• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 14 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan: Muhalefet 20 Bin Toplarsa Biz 200 Bin Toplarız! VİDEO

Erdoğan: Muhalefet 20 Bin Toplarsa Biz 200 Bin Toplarız! VİDEO
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 20. Olağan Genel Kurulu'n'da konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Hukukun askıya alındığı her zaman ülke olarak çok kötü günler gördük.

Demokrasi özellikle de parlamenter sistemiyle sadece iktidarın güçlü olması demokrasinin iyi işleyebilmesi için yeterli değildir.

MUHALEFET BOŞLUĞU YAŞIYORUZ

Sistem içinde muhalefet de güçlü olmak zorundadır.

En az iktidar kadar çalışkan ve proje üretmek zorundadır.

Yaklaşamazsa muhalefet görevi sağlıksız hukuksuz ve başka odakların eline geçer...

Muhalefet boşluğu yaşıyoruz.

Seçmen oy verdiği partinin kaliteli ve seviyeli parti görmek istiyor. Bunu göremeyince de kendince çıkış yolu arıyor.

Hükümet olarak içeriğine bakılmadan sorgusuz ve sualsiz bir şekilde lokal tepkilerle karşılıyoruz.

Türkiye parlamenter sistemin işlediği bir ülkedir.

4 yılda bir milletin önüne sandık gelir, millet görevini yapar...

Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması ilkesi ancak ve ancak böyle olur.ç Bunun dışındaki her yöntem gayrimeşrudur.

Çoğunluğun sınırsız yetkilerle donatılmış olduğunu asla iddia etmiyoruz. Bütün ülkenin hükümetidir. Bu hassasiyetle hareket etmelidir.

Çoğunluğun azınlığı ezmesi gibi birşeyi kabul etmiyoruz.

Zira demokrasiler milletin oylarıyla azınlığın işbaşına iktidarlar değildir. Bunun yetkisi de millete aittir.

Demokrasi tecrübemizde hasass nokta budur.

Bugüne kadar çoğunluğun değil yığın olarak görülmüş, bidon kafalı oalrak görülmüş saygı gösterilmemiştir.

Normal zamanlarda bile siyaset üstü kurumların müdahalesiyle azınlık çoğunluğa hükmetmiştir. Buna kimsenin hakkı yoktur.

Hükümetin uygulamarıyla meselesi olanlar sandıkta tepkilerini ortaya koyarlar. Bunun dışındaki tüm yöntemler Antidemokratik uygulamaların peşindedirler. Hukuk dışıdır.

Menderes neden idam edildi? Yolsuzluklar için mi? Acaba onların gerekçesi neydi?

Bizi buraya getiren irade böyle istediği için biz bu kararı verdik dediler

Aynı şeyi 12 Eylül'de yaşamadık mı?

Bu ülkede herkesin demokratik sınırlar içinde, hukuk çerçevesinde tepkisini ortaya koyma miting yapma hakkı vardır.

Ama hiç kimsenin hukuksuzca demokrasi dışı eylem yapma, işgal eylemi yapma, esnafa, çevrede oturanlara yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Hele ki hiç kimsenin'ağaçlar kesiliyor'bahanesiyle ortaya çıkıp Türkiye'de gerilimi arttırmaya hiç hakkı yoktur. Şimdi geleceğim çünkü, biz bu tertipleri geçmişte çok yaşadık. Politika üretemeyen, plan, proje üretemeyen muhalefetin illegal örgütlerle birlikte bu tertiplerde nasıl vazife aldığını, ortamı nasıl gerdiğini, nasıl tahrik ettiğini defalarca gördük ve yaşadık.

Şimdi bakın değerli arkadaşlarım. Ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Oynanan oyunu gayet iyi görmelerini istiyorum. Birkaç gündür Taksim Gezi Parkı'yla alakalı olarak bazı eylemler, bazı gösteriler yapılıyor.

Gerekçe ne? 1)Ağaçlar kesiliyor. 2) Buraya Topçu Kışlası aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Burada AVM olacak.

"TOPÇU KIŞLASINI YAPACAĞIZ"


Bakın değerli arkadaşlarım. Ekranları başında bizi izleyen aziz milletim. Taksim'de Gezi Parkı'nda yapılan çalışmaların Topçu Kışlası'nın yeniden yapılmasıyla şuandaki aslında alakası yok. Biz Topçu Kışlası'nı yapacağız. Topçu Kışlası, gökten zembille inen bir proje değil. Bunu bilmenizi istiyorum. Biliyorsunuz Anadolu Yakası'nda Selimiye Kışlası var. Burada Avrupa Yakası'nda da 1780 yılında III.Selim zamanında bir eser yapılma kararı veriliyor.

Bu eser yapılıyor. 1940 yılında Belediyle Başkanı CHP'li Lütfi Kırdar orayı yıkma kararını veriyor ve kışlanın yerine sosyal etkinlik alanları inşa edilmesi kararlaştırılıyor.

"GELİNEN NOKTA İDEOLOJİK"


Olay gezi parkından çıkarılarak getirilen nokta ideolojiktir. "Acaba biz Büyük Şehir Belediyesi'ni alablir miyiz?" diye düşünüyorlar.

Polis dün de vardır, bugün de var, yarın da olacak...

Çünkü Taksim Meydanı aşırı uçların gezeceği bir yer değildir.

Polis 10 yıllardır orada...

Dünyanın neresine giderseniz gidin hükümetler tedbirleri bu tarz yerlerde alır.

"BİBER GAZI KULLANIMINDA YANLIŞ VAR"

Polis biber gazını fazla kullanmış olabilir. Biber gazı kullanımında yanlış var. Ancak bunun yerine göre kullanılması gerekiyor. Bize tavsiye verenler kendi ülkelerine baksınlar. Burada aşırılık söz konusudur, eyvallah. Onun için de İçişleri Bakanı'na ve İstanbul Valisi'ne talimatları verdim. Bütün görüntüler incelenerek atılması gereken adımlar atılacak.


Burada bir yanlış var! eyvallah! Bu sadece Türkşiye'de değil her yerde uygulanıyor. Bize nasihatta bulunanlar kendi ülkelerine baksınlar. Olay aşırılığa kaçıldığında biz bu durumun karşısındayız.

Atılması gereken adımlar verilmesi gerekilen kararlar alınacaktır.

Taksim'de yaylaştırma çalışması yapıyoruz

Gezi Parkı ve Topçu Kışlası bu projeyle birlikte yıllar yılı İstanbul'un doğru dürüst bir meydanı yok diye serzenişte bulunuyordu.

Topçu Kışlası'nı yıkıp Taksim Stadı yaptılar. Orada top oyndılar.

"AKM'NİN DE YIKILMASI LAZIM"


AKM'yi bile yıkmalıyız. Kültür Bakanı'mıza söyledim. Turistler, dünyada demek ki böyle bir Taksim meydanı varmış diyebilsin

Şu an Taksim Meydanı'nda bir yayalaştırma çalışmaları yapıyoruz. Kültür Bakanı'na söyledim, AKM'yi de yıkmalıyız. Çünkü bu bölge önemli bir merkez olmalıdır. Taksim Meydanı'na gelen turistler gururlanmalı. Dünyada demekki böyle bir meydan varmış demeliler. Biz "Gezi Parkı bize yeter, başka bir şey istemiyoruz" diyemez. Bu kafa, Topçu Kışlası'nı yıkıp onun yerine Taksim Stadı'nı yapan kafadır. Meşhur Taksim Stadı orasıdır. Daha sonra değişti, şu an İnönü Stadı'nın olduğu yere alındı. İnönü'nün orası eskiden Dolmabahçe Sarayı'nın ahırlarıydı.

Biz diyoruz ki Topçu Kışlası tarihi şekline uygun olarak yapılmalı. Ve mevcut yeşil korunmalı. Biz bunları diyoruz. Vatandaşımızın buralarda yaya olarak gezebilme imkanı bulmalı. İş farklı yerlere çekilmek suretiyle ideolojik bir yapılanmayla, kaos estiriliyor. Neymiş, birilerine rant sağlanacakmış. Biz sadece bu millete rant sağlamanın gayreti içindeyiz. Biz hala kişi başına milli gelirin 3.500 dolar olduğu bir Türkiye'de mi yaşamak istiyoruz. Yoksa kişi başı gelirin 20 bin dolara çıktığı bir Türkiye'de mi yaşamak istiyoruz. Bunların zihniyetine bakarsak insanlar hala gecekonduda yaşar. Biz ne diyoruz, kentsel dönüşümlerle birlikte benim insanım insanca yaşayabileceği yerde yaşasın.

Biz ne diyoruz, kentsel dönüşümle insanlarımız insan gibi yaşayabileceği bir yeri olsun

"BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİMDE EN BÜYÜK YEŞİLLENDİRMEYİ YAPTIM"


Hiçbir dönemde olmayan ağaçlandırmayı yaptım. 750 milyona yakın 3 yaş ve üstü ağaç diktik dikiyoruz. Çünkü Türkiye'yi yeşiller konusunda iyi ibr noktaya geitrmek istiyoruz.

Burada bazı dostlar gücenebilir. Bakınız Zekeriyaköy'de onbinlerce ağaç kesilerek orada bir üniversite yapıldı. O ağaçların kesilmesine karşı savaş verdiler.

Taksim'de bağırıp çağıranlar o zamanlar neredeydi. Çevreciler neden konuşmadı.

O zamanlar ben cezaevindeydim. Ama hamdolsun ben şiir okudupum için cezaevindeydim.

O üniversite devletin oldu. Hak yerini buldu

40.000 yetişmiş ağaç kesildi orada... İnsanı üzen bu. Taksim'de gösteri yapanlar dürüst davranmıyorlar.

Eğer benim muhattabımın bir samimiyeti varsa tarihi topçu kışlası'nı yapacağız kimse kusura bakmasın.

Bunların böyle bir derdi yok. Bunların belediyelerinin olduğu yerler çöl gibidir.

Şurada üçüncü köprüyü yapıyoruz. 368.000 ağaç kesilecekmiş! Nereden yaptın bu hesabı ya?

Biz bu işi bilenlerle yapıyoruz.

Biz İstanbul'a Istranca Ormanlarından su getirdik. Getirirken de böyle bağırdılar. Halbuki biz su kanalı açtık ve 180.00 fidan ve ağaç dikik.

3-5 ağaç sökersin ama onun yerine 50 tane ağaç dikersin...

Herşey insan için bir araçtır. Ve çok enteresan muhaleefete gençler ölmesin diye çağrı yapıyoruz karşı çıkıyorlar. Ama ağaçlar için protesto yapıyorlar.

Bu projede imzası olan politikacı'İstifa ederim'dedi ama istifa yerine göstericilerin yanında onalrı kışkırtıyor.

Panzerler insanları eziyor diye tweet atanların ve bunlara sahip çıkan faşist densizleri gördüm.

En basit yalanların en komik iddiaların millete sağduyu telkin etmesi gerekirken medya tarafından satın alındığını görüyor buna üzülmüyorum sadece gülüyorum

BİNANIN TAMAMI AVM OLUYOR GİBİ BİR ŞEY SÖYLENEMEZ

Gezi Parkı ile ilgili olarak vali ve belediye başkanımız açıklamaları yaptılar. Asılsız iddiaların tümüne cevap verildi. Bu yayalaştırma projesinde araçlar ne oluyor. Gümüşsuyu'ndan geliyorsunuz. Ceylan'a doğru gelirken Mete Caddesi var. Orada araçlar yerin altına alınacak. Henüz bunun yapılmasına başlanmadı. Bir diğeri Elmadağ caddesi de alta alınıyor. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kadar o bölgede araçlar yerin altına alınmış olacak. Yani biz Taksim'de araç görmeyeceğiz. Halkımız çoluk çocuğu ile dolaşacak. Diyorlar ki orada AVM yapılacak. Şunu açık söylüyorum, Topçu Kışlası yapılacak. Bunun girişi şehir müzesi veya AMV yapılabilir. Ancak şu an verilmiş bir karar şu an yok. İstiklal Caddesi'nden geliyorsunuz, orada alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi'ne bakan tarafında 20'ye yakın dükkan var. Niye buna isyan etmiyorlar? Bu AVM olmazsa olmaz değil, burada şehir müzesi de yapılabilir. Divan Oteli bölümündeki yeri düşünebiliriz. Ancak burası nihai kararımız değil. Binanın tamamı AVM oluyor gibi bir şey söylenemez. Bizim İstanbul'da ciddi manada otele ihtiyacımız var. Şan uluslararası toplantılar için otel bulamıyoruz. Türkiye büyük oynuyor.

Ağzı olan konuşuyor. Ama biz yanıbaşındaki yıldız parkını ve emşirgan korusunu göremeyen zavallılarla söz düellosuna mı gireceğiz.

Bu yayalaştırma projeleriyle şehrin merkezinde meydanlarımızı oluşturacak.

Bu eylemin taksim'de sonlandırılması gerekiyor. Turistler, esnaflar ve vatandaşlarımızın sükun ve güveni için önemli.

"MUHALEFET 20 BİN TOPLARSA BİZ 200 BİN TOPLARIZ"

Samimi duygularla gelip güvenilmeyen grupların yanında bulunan vatandaşlarıma'kışkırtıcı'sözlerden uzak durmasını talep ediyorum.

Ana muhalefeti genel başkanına sesleniyorum.

Kadıköy'de miting yapacakmışsın. Hakkındır yapabilirsin. Fakat orada tahrik edici şeyler söylersen bu millet seni asla affetmez. Aşırı uç takımlarla yaptığınız bu toplantılarla insan toplayabilirsin belki. 20.000 toplarsın, biz 200 bin toplarız.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim