• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

EN SAÇMA SÜRMANŞET!

EN SAÇMA SÜRMANŞET!
Milli Gazete bugün öyle bir manşet üstü haberle çıktı ki okuyan bir daha okudu, anlamadı, bir daha okudu...Nafileydi...Durup dururken Kürt Sorunu ile Başörtüsü Sorunu'nu kıyaslamak kimin ve neden aklına gelirdi?Daha önemlisi Milli Gazete bunu neden

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, "Başörtülü genç kızlarımızın ve hanımlarımızın eğitim hakkı başta olmak üzere pek çok alandaki hakkını gasbeden, hukuksuz, yasadışı, gayri insanı, insan haklarına aykırı başörtüsü yasağı derhal kaldırılmalıdır" dedi.

Yıllardan beri ülkemizde uygulanmakta olan kanunsuz ve hukuksuz başörtüsü yasağının devletin açılım yaptığı Kürt Sorun'undan daha önemli olduğunu bildiren Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, "Başörtülü genç kızlarımızın ve hanımlarımızın eğitim hakkı başta olmak üzere pek çok alandaki hakkını gasbeden, hukuksuz, yasadışı, gayri insanı, insan haklarına aykırı başörtüsü yasağı derhal kaldırılmalıdır" dedi. Yaptığı basın toplantısında devletin ve askerin başörtüsü yasağı konusunda da bir açılım yapması gerektiğini belirten Başoğlu, devletin de, askerin de başörtüsü yasağına olan desteğini çekmesi gerektiğini söyledi.

Devletİn vatandaşlarının inançları gereği giyimlerine karışmaması gerektiğini söyleyen Başoğlu, çeşitli Avrupa ülkelerindeki uygulamaları da hatırlattı. Ordunun ve Genel Kurmay Başkanı'nın görevleri arasında din ve başörtüsüne karışmak gibi bir yetkinin bulunmadığını da bildiren Başoğlu, şunları söyledi: "Devlet ve asker bir açılım yaparak din işlerine karışmaktan vazgeçmelidir. Devlet inançları gereği örtünen hanımlara ilişkin uyguladığı yasağı derhal ortadan kaldırmalı, asker ise bu yasağa verdiği desteğini çekmelidir.

Ülkemizde meydana gelen gelişmeler karşısında asker yasaktan desteğini çekmelidir. Genel Kurmay Başkanı nasıl ki TBMM'nin açılışına katılarak DTP ile olan soruna karşı bir açılım yaptı ise başörtüsü konusunda da bir açılım yaparak, "Artık biz başörtüsü yasağına karışmıyoruz" desin. Asker, din işlerine karışmaktan, yetkisini aşmaktan vazgeçmelidir. Başörtülü kızlarımızın, hanımlarımızın eğitim hakkı başta olmak üzere pek çok alandaki hakkını gasbeden bu yasak devletin açılım yaparak bir adım attığı 'Kürt Sorunu'ndan daha önemlidir. Devlet bu yasaktan vazgeçmelidir."

Milli Gazete

ANALİZ MERKEZİ YORUMU:

Daha önce de defaten ifade edildiği üzere Kürt Sorunu ve Başörtüsü Sorunu diye birer sorun yoktur.

Sorun genel olarak Kemalizm sorunudur, sorun Kürtler veya diğer görece küçük etnik kimlikler söz konusu olduğunda elitizm sorunudur, sorun başörtüsü ile alakalı olduğunda sekülerizm sorunudur, sorun pozitivist felsefenin resmi devlet politikasında enstrüman olarak kullanılmasıdır.

Konjuktur itibariyle geçtiğimiz dönemlerde egemen rejimi karşısına alamayan kişi veya kurumların sorunlara Kürt Sorunu İrtica Sorunu veya Türban Sorunu isimlerini takmaları normalse de ülkenin girdiği yeni dönemde bu 'ağız' eğretidir.

"Velev ki" sorunun adı bu olsun,

hükümetin çevresi psikolojik içerisi siyasi ve lojistik bir paket olduğu sanılan Kürt Açılımı'nı dillendirdiği ve bu şekliyle dahi Kemalizm'in iki bel kemiğinden biri olduğunu düşündüğüm militarist elitizm'e ağır bir darbe indirdiği projenin konuşulduğu bir zaman diliminde,

Kemalizm'in bir diğer belkemiği olan pozitivizm'in eylem karşılığı olan başörtüsü yasağını, hadi o kelimeyle analım, başörtüsü yasağını kalkıp da Kürt sorunu ile kıyaslamanın tutar tarafı yoktur.

Makul hiçbir insan bu mantığı ortaya koyamaz.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, bu kıyasıyla sanki biraz da gündeme gelmek ister, kendisini çok seven İslamcı çevrelere bir kez daha göz kırpmak ister gibidir...

Kaş yapayım derken göz çıkarmak da buna yakın bir şey olsa gerektir...

İnsani hassasiyetleri ölmemiş insanlarca masum Ceylan'a, Diyarbakır Cezaevi'ne, subay ailelere evlatlık verilen Alevi çocuklara çekilen vicdani projektörlerin nasıl olur da böyle başı desteksiz ortası mantıksız sonu faydasız bir kıyasta karanlığa gömülmeye çalışıldığını tam olarak anlayamadığımızı düşünüyor, öyle düşünmek istiyoruz...

Her iki mesele de Müslümanların ortak meseleleridir.

Ama bir Türk ve bir erkek olarak konuşmak da icab ederse, kimse kusura bakmasın,

PEK TABİ Kİ ALLAH'IN DOĞUŞTAN VERDİĞİ HAKLARI RESMİ İDEOLOJİNİN SİYASİ VE SİLAHLI GÜÇLERİNCE GASB EDİLMİŞ KADINLI-ERKEKLİ-ÇOCUKLU-İHTİYARLI-BEBEKLİ KOCA BİR HALKIN DAVASI, OLSA DA OLUR AMA OLMASA DA OLMAYABİLİR MESABESİNDEKİ BİR BAŞÖRTÜ MESELESİNİN YANINDA TAVŞANIN KÜSTÜĞÜ DAĞ GİBİ KALIR!

SAHİ BAŞÖRTÜLÜLERE -af edersiniz- BOK YEDİRİLDİ Mİ?

SAHİ BAŞÖRTÜLÜLERİN ÇOCUKLARI GASP EDİLİP HİÇ TANIMADIKLARI AİLELERE VERİLDİ Mİ?

BAŞ ÖRTÜLÜLER VE KÜRTLERİN DURUMUNU KIYASLAMAK KADAR SAÇMA BİR ABES OLAMAZ.

MİLLİ GAZETE'NİN AKP KARŞITI YAYIN ÇİZGİSİNİ BU TÜR AMORF DEMEÇLERLE DOLDURMAK YERİNE DAHA SAYGIN VE İÇ TUTARLIĞI OLAN HABERLERE YÖNELMESİNİ TAVSİYE EDERİZ.

Analiz Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim