• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan’ın İftarına İftira Atan TMMOB Tam 60 Yıldır Denetlenmiyor!

Erdoğan’ın İftarına İftira Atan TMMOB Tam 60 Yıldır Denetlenmiyor!
Yabancı devletlerle, terör örgütleriyle ve karanlık yapılarla kirli ilişkilerini deşifre etmemiz üzerine paniğe kapılan TMMOB, hakkındaki iddialara hâlâ cevap vermiyor. TMMOB’un tam 60 yıldır hiç denetlenmediği de ortaya çıktı.

 

Yabancı devletlerle ve karanlık yapılarla kirli ilişkilerinin deşifre olması üzerine paniğe kapılan TMMOB, hakkındaki iddialara cevap vermek yerine iddiaları dile getiren isimleri cahillikle suçlamaya kalktı. Kamu kurumu niteliğinde olan kapalı kutu TMMOB'la ilgili skandal bir gerçek daha ortaya çıktı. Ulaşılan bilgilere göre TMMOB tam 60 yıldır hiç denetlenmiyor.

60 YILDIR DENETLENMEYEN TEK KURUM

1954 yılında çıkartılan kuruluş kanununda Bayındırlık Bakanlığı tarafından denetleneceği "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üzerinde Bayındırlık Bakanlığı'nca, ihtisas dallarına göre odalar üzerinde ise ilgili bakanlıklarca idari ve mali denetim yapılır"maddesiyle hükme bağlanan TMMOB'un Bayındırlık Bakanlığı tarafından hiç denetlenmediği ortaya çıktı. İsmi mahfuz bir Sayıştay üyesi, "Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı'ndan tutun da en alt idari birimlere kadar kamu gücü kullanan tüm kurumlar denetlenip hesap verirken, TMMOB 60 yıldır sanki bu ülkenin bir kurumu değilmiş, dokunulmazlık sahibiymiş gibi hiçbir denetimden geçmedi" dedi. 

ARSIZLIKLARININ SEBEBİ BELLİ OLDU

1995 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile ilgili kanunun Anayasa'da Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarını düzenleyen 135. maddesi "Bu meslek kuruluşları üzerinde devletin idari ve denetimine ilişkin kurallar kanunla düzenlenir" şeklinde değiştirilerek TMMOB'un denetim yetkisi Bayındırlık Bakanlığı'ndan alındı. Ancak Anayasa değişikliği yapılmasının üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen, TMMOB'un denetlenmesini sağlayacak bir kanun maddesi yapılmadı. Denetimiyle ilgili kanun boşluğu nedeniyle TMMOB denetimsiz kalmaya devam etti. 60 yıldır devletin hiçbir kurumuna hesap vermeyen TMMOB, devlet içinde özerk bir yapılanma gibi hareket ederek mimar ve mühendislik meslek mensuplarının faaliyetleri konusunda tek yetkili diktatoryal bir yapıya kavuştu. Gayrı milli faaliyetlerini ve vesayetçi yapısını deşifre eden Akit'e tehditler savuran TMMOB, göstermelik basın toplantılarıyla dokunulmazlıklarını korumaya çalışıyor.

'KENDİ KENDİMİZİ DENETLİYORUZ' İTİRAFI

Akit'in etkili haberleri nedeniyle köşeye sıkışan ve basın toplantısı yapmak zorunda kalan TMMOB, hakkındaki iddialara ilişkin cevap vermek yerine mağdur rolüne büründü. TMMOB açıklamasında "Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin denetimleri, genel kurullarında belirlenen denetim organlarınca yapılmakta, hukuksal denetimi ise yargı organları tarafından yerine getirilmektedir" ifadeleriyle odaların denetim merciini "TMMOB Denetim Kurulu" olarak gösterdi. Böylece TMMOB, hiçbir devlet kurumu tarafından denetlenmediğini de itiraf etmiş oldu. 

TMMOB'LA İLGİLİ BU İDDİALAR CEVAP BEKLİYOR 

60 yıldır denetlenmediği için mezhepsel bir örgütlenmenin yuvası, bir vesayet odağı haline gelen TMMOB, Akit'in günlerdir sürmanşetten yönelttiği soruların hiçbirine cevap veremedi. Akit, TMMOB'a şu soruları sormuştu: 

1- 1 milyar TL (eski parayla 1 katrilyon)'un üzerinde elde ettiğiniz yıllık geliri nereye harcıyorsunuz?

2- Elde ettiğiniz gelirlerden DHKP-C ve benzeri yasa dışı sol terör örgütlerini finanse ettiğinize ilişkin iddialarla ilgili neden sessizsiniz?

3- Sol ideolojiyi benimsemeyen meslek mensuplarını sorgusuz sualsiz meslekten men ettiğinize dair iddialar doğru mudur?

4 Türkiye'nin mega projelerine olan düşmanlığınızın Almanya ile bir ilgisi var mıdır, Alman Konrad Vakfı'ndan milli projelere karşı açtığınız davalar için ne kadar para aldınız?

5- Türkiye'nin kendi altınını çıkarmasını siyanür gerekçesiyle dava edip engellediğiniz halde neden Koç grubu ve Paralel destekli Akın İpek'in siyanürle altın çıkarmasına tek bir dava açmadınız?

 

6- 60 yıldan bu tarafa hiçbir devlet kurumu tarafından denetlenmediğiniz ortaya çıktı. Kendi kendinize yaptığınız denetim raporlarını kamuoyu ile paylaşır mısınız?

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim