• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan: Onlara Mühürlü Çuvalları Anlattım!

Erdoğan: Onlara Mühürlü Çuvalları Anlattım!
AB troykasına 17 Aralık süreci ve paralel yapıyı anlattığını söyleyen Başbakan Erdoğan 'İkinci dalgada 25 çuval belgenin mührü açılmadan gözaltı talimatı gibi örnekler verdikten sonra onlar da rahatsız oldu' dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, beş yıl aradan sonra gittiği Brüksel'deki 2 günlük ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönüşünde kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Birliği'ne (AB) paralel yapıyı anlattığını söyleyen Erdoğan, AB'nin de bu yapıdan rahatsız olduğunu söyledi. 2014 yılının AB ile milat yılı olabileceğini belirten Erdoğan, 'Elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız' diye konuştu.

 

MÜHÜRLÜ ÇUVALLAR

Paralel yapıyı nasıl anlattınız?

İkna olduklarını zannediyorum. Paralel yapıyı anlattım. Bazı örnekler verdikten sonra onlar da olaydan rahatsız oldular. Mesela ikinci dalgada 25 çuval belge açılmadan hemen gözaltı talimatı verilmiş olması. Sayın Turan Çolakkadı (Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı) bunları duyunca yeni görevlendirme yapıyor. 4 savcı daha sonra görevlendirme oldu ya. Bununla olayın aslı meydana çıkıyor. Yani mühürleri sökerek incelemeye başlayanlar yeni görevlendirilen savcılar. İncelemeden gözaltı kararı vermiş olanların hedef aldıkları iş adamları da enteresan. Ağırlıklı olarak bir havalimanı işini alanlar ve üçüncü köprü işinde olanlar var.

Bu hususlarla ilgili bir yargısal süreç olur mu?

HSYK ile ilgili düzenlemeyi niye yapıyoruz? Bu tür yanlışlıklara mani olmak için tabii…

HSYK'nın 97 savcı ve hakimin görev yerini değiştirmesine ne diyorsunuz?

Çok isabetli olmuş. İstediği zaman bu tür kararlar verebiliyor. Bunda şu anda yasal düzenleme hazırlığının da etkisi olabilir tabii ki... Aslında bunu daha önce de yapabilirlerdi. Birinci Daire'de 2 ismin değişmesi akabinde kısmi bir değişme gözlendi. Gönül arzu ederdi ki bu iş böyle olmasın. Süreci herkes endişeyle takip ediyor. Bu işte bana göre çok kısa zamanda çok farklı görüntüler vermeye başlayacak. Herkesi şantajla tehdit ediyorlar. Benim genel başkan yardımcıma yaptılar. Adamlar telefon dinlemesi, alan dinlemesi yapıyorlar. Görüntü, evlere böcek…

UYGUN ADAMI BULUYORLAR

Hala yapıyorlar mı?

Tabii karşı tedbirler alınacaktır. Mesela mahkeme kararlarını toptan alıyorlar. Bunlarla dinlemelere meşruiyet kazandırıyorlar. Yürütmeyle de aynı bağlantıyı kuruyorlar. Emniyet müdürünün haberi olmuyor mesela. Altta adam savcının verdiği talimatla operasyon yapıyor. Başsavcının veya savcının haberi olmuyor. Üçüncü bir ayağı da var. Gizlilik kararı olmasına rağmen medyaya servis yapıyorlar. Ajanlık var. Casusluk var. Bunlar çok açık ortada. Devletin sırlarını ifşaya varıncaya kadar. En son olay TIR konusunda kimin eli kimin cebinde ortaya yeni yeni çıkıyor. Savcı asker müşterek hareket ediyor. Savcı, polise yaptıramayınca askeri adli kolluk olarak kullanıyor. MİT yasasının 26. maddesine göre Başbakan'dan izin alması lazım. Başbakan'ın ve Adalet Bakanlığı'nın bu yapılanlardan haberi yok. 'Ben yaptım oldu' mantığıyla hareket ediyorlar. Jandarma'daki uygun adamı buluyor ve yaptırıyor.

BRÜKSEL'DE GÜÇLÜ DESTEK

AB'de de güçlü bir destek aldınız. Bunu nasıl değerlendirdiniz?

'2014 milat olabiliri' bunun için söyledim. AB sıkıntımız Almanya ve Fransa ittifakı nedeniyleydi. Almanya seçimi yaşadı. Olumlu bir koalisyon oldu. Fransa'da iyi yaklaşımı olan bir idare geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Ankara'ya geliyor. Almanya seyahatim olacak. Bu görüşmelerle birlikte bloke edilen fasıllarla ilgili mesafe alabiliriz. Eğer mesafe alabilirsek bu yıl farklı olabilir. Bu yıl Mayıs'ta AB seçimleri var. Ekim, Kasım'da hem AB Komisyon Başkanı hem de Kongre Başkanı değişiyor. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso değişiyor. Bunu göreceğiz. Bu değişimlerdeki farklı bir yerlere gelmeyi hedefleyebilir. Bunları görmemiz lazım. Elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. Mevlut Bey ve Dışişleri gerekli çalışmaları AB üyesi ülkelerde yapacaklar.

Kıbrıs da var mı bu çalışmalarda?

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e bağlı. Kendisi radikallerin ve kilisenin baskısı altında. Bunlardan sıyrılabilirse ilerleme kaydedilebilir. KKTC'nin yapıcı olması için çalışıyoruz. Biran önce neticeye varalım diye uğraşacağız.

YENİ DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ HAZIRLIĞI VAR

Daha fazla demokratikleşmeyle çözeceğiz diyorsunuz. Yeni paket hazırlıkları var mı?

Meclis'e gönderdiğimiz var. Ayrıca yeni hazırlıklar var. Olgunlaşsın ondan sonra detaylarını veririz.

HSYK konusunda Anayasa değişikliği mümkün olacak mı?

Anayasa değişikliği muhalefet açısından kapandı. Bizim de yeterli sayıya ulaşmamız imkansız. MHP kapıyı kapattı. Anamuhalefet olan CHP, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda da olumlu tavır sergilemedi. RTÜK'ün üye seçimi gibi HSYK için de benzer bir düzenleme yapmayı önerdik. Kabul etmiyorlar.

Mustafa Sarıgül ile ilgili TMSF kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

O tamamen TMSF'nin kendi tasarrufudur. Korkmaz Yiğit'ten yeni bir belge gelmiş. Ona göre onlar da böyle bir tasarrufta bulunmuşlar.

Ülkemizde cemaat yok cemaatler bulunuyor

Yeni bir mektup, sulhname var mı?

Bana gelen herhangi bir mektup yok. Sadece yazılı ve görsel medyada takınılan tavırları takip ediyoruz. Yeni adımları gördük. Tam aksine şantaj politikaları sürüyor.

Bir paralel yapılanma olduğunu söylüyor. Ajanlık ve vatana ihanet olduğunu ifade ediyorsunuz. Geçmişte bu kesimlere sıcak bakıyordunuz. Geriye baktığınızda ne düşünüyorsunuz?

Mecelle'de beratı zimmet esastır. Ben Başbakan olarak herkesle eşit mesafedeyim. Orada bir suç veya yanlış olmadıktan sonra aynı şekilde hizmetine devam edersin. Bizim kimseye düşman olmak gibi bir derdimiz yok. Ülkede cemaat yok cemaatler var. Bugüne kadar nereden gelirse gelsin meşru olan bütün taleplere, mümkün mertebe hep olumlu cevaplar verdik.

Paralel yapılanmayı fark etmeniz 7 Şubat mı yoksa daha önce mi?

En somut olay MİT krizi. Onu biz bizzat yaşıyoruz. Somut hale gelmesi için bazı şeylerin yaşanması lazımdı. Yaşananlar kimin kiminle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

HSYK'da yapılan koşullara göre güncelleme

Brüksel'de daha önce genelde laiklik konuşulurken şimdi cemaat ile anılmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'nin aldığı mesafe ortada. İslam ve laiklik konusunda kazandırdıklarımızı gayet iyi biliyorlar. Mısır'da laiklikle ilgili yaptığım konuşmayı da biliyorlar. Orada laiklik konusunun İslam'la ters düşmediğini Müslüman Kardeşler'e de anlatmıştım. Kaldı ki bizim parti tüzüğümüze göre de laiklik devletin bütün inanç gruplarına aynı mesafede olması.

HSYK düzenlemesine nasıl bakıyorlar?

AB ülkelerinde farklı farklı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Eksiklikleri gidermek amacıyla dünyadaki gelişmeler doğrultusunda yasaları ve düzenlemeleri güncellemek yasamanın görevidir. Nitekim bu konuda daha önce anayasa değişikliği yaptığımızda kimse bir şey dememişti. Şimdi de yeni koşullar doğrultusunda bir güncelleme sözkonusu.

Brüksel'de TÜMSİAD etkinliğinde yapılan bir konuşmada 3 dönem şartından vazgeçmenizin istenmesini nasıl karşıladınız?

Daha önce de söyledim. Bizim partimiz farklı. Bir defa kökü sağlam olan bir partiyiz. Buna inanıyorum. Yatay kökleşmeden çok dikey olarak kök saldığımız için sağlamız. Gelecek kuşaklara çok farklı bir siyasi zemin hazırladığımıza inanıyorum. Bunu biz yapmazsak kim yapacak.

Yaşanan vahşeti Putin'e de anlatın

Brüksel temaslarınız sırasında medyaya düşen Suriye fotoğrafları konusunda AB yetkililerinin tepkisi ne oldu?

Hepsi bundan çok rahatsız. Ciddi adım atılmasından yanalar. AB'nin çok daha kararlı davranması gerektiğine inanıyorlar. Putin'in, Avrupa seyahati var yakında. Bunu ona da anlatmaları gerektiğini söyledim.

Cenevre-2 toplantısından umutlu musunuz?

Umutlu olmak istiyorum.

Bu ziyaretinizde siz kendinizi Avrupa'nın siyasi kanadına anlatma imkanı buldunuz. İş dünyasına nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz? Davos daveti bu açıdan bir fırsat olabilir miydi?

Ali (Babacan) Bey ve Mehmet (Şimşek) Bey oradalar. Onlar gerekeni anlatıyorlar. Bu zaten onların görevidir. İlerleyen zamanlarda da değişik ülkelere ziyaretlerimiz de söz konusu olacaktır. Gittiğimiz yerlerde kendimizi anlatma fırsatı buluruz.

 

Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim