• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ERDOĞAN'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR:

ERDOĞANDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR:
ABD-Meksika seyahati dönüşünde gazetecilere konuşan Başbakan Erdoğan, Danıştay'ın katsayı kararından "Açılım"a, Obama ile görüşmeden mali gelişmelere çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

 

 

Serdar Arseven / Vakit

Başbakan Erdoğan, Meksika dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan, Danıştay’ın verdiği çelişkili kararlar ile ilgili olarak, “Danıştay’ın daha önce katsayıda yetki YÖK’ün diye 2 kararı var. Şimdi ise kararı ben veririm diyor. Hangi Danıştay’ı tanıyacağız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD-Meksika seyahati dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına çarpıcı karşılıklar verdi.

Ankara dönüşünde Başbakan’a yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

- Tokat-Reşadiye’deki terör saldırısını, biliyorsunuz PKK üstlendi. Gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?..

- Şu ana kadar gelen bilgi, PKK’nın üstlenmesi konusu. Tabiî, PKK üstlenirken de kendi merkezlerinin talimatıyla değil, kopuk olan Dersim grubunun yaptığı gibi bir yaklaşımla dillendirmeleri… O da tabiî anlamlıdır. PKK olarak bunun üstlenilmiş olması, meselenin bir boyutudur. Ancak gerçeği bu mudur, güvenlik güçlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. PKK üstlendi diye ‘bu budur’ türünden bir yaklaşımda değiliz. Ne olursa olsun, terör örgütü şu ya da bu ayağıyla bu işi gerçekleştirmiştir. Olayın yapılışı, bölücü terör örgütü tarafından yapıldığını gösteriyor, PKK’nın bu bölgede zaman zaman paslaştığı örgütler var. Geçmişten bu yana müşahade ettiğimiz konular. Şu anda güvenlik güçlerimizin bölgedeki yoğun çalışmaları, arkadaşlarımız tarafından bana da ifade edildiği şekliyle devam ediyor.

İHANET VE HIYANET

- ABD’de, bu terör eyleminin zamanlamasının manidar olduğunu söylemiştiniz...


- Şunu çok açık ve net söylemek lazım. Türkiye’de milli birlik kardeşlik projesi uygulamaya kondu. Demokratik açılım sürecini hazmedemeyenler var. Ana Muhalefet hazmedemediği gibi, muhalefetin diğer kanadı da aynı şekilde.. Biz başından bu yana çok açık ve net söyledik. Biz biliyoruz ki; bizimle beraber milletin desteği çok önemli. Bayrağa sarılı tabutların gelmesini milletim istemiyor. Gittiğimiz cenazelerde anneler ‘Artık yeter, bitsin..’ diyor. Bu nasıl bitecek, nasıl duracak?.. Hamaset yapmak suretiyle, kurusıkı konuşmak suretiyle bunun bitmesi söz konusu değil. Şu anda gerek Ana Muhalefeti, gerekse de özellikle MHP’nin -DTP’yi zaten ifade etmeme gerek yok- takındıkları tavrı anlamak mümkün değil.

Bu kadar basit, bu kadar sulu… Şehidin üzerinden siyaset yaparak rant elde etmeye çalışmak anlayışını dünyada görmek mümkün değil. Böyle bir dönemde bile bunlar hâlâ şehidimin üzerinden siyaset yapıyorlar. Şehidimin üzerinden rant elde etme gayreti içerisindeler. Bunları milletim adına üzüntüyle izliyorum. Burada çok çirkin bir şekilde ‘bu ihanettir’ yaklaşım tarzları.. Asıl bu yaklaşım tarzı ihanettir, hıyanettir.. Yapacağın bir şeyin var mı, bunu söyle. Bugüne kadar ağızlarından bir şey çıkmadı. Sadece ateşe körükle gittiler. Hayatları bu. Sayın Baykal’ın da, Sayın Bahçeli’nin de hayatı bu. Diğerlerinin hayatı da budur.

- Demokratik açılım sürecini yeniden değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?

- Kesinlikle demokratik açılım sürecimizi, milli birlik kardeşlik sürecimizi bir geri dönüşle elde edemeyiz. Zaten böyle yapacak olursak, bölücü terör örgütüne hizmet etmiş oluruz. CHP ve MHP anlayışına hizmet etmiş oluruz. Biz onların oyununa da, tuzağına da asla gelmeyiz.

- Sayın Cumhurbaşkanı, liderler zirvesi yapılabileceğini açıkladı…

- Böyle bir toplantı yapılabilir ama Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce de böyle bir toplantı yaptı. Netice alınmadığı gibi bir de Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili aynı şekilde çok çirkin yaklaşımlarda bulundular. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabiî takdirleridir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızdan gelecek böyle bir talebe hayır demem. Ama netice çıkacağına da inanmam.

- Obama görüşmesi hakkında detay verir misiniz?

- Sayın Obama ile görüşmeden sonra 1 saat 15 dakika süren basın toplantısında her şeyi konuştuk. Bu programda yer alan Meksika’yı gölgelemeyelim. Hem Amerika, hem Meksika dedik. Amerika ile zaten müttefiklik var, şimdi de model ortaklık söz konusu. Meksika ile şu ana kadar 450 milyon dolarlık dış ticaret hacmi var. G-20’de OECD’de birlikte olan iki ülke olarak dünyanın 13. büyük ekonomisi ve 17. büyük ekonomisi olan bu ülkeler, bir dayanışma içinde ciddi adımlar atabilir. Kendileriyle yaptığımız uzun uzadıya görüşmeler, buralarda işadamlarımızın konsorsiyumlar vasıtasıyla gerek Türkiye, gerek Meksika’da, hatta üçüncü ülkelerde adımlar atabileceğimiz yönünde irade beyanı çıktı. Bizim başarılı olduğumuz alanlar da Meksikalılarla ilgili. Bu arada iki önemli başlıkta mesafe alındı: Birisi Latin Amerika Zirvesi’ne gözlemci üye olarak Türkiye’nin katılması talebimizi ilettik. Kabul ettiler. Şubat’ta yapılacak zirveye gözlemci üye olarak Türkiye davet edilecek. Bu zirveye belki arkadaşlar olarak çok farklı bir şekilde katılma imkânımız olabilir. Veya daha sonra daha yapacağımız ziyarette işadamlarımızla birlikte attığımız adımın arkasını getirmek istiyoruz. Mayıs’ta da kendilerini davet ettik. İspanya ziyaretleri olduğunu, bu arada programın içine Türkiye’yi alma durumları olacağını söyledik. ‘İşadamlarıyla gelirseniz memnun oluruz’ dedik. Türkiye’de de Türk-Meksika işadamları zirvesi yapmış oluruz. Yılda 90 milyar dolarlık altyapı yatırımından bahsettiler. Biz tabiî bu konularda başarılı işadamları grubuna sahibiz. Vize konusunda da işadamlarımıza yönelik 5-10 yıl arasında çok girişli vize süreci başlamış olacak. Ocak’tan itibaren yeni bir büyükelçi Türkiye’ye atanıyor.

HER ALANDA ISKALAMIŞIZ

- Meksika gibi bir pazarı bunca zamandır “ıskalamamızı” neye bağlıyorsunuz?

- Geçmişten bu yana baktığımızda dış ilişkilerde her alanda ıskalamışız. Bizim dünya ile münasebetlerde çok ciddi adımlar attığımızı kimse iddia edemez. Varsa böyle bir iddia, çıkar konuşuruz. Biz göreve geldikten sonra gittiğimiz ülkelerde ne kadar zayıf olduğumuzu gördük. Buraları toparlayıp yeni bir heyecan başlatıyoruz.

- Nedir bunca yıl büyük fırsatları “ıskalamanın” sebebi?

- İhmaller var. Kalkıp da ağır bir ithamda bulunmak istemem. Ama ihmaller var. Dışişleri teşkilatı olarak… Şu anda birçok ülkede Dışişleri teşkilatımız yok. Yeni yeni açıyoruz. Dışişleri teşkilatını açıyorsun ama orada gerekli eleman istihdam edemiyorsun. Bakıyorsun, yasalar önünde fazla gönderme şansın yok. Bütün bunlar bu süreci olumsuz etkileyen konular. Gelen insanların çok farklı heyecanı duyması lazım. Öyle bir büyükelçi var ki; yerinde duramıyor. Heyecan dolu, aşk dolu. Bazılarına da bakıyorsun, burada süreyi doldurayım derdinde. Mesela bizim Afrika’da 52 devlette şu ana kadar elçilik sayımız 12’ydi. Şimdi 22. Bizim hedefimiz tamamına yakınına doğru ilerlemek. Bu arada Kolombiya ve Peru’da büyükelçilik açıyoruz.

- Açılım sürecinde oy kaybettiğinize dair muhalefet iddiasını nasıl değerlendirirsiniz?..

- Her zaman için biliyorsunuz, muhalefet iktidara bunu söyleyecek. Sürekli olarak AK Parti oy kaybediyor diyecek. Muhalefet ‘sürekli oy kazanıyor’ demez, diyemez de. Biz bir defa şunu çok açık ve net söylüyoruz. Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz. Sürekli test ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Onlar hep aleyhte çalışacaklar. Biz bütün ekiplerimizle bu işe inanan tüm insanlarla ister medya, ister akademisyenlerle Türkiye’yi adım adım dolaşacağız.

DAVOS BOYKOTUNA DEVAM!..

- Ocak ayında Davos’a gidecek misiniz? IMF ile ilişkiler ne durumda?..

- Bu yıl Davos’a katılmayacağım. Belki arkadaşlardan bir ikisinin katılmasına müsaade ederiz. IMF’de gelişmeler olumlu istikamette devam ediyor. Siz çalışmalarınızı yapın, biz yapalım, bir an önce kararımızı verelim. Çok olumsuz bir şey, sanıyorum söz konusu değil...

- Boykot devam ediyor?..

- Benim boykotum devam ediyor.

“‘ÖZGÜR DEĞİLİZ’ DİYENLER SÖYLESİN!..”

- ABD’de, “Türkiye’deki basın özgürlüğü ABD’dekinden ileri durumdadır. Ama bu da yeterli değil, basın özgürlüğü alanını genişletmek için adımlar atacağız” demiştiniz. Ne gibi adımlar?..

- Bunu tabiî medyayla paylaşacağız. ‘Özgür değiliz’ diyorlar ya… Özgürlüğünde sıkıntı nerede?... Bunları bize söyleyin.

- Katsayı konusunda, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu, YÖK’ün itirazını reddetti… Bu konuda neler diyeceksiniz?..

- Şu anda Danıştay, yapacağını yaptı. Bunun üzerine bir şey söylememe gerek yok. YÖK ne yapacak, ona bakalım. Biz Anayasa’nın bize verdiği yetkiyle Danıştay bu kararını vermişse, bu konuda bir şey söylenemez diye bir şey yok. Yani yargı kararını vermişse, kimse bir şey söyleyemez diye bir şey yok. Hangi alanda uygulanacaksa uygulanır.

- Milli Eğitim Bakanı’nın bir açıklaması vardı “B Planımız var” diye…

- Biliyorsunuz, Milli Eğitim Bakanımız, YÖK Genel Kurulu’nun başkanıdır. Ben planı bilemiyorum ama bu konuda YÖK Başkanı da gençlere güven veren bir açıklama yaptı. Hukukçuları da var, kendileri de biliyor. Gençlerimiz rahat olsun, YÖK gerekli adımları atacağını ilan etti. Ayrıca bu konuda Danıştay’ın daha önce verdiği iki tane kararı var. O verdikleri kararlarda bu konuda yetkinin YÖK’te olduğunu söylüyorlardı. Şimdi ise böyle karar veriyor. Hangi Danıştay’ı biz tanıyacağız? YÖK, hangi Danıştay kararına uyacak. YÖK herhalde bunu tartacak, ona göre de kararını verecek.

ÖNDER SAV OLAYINA ATIF

- Telekulak tartışması var biliyorsunuz, Başsavcı’nın TİB Başkanlığı’ndan tutanakları istediği yönünde haberler çıktı...

- Ben ne TİB başkanından böyle bir şey duydum, ne de bir başka yerden. Bir defa hakkında mahkeme kararı olan bir konunun dışında herhangi bir şey için kimse TİB’den bir şey isteyemez. TİB’in de kendisine ait gizliği var, her istediğimi alırım diye bir şey söz konusu değil...

- Dinleme iddialarıyla AK Parti hakkında bir illiyet bağı kurup, sanki yeni bir davayı hazırlıyorlar gibi tartışma var…

- Nereden bir şey çıksa... İşin kaynağı zaten belli oluyor. Biliyorsunuz, Önder Sav olayında da belliydi. Baykal dedi ki genel merkezimiz dinletiliyor. Aynı şeyi MHP kongremizi provoke edecek vs… Aslında suç duyuruları ortada. Bunlar için suç duyurusu yapmaya da gerek yok. Her yerde açık açık söylediler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim