• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan: O CD'leri Dinleyince Şok Oluyorum!

Erdoğan: O CDleri Dinleyince Şok Oluyorum!
NTV ve Star TV ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

MİT'in gerek görmesi halinde yeni bir Oslo sürecini başlatacağını kaydeden Erdoğan, BDP ile ilgili olarak "Müzakere noktasında değiliz" dedi. Parti kapatılmasına karşı olduğunu kaydeden Erdoğan, bu haftasonu yapılacak AK Parti kongresine ve anketlerdeki son duruma ilişkin de değerlendirme yaptı.

Başkanlık sistemini yeniden gündeme getiren Erdoğan, sistemin ileri ülkelerin uygulaması olduğunu belirterek, bakan yardımcılığı müessesi ile şu anda başkanlık sisteminin dolaylı olarak uygulandığını kaydetti.

İşte terörden ekonomiye, AK Parti kongresinden, başkanlık sistemine, seçim anketlerinden Suriye krizine değin Erdoğan'ın açıklamaları:

OSLO SÜRECİ
Başbakan olarak Emre Taner Bey döneminde İmralı'ya gönderdim, daha sonra Oslo'ya gönderdim. Daha sonra Hakan Fidan Bey döneminde bu adımları attık. Şu anda gerekli gördüğümüz halde bu adımları atarız.Bütün ülkeler istihbarat teşkilatını bu iş için kullanır. Şu anda bizim MİT ne zaman adım atılması gerekirse bu adımı atabilir. Bu konuda bizim atmaması istikametinde bir ön kabülümüz yoktur. Yeri geldiğinde bu adımı atarız.

Biz son seçimlerin öncesinde milli birlik ve kardeşlik çerçevesinde adımları attık. Habur süreci de ona dahildi. Biz burada samimiydik. Bu adım sebebiyle de halkımızın bize teveccühü artarak devam etti. Aynı şekilde Oslo ile ilgili süreç de böyleydi. Burada yapılan görüşmeler oldu. Daha sonra bu görüşmelerin belli medya gruplarına servis edildiğini gördük. Burada bir samimiyetsizlik sözkonusuydu. Bu görüşmeleri belge diye servis etmek en önemli yanlıştır. Bu bir belge değildir. Belge olabilmesi için tarafların imza koyması lazım. Görüşülmemiş şeyler, görüşülmüş diye verilmiş. Bunlar uygulamaya girecek diye altında taahhüt edilmiş. Burada ben ve bizim ilgili birimlerimizin onaması sözkonusu değil. Bunu birileri almış, hemen değerlendirme sürecine girmiş. Yargı bunu değerlendirme sürecine girmiştir. Burada medya da samimi davranmamıştır. Bu işe medyanın atlaması, girmesi bu ülkenin çıkarları için iyi olmamıştır. Bu böyle olmaması gerekirken medya bunu ne MİT'le ne de hükümetle değerlendirme yoluna girmemiştir.

"FİDAN'I GÖREVLENDİREN BENİM, O HALDE BENİ HESABA ÇEKİN"
Bunlar bizim dayanışma noktasında desteklerini almamız gereken medya noktasında iyi bir imtihan olmamıştır. MİT ada ile ilgili Oslo ile ilgili görüşmelerini çok açık, net ve samimi bir şekilde ortaya koymuştur. Burada benim müsteşarımla ilgili atılan adımın arkasında kim vardı, ben varım. Çünkü bu arkadaşımızı oraya getiren benim. O göreve gönderen de benim. O zaman beni hesaba çekin. Niçin onun üzerinden hareket ediyorsunuz. Burada dürüst davranılmasının gereğini istiyorum. Yargının burada seçtiği yöntemi doğru bulmadım. O anda atılan adımların öncelikleri itibarıyla yanlış olduğunu gördüğüm için de bu çıkışımı o gün yaptım, bugün de yaptım, yarın da yaparım.

Bu evsahipliğini yapanlar tarafından böyle bir şeyin yapıldığını hissettiğimiz andan itibaren oralarda bir daha bu tür toplantıları arkadaşlarımızın yapması mümkün değil. Norveç'i bundan böyle çok daha farklı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutarız.

"TERÖR ÖRGÜTÜ FARKLI İMKANLAR YAKALADI"
Somut adımlar noktasında iktidarımız en cesur adımları attı. Operasyonlar noktasında şu ana kadar, yani 30 yıllık süreç içerisinde hangi iktidarlar döneminde ne kadar operasyonlar yapılmış, ne kadar şehidimiz var bu rakamları dün akşam anlattım. En düşük şu anda operasyon yapıldığı dönem bizim dönemdir. Zirve yaptığı dönemler vardır ki, CHP'nin iktidar olduğu dönemlerdir. Şehit sayısına baktığımızda zirve yaptığı dönemleri o dönemlerde görüyoruz. Önemli olan terör örgütünün bu dönemde çok daha farklı silahlanma yapabilme imkanını yakalamıştır. Silahlı güç olma noktasında hiçbir dönemde böyle bir imkanı ve gücü bulamamıştır. Bölge çok farklı bir bölgedir. Özellikle Hakkari, Şırnak'taki yerleşim ve oradaki mücadele verdiği alanlar çok farklı alanlar. Buraları gezip görmüş birisi olarak buradaki mücadelenin askerimiz ve polisimiz açısından ne denli zor olduğunu görüyoruz. Bütün bunlara rağmen askerimiz ve polisimiz buradaki mücadelesini kararlılıkla veriyor.

"TERÖR ÖRGÜTÜ SİLAHI BIRAKACAKSA..."
Terör örgütü alan hakimiyeti gibi bir gayret içerisine girmiştir. Ama başarılı olamamıştır. Şu anda askerimiz onlara gereken dersi sormuş ve sormaktadır. Bugün Çukurca'da çok ciddi manada gereken dersi vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Çözüm noktasında bazı bölücü terör örgütüyle berabermiş gibi davranan ve açıklama yapanlar var. Ne diyorlar, silahlar sussun. Silahın susması bir çözüm değil ki, silahın çözülmesi bir çözümdür. Terör örgütü silahı bırakacaksa bizler de hükümet olarak bu operasyonları minimize ederiz. Askerin ve polisin silahı bırakması gibi sözkonusu olamaz. Bizim çözüm için, eğer İmralı'ya arkadaşlarımız gitmişse, Oslo'ya gitmişse, bunlar çözüm için en kararlı atılmış adımlardır. Ne şahsımın ne arkadaşlarımızın bu konuda millete ihanet içerisinde olacak bir istihbarat verilmemiştir.

"SİYASİ UZANTILARLA MÜZAKERE NOKTASINDA DEĞİLİZ"
Bu ara gerek ana muhalefetin genel başkanı ve gerekse diğer uzantılar, çözüm için bir araya gelelim diyor. Biz çözüm için hiçbir zaman kaçmadık ki. Muhalefet partisi lideri randevu istedi, verdik. Terörle kim içiçe? Terörle içiçe olanla neyi konuşacağız. Terör örgütüyle mücadele ama siyasi uzantılarıyla müzakere dedik. Bakıyorsunuz bu partinin 9 milletvekili teröristlerle kucaklaşıyor, yanak yanağa öpüşüyor. Şimdi nasıl olacak da ben teröristle yanak yanağa olan, sarmaş dolan olan bir eş başkanla nasıl konuşacağım. Ben bununla konuştuğum zaman bu ülkedeki şehit anneleri bir başbakan olarak beni onlarla masaya gördüğü zaman ne der? Kusura bakmayın ben bir tane şehit annesinin gözyaşını bunların hiçbirine değişemem. Bunlar dürüst olsaydı, bunlarla oturur hakikaten müzakere ederdik. Artık siyasi uzantılarla müzakere noktasında değilim.

Bölgede şu anda parti olarak iki parti var. Biri AK Parti'dir birisi BDP'dir. Niçin CHP bölgede yok? Niçin MHP bölgede yok? Sadece tabela partisi olarak bulunmak yetmiyor. Bir mücadeleyi bölgede vereceksek bu partiler de orada bulunmalı. Bunu yapmalı ki, halkı bölücü terör örgütünden ve onun uzantılarından ayıralım. Bu demokrasi bariyerini araya koyduğumuz anda oradaki herşey değişmeye başlar. Orada CHP'nin de, MHP'nin de herhalde gönüldaşları vardır.

"PARTİ KAPATILMASINA KARŞIYIZ"
Hakkında fezleke hazırlanan milletvekilleri var. Bunlar parlamentoya geldiği anda bizim bakış açımız, eğer siz terör örgütüyle beraber yürüyeceksiniz, onların yeri parlamento değil Kandil'dir. Burada partimin takınacağı tavır, açıktır nettir. Parlamento dışında mücadelesini sürdürsünler. Onlarla aynı çatı altında olmayız. Parti kapatılmasına karşıyım. Ama şunu da bilin ki, anayasa değişikliği olayında partilerin kapatılması için biz mücadele ederken ne CHP, ne MHP, ne BDP bizim yanımızda yer almadı. Bizim içimizden bazı kişiler gitti onların yanında yer aldı. 330'u yakalasaydık partilerin kapatılması tarih olacaktı. Biz partilerin kesinlikle kapatılmasına karşıyız, suç işleyen bedelini ödesin diyoruz.

"HABUR OLUMLU BİR İSTİKAMETTE GELİŞEBİLİRDİ"
Popülizmi reddeden bir siyasetçiyim. Ne gerekiyorsa onu söylerim. Öyle söylemlerim vardır ki, bunu bazıları milliyetçi söylem olarak ifade etmiştir. Ben de demişimdir ki, bunu milliyetçi olarak kabul ediyorsanız ben o anlamda milliyetçiyim demişimdir. Şimdi atılması gereken adım neyse arkadaşlarımla değerlendiririm ve rahatlıkla o adımı atarım. Bize zarar verir vermez düşünmem. Habur'da da böyle davrandık. Orada bölücü örgütün uzantısı olan siyasi partisi samimi davransaydı, Habur çok daha olumlu bir istikamette gelişebilirdi. Ama onlar provoke ettiler. Onlar çok şey bekliyorlardı, biz yine partimizin oylarını artırarak devam ettik. Halkımız bizim samimiyetimizi gördük. Burada biz kesinlikle ülkümezin menfaati neyse o adımı atarız.

AK PARTİ KONGRESİ
Pazar günü inşallah yapacağımız açıklamalarda bir çok şeyi göreceksiniz. Burada yine popülizmin olmadığını özellikle sizler de tespit edeceksiniz. Orada yol haritasını açıklarken 2023'ü de göreceksiniz. Şimdi bu ara zamlar yaptık. Bazıları 'bu ara zam yapılır mı' dediler. Yunanistan, İspanya, İtalya ne halde görüyorsunuz. Biz onların düştüğü duruma düşemeyiz. Bunun bedelini ve faturasını halkımıza ağır olarak asla ödetemeyiz.

"BATI ÇÖZÜM İSTEMİYOR"
Bu sorunu bizim çözmemizi engellemek isteyenler olabilir. Birinci derecede Batı. Bu işi bizim çözmemizi istemiyor. Almanya, Fransa istemiyor. Tam aksine ülkelerinde terörist başlarına cirit attırıyorlar. Parasal kaynak oralarda. Bunun içinde Avrupa'dan en gelişmiş ülkeler var. İskandinav ülkeleri tam anlamıyla yataklık yapıyorlar. Bunları onların yüzüne söylüyorum. Hani iade edecektiniz. Kalkıp PKK terör örgütü diyeceksiniz, sonra da bu örgütün liderleri elini kolunu sallayarak sizin ülkenizin sokaklarında dolaşacak. Milyonlarca Avro buradan terörizme kaynak oluşturuyorlar. Esrar, eroin kaçakçılığı sizin kontrolünüz altında. Bunları maalesef görüyor ve kendilerine söylüyoruz. Ama ne yazık ki, netice aldıramıyoruz. Bunun neticesini aldıracak ne yazık ki, bir kurum da yok.

"BALYOZ'DA TEMENNİM HAKKANİYETE UYGUN BİR NETİCE"
Balyoz'la ilgili olarak birincil mahkemenin bu konuda birçok çalışmayı yaptığını biliyorum. Geniş tabanlı çalışmanın yapıldığını biliyorum. Biz de bunu Adalet Bakanlığımız vasıtasıyla takip ettik. Fakat bu süreci özellikle gerek avukatlar olsun, gerek sanıklar olsun zaman zaman provoke ettiler. Mahkemeye gelmeyişler, hakimler heyetini hakaretlerle tahrik edişler. Bütün bunlara rağmen bu kadar zaman içerisinde bitmesini başarılı buluyorum. Neticesi itibarıyla o ayrı bir konu. Şu anda bu ilgi alanım içerisinde değilim. gerekçesini görmeden burada değerlendirme yapamam. Anayasanın amir hükmü gereğince adil mi adil değil mi bunu söyleyemem. Şu anda yetkim yok. Şimdi bir Yargıtay süreci var. Burası bir nihai sonuç değil. Yargıtay'ın vereceği karar nedir, bilemiyoruz. Kendisi verdiği kararla birincilm mahkemenin kararını onaylar mı, iade eder mi, belli değil. Bütün bu değerlendirmeler neticesinde biz hakkaniyete uygun bir kararın Yargıtay'dan çıkmasını bekleriz. Bunu ancak Yargıtay kararını verdikten sonra göreceğiz. TSK'dan içeri alınan muvazzaf kadronun, tutuksuz yargılanması başından itibaren temennimdi. Ama kararı bu şekilde verdiler, bu süreci artık Yargıtay'da takip edip, temennim o hakkaniyete uygun bir netice çıksın.

"MAHKUMLAR İÇİN EŞLERİYLE BAŞ BAŞA KALABİLECEĞİ ÖZEL ODA"
Nasip olursa yeni dönemde, içerideki mahkumlarla ilgili olarak, belki buna tutukluyu da katacağız. Görüşmelerde belli sürelerde eşler birbirleriyle 24 saat cezaevi dışındaki belli yerlerde hazırlanmış olan odalarda, ihtiyaç neyse gerçekleşecek. Eşiyle biraraya gelme imkanını vereceğiz. Aile görüşmesi olarak böyle bir adımı atacağız. Bu ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılanlar için de böyle olacak. Yeter ki, şartlara uygun olsunlar.

"DARBELERİN İÇİNDE FİİLEN VEYA FİKREN CHP ZİHNİYETİ OLDU"
Ben özellikle 28 Şubat'ı yaşadım. Onun öncesini de yaşadım. Öğrencilik yıllarımız 12 Eylül'ü yaşadım. TRT'de bir Ali Adnan  dizisi vardı. Bu ülke bunu da yaşadı. CHP zihniyetin fiilen veya fikren içinde bulunduğu birçok darbeler olmuştur. Son geldiğimiz dönemde bir şeyi görmek lazım. Bir neticelenen darbeler var bir de teşebbüs edilip de neticelenemeyen darbeler var. Bizim olay böyle bir olaydır. Partimizin kapatılmasına teşebbüs edilecek bir fikri adım atıldı. Bunun içinde siyasiler var. Ana muhalefet partisinin genel başkanı çıkıp, 'hamdolsun ki Ankara'da yargıçlar var' dedi. İktidar partisi, 330 civarında iktidar olan bir parti kapatılıyor. Türk demokrasi için yüz karası. Sadece ideolojik yaklaşım, gazete küpürleri ile kapatılıyor. Ana muhalefet partisinin genel başkanı kalkıyor bu açıklamayı yapıyor.

"DEMOKRASİYİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRDÜK"
Ben belediye başkanı olarak içeri alındığımda Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun müfredatında bir şiiri okudum diye alındım. YAŞ toplantılarında beraber olduğum arkadaşın sesini CD'den dinleyince şoklara girdim. O zaman ilk defa bir sivil mahkemede böyle bir sürecin olması aslında Türk demokrasisi adına çok önemli. Türkiye demokrasi adına değişimi ve dönüşümü yaşıyor. Bundan dolayı alehte bazı kampanya yürütenler ki, bana göre cılız kampanya bu. Çünkü ortada bir vaka var. Türkiye'de darbelerle bir yerlere gidilmesi değil, artık halkın, milletin, demokrasinin kazanması çok önemli. Bu başarıldığı zaman Türkiye sıçramaya devam edecek. O zaman küresel sermaye Türkiye'ye gelecektir. Biz demokrasiyi fırsata dönüştürdüğümüze inanıyoruz.

"GENELKURMAY BAŞKANLARIYLA İYİ ÇALIŞTIM"
Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi, şüpheli olarak dinlenmedi. Bu benim alanım değil, yargının alanı. Hilmi Paşamızın durumu malum. 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Ben Hilmi Paşamızla da gayet iyi çalıştım. Yaşar Paşa'yla da, İlker Paşa'yla da iyi çalıştım. Aramızda zaman zaman sıkıntılar oldu tabi ki. Biz artık Türkiye'de darbeyi düşünmek istemiyoruz. Bunun bedeli çok ağır. Bu millete bu bedeli ödetmeye kimsenin hakkı yok.

"27 NİSAN'I MUHTIRA OLARAK DÜŞÜNMÜYORUM"
27 Nisan'ı bir muhtıra olarak değerlendirmiyorum. Eğer muhtıraysa bir yaptırımı yok, fiili bir yanı yok. Sadece bir açıklama yapmışlardır, bir bildiri okumuşlardır. Ama ertesi gün hükümet gerekli olan değerlendirmeyi yapmış, asıl muhtırayı hükümet vermiştir.

"AK PARTİ - TSK İLİŞKİLERİ NORMALLEŞİYOR"
AK Parti TSK ilişkilerini değişim olarak değil normalleşme olarak almalıyız. AK Parti hiçbir zaman TSK'ya karşı olmamış ki. Tam aksine sahiplenmiştir. Ben silahlı kuvvetlerine her zaman peygamber ocağı olarak bakmışımdır. Ben Mehmedime Mehmetçik olarak bakarım. Küçük Muhammed olarak anlamış ve tanımışızdır. Burada orduya saygı, bizim tabanımızda hiç kimseyle mukayese edilmeyecek derecede fazladır. Zaman içinde maalesef arzu edilmeyecek şeyler olmuştur. Orduyu yönetenlerin yanlışları olmuştur. Bu yanlışlar giderildikçe ordu millet kaynaşması çok daha ileriyg idecektir. Şimdi böyle bir normalleşme sürecini görüyorum. İnanıyorum ki, ordumuzun gücünü daha da artıracaktır. TSK dağ taş demeden bölücü örgütle mücadele ediyorsa, o değerler vardır bunun arkasında. Genelkurmay Başkanı karargahta bir harekatı yönetiyorsa, bu moraller değerler sayesindedir. Ankara'da değil, harekat merkezinde operasyonu yöneten bir genelkurmay başkanı var. Zaman zaman kuvvet komutanlarımız arazidedirler. Oralarda görünürler. Oradaki karargah onları yanında görünce moral değerleri yükseliyor. Burada en önemli merkezlerden bir tanesi de medyadır. Burada bizim yazılı ve görsel medyanın desteğine çok ihtiyacımız var.

"KILIÇDAROĞLU TAZMİNAT ÖDEMEKTEN BIKMADI"
Ben Sayın Kılıçdaroğlu'ndan tazminat almaktan bıktım, ama o tazminat ödemekten bıkmadı. Kullandığı bir ifade var: Hain. Bir ana muhalefetin genel başkanı veya bir siyasetçi, bu ülkenin başbakanına 'hain' diyemez. Bu ülkenin başbakanlığına gelmiş olan bir insan, kalkıp da bu ülkenin malını, mülkünü basit şeyler karşılığında asla satamaz. Biz bu ülkeyi 236 milyar dolar milli gelirden almış yaklaşık 772 dolar milli gelire ulaştırmış bir kadroyuz. Nasıl oluyor da böyle ucuz şeyler karşılığında, burada kalalım, sen bize sahip çık ey Amerika deyip de bunun karşılığını vermiş olacağız. Bunu bizzat kendisi ispatlaması lazım. Elinde wikileaks belgesinden okuyup Tayyip Erdoğan'ı suçlayacaksın. Bununla ilgili  dava açılacak. Benim Kayseri Belediye Başkanıma takıldı, belediye başkanım bol bol tazminatı alıp oradaki vatandaşa sucuk yedirdi. Siyaseti öğrenemedi. Biz bununla mı terörle mücadele edeceğiz. Çok yanlış oynuyor, çok yanlış gidiyor. Siyaseti böyle başarabileceğini zannediyorsa bu millet bunları hiçbir zaman bunları iktidar yapmaz. Millet AK Parti'nin ne denli doğru yolda olduğunu biliyor. Biz ne Amerika'ya ne Rusya'ya milletimizin hiçbir değerini hiçbir menfaat karşılığında değişmeyiz. Milletim bunu bildiği için bize desteğini en güzel şekilde verdi ve veriyor.

YOL ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ ELEŞTİRİLER
Gazetelerin ve televizyonların nasıl bir saldırı içerisine girdiğini gördünüz. FSM köprüsündeki çalışma yüklenici firmanın beceriksizliği olmuş olabilir. Ama söz verilen tarihten önce yetiştirildi mi, yetiştirildi. 2 ay İstanbul trafiği derken belli bir bölgenin karakteri. 2 ay gibi süre içerisinde buranın bu hale getirilmesi olayı kolay bir iş değil. Burada yeni bir uygulamaya girildi. Asfaltlamada çok farklı bir uygulamaya gidildi. Orada özellikle halatlar vesaire falan Fatih Sultan Mehmet'te çok farklı. Birinci köprüde bu yaşanmayacak. Ama en uygun mevsim okulların tatil olduğu mevsimdi. Buna rağmen bu yaşandı. İstanbul trafiğine günde 400 bin araç giriyor. Halkımız toplu taşım araçlarına yeni yeni adapte oluyor. Ama biz de hata yapmış olabiliriz, doğrudur. Şimdi HGS ile ilgili bir projeyi başlatıyoruz.

YÜZDE 30 KADIN KOTASI GELİYOR
Ehliyet ve liyakat. Sadece sadakat yetmez. Hocamın bir lafı vardı, siyasette tekkeye derviş aramayacaksın, bu işi yapacak ehliyette insan arayacaksın. Tekkeye derviş ararsak o zaman siyaseti yapamazsın. Göreceksiniz hem yine dinamik bir kadro. Yüzde 30'u aşağıda kalmayacak bayan arkadaşlarımız hem asılda hem yedekte olacak. Parti disiplin kurulları aynı şekilde. Yenilenmiş, güçlü, temsil kabiliyeti olan bir ekibi oluşturacağız. Baştan beri ben merkezli olmayan bir kadro, biz merkezli bir kadro, ortak akla değer veren bir kadro oluşturma gayretimiz var. MYK'da bir değişikliğin içerisine gideceğiz. Tüzük değişikliğinde gerek genel başkan, ilçe başkanı, belde başkanı 3 yıl aralıksız görevde bulunmalarını ara verme kuralını tüzüğümüze koyacağız.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLE GENEL SEÇİMLER BİRLEŞECEK Mİ?
Biz bir kongreye gidiyoruz. Bu kongre 3 yıllık. Demek ki, 3 yıllık genel başkanlık sürecimiz var. Eğer başka genel başkan adayı çıkmazsa. Yerel seçimleri başarıyla atlatarak partimizin yükseliş trendini korumak durumdayız. Bizim gündemimizde Cumhurbaşkanı seçimleri ile seçimleri birleştirmek gibi bir şey yok. Yerel seçimleri erkene alış sebebimiz bir mevsim koşulları ve aynı mevsimde iki seçim yapmayalım dedik. MHP'de olumlu yaklaşımı gösterdi ve Meclis'e gönderdik. Bunun yasasını süratle çıkaracağız.

ANKETLERDE SON DURUM
Bizim yaptırdığımız son ankete var. 5 firmanın anket neticesi şu anda elimizde. Şu anda biz 52,1'de gözüküyoruz. CHP: 24,2'de, MHP: 13,3, BDP: 6,2'de gözüküyor, tablo bu.

Biz şu anda yüzde 48'in hükümeti olmadığımızı kimse iddia edemez. Desinler ki, 'şuradan size belediye başkanlığı verilmedi' desinler. O belediye acaba bizim iktidarımızdan önceki dönemde olduğu gibi paraları kesildi mi? Hepsinin parasını aynen verdik. Acaba o ile hizmette bir aksama yaptık mı? Örneğin İzmir, Antalya, Mersin. Mersin'i Akdeniz Oyunları'na hazırlıyoruz. Mersin'i biz teklif ettik. Halbuki orada Halk Partili belediyeler var. Ama yük bizim üzerimizde. İzmir'de üniversiteler arası yarışları biz yüklendik. Harcamaları milli bütçeden yaptık. Burada CHP'li belediye var demedik. Biz ne etnik, ne bölgesel, ne de dinsel milliyetçilik yapacağız dedik. Biz 75 milyonun iktidarıyız. Biz her inanç grubunun iktidarıyız, hepsine eşit mesafedeyiz. Hiçbirine ayrımcılık yapamayız. Böyle yürümeye de devam edeceğiz.

İMAM HATİPLERLE İLGİLİ TARTIŞILAN AÇIKLAMASI
İmam Hatipler'le ilgili açıklamalarımıza gelince. İmam Hatipler'i niye kapattılar? Oralarda bir terörist çıkmasını göremezsiniz. Siz imam hatipleri kapatma gerekçeniz neydi. Onlar bu ülkenin çocukları değil mi? Sen çocuğunu İmam hatipe göndermeyebilirsin. Üniversite imtahanlarına girdiği zaman diğer düz liselerden girenler hangi hakka sahip se bırak o da olsun. Ben imam hatiplere gitmeyenler teröristtir demedim ki. Şu anda millette bir rahatlama oldu. Görüyor ki, önümüz açıldı. Katsayı denilen olay düzeltildi. Bu haksızlığın giderilmesiydi. Ben imam hatip mezunuyum, çocuklarım imam hatip mezunu. Ben çocuklarımı kendi ülkemde okutamadım. Erkek çocuklarım katsayıya takıldı, Harvard'a girecek puanı olduğu halde giremedi. Aynı şekilde kızlarım muhatap oldu, başörtüsünden dolayı giremedi. Biliyorsunuz, okula sokulmayan kızlar var. Ne oldu, sınıfa sokmayan öğretmen mahkum edildi. Yazılı ve görsel medya o öğretim görevlisine sahip çıkıyor, o yavrumuza sahip çıkmıyor. Bizim buradaki bütün itirazımız ayrımcılıkladır.

MİLLET İSTERSE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİLİR
Kabineyle bu tür değişiklikleri yapmak her zaman için olağandır. Bütün mesele oradaki performanstır. Şahsım olarak bu tür performans ölçümlerini hep yaparım. Teşkilatımın, milletvekilimin şikayetlerini kaale almadan yapanam. Kabine  değişikliği her zaman olabilir. Şu anda bütün meşguliyetimiz kongre. Biz Türkiye'de sisteme oynuyoruz. Bakan Yardımcılığı müessesini getirdik. Bu aslında Başkanlık sisteminin dolaylı bir şekilde uygulamasıdır. Eğer milletim isterse Başkanlık sistemine gidilir. Başkanlık sisteminin şu anda en ileri ülkelerin uygulamasıdır. Tabii anayasayla olması gerekir. Partilerle mutabakat sağlanırsa olabilir, sağlanmazsa olmaz. Başkanlık olabilir, yarı başkanlık olabilir veyahutta partili Cumhurbaşkanı sistemi olabilir.

"YARGIYI PARLAMENTO SEÇEBİLMELİ"
Bu sistemle ilgili olarak halkımıza gitmekten de yanayım. Sistemin iyi çalışması, hızlı kararlar alınması, kontrol mekanizmaları itibarıyla başkanlık veya yarı başkanlık sistemi idealdir. Sistem içerisinde özellikle yargıyla ilgili olarak parlamentonun çok daha farklı bir işlevi yüklenmesi lazım. Yargıyı parlamento seçebilmeli. Böyle bir sürecin de başlaması gerekli. Bunları ülkenin gündemine sokmamız lazım. Gelişmiş ülkelere bakalım, bunların üzerine çalışalım. Ama çalışmıyorsak, sadece ülkemizin içerisinde kapalı devre çalışıyorsak bunları göremeyiz.

DOĞALGAZA EKİM BAŞINDA YÜZDE 10-15 ZAM
Doğalgazda yüzde 10-15 gibi bir zam olabilir. Ekim başında olabilir. Daha sonra düşünmüyoruz. Ben ekonomi yönetimindeki arkadaşlarımın başarılı olduğuna inanıyorum. Zaman zaman bakış açılarında farklılıklar olabilir. Gerek Ali Bey, Mehmet Bey, Nihat Bey, Cevdet Bey sürekli biraradadırlar, zaman zaman farklı yaklaşımlar olabilir. Bizim mali disiplinden taviz verme gibi bir şeyi düşünmüyoruz. Ama kimse bunu frene basmak gibi algılamasın. Türkiye'de bu süreci en az zararla atlatacaktır. Kamu harcamalarındaki tasarrufa dikkat ediyoruz. Mesela kamudan kamuya gayrimenkul satışları serbesttir, ama kamudan özele satışlmarı kurduğum bir ekiple kontrol altına aldım. Bu cari açıkta çok olumlu artı değerler katacak. Şu anda böyle bir süreci başlattık. Buradaki takipte ekip  belki artacak. Buralardan çok ciddi imkanların geleceğini görüyorum. Bunun içinde altın, bakır, manganez var. Ama geçmişte buralar çok rahat verilmiş. Bunlar üzücü şeyler. Ama işin üzerine ciddi ve kararlı şekilde gideceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm performansıyla bu gayreti ortaya koyacaktır. Türkiye yeni plan süreci içerisinde inşallah kalkınmış bir ülke olarak güzellikleri yakalamak durumunda.

ESAD ÇOK YAKINDA GİDİCİDİR...
Esad gidicidir. Çok yakın zamanda gider. Dayanamaz. Şu anda Obama'nın seçimini çok önemsiyorum. Burada asıl hayal kırıklığına uğradığım Rusya'dır. Böyle bir katliama Rusya'nın sessiz kalmaması gerekirken ne yazık ki, bu katliamın yanında yer alıyor. Rusya yer alınca Çin de yer alıyor. Ben Çin'le de görüştüm. İran'ı ne anlamak ne anlatmak mümkün değil. İran'ın şu anda ölçüsü nedir, bu ölçüyü kendilerinden alabilmiş değilim. Halkını acımasızca katleden bir tablo karşısında hala Beşar'ın yanında yer almak, onunla sarmaş dolaş olmak anlaşılır ve anlatılır değil, bu hesabı kolay kolay tarihe veremezler.

Biz Suriye'ye lojistik destek, oradaki halka, muhaliflere veriyoruz. Bunun içinde gıda, yiyecek ve ilaç var. Fakat şu anda Suriye'ye farklı ülkelerden farklı bu şekilde destek verenler var. Türkiye lojistik anlamda desteği vardır. En önemli desteğimiz kamplardır. Bu kamplarda Suriyeli kardeşlerimizi orada misafir ediyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim