• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdoğan CHP İle Fena Kafa Buldu! Video

Erdoğan CHP İle Fena Kafa Buldu! Video
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'da Çine Barajı açılışında konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Çine Barajı ve bir dizi toplu açılışı gerçekleştirmek üzere Aydın'a giden Erdoğan yaptıkları hizmetleri sıralarken, muhalefetin bu hizmetlerin farkında olmadığını belirterek, "Değerli kardeşlerim iyiki farketmiyorlar zira Anadolu'daki Trakya'daki şu devasa hizmetleri farketselerdi. Alır onları da danıştaya, Anayasa Mahkemesine götürürlerdi" dedi.

Bu ifadeleriyle anamuhalefet partisine yüklenen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Çine barajı su tutmaya başlıyor. Gördüğünüz gibi bu baraj kendi alanında Avrupa'da birinci dünyada beşinci ve bu Aydın'da.. Sevgili kardeşlerim Denizli'de Göremezli Saray Köy Sulaması'nı Adana ve Hatay'da Dörtyol Sulama Tesislerini'de  bugün hizmete açıyoruz. Denizlide Yenidere Barajı'nı Aslan Karahisarı'nı ve sulamalarını bugün buradan milletimiz ile buluşturuyoruz. 

  Başbakan 7. defa devletin kurumlarındaki çocuklarıda oraya toplayarak oralarda açılış yapıyorlar dedi. Yaklaşık 7 - 8 kilometre yolu yürüyerek gelen vatandaşlarımı gördüm. Acaba benim bu vatandaşlarım buraya bu tatil gününde bu 7 - 8 kilometre yolu yürümek suretiyle neden geliyorlar. Halbuki eğlenebilirlerdi. Bir yerlerde gönül eğlendirebilirlerdi.. Yanımdaki Bakan arkadaşlarıma da söyledim bu tablo bana Osmanlının Domaniçten çıkışını hatırlattı dedim. Çünkü benim halkım evet bir sevdanın uğruna bunu yapıyordu. Hani o bir damla suya hasret kalan topraktan çatlarda su beklerse benim halkımda bunu bekliyor. 

İşte şimdi bu taşkınlara son verecek bu çatlak topraklar hayat suyu olacak barajları yapmak bize nasip oluyor. Bugün açılışını yaptığımız eserlerle 58 bin hektar alanımız sulu tarıma açılıyor. 74 milyon metre küp içme ve kullanma suyu temin ediliyor.

Tüm bu eserlerin tesislerin maliyeti 2 milyar 338 milyon Türk Lirası. Ben birkez daha ilçelerimiz, illeirmiz bölgelerimiz açısında hayati önem taşıyan bu eserlerin ülkemize hayırlı olmasını tekrar Allahtan diliyorum. Bu eserlerin inşaasında emeği geçen başta Çevre ve Orman Bakanımın, Yüklenici firmanın değerli üyelerinin, mimarından, işçisine varıncaya kadar tüm alın teri dökenleri şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

BARAJIN ADINI ÇİNE ADNAN MENDERES BARAJI KOYUYORUZ

Çine Barajı'nın hikayesini bilmiyorum biliyor musunuz? bunun mazisi 141 yıl öncesine kadar gidiyor. Dönemin padişahı sultan Abdulhamit'e Aydınlılar bir rapor hazırlayıp sundular.

Ne yazık ki o Aydınlıların bu arzusu o zaman gerçekleşmedi. Bakınız şu satırları bugün ben sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu satırlara özellikle dikkatlerinizi çekiyorum. O çine çayı ne zalim bir çaydır, altı asırdır bu çay bir türlü kontrol altına alınamaz. Ya Menderes Nehri sabah erken kalkmışsın, herşey hazırlanmış, pamuklar toplanacak ortalık güllük güneşilik bir de bakarsın şu dağların arkasından bir şey geliyor. Gökte bir bulut ve sonra bir dolu arkadan bir fırtına şimşekler ışıl ışıl çakıyor. Çine sele dönüşmüş çağlayanlar gibi akıyor. Menderes taşmış tüm pamuk ovaları suyun üstünde. Bir ağacın altına büzülür yumruklarını sıkar kafana vurursun. Gözlerinden yaşlar akar. yüzüne çarpan sert damlalardan kendine gelirsin. Allah'a sığınırsın. Başka kimin var. 

İşte bu satırlılar bir Aydınlıya ait. Bir Türkiye sevdalısına ait. Demokrasi şehidimiz Merhum Adnan Menderes'e ait. Merhum Menderes Yassı Ada'dayken yakınlarına şunu söylemişti. Hayırlısıyla şuradan bir kurtulayım memelkete döneceğim. Oturacağım Çine Çayı'nın kenarına. Söğüt ağaçlarının yüzümde dolaşmasının verdiği huzurla hiç bir şeye karışmayacağım. Malesefe Merhum Menderes memelketine geri dönemedi. Ama biz onun da hatırasına sahip çıkıyoruz ve Çine Barajı'nın adını Barajın Adı Çine Adnan Menderes Barajı koyuyoruz.

BARAJIN İNŞAASI 1995'DE BAŞLADI

Dikkatinizi çekiyorum bu barajın inşaatı için ilk kazma 1995 yılında vurulmuştu. Eğer o yıllardaki ödeneklerle devam etseydi bu baraj 81 yılda tamamlanacaktı ama arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim gereken adımları attık ve bugünde Çine Adnan Menderes Barjı'nın hem adını koydum hem açılışını yapıyoruz. Onun için değerli kardeşlerim çok heyecanlıyım. Zira kendi sınıfımda Avrupa'nın birinci dünyanın 5. en yüksek barajı olma sıfatını taşıyor. 22 bin hektar araziyi su ile buluşturacak. 9 bin hektar araziyi su baskının koruyacak bu baraj yılda 118 bin KW elektirik üreterek ülkemizin enerjisine katkı sağlayacak.

BARAJIN İNŞAASI İÇİN 1.6 MİLYON LİRA HARCANDI

Aydınlı hemşehrilerim bu baraj sayesinde yılda bir kaç kez hasat yapabilecek ve toprağına bereket gelecek. Bu barajın inşaası için 1.6 milyon Lira harcamam yapıldı. Ama Çine Adnan Menderes barajı ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. 

Değerli kardeşlerim bakınız siyaset hizmet sanatıdır. Siyaset hiç bir ayrım yapmadan, doğu'yu batı'dan Kuzey'i, Güney'i ayırmadan her bir vatandaşımızı hizmet üretme sanatıdır. 8 yıldır 81 vilayetimizin tamamına hizmet götürmenin hep gayreti içersinde olduk. Bu süreç aynen devam ediyor. 

Değerli kardeşlerim özellikle 2007-2008 yıllarında hat safhada su sıkıntısı yaşanan İzmir'in içme suyu sorununu böylece çözdük ve hiç bir ayrım yapmadan bunu yaptık.

PARTİZANLIK YAPMADIK

Partizanlık bu ülkeyede bu milletede yakın tarihte çok şey kaybettiri. Ülkenin belli yerlerini belli bölgelerini oy depoları olarak görenler bununla yetindiler. Türkiye'yi anlamaktan ve kucaklamaktan kaçındılar. İşte görüyorsunuz bazı illerimizde belediye başkanlarının yapmadığı, yapamadığı hizmetleri biz ele alıyoruz. Sosyal devlet olmannın kucaklayıcı bir devlet olmanın gereği budur. İzmir'de de eserlerimiz var Artvin'de de eselerimiz var. Yozgat'a, Çankırı'ya kazandırığımızı Muğla'ya, Antalya'ya da kazandırıyoruz. Bugün çıkıp bizi eleştirenler lütfen çıkıp kendi iktidar dönemlerine baksınlar.

BİZİM ISRARLARIMIZLA SİVAS'IN ÖTESİNE GEÇTİLER

Daha 4-5 ay öncesine kadar Ankara'dan çıkmıyor, Sivas'ın ötesine geçemiyorlar Türkiye'nin nasıl değiştiğini göremiyorlardı. Bizim ısrarlarımızla şimdi çıkmaya dolaşmaya başladılar. Ama o şehirlerin eski hallerini bilmedikleri için bir kıyas yapamıyorlar. Duble yollardan geçiyorlar ama o yolların bu hükümet tarafından inşa edildiğinin farkında değiller. Gittikleri illerde onları TOKİ'nin modern konutları karşılıyor ama onlar bu koınutların bu hükümet tarafından inşa edildiğinden haberdar değiller. Hızlı treni görüyorlar havaalanlarını kullanıyorlar, enerji projelerine şahit oluyorlar ama onların nasıl başladığını nasıl bitirildiğini kimler tarafından gerçekleştirildiğibi bilmiyorlar.

ANAMUHALEFETLE FENA DALGA GEÇTİ

Değerli kardeşlerim iyiki farketmiyorlar zira Anadolu'daki Trakya'daki şu devasa hizmetleri farketselerdi. Alır onları da Danıştay'a, Anayasa Mahkemesi'ne götürürlerdi. 

Değerli kardeşlerim ben bugün açılışını yaptığımız 141 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürdüğümüz Çine Adnan Menderes Barajı'nın Aydın'lı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum.

Hani siz bu sabah yollara döküldünüzya burada bizimle bu heyecanı paylaştınız ya sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Sizler bu yolculukta bizim herşeyimizsiniz. Siz bizim heyecanımızı arttırıyorsunuz gücümüze güç katıyorsunuz ve sizleri gördükçe daha çok çalışmanın gereğine inanıyorum.

Değerli kardeşlerim biraz sonra şu ekrandan diğer vilayetlerdeki açılışları da izleyeceğiz. 10 binlerce insan birlikte bu heyecanı duyuyoruz. Şimdi hafta, hafta yapacağımız açılışlar var. Bir kez daha başta Çevre ve Orman Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Mimarından mühendisinden, işçisine kadar emeği geçen herkesi saygıyla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum.

İşte o anlar:

 

 

 

 

 

 

 

Y

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim