• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 9 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ERDOĞAN, IĞSIZ'I NEDEN İSTEMEDİ?

ERDOĞAN, IĞSIZI NEDEN İSTEMEDİ?
Başbakan Erdoğan 1. Ordu Komutanı Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına sadece 'internet andıcı' nedeniyle ifadeye çağrıldığı için karşı çıkmadı. Başbakan, Iğsız'ı 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki AKP karşıtlarının lideri' olarak gördüğü için istemedi.

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) sürecinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesinin belirlenmesi sürecini kilitleyen Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KK) krizinin altında, sadece komutanlar hakkındaki adli süreçler belirleyici olmadı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un temsil ettikleri kurumlarla ilgili kararlı tutumları yeni komuta kademesinin oluşmasını engelledi. Erdoğan, Iğsız’a ‘TSK’daki AKP karşıtlığının sembolü’ muamelesi yaparken, Başbuğ, Erdoğan’ın tavrı ile yargının YAŞ’la senkronize olan adımları arasında bağ kurdu. Bu da iki tarafın uzlaşmaz yanlarını öne çıkardı. Hükümetin ilk raundu aldığı yorumları yapılırken, Iğsız’ın yerine düşünülürken istifa ederek hükümeti zor durumda bırakan Orgeneral Atilla Işık’ın tavrı hem Genelkurmay’ın genel tavrını, hem Iğsız konusundaki duygusal bakışını yansıtıyordu.
Ankara kulislerinde konuşulanlara göre; hem Başbakan’ın Iğsız’ın komutanlığa getirilmesine gösterdiği direnişte, hem de askerlerin, mevzuata göre ‘son kararı’ Başbakan’ın vereceğini bile bile yürüttükleri YAŞ satrancında şu faktörler rol oynadı:

Tek kıstas soruşturma değil: Başbakan Erdoğan’ın Orgeneral Iğsız konusundaki hassasiyetinin altında sadece Iğsız ile ilgili YAŞ sırasında ortaya çıkan adli soruşturma süreci yok. Başbakan Iğsız’a Savcı Zekeriya Öz’ün şüpheli sıfatıyla ifade daveti göndermesinden önce de karşı çıkıyordu. Erdoğan’ın tek kıstası soruşturma olsaydı, ‘internet andıçı’nın sorumluları arasında gösterilen ve andıçı 5651 sayılı kanun çerçevesinde hazırladıklarını resmen açıklayan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun Tümgeneralliğe terfisi mümkün olmayacaktı. Çubuklu, son YAŞ’ta tümgeneralliğe terfi etti. Ayrıca, ‘internet andıçı’nın yanı sıra, Poyrazköy, Balyoz, Ergenekon, ıslak imza soruşturmalarında zanlı olan bazı isimlerin terfisine Erdoğan karşı çıkmadı. İrticayla Mücadele ‘Eylem Planı’ soruşturmasında Dursun Çiçek’le birlikte ifadesi alınan Albay Şafak Yürekli de amiralliğe terfi etti. Erdoğan’ın Iğsız hassasiyetinin altında, Iğsız’ı Genelkurmay içindeki ‘AKP karşıtları’na önderlik ettiğine dair inancı yatıyor. Nitekim, Genelkurmay’ın bilgisi dahilinde Iğsız’ın emri ile hazırlanan internet sitelerinden ‘ www.irtica.org ’ da AKP ‘tehdit’ olarak nitelendiriliyor. Sözkonusu sitede yayımlanan ‘apronda namaz’ haberi ve altındaki küfür dolu yorumlar, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından AKP hakkındaki kapatma davasının delilleri arasında yer almıştı. Ankara kulislerinde Erdoğan, Iğsız’a muhalefetini “Partimi ‘tehdit’ olarak gören bir zihniyetle nasıl birlikte çalışırım” sözleriyle dile getirdiği konuşuluyor. 

Askerler mevzi peşinde: Başbuğ’un Iğsız’da ısrar etmesinin nedeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı TSK’nın komuta kademesinde görev alan 15 orgeneralden Iğsız dışında hiçbirinin yapamayacağı düşüncesi değildi. Öyle ki Iğsız Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda sadece bir yıl kalabilecekti ve 2011’de koltuğunu devredecekti. Iğsız’ın bir yıl önce emekli olması kendisi için kişisel bir kayıp değildi. TSK kaynaklarından kulislere sızan bilgilere göre YAŞ’ın ilk iki günü, asıl tartışma konusu Balyoz sanığı 11 general ve amiralin durumuydu. İkinci günün ikinci oturumu başlarken, Savcı Zekeriya Öz’ün Iğsız’ı ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırması ve YAŞ bitene dek süre vermesi TSK kanadındaki bardağı taşırdı. Balyoz’daki yakalama kararlarını ‘YAŞ’a müdahale’ olarak  gören ve bu nedenle zaten tepkili olan Başbuğ’un tavrı Öz’ün bu daveti üzerine daha da katılaştı. YAŞ toplantılarına bu tür müdahalelerinin sonuç getirmesi üzerine, bunun gelecekte de bir yol olarak uygulanacak olması kaygısı, generallerin hükümet karşısında kenetlenmesine neden oldu. Öz’ün çıkışının ardından asker kanadında Iğsız’ın dışındaki KKK alternatifleri hiç dillendirilmedi. 

Işık’ın nedeni tek değil: YAŞ’a girerken 30 Ağustos 2010 günü itibarıyla emekli olmaya hazırlanan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık, birden bire hükümetten 45 yıllık ‘dostu’ Hasan Iğsız’ın yerine atanacağını duydu. Işık’ın önünde iki yol vardı. İlki ‘orası Iğsız Paşa’nın hakkıdır’ diyerek reddetmek. İkincisi Iğsız’ın ve Orgeneral İlker Başbuğ’un tavrı pozitif olursa, ‘devlet görevi’ diyerek görevi üstlenmek. Ancak Başbuğ’un, Iğsız’ın ve bazı orgenerallerin tavrı sert olunca Işık ilk yolu tercih etti. İstifa dilekçesini verdi ve hem duygusal kararını, hem komuta kademesinin ‘doğal’ beklentisini yerine getirdi.

Radikal

 

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim