• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan İspanyadan Gözaltıları Yorumladı

Erdoğan İspanyadan Gözaltıları Yorumladı
Başbakan Madrid'de Zapatero ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekten gerek sabah işadamlarıyla yaptığımız toplantı gerekse değerli meslektaşımla başa baş yaptığımız toplantı gerekse bakan arkadaşlarımızla yaptığımız toplantı.


Bakan arkadaşlarımızın kendi aralarında da toplantıları oldu. Bu aramızdaki sürecin ne denli önemli olduğunu gösteren bir süreç. Önümüzde bizler için çok çok önemli bir süreç yatıyor. Bunu gerçekleştirmenin umudu içindeyiz.


AB üyeliğimiz konusunda da İspanya bizi hiç yanlız bırakmadı. bizim yaşadığımız sıkıntının aynısını İspanya da yaşadı. Bu nedenle İspanya bizden desteğini hiç esirgemezken müzakerelerde Türkiye'nin kararlılığı devam edeceği gibi İspanya desteğini bize yine verecektir. Bunu meslektaşımdan öğrenmenin mutluluğu içindeyim.


Aramızda bir medeniyetler ittifakı var. İki başkan olarak çok iddialı bir yola girdik. Altyapısını oluşturduğumuz süreçte 115 ülke ve kuruluşu cezbettik. Önümüzde medeniyetler ittifakının dünya barışına katkısı çok çok farklı olacaktır. Terörle mücadelede en önemli çıkış olarak düşünüyorum. Bizim terörden kurtulabilmemizin en önemli noktası medeniyetler ittifakının gerçekleşmesidir. Böyle bir durumda milletlerin bir birine yaklaşması çok farklı olacaktır.


Farklı kültürler birbirine bir zenginlik olarak bakılıp değerlendirilecektir. Yaklaşan bir çok ülke var.


Arada askeri noktada dayanışmamız var. Başbakan ifade etti. Yarın ziyaret etme fırsatını bulacağım. Bu adım çok önemli.


Özellikle İspanyol işadamlarının Türkiye'deki yatırımları ki 350 iş adamı Türkiye'de adım attı. 350 Türk işadamı da İspanya'da iş yapıyor. İş ve enerji konusunda önemli adımlar atacağımıza inanıyorum.


Gıda noktasında zeytin zeytin yağı noktasında yapacağımız önemli adımlar var. Bunu da başaracağımıza inanıyorum.


Bir diğer adım Akdeniz. Gerçekten Akdeniz havzası içinde İspanya ve Türkiye'ye düşen önemli görevler olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan da üzerimize düşen önemli görevler var. Sizler büyük tecrübeler geçirdiniz. Bu tecrübeyi biz de yaşıyoruz. Terör belası. Şu ana kadar bir dayanışmamız var.


Uzun zamandır bu birlikteliği yaşıyoruz. Bu mücadeleyi birlikte vermek münasebetiyle dünyada teröre karşı oprtak bir mücadele platform gerekiyor. Tecrübelerimizi aktararak devam edeceğiz.


Dünyada küresel barışın temelinde en önemli alt başlıklar.


Ben başbakana vize konusunda onu görüştük ve biz istiyoruz ki vize konusunda 70 tane işadamı olmasın. Yüzlerce işadamı olsun. Bugün onu değerli dostumla konuştukl görüştük. Sanatçıların ekonomistlerin giriş çıkışları çok önemli.


Bunları aşmak suretiyle Türkiye İspanya arasındaki bu konu çok farklı bir konuma yükselecektir.


Zapatero: Biz birlikte çalışacağız. Politik partilerle iş gücünün arttırılmasıyla yeni bir sosyalist parti ile biraraya gelerek ortam hazırlamayı düşünüyoruz.


Yarın yapılacak olan gösteriler ve hareketler tamamen anayasal ve kendi haklarıdır. Bunu bende bu konuyla ilgili bu konularda işbirliği içindeyiz. Tüm faaliyetleri sendika temsilcileri olarak kriz ortamında devamlı iki konu sosyal diyalog ve çalışanların hakları ve sosyal politikaların yayılması önemli konular.


Erdoğan:Bugün sabah itibariyle güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan gözaltına alma süreci söz konusu. Şuana kadar gözaltına alınanların sayısı 40'ı aşkın bir gözaltı söz konusu. Olay yargıyla ilgili bir olay. Yürütme burada sadece yargının talimatıyla görevini ifa ediyor. Bunun akıbeti nedir ne değildir bilemiyorum. Güvenlik güçleri yargıya bu teslimi yaptıktan sorna yargı değerlendirmesini yapacaktır ve biz de ondan sonra gerekeni öğreneceğiz.


*Yargı Reformu'nun gerektiği AB raporunda yer almıştı. Bunun hayata geçmesi için Anayasa değişikliği gerekiyor. Bu konuda bir fikir birliği söz konusu mu?


Erdoğan: Yargı Reformu'yla alakalı olarak iktidar muhalefet olarak bu tür Anayasa değişikliğini hangi maddelerde yapacağımızın arzusu içindeyiz.


Biz iktidar olarak çalışmamızı sürdürüyoruz. Çalışmamızı bir noktaya getirdikten sonra muhalefetlerin katkısı olacak mı diye adımımız olacak. Bize destek vermemeleri durumunda konuyu parlemantoya götürmenin gayreti içindeyiz. Parlemento'da gterekli desteği almamız durumunda halka götüreceğiz. Halkımız böyler bir beklentinin içinde.


Az önce cevabını verdim yargıda olan bir süreçtir. Yargıda olan bir konuya benim dahil olmam doğru değildir.


*AB dönem başkanı olarak TÜrkiye'de yeni başlıklar açmak istemişsiniz. KKTC konusunda bazı başlıkların kapatıldığını söylediniz. AB dönem başkanı olarak Kıbrıs konusunda ne düşünüyorsunuz?


HSYK'nın son adımlarıyla ilgili bugün Ruiten'in bir tepkisi var. Tarafsızlığa çağırıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Zapatero: Bir kaç soru var. Şuandaki dönüşümlü dönem başkanlığında İspanya bir çok başlık atmak istiyor. Türkiye'Nin katılımı konusunda dört ana başlık içinde bunları ne kadar yayabileceğimizi tartışıyoruz. Dönem başkanı olarak Madrid'de bir tpolantımız olacak.


Kıbrıs konusunda İspanya bir protokol üzerinde çalışıyor. Buradaki pozisyonumuz her safhada iyi şartları oluştuırma konusunda ve tarihi bariyerlerin aşılması konusunda iyi ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Bu hat üzerinde Talat'la birlikte çalışacağız.


Diğer konuda ise ortaya çıkan gelişmeler AB pasaportlarının kullanımı konusunda araştırma yapılmalı. Adı karışan ülkeler kendi ülkelerinde araştırma yapmalı.


Erdoğan: Bende AP'den böyle bir açıklamanın yapılmış olmasını manidar buluyorum. Yargı bağımsızlığı kadar tarafsızlığını da korumalı. Tarafsızlığına gölge düşürecek bir harekette bulunmamalıdır. Onlar da bu noktada rahat hareket edebilmelidir. Bağımsız kadar tarafsız da olmalıdırlar.


Ruhban okulu konusunda herkes çalışmalarını sürdürüyor. Konular netleştiğinde açıklama yapacağız.


*İspanya'nın büyüme rakamlarının küçülme olacağını söylemişsiniz bu konuda bağdaşma var mı?


Zapaterp: Önce kamu açıkları bir şuandaki finansman bir ihtiyacı olarak eldeki oluşturulmuş olan regularizasyon dışı hatalı kullanımdan kaynaklanan durumdan çıkan durumdur. Büyük bir finansman mali sistemin krizden çıkmasıyla gerçekleşen bir durumdur. Bunu regula etmek Avrupa Komisyonu tarafından %3 seviye gelme kamu açıklarının bir kısmını bir oranda azaltmaya ve 2013'te %3'lük rakama kadar ulaşacağız.
 

HaberVitrini

 

 

 

 

 

n

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim