• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ENVER AYDEMİR İÇİN MAHKEME VE EYLEM YAPILDI!

ENVER AYDEMİR İÇİN MAHKEME VE EYLEM YAPILDI!
İslami inancından dolayı Kemalist orduda ve laik rejimde silah altına alınmak istemediğini resmen belirten Enver Aydemir'in mahkemesi Eskişehir'de görüldü.Çıkışta basın açıklaması yapıldı.Analiz Merkezi Yayın Yönetmeni Fatih Tezcan mahkeme salonunda v

 

 

 

 

 

İslami itikadından dolayı laik rejimde ve Kemalist orduda silah altına alınmayı reddeden Enver Aydemir’in mahkemesi Eskişehir’deki 1.Hava Taktik Komutanlığı’nda bugün yapıldı.

Saat 14:00’de başlayan duruşmaya salonun küçüklüğü sebep gösterilerek 6 kişi aile,9 kişi izleyici ve 5 kişi de medya mensubu kontenjanından olmak üzere 20 kişi alındı.

Analiz Merkezi Yayın Yönetmeni Fatih Tezcan’ın da izlediği mahkemeye Enver Aydemir’in ‘askeri kıyafet giymeyi red ettiği için’ getirilmediği görüldü.

Usulen tutanak tutularak mahkeme salona getirilmesi gerektiği belirtilen Aydemir’in hazır olmadığı duruşmada izahatı avukatı Davut Erkan yaptı.

TSK’nin, 88.maddeden (askerlik görevinden sıyrılmak üzere ısrarla itaatsizlik) yargılamak istediği Enver Aydemir’in zaten askerliği red ettiğini, dolayısı ile olmayan bir emre itaatsizliğinin söz konusu olamayacağını beyan eden avukat Davut Erkan, ayrıca askeri mahkemenin bağımsız olmadığını, yargılama süreci ile alakalı olarak daha önce AİHM’den çıkan bir emsal kararda, bu yargılama sürecinin dahi kişiyi ‘sivil bir ölüm’e tabi tutmak olduğunu ifade etti.

Avukat Erkan, 6 sayfadan oluşan dilekçesi ile 7 sayfadan oluşan eki ve ayrıca davanın esası hakkındaki 9 sayfadan oluşan yazılı dilekçesi ile 2 sayfadan oluşan ekini mahkemeye sundu. Avukat Erkan, "Biz esas hakkındaki savunmaya karşı savunmamızı yazılı olarak hazırladık. Bunu okuyup ibraz etmek istiyoruz. Ayrıca, özellikle Askeri Hâkimlerin bağımsız olmadığı, bu nedenle Askeri Hâkimlerin bağımsız olmadığı bu nedenle askeri mahkemelerin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu konusunda düşüncelerimizi yazılı olarak hazırladık, bunları ayrı ayrı ibraz etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Tüm bunlara rağmen askeri hakimin vicdani/imani reddi kaale almadığı ve yok saydığı izlendi.

Mahkeme sonunda askerî hakim, Enver Aydemir ‘in 6 ay ile 5 sene arasında ceza alabileceğini, en üst cezanın verilmesi maksadıyla mahkemenin ‘görevsizlik’ kararına vardığını ve davanın bir hakimler heyeti tarafından kaldığı yerden görülmek ertelendiğini belirtti.

Mahkeme sonrası basın açıklaması yapacak grup Eskişehir şerih merkezine geçerken Enver Aydemir’in avukatı Davut Erkan müvekkiliyle görüştü ve ‘herhangi bir işkenceye tabi tutulmadıgını’ öğrendi.

Bunun sonrasında Enver Aydemir’e destek olmak üzere İstanbul’dan gelen grup, Eskişehir’den katılanlarla da birleşerek Eskişehir şehir merkezinde bir basın açıklaması düzenledi.

Eylem sırasında ‘Paşaların Tankı Susturamaz Halkı’, ‘İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek’, ‘Enver Aydemir Vicdanımızdır’ gibi sloganların atıldığı gözlendi.

Burada kendisi de bir vicdani retçi olan Halil Savda tarafından okunan basın açıklamasını müteakip yazar Fatih Tezcan bir konuşma yaptı.

Fatih Tezcan, Kemalist Ordu’nun ve askeri mahkemenin Enver Aydemir ile ilgili girdiği 5 mantıksız tezata tek tek dikkat çektiği konuşmasında devamla

Munis Tekinalp, bundan yaklaşık 80 sene önce yazdığı kitapta ‘Türk’ün Dini artık Kemalizm’dir demişti.

Enver Aydemir işte biz Müslümanlar bu dinin ateistleriyiz!

Kemalizm, kendisini red eden bir insana hiçbir vazife yüklememelidir.

Keza Kur’an inzal olalı 14 asır olmuştur ama İslam Tarihi’nde henüz bir kişi bile zorla askere alınmamıştır!

Bunun yerine sosyal sorumluluk veveya para karşılığı muaf tutulma yolu benimsenmiştir.

Enver Aydemir, beraber yaşamanın bir getirisi olarak sosyal sorumluluk ödevlerine uyabileceğini beyan etmektedir.

Ancak Kemalist bir ordu tarafından silah altına alınmayı ve askeri teamüllere bağlanmayı red emektedir.

Burada Kemalist ordunun duruşu ve işkenceleri ne insanidir ne İslamidir ne aklidir ne vicdanidir ve ne de asildir!

Bizim 124 bin peygamberimiz ve sadece ismi Kur’an’da geçen 27 önderimiz vardır!

Bunlardan başka önder dayatma çabaları nafiledir, hakça değildir, tarafımızdan kabul edilmeyecektir!

İnsanlarla Allah arasındakileri halletme iddiasıyla ortaya çıkan Kemalizm’in maskesi Başörtüsü, Kur’an öğreniminde yaş sınırı gibi konularda düştüğü gibi Enver Aydemir olayında da düşmüştür.

Enver Aydemir gibi bir Müslümanın anasını, karısını ve bacısını örtülü olduğu için nizamiyeden içeri almayan askeriyenin kendisine biat beklemesi aklın almayacağı bir durumdur.

Bugün ben askerliğini yapmış birisi olarak ifade ediyorum ki Enver Aydemir’i savunmak insanlık vazifesidir!

Enver Aydemir’i savunmak İnsanlığı savunmaktır!”

sözlerine yer verdi…

Aydemir’in babası Ahmet Aydemir de konuşmasında Maltepe Askeri Cezaevi’nde kameralar önünde oğluna yapılan işkenceleri hatırlatarak ailesinde askerliğini yapman kimse olmadığını ama Enver’in reddine saygı gösterilmesini beklediklerini ifade etti.

Avukat Davut Erkan’ın yaptığı kısa konuşma sonrası topluluk basın açıklamasını bitirdi.

AnalizMerkezi.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim