde Türkiye açısından önemli kazanımlar elde edildi. Ziyaret edilen ülkeler ile yapılan anlaşmalarla Türkiye'nin yaklaşık 79 milyar dolar olan ticaret hacmi 11 yılda yüzde 354/lük bir artış göstererek 358 milyar doları aştı. Ayrıca, yoğun diplomatik ziyaretlerin ardandan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan ülke sayısı da 69'a çıktığı bilgisine kitapta yer verildi. 

-"Katedilecek daha çok yol, fethedilecek daha nice gönül var"

Kitabın arka kapağında ise şu satırlara yer verildi:

"Bu kitap, bir yol hikayesidir... Bir liderin, ülkesi için verdiği mücadelenin görsel bir özetidir. Ayak bastığı her coğrafyada, ay yıldızın izini bırakmayı hedefleyen bir başbakanın çağdaş seyahatnamesidir. Katedilen yüzbinlerce kilometre yol, binlerce görüşme, yüzlerce anlaşma, açılış, konferans, panel, uluslararası toplantı, tören… 

Resmi görüşme trafiğinin yanında; bir tarafta Türkiye'ye gösterilen teveccühün yansımaları, bir tarafta dünyaya verilen önemli mesajlar… Bu kitap, 11 yılda yaşanan bu anları yansıtmayı hedefledi. Recep Tayyip Erdoğan'ın, başbakan sıfatıyla yurt dışına yaptığı tüm resmi ziyaretler; fotoğraf karelerine yansıdığı haliyle bir araya getirildi. Mart 2003'te başlayan yolculuğun, Mart 2014'e kadar olan bölümü; bu kitabın sayfalarında yeniden hayat buldu.

Yolculuk bitmedi elbette… Katedilecek daha çok yol, fethedilecek daha nice gönül var… Hikaye, bu satırlar okunurken, yeni coğrafyalarda devam ediyor..."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim