• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan'dan Çarpıcı Açıklamalar: Başbakan'ın Yerine Oturmam!

Erdoğan'dan Çarpıcı Açıklamalar: Başbakan'ın Yerine Oturmam!
“Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak başbakanın yetkilerini elinden almak sözkonusu olamaz” diyen Erdoğan “Seçilmiş bir cumhurbaşkanı, seçilmiş bir başbakan, seçilmiş bakanlar, hükümet... Hep birlikte Türkiye’yi uçururuz” dedi.

 

Erdoğan, barış sürecini sonuçlandırmak ve Paralel Yapı ile mücadeleyi sürdürmenin hayati olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İKİ HAYATİ KONUDA AYNI KARARLILIKLA ÇALIŞACAĞINI SÖYLEDİ

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Ordu’da yaptığı mitinginden dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Aktif cumhurbaşkanlığını nasıl yapacağını anlatan Erdoğan, anketlerde kendisine yüzde 55-56 oranında oy verileceği sonucunun çıktığını söyledi. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak farkını ortaya koyması gerektiğini kaydeden Erdoğan “İki hayati konuda çalışmalarımı aynı kararlılıkla götürmek zorundayım. Bunlardan birincisi barış sürecini sonuçlandırmak. İkincisi, Paralel Yapı ile mücadeleyi sürdürmek” dedi. 

-Miting meydanlarındaki genel hava, seçmenin çoktan tercihini yaptığı, 10 Ağustos’taki seçimi sadece bir formalite olarak gördüğü yönünde...

Meydanların dili onu gösteriyor. Kamuoyu araştırmaları da dediklerinizi doğruluyor. Yaptırdığımız araştırmalarda, bana oy vereceklerin oranı yüzde 55-56 çıkıyor.

-Aynı araştırmalarda seçimi sizin kazanacağınıza inananların oranı da daha da yüksek görünüyor. Yüzde 70’in üstünde. Bu da diğer adaylara oy vermeyi düşünenlerin bile sizin kazanmanızı bekledikleri anlamına gelmiyor mu?

Doğru, öyle.

-Peki, bu tablo tabanınızı rehavete sevkeder mi?

Meydanlara bakılırsa, kamuoyunda rehavet yok. Diri, inanmış kitleler görüyorum. Mevsim koşullarına ve Ramazan’a rağmen. Bugüne kadar 11 il ve 4 ilçede miting yaptık. Kampanya sonuna kadar 30 büyükşehirin hepsine gitmiş olacağız. Diğer adaylar kampanya yapmıyor. “Bayramdan sonra meydanlara çıkacağız” diyorlar. İyi ama bayramdan sonra seçime kadar 8-9 gün kalmış olacak.

-CHP ve MHP tabanından oy bekliyor musunuz?

Birinci derecede MHP tabanından gelir, ondan sonra da CHP’li seçmenlerden. Güneydoğu’dan da çok oy gelecek gibi. Kamuoyu araştırmaları öyle gösteriyor.

Hep birlikte ülkeyi uçururuz

-Batı basını sizin fiili başkanlık sistemini getirmiş olacağınız yorumları yapıyor...

Beni Batı değil, Anayasa ilgilendirir. Ben ülkeme hizmet edeceksem, teamüllerin değil, Anayasa’nın belirlediği kurallara göre davranırım. Ben bürokrasinin değil, siyasetin içinden geliyorum. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak farkımı koymalıyım. Ve daha önemlisi iki hayati konuda çalışmalarımı aynı kararlılıkla götürmek zorundayım. Bunlardan birincisi barış sürecini sonuçlandırmak. İkincisi, Paralel Yapı ile mücadeleyi sürdürmek. Diğer adayların öyle bir hassasiyetleri yok. Zaten Türkiye’de dikili taşları da yok. Ben ise 12 yıllık değişimin devamını omuzlamak zorundayım. Bir aday (Ekmelettin İhsanoğlu), “Ben bu işlerin içinde olmam” diyor. Biri de çıkıp “Devletin başı olarak nasıl bu işlerin içinde olmazsın” diye sormuyor.

-Nasıl bir cumhurbaşkanı olacağınızın ipuçlarını verdiniz. Sizden sonraki başbakan nasıl bir başbakan olacak?

Ben onca yıl başbakanlık yaptım, gördünüz. Cumhurbaşkanı olursam, başbakanın yetkilerini elinden almak sözkonusu olamaz. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı, seçilmiş bir başbakan, seçilmiş bakanlar, hükümet... Hep birlikte Türkiye’yi uçururuz. Cumhurbaşkanının yürütmenin başı olması, her hafta bakanlar kuruluna başkanlık edeceği anlamına gelmez. Herhalde başbakanın yerine oturacak halimiz yok. Zaman zaman oturur, konuşuruz. Öyle götürürüz.

TİB’İ KALDIRABİLİRİZ

-Yargıtay Başkanlık Kurulu seçimleri, HSYK’nın bundan sonraki yapısını etkiler mi?

Çok farklı şeyler. HSYK’nın 22 üyesinden 4’ünü Cumhurbaşkanı, birini Adalet Bakanı, birini Adalet Bakanlığı Müsteşarı, birini Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu, 3’ünü Yargıtay Genel Kurulu, 2’sini Danıştay Genel Kurulu seçiyor. Geriye kalan 10 üyeden 7’si birinci derece adli yargı hakim ve savcılarınca, 3’ü ise birinci derece idari yargı hakim ve savcılarınca belirleniyor. HSYK’nın yeni tablosunu 12 Ekim’de göreceğiz.

-Yapılacak HSYK seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablo Paralel Yapı ile mücadeleyi nasıl etkiler?

HSYK’nın elinde olanlar çok sınırlı. Zaten şimdi yargı süreci başlıyor. Sulh ceza hakimleri götürecek. Paralel mücadele konusunda farklı bir safhaya giriliyor. Böcekte çok farklı deliller ortaya çıktı.

TİB, MİT’e devredilebilir

Bugüne kadar toplanan tüm deliller, Paralel Yapı olgusunu “Şayia”dan “Vakıa”ya dönüştürdü. Bunun yanı sıra TİB’le (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) ile de ilgili bir çalışmamız var. Belki de kaldırırız. Böyle bir TİB olamaz. Zaten MİT bu işi yapıyor. Benim kanaatim, TİB’i kurumsal olarak MİT’e devretmek yönünde...

Mahmut Abbas İhsanoğlu’nun nişanına güldü

-İhsanoğlu’nun “El Fetih ile Hamas’ı ben birleştirdim” açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mahmut Abbas bunu duyunca gülmeye başladı, “Yok öyle bir şey” dedi. Aslında yoğun ve ısrarlı çabalarımızla birleşmeyi biz sağladık. Ona (Ekmelettin İhsanoğlu) Filistinliler nişan vermişler. Mahmut Abbas “Biz emekliliği yaklaşmış uluslararası bürokratlara nişan veririz, bu da onlardan biri” dedi.

Bana verilen Yahudi nişanlarını dillerine doluyorlar. Başbakanlığımın ilk yıllarında verilen nişanlar... İyi ama o tarihte İsrail’le aramız böyle değildi ki... Ayrıca Filistin’in İsrail’le ilişkileri de bugünkü gibi değildi. Sonra ne oldu? Mavi Marmara baskını, Gazze katliamı... O nişanı hediye veya rüşvet kabul edip sustuk mu?

CHP ‘İsrail’in savunma hakkı’ dedi

Bugün de Gazze’deki katliama karşı en yüksek ses benden çıkıyor. Benim ifadelerim ABD’ye değil, İsrail’e yönelik. 300’ü aşkın Filistinli öldürülecek, bizden birileri çıkıp (CHP) “İsrail’in savunma hakkı” diyecek... Ayıp! CHP’nin getirdiği ortak bildiri metninde “İsrail’in savunma hakkı” ifadesi yazıyordu. Milletvekillerinin itirazı üzerine o söz metinden çıkarıldı. Bakın. Mısır, Gazze’ye açılan kapıları kapattı. İsrail zaten hep kapalı tutuyor. Gazze açıkhava cezaevi gibi oldu.

Ayrıca İsrail, “Bende her türlü silah olacak. Atom bombası da olacak, fosforlu bomba da” diyecek, ama Filistin’in, Gazze’nin hiç silahı olmayacak. Onun için Orhan Baba (Orhan Gencebay) gibi “Batsın bu dünya” diyorum.

Ateşkes için çalışıyoruz

-Gazze’de ateşkes mümkün mü?

Çalışıyoruz. Ateşkesi temenni ediyoruz. Temsilcilerim sürekli temas halindeler. 2012 ateşkesine İsrail uymadı. Kerry (ABD Dışişleri Bakanı John) bunu biliyor. Türkiye, Filistin, Katar, ABD olarak ateşkes için birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmanın içinde Mısır da var. Mısır’la çalışmaları tarafların istihbarat organları yürütüyor. 2012 ‘deki ateşkes seviyesinde bir ateşkes üzerinde görüşüyoruz. Şu anda uluslararası hukuk açısından İsrail’in yaptığı suç. Bu çok ciddi bir bedeli gerektirir. Filistin’in Cenevre’de elde ettiği haklar var.

Hitler’in yaptığından ne farkınız var 

Başbakan Erdoğan, Hatay’da düzenlenen mitingde İsrail’İn Gazze’de soykırım uyguladığını belirterek “İsrail denilen terör devleti bir yandan Gazze’yi acımasızca vuruyor bir yandan bölge ve dünya barışını dinamitliyor” dedi. Erdoğan şunları kaydetti:

-Reyhanlı’da 53 kardeşimizi şehit ettiler. Bu saldırıda dışarıdaki alçaklar kadar içerideki hainler de yer aldı. Kim vardı bunların içinde CHP vardı. Hataylı kardeşim bir oldu alçakça provokasyonu aştı.

-Biz Ortadoğu’daki çatışmaların hiçbirinde taraf değiliz. Mezhepler dinler arasında taraf tutmadık. 

-Yok Şia yok Sunni. Şia’nın ileri gelenlerine şunu söyledim: “Bırakın şu Şia’yı Sünniliği. Suriye’de 200 bin insan öldürüldü. Siz bunu yapan adama hala katil olarak bakmıyorsunuz.”

-Mezhep aşkına bir katil savunulabilinir mi? Ama Kılıçdaroğlu gibiler olur.

-3,5 yıldır Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açık tuttuk. Bunun bazı şehirlerimizde sıkıntı yarattığını biliyoruz.

-Osmanlı’nın torunu olmak kolay değil. Tarihi bir sorumluluğumuz var.

-Esad yanlıları ve CHP’liler çeşitli şehirlerde provokasyon yapmanın gayretinde. Sakın onlara fırsat vermeyelim.

-İsrail denilen terör devleti bir yandan Gazze’yi acımasızca vuruyor bir yandan bölge ve dünya barışını dinamitliyor. Ey ABD, ey batı neredesin.

-Türkiye, Katar, Şili, Venezuela ve son olarak Çin dışında İsrail’e tepki, gösteren ülke olmadı. Ama ülke yönetimleri sussa da halklar ayaklanıyor. 

-İsrail bomba yağdırıyor. Bazı İsrailliler de evlerin çatısına çıkıp film izler gibi izliyor. Destek veriyor.

-Bir İsrail milletvekili de çıkıp bütün Filistinli anneler ölmeli diyor. Sen nasıl bir kadınsın ya. Yazıklar olsun yazıklar olsun...

-Türkiye’deki kadın örgütlerine sesleniyorum sesiniz neden çıkmıyor. Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’den izin mi alamadınız.

-İsrail’in yaptığının Hitler’in yaptığından ne farkı var. Hitler’in sizin atalarınıza yaptığından daha beterini siz Filistinlilere yapıyorsunuz.

-Şu kadına bakın. Bu alçaklık nasıl izah edilebilir. Biz Hitler zulmüne anti semitizme elbette karşıyız. Ama biz Hitler’in izinden giden terör devletlerine de karşıyız. Kim rahatsız olursa olsun İsrail terörünü eleştirmeye devam edeceğiz.

-Pensilvanya’daki zat sözüm ona itikaftan çıkmış Gazze için taziye yayınlamış. İsrail’e bir cümle var mı? Yok. İpini elinde tutan efendisine elbette söz söyleyemez.

 
ASIL KIRICI DAVRANAN ABD 

Başbakan Erdoğan, İsrail’i eleştiren sözleriyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’nin “kırıcı ve yanlış” yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine, “Hala Amerika, ‘İsrail burada savunma hakkını kullanıyor’ diyorsa, burada bir defa asıl öz eleştiriyi Amerika’nın yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika’dır” dedi. TGRT Haber’in sorularını cevaplayan Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde paralel yapıyla mücadelenin “kırmızı kitap”ta yer alıp almayacağına ilişkin Milli Güvenlik Kurulu’nun açıklamalarına “paralel yapı” ifadesinin girdiğini belirterek, şöyle dedi: “Buraya giren bir mücadele. Çünkü bu, ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir yapıdır. Bununla mücadele devletin öncelikli görevleri haline gelmiştir ve bundan sonraki süreç bu mücadele de çok daha farklı olacaktır. Ben Cumhurbaşkanlığına çıktığım andan itibaren bu işi böyle kendi akışı halinde asla bırakmam, takipçisi olacağım.”

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim