• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Erdem Fora Fatih Tezcan'a Konuştu: Mehmet Baransu Yalan!

Erdem Fora Fatih Tezcana Konuştu: Mehmet Baransu Yalan!
Erdem Fora medyada ilk kez Fatih Tezcan'a ve AnalizMerkezi.com'a konuştu!Mehmet Baransu'nun 1453 Kartalları Grubu'nu şahsı ve AK Parti'yle özdeşleştirme çabasına ateş püskürdü!

AnalizMerkezi.com/ÖZEL RÖPORTAJ


Taraf yazarı Mehmet Baransu 24 Eylül 2013 tarihli "Aslında Ne Oldu?" başlıklı yazısında, Olimpiyat Stadı'nda henüz yaşanan Beşiktaş - Galatasaray derbisinde yaşanan saha ve tribün olaylarının perde arkasını aydınlatmak iddiasıyla Erdem Fora ve Ahmet Anılsın isimli iki kişiyi tüm olayların organizatörü gibi
gösterirken, Facebook sayfalarında gördüğünü iddia ettiği yorumları delil gibi yansıtarak, olaylarla AK Parti arasında bir bağ kurmaya ve algı operasyonu yapmaya çalıştı.


Erdem Fora, Mehmet Baransu'nun hedefindeki isimdi.

Olumsuz olaylara sahne olmuş geçmişinden dolayı, Beşiktaş ismiyle Gezi Darbesi'ni özdeşleştirmeye çalışan Çarşı'ya karşı Vatansever hislerle kurulduğu anlaşılan 1453 Kartalları Grubu'yla ilgisi varmış gibi gösterilmesi, Baransu'nun amaçladığı kirli algı mühendisliğinin gereğiydi.

Ne ki, AnalizMerkezi.com Yayın Yönetmeni Gazeteci Yazar Fatih Tezcan Erdem Fora'yı buldu ve hakkındaki tüm iddiaları sordu.

Mehmet Baransu'ya kızgın ve kırgın olduğunu ifade eden Erdem Fora içini AnalizMerkezi.com'a döktü.

İşte o röportaj:

F.T:Sahaya inenlerin içinde Çarşı veya tribüncü denilen kişilere rastladın mı?

Ne Çarşıdan ne de tribünden tanıdık herhangi bir kimse yoktu.
F.T:1453 Kartallarından var mıydı?
Kesinlikle hayır.Ben maça gitmemiştim.
Ama böyle dedikodular çıkınca maç sonunda 1453’ten Hamza’yı aradım.
Hayırdır dedim, sahaya mı girdiniz.Kesinlikle biz girmedik dedi.
F.T:Neden maça girmediniz?
Kalabalık gitmek isterdik.
Olmayınca ben de gitmek istemedim.
F.T:AK Parti Teşkilatı’ndan birilerinin bedava bilet ve sahaya girmeleri konuşuluyor.1453 Kartalları Grubu AK Parti’nin Grubu mu?
Hayır kesinlikle hayır! Zaten parti ismiyle beraber yazılması 1453 Kartalları’nı siyasetle alakalı gösterip baştan karalamak içindir.Taktik yapıyorlar.Bunu böyle lanse ediyorlar. Çünkü Çarşı’yı komünist anarşist göstermek istiyorlar.Karşısına kim çıkarsa Partici, Fitneci göstermek istiyorlar.Çarşı’nın eskileri var. Ağabeylerimiz.Bunlar Allah’ını kitabını bilen, köşesine çekilmiş ağabeyler.Bunların hepsi Çarşı’yı bu hale sokanlardan rahatsız.
1453’ü kuranlar arkadaşlarımız ve hepsi düzgün insanlar.
1453’ün üzerinden Ak Parti’ye çamur atarak sanki ortamı bulandırıyormuş gibi istiyorlar.
F.T:1453’le alakalı AK Partili İsmail Er’i tanıyor musun?
Hayır, tanımam.
F.T:Bilet alarak maça girdiğiniz söyleniyor.Maça girmek için AK Parti’ye ihtiyacınız var mı?
Hayır kesinlikle! İşte bu iddialar bize hakaret gibi.
Zira ben 25 senedir tribündeyim. İlkokul çağından beri…
Beşiktaş’ın şampiyonluk maçı vardı, Trabzon’da.İlkokul 2’ye gidiyordum.Trabzon deplasmanına gitmiştik ilkokul 2’de! Millet çocuğunu bakkala göndermezken Trabzon’a deplasmana gitmiştik! 167 otobüs kalkmıştı buradan. Gitmiştik…86 senesindeki bu maçlardan beri hastalık derecesinde Beşiktaş’ı sevdim takip ettim maçlarına gittim.O zaman AK Parti mi vardı?
5 sene evvel de “Çarşı’nın A’sını Anarşist yapmayın.Tribüne ideoloji, siyaset sokmayın“ dedik.O zaman AK Parti mi vardı?
F.T: Sen 1453 Kartalları Grubu’nun kurucusu musun?
Hayır, asla. Ben 4-5 gün veya 1 hafta sonra öğrendim.
Aşkın Aydoğmuş ve Hamza arkadaşım ama söylemediler.
Telefon kayıtlarımıza bakılsa görülecek bir şey söyleyeyim ki biz yarım saat telefonda bunun mütalaasını yaptık.Hani, bunlar bizim arkadaşlarımız, kuruyorsunuz da bize neden haber vermiyorsunuz diye...Söylemek zorunda değiller ama hani dostuz diye…
F.T: Mehmet Baransu’nun söylediği kriminal meseleler doğru mu?
Hepsi doğru.Gençliğimizde yaraamazlıklarımız oldu.
F.T:5 sene önce Çarşı’nın A’sını düzelteceğiz.Siyasi tribün istemiyoruz diyorsunuz.Şu anda ne diyorsunuz?
Biz Çarşının içinde çıktığımız için içeride neler olduğunu çok iyi biliyoruz.
F.T:Ak Parti ve Gezi’ye bakışınız nasıl?
Gezi’nin uluslararası bir oyun olduğunu düşünüyoruz.Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmak veya yavaşlatmak için yapılan bir kurgu olduğunu düşünüyoruz.
Gezi’den önce AK Parti’ye oy vermişliğim bile yoktur ama Gezi’den sonra herşey değişti. Gezi’de Başbakan istifa etse, hükümet düşse alternatif neydi? Yoktu.
Zaten oyun da buydu.Gezi Ruhu diye satmaya çalıştıkları şey Başbakanın annesine küfretmekten veya seçilmiş hükümeti devirmeye tırmalamaktan iibaretti.
F.T:Çarşı’nın başbakanlığa girmeye çalışmasını nasıl yorumladınız?
Çok şaşırdık.Önce inanmadık.Ama sonra harbiden şaşırdık.Büyük cesaret! İnanılmaz bir hata…
F.T:Başbakanlığa girmeye çalışan Çarşı’nın Beşiktaş’ı temsil ettiğini söylemesine ne diyorsunuz?
Bundan önce herkes Beşiktaş’ın etrafında toplanarak yüreğini ortaya koyuyordu.
Ama bu Çarşı’daki birkaç kişi ve özellikle Cem Yakışkan’la herşey değişti.
Alen Markaryan 30 senedir tribünde bihakkın amigoluk işini güzel yapan bir insanken Gezi’ye destek vermedi diye Ermeniliği ön plana çıkarıldı, aforoz edilmeye çalışılıyor.
Alen’le telefonla da görüştüm, çok kırgındı.Beşiktaş büyük camiadır, semt takımı değildir.İdeolojik örgüt değildir.Biz örgüt işleri veya ideolojik meseleler yüzünden Beşiktaş’ın veya Çarşı’nın bu hale sokulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.
Beşiktaş Taraftarı dediğimizde milyonlardan bahsediyoruz.Çarşı’nın önce marjinal ideolojik örgüt gibi davranıp sonra da bütün Beşiktaş Taraftarı’nı temsil ediyormuş gibi yapmasından çok rahatsızız.Zira bu iş Beşiktaş’a, isme zarar veriyor.Biz tribünde siyaset bizi böler diyoruz.Beşiktaş’a zararı oluyor, taraftarı kaçırıyor diyoruz.Zaten sosyal medyaya veya insanların neler dediklerine baktığınızda da bunu görebilirsiniz.Beşiktaşlıyım ama Çarşı’nın yaptıklarından utanıyorum diyen bir dolu insan var.Çarşı’nın Beşiktaş’a bunu yapmaya hakkı yok.
FT: Bundan sonrasında 1453 ile beraber olacak mısınız?

E.F: Beraberlik diye bir şey söz konusu değil, onlar bizim arkadaşlarımız. Kendi tribünlerinde oraya gider Beşiktaş’ı da desteklerler, kendi şovlarını yaparlar, biz de kendi şovumuzu yaparız.

Gider kendi arkadaşlarımızla, grubumuzla, onlar da başka tarafla…

FT: Yani siz bugün bir maç olsa 1453 ile beraber olmayacak mısınız?

E.F: Yani şu şeye benziyor; Asya Kartalları diye bir grup vardır, deplasman kartalları diye bir grup vardır.

Bunlar çarşıyla arkadaş değil midir yani? Asya Kartalları da bir yerdedir, Çarşı da bir yerdedir.

FT: Erdem Fora ve arkadaşları mesela önümüzdeki maçlarda seyircisiz oynama cezaları geleceği düşünülüyor. Onun arkasında maç olduğunda, 1453 ile beraber mi duracaklar yoksa ayrı mı?

E.F: Beraber derken, zaten aynı fikri savunuyoruz.

FT: Beraber durmanızda bir sıkıntı yok yani?

E.F: Tabi, sıkıntı olmaz.Herkes tepkisini dile getirir.

F.T:Ahmet Alınsın’a gelelim. Arkadaşınız mı?

E.F: Hayır. Kendisini isim olarak tanımıyorum ama, sima olarak tanıyabilirim.

FT: Beraber fotoğrafınız olduğu söyleniyor.

E.F: Beraber fotoğrafımız olduğu söyleniyor. Ben burada bu yazıyı okuduktan sonra bu arkadaşa ulaştık. Semti Karagümrükmüş. Karagümrük’te arkadaşlarımız var. Onların vasıtasıyla bu arkadaşın telefonuna ulaştık.

Dedim ki “Ahmet Merhaba kardeşim, bir yazı çıktı Taraf'ta, Mehmet Baransu alakasız birşeyler yazmış, bizim seninle resmimiz varmış, nedir mevzu?” dedim. “Bu yazı nasıl çıktı, ne alaka dedi!” o da.

FT: Ahmet Alınsın, işi organize edenlerden biri olarak söyleniyor.

E.F:Bugün konuştum telefonda, bana söylediği şu: “Abi, sizin bir tribün geçmişiniz var. Benim hayatımda bir taş atmışlığım, kavgaya girmişliğim, karakola girmişliğim yok. Bizi neden yanyana gösterdiler anlamadım. Sizin İnönü Stadı'nda verdiğiniz bir iftar vardı.Belki 500 kişi gelmişti.Yazıyı yazan adam tutmuş orada belki 50 kişilik resmi mi birlikte resimleri var diye vermiş? Anlamıyorumki bu neyin kafası.”

FT: Olayları organize eden Ahmet Alınsın değil mi?

E.F: Beşiktaş Galatasaray maçına o da gitmemiş.

FT: “Maç öncesi, sahaya ilk giren grubu, stada yerleştiren kişi” ithamı var. Önceki gün sayfasında, elinde yüzlerce bilet olduğunu iyi para kazandığını söyleyen mesaj paylaşmış.

E.F: Saçmalık dedi bana. Böyle bir şey size olmuyorken, bana nasıl olsun. Ben tribüncü değilim, benim nasıl fonksiyonum olur, bana kim bilet verir? dedi.

FT: Arkadaşları kendisini saha ortasında görünce de gördüklerini söyleyince de mesajlarının silinmesini istemiş.

E.F:Ahmet Anılsın bana telefonda “Beni saha ortasında gördüklerini söyleyenler bunu kanıtlasınlar, ben maçta bile değildim.” diyor.

FT: Bu kişiyle ilgili onlarca fotoğraf aldım diyor, Mehmet Baransu. Maç öncesi beraber oldukları arkadaşları sahaya ilk giren bu kişinin tribüne nasıl adam soktuğunu, onları organize etmesinin tedirgin halini, olaylardan sonra stadtan kaçışını gibi onlarca ayrıntıyı benimle paylaştılar. Bazı fotoğraflar da aldım diyor. En dikkat çeken fotoğraf ise 1453 Kartallarının kurucusuyla (yani Aşkın ve Onur) Ahmet adlı kişinin (veya sen) onlarca toplantıda yan yana olması, Çarşı Grubuyla uzun bir dönemdir sorunu olan başka bir ismin de bu kişiyle beraber olduğunu gösteren fotoğraflar var diyor.

Orada heralde söz sana geliyor.

E.F: Ben ona (Ahmet Alınsın’a) fotoğraf olayını da sordum. Bizim seninle fotoğrafımız mı var diye sordum. Çünkü benim tribünde çektirdiğim son fotoğraf cezaevine girmeden önce yaklaşık 18-20 sene olmuştur, deplasman tribününde çekilmişimdir. Ben öyle tahmin ettim yani.

(Ahmet Alınsın’a) Bizim seninle fotoğrafımız mı var? Paylaşmışsın, bundan yola çıkmışlar diye sordum.Bana dedi ki: Sizin İnönü stadında verdiğiniz 500 kişilik iftar yemeğinize 3 arkadaşımla beraber geldim ve o yemekte de bizim senle yan yana fotoğrafımız yok. Aramızda onlarca hatta yüzlerce insan varken bu fotoğrafı seninle yan yana çekildiğimiz fotoğraf şeklinde yansıtıyorlar” dedi.

FT: Erdem Fora çevresinde mafya bağlantısı olduğu imajını veriyordu diyor. Böyle bir imaj mı verdin geçmişinde?

E.F:Kesinlikle böyle bir imaj vermek bir yana, hep bundan kaçtım.

FT: Mafya ile bir ilgin ya da bağlantın oldu mu?

E.F: Gençliğimizde tabiî ki, ben cezaevlerinde uzun süre kaldığım için özellikle de Bayrampaşa Cezaevinde kaldığım için mafyanın bütün isim yapmış kabadayıları da oradaydı. Tabi ki benim de ilişkilerim olmuştur. Bunu da ben hiçbir zaman inkar etmedim, ilişkilerime de sahip çıktım.

Ancak emniyet, cezaevinden çıktığımdan beri beni sürekli kontrol ediyor, izliyor. Ben kötü bir şey yapmış olsam, dışarıda nasıl durabilirdim?

FT: Bu mafya bağlantılarını bir güç olarak kullanmaya çalıştın mı?

E.F: Asla, Asla. Ben tribüncü kimliğimle oraya geldim, arkadaşlarımla halletmeye çalıştım. Eğer mafya kimliğimi kullansaydım, inanın ben bu sorunu şimdiye kadar çoktan çözmüştüm, hiçbir şeye de gerek kalmamıştı yani.

FT: Yani sen Çarşının a'sını düzelteceğini söylerken mafyaya değil, kendi Beşiktaşlılığına güvendin öyle mi?

E.F: Röportaj vermiştik. Orada da söylediğimiz gibi, kalabalık bir arkadaş kadromuz var. Desinler ki, Erdem Fora’nın yanındaki bu arkadaş hapishanede yatmıştır mafyacıdır, şu adam gayrimeşru işlerin arkasında koşturur çetecidir… Öyle bir şey yok. Hepsi tribüncü çocuklardır.

FT: Çarşı’nın sosyalist kimliğinden sıyrılmasını isteyen kaç kişi var?

E.F: Buna anca biz dur diyebildik.

FT: Kaç kişisiniz?

E.F: Yaklaşık 1500 kişiyiz. Çok insan vardı böyle düşünen. Milenyumla beraber Çarşı’nın a'sı değişti. 7-8 sene önce normal bir taraftar grubuydu. Davulların üzerinde Genç Beşiktaşılar Derneği yazar, Çarşı yazardı. “Be Wild/Vahşi Ol” diye İngilice-Türkçe devasa bir bayrağımız vardı.Yani 7-8 yıl önce çarşı normaldi. “A” harfi de son 7-8 yıldır anarşizmle ilintili tutuluyor. Hep bunlara karşı çıkmışızdır. Sosyalist olabilirsiniz, Komünist olabilirsiniz, Ateist de olabilirsiniz. Bu hiç kimse için bugüne kadar bir sorun teşkil etmedi. Beşiktaş formasını giydiğimizde bütün siyasi görüşlerimizden arınırız. Biz de bu arkadaşlara Çarşı’ın ‘A’sını kaldırmak istediğimizi, siyasete girmeyi, örgütlerin buraya çöreklenmesini istemediğimizi söyledik. İstedikleri yerde eylem yapsınlar ama bizim Çarşımızı kullanmasınlar dedik.

FT: Beşiktaş isminin bu anlamda kullanılmasından çok rahatsız olduğunuz anlaşılabiliyor.

E.F: Beşiktaş bundan çok büyük zarar görüyor. Bu maçın sonrasındaki ilk gün, 62 milyon kaybetti diye biliyorum. Hem Beşiktaş kaybediyor, hem Çarşı kaybediyor. Yüzerce insan bu işin bedelini ödedi, cezasını çekti. Organlarını, böbreklerini veren, vurulan insanlar, cezaevinde yatanlar var.

FT: Bunların adına Çarşıyı sadece Komünist bir örgütmüş gibi anlatmak haksızlık diyorsunuz.

E.F: Evet, haksızlık.

FT: Yıldırım Demirören ile aranız nasıl?

E.F: Bir ara görüşmelerimiz oldu. Denizli maçı ile ilgili…

FT: Denizli maçında Demirören’den bilet alıp Çarşı’ya saldırdığınız doğru mudur?

E.F: Hayır. Komünist geçinen Çarşı da o dönem bilet alıyordu biz de alıyorduk.

Bize baçtan hemen önce bir bilgi geldi. Demirören bunlara sürekli bir şeyler veriyordu zaten ama bir problemden dolayı, bunlar Demirören’in üzerini çizmişler ve planını yapmışardı. Maç esnasında kendisine, ailesine hatta 9 yaşındaki kızına dahi topluca küfür ettiler.

FT: Yani bu duruma gönül koydunuz, kaldıramadınız.

E.F: Alen de tribündeydi. İşin içerisinde miydi bilmiyorum. Direk Alen’in yanına gittim ve ona “Sen ne yaptığını zannediyorsun, Beşiktaş’ın Başkanı kötü bir insan da olsa o koltukta oturan birine, ailesi yanındayken nasıl böyle küfürler ettirirsiniz” diye tepki gösterdim. O da “Ben susturmaya çalışıyorum, toplumsal reaksiyon, durduramıyorum” gibi şeyler söyledi.

Daha sonra bu bağıran, Cem gibi arkadaşların yanına doğru yöneldiğimizde itiş kakış başladı. Büyük tepki gösterdik buna. Daha sonra sosyal medyada bizi yerden yere vuran açıklamalar yapıldı. Bizi Demirören’in adamı şeklinde lanse ettiler. Bugün Fikret Orman’ın da başına aynı şey gelse ki onun bize bir şey vermesine gerek yok. Biz kendi imkânlarımızla oraya girer ve kim Beşiktaş’ın Başkanına koro halinde küfür ediyor biz ona aynı tepkiyi, hatta daha şiddetlisini bugün de gösteririz. Kimsenin Beşiktaş Başkanına bu şekilde küfür edememesi lazım.

FT: Ak Parti’nin Kazlıçeşme’deki mitingine katıldınız mı?

E.F: Evet, katıldık.

FT: Çarşı flamalarını açanlar siz misiniz, bunlar doğu bilgiler mi?

E.F:Evet, biziz.

FT: 1453 Kartallarıyla yakın ilişkiye girmen ne zamana tekabül ediyor, 1 hafta sonrasına mı?

E.F: 1453 Kartallarının başkanı Aşkın arkadaşımızdı. Yardımcısı Hamza ile birlikte Kazlıçeşmedeydik. O da yaklaşık 15 senelik arkadaşımızdı.

FT: Sizin Kazlıçeşmedeki mitinge gitmeniz, Gezi eylemlerinde Çarşının aldığı tutuma karşı “Çarşı bundan ibaret değildir!” mesajı mı içeriyordu.

E.F: Kesinlikle evet! Türkiye’de öyle bir izlenim oluştu ki, adına halk devrimi dedikleri bir hareket var. Nereden destek gördükleri belli. Uluslar arası dengelerin dayattığı bir ruh.Çarşı da bu hareketin önderliğini üstlenmiş.

Biz deplasmanlara gittiğimiz için Anadolu’da çok arkadaşlarımız var, arayıp soruyorlar, Çarşı bu mu diye…

FT: Siz de buna tepki olarak Kazlıçeşme mitingine gittiniz. Peki, Seyit Subaşı kim?

E.F: Tanımıyorum.Hiç konuşmadım.

FT: 1453 Kartalları’nın medya sorumlusu Ak Partili Fatih Aslan’ı tanıyor musunuz?

E.F: Tanımıyorum

FT: Aşkın Aydoğmuş ile arkadaşsınız, Fatih Arslan ile tanışmıyorsunuz.Yani Ak Parti mitinginde Fatih Arslan ile beraber değildiniz.

E.F: Gelmişse de ben tanımıyorum Fatih Arslan’ı.

FT: 1453 Kartalları grubu da bu amaçla kuruldu ve içlerine Ak Parti gençlik teşkilatından da Beşiktaşlıları aldı deniliyor. Bununla ilgili herhangi bir bilgin var mı?

E.F: Hiçbir ilgim de bilgim de yok.Ama olsa ne olacak? 1453 Kartalları Beşiktaşlıların temiz yüzünü yansıtıyor kardeşim.Burada Ak Partili de olur, başka partiden gelen de olur.Sen hangi partidensin diye taraftara soru mu sorulur! Bakın burada belaltı bir vuruş var! Biz Çarşı'da CHP'li var diyor muyuz? Hayır! Komik olur.Hepsi CHP'ye veriyor zaten.Ama mesele tribünü örgütlere peşkeş çektiklerini söylüyoruz! Gezi'de olanlara bakıldığında ne demek istendiğimiz net anlaşılır! 1453 Kartalları Grubu'nda 2 AK partili varmış, eee, neymiş, AK Parti kurmuş! Bırakacaklar bu işleri! Öyle iş olmaz! Çelişkiliyaklaşımlar bunlar! Başka yerden misalle izah edeyim! Bizim ülkemizde aydın diye geçinen bir kesim var. Fazıl Say da bunlardan biri. Ben ateistim ama bana saygı duyulmasını istiyorum diyor. Kendisine saygı duyulmasını istiyor ama alnını secdedeki insanları tahkir ediyor. Bunlar kendileriyle çelişmiyor mu? Hep aynı tezatlar!

FT: Yani şunu mu söylemek istiyorsun, biz imanlıyız diye bizi Ak Parti’ye yaslayıp, sanki tribünlerde fitne çıkarıyormuş gibi yansıtmaları, imanı fitne ile birlikte anmaları haksızlık diyorsun.

E.F: Aynen öyle.

FT: Kendini Çarşı’nın lideri şeklinde lanse eden ve Sarı Cem diye anılan Cem Yakışkan, Cumhuriyet Gazetesine verdiği röportajda “Akıllı olun Çarşı burada, çarşı solcu bir gruptur” diyor ve ekliyor: “Biz siyaset yapıyoruz, siyaset yapmayandan korkarız.” Diyor. Bu röportajdan bir süre sonra da 1453 Kartalları da “biz siyasi değiliz ama ismimizden de duruşumuz anlaşılsın” diyor.

Gezi’nin darbe olduğunu düşünüyoruz, Türkiye’nin yürüyüşü durduruldu diyor. Sizce de burada bir çarpıklık yok mu? Neden siyaset yapmayandan korkarız diyenler şimdi size yükleniyor?

E.F: Bunlar öyle bir oyunun içinde ki, kendilerine saygı duyulmasını istiyorlar, bize karşı aynı tavrı göstermiyorlar. Ben hiç AK Parti'ye oy vermedim ama Gezi'den sonra herşey değişti! Ak Parti’yi de desteklerim, mitinge de gidebilirim. Ben Çarşı değil miyim? Ben ve arkadaşlarım Çarşı’ya emek veren, bedel ödeyen kimseler değil mi? Alen Markaryan “Bu örgütler bizim Çarşımızı bu şekilde kullanmamalı eylem haddini aşmıştır, bu yapılanlar Beşiktaş’a ve Çarşı’ya zarar vermeye başladı” dediği için, “Faşizme karşıyız” diye slogan atanlar, bugüne kadar kimliği sorun olmayan arkadaşımızı Ermeni kimliği üzerinden linç etmeye çalıştılar.

FT: Mehmet Baransu şunu söylüyor: “Hangi siyasi partiden olursa olsun stadlarda yaşanan bu terörü önlemek ve tamamen ortadan kaldırmak için ayrım yapmadan mücadele etmek gerekiyor.”

Güzel bir cümle değil mi bu? Yani yazıda yanlışlar var ama bu cümle ile tribünler üzerinden siyaset yapılmayacağını da anlamamız gerekiyor diyor.

E.F: Evet, zaten biz de bunu savunuyoruz.

FT: Aslında siz milyonların da sesi oluyorsunuz ve büyük bir sorumluluk alıyorsunuz, kaldırabilecek misiniz?

E.F: Allah’ın izniyle kaldırabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü Beşiktaş’ın içerisinde Komünist, Ateist geçinen insanların ne sahayı ne de gelen gençleri kirletmelerini istemiyoruz.Maça gelen insanları kirletmelerini istemiyoruz, gençler imansız büyüyor. Ben de oradan yetişen biri olarak söylüyorum. İçeride neler konuşulduğunu nasıl bir ortamın döndüğünü, Dünya görüşlerini iyi bildiğim için söylüyorum.Allah muhafaza.Evladımı bu modeldeki bir Çarşı'nın olduğu maça gönderir miyim! Ama Emperyalizmin oyunlarına, siyasi çekişmeye maşa olmaktan çıkmış bir Beşiktaş Tribünü candır.

FT: Tribünde herkesin bildiği eski isimler bu konuda ne düşünüyorlar?

E.F: Hepsiyle görüşüyoruz, önümüzdeki günlerde bir araya gelip bu konuda fikir birliğine varırız inşallah hepsi bu meseleden muzdarip çünkü. Biz de niye göz önündeyiz onu söyleyeyim, biz 5-6 yıl önce Çarşı’nın Anarşist yapılanmasının sembolü olan ‘A’yı kaldıracağımızı söylediğimiz günden beri, bizimle uğraşıyorlar. Maça gitmediğimiz halde bütün suçu bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorlar. Oyun içinde oyun var… Biz gerçek tribüncülerin sadece Beşiktaş’ı desteklemesini, örgütlerin ise Çarşı’dan temizlenmesini istiyoruz.

F.T: Mehmet Baransu'ya kızgın veya kırgın mısın?

Tabi hem kızgın hem kırgınız.Yalan söylediyse, bu yazıyı kasten kaleme aldıysa Allah hesabını sorar.Biz de sizin vesilenizle sesimizi duyurduk, yalandır dedik.Ama eğer birilerinin etkisinde kalarak yani yanıltılarak yazdıysa, bir daha yapmasın ve hakkımız helal olsun.Keşke açıp bize sorsaydı bir teyid peşine düşseydi ama herhalde o da Google'dan hakkımızda olan biteni kopyaladı, aldı, ona da birileri 1453 Kartalları ile Erdem Fora alakalı, o kurdu falan dedi, o da yazdı herhalde. Kötü yani yazık.Bu kadar kolay olmamalı bu işler. Hem bizi zor durumda bıraktı hem de daha önemlisi 1453 Kartalları Grubu'nu zira öyle veya böyle, herşeyin hakikatini yazmak lazım.

FT: Son bir şey daha söylemek istersen ne söylersin Erdem Fora?

Erdem Fora: Biz elimizi değil kafamızı taşın altına sokup bu kişilerin, Beşiktaş’ı ve Çarşı’yı düşürecekleri kötü durumdan kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Evet. Beşiktaş ne sağcının ne de solcunun, Beşiktaş; Beşiktaşlılarındır.

Fatih Tezcan: Teşekkürler.


AnalizMerkezi.com/ÖZEL RÖPORTAJ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
FATİH YILMAZ
2013-10-03 16:38:18
AĞZINA SAĞLIK İŞTE GERÇEK BEŞİKTAŞLILIK BUDUR.BEŞİKTAŞA SİYASETİ KARIŞTIRANLAR BEŞİKTAŞA NEKADAR ZARAR VERDİKLERİNİ ANLASALAR.YAZIK YAZIK OLAN BEŞİKTAŞLILARA OLUYOR
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim