• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

En büyük tatbikatlardan biri

En büyük tatbikatlardan biri
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Efes-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın dünyada icra edilen en büyük tatbikatlardan birisi olduğunu söyledi

İZMİR (AA) - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, "Bugün artık ülkeler öncelikli olarak askeri tehditle değil, güvenliğe doğrudan etkisi olan ekonomik, sosyal ve enformasyon tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadır" dedi.

Orgeneral Özel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da izlediği Efes-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın Milli Gözlemci Programı'nın ardından yaptığı konuşmada, jenerik taktik bir senaryoya dayandırılan ve fiili bölümü 3 haftadır gece ve gündüz devam eden tatbikatın başarıyla icra edildiğini belirtti.

Birliklerin müşterek harekat ve harbe hazırlık yeteneklerini geliştirmek üzere icra edilen bu tatbikatın hedefine ulaştığını görmenin memnuniyetini dile getiren Özel, "Tatbikata katılan personel sayısıyla, harp, silah, araç ve sistemlerin miktar ve çeşitliliği dikkate alındığında bu tatbikatın dünyada icra edilen en büyük milli fiili atışlı tatbikatlardan birisi olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim" dedi.

- "TSK daima göreve hazır"

Özel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), üstün disiplin anlayışı, yüksek moral gücü ve eğitim seviyesiyle daima göreve hazır olduğunun bir kez daha ortaya konulduğunu kaydederek, dostlarının ve yüce milletinin güvenine layık olduğunu kanıtladığını söyledi. 

20'nci yüzyılın sonu ve 21'inci yüzyılın hemen başında meydana gelen olayların uluslararası ilişkileri, ittifakları, stratejik düşünceleri, tehdit ve buna bağlı olarak güvenlik gibi kavramları temelden sarstığını, önemli boyutta değişime zorladığını vurgulayan Özel, şöyle konuştu:

"Yeni dünya düzeninde konvansiyonel tehdit azalmışsa da terörizm, bölgesel ve etnik çatışmalar, şiddete dayalı ırkçılık, organize suçlar, kitle imha silahlarının yayılma ve kullanılma ihtimallerinin ortaya çıkması, siber faaliyetlerin kötü niyetle kullanılması, ekonomik ve sosyal istikrarsızlıklar gibi çok sayıda asimetrik tehditlerin ortaya çıktığına tanık olmaktayız. Bu durum devletlerin ülkelerini kara, deniz ve havadan koruma esasına dayalı savunma yapılanmaları ve felseferi işlevlerini yerine getirmede yetersizliklere neden olmuştur. Çünkü 20. yüzyıl ve öncesinin genelde silahı çatışmaya dayalı, gözle görülebilir askeri tehditlerine, bilgi teknolojisi başta olmak üzere meydana gelen yeni gelişmeler ve küreselleşmesinin de etkisiyle yepyeni gözle görülmesi ve mevcut savunma sistemleriyle giderilmesi zor olan çok boyutlu askeri, yarı askeri ve askeri olmayan tahditler eklenmiştir."

- "Soğuk savaş stratejileri artık geçersiz"

Orgeneral Özel, dost ve düşmanın "mavi ve kırmızı" renk kodlarıyla kesin olarak ayrılabildiği, cephesi, yanı ve gerisi belli olan geometrik formasyonlarda genel savaş tekniklerinin uygulandığı, tek boyutlu, tek yönlü ve tespit edilebilir tehdit ortamının bugün yerini çok değişkenli, birçok belirsizliği içeren, önceden tahayyül edilmesi zor bir ortama bıraktığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle soğuk savaş dönemi stratejilerinin artık geçersiz kaldığı görüşü gittikçe güç kazanmaya başlamıştır. Gelinen aşamada simetrik risk ve tehditlerle mücadele yöntemi konvansiyonel karar verme ve planlama süreçleriyle kriz yönetim teknikleri karşılaşılan risk ve tehditlere karşı yeterli olmamaya başlamıştır. Bu durum savunma paradigma ve kavramlarını giderek daha karmaşık ve çok boyutlu hale getirmiş, güvenlik mimarisinde yeni arayışları gündeme taşımıştır. Uluslararası sistemde bu güvensiz ortamı, güvenli ortama çevirme çabaları konvansiyonel ağırlıklı savunmaya dayalı, statik ve nispeten simetrik olan mücadele yöntemleri yerine güvenliğe dayalı, yeni risk ve tehditlerin üstesinden gelebilecek arayışları hızlandırmıştır. Buradaki güvenlik tanımıyla ülke toprakları kadar ekonomik menfaatlerin ve güvenliğin, ülkenin istikrarının korunması, vatandaşların terörizm ve şiddet olaylarına karşı emniyetinin sağlanması gibi geniş spektrumlu bir anlayışı ifade etmek istiyorum. Bu gelişmeler silahlı kuvvetlerin yeni yeteneklere sahip olma ihtiyacının yanı sıra güvenliğin askeri boyutuyla birlikte diplomasi, ekonomi, enformasyon, teknoloji ve hukuk alanlarını da ön plana çıkarmıştır. Çok yakın bir gelecekte bu alanın daha da genişleyeceği ve ülkenin tüm imkan ve kabiliyetinin de devreye sokulmasına ihtiyaç duyulacağını değerlendiriyorum. "

- "Sosyal medya ile şekillenen değişim"

Ülkelerin askeri yaptırımlardan çok politik ve ekonomik yaptırımların tehdidi altında bulunduğuna değinen Orgeneral Özel, şu görüşleri dile getirdi:

"Enformasyon, hatta sosyal medya ile şekillenen renkli değişim ve mevsim devrimlerine maruz bırakılmaktadır. Ekonomik manipülasyonlar, ülke içi dini ve etnik hassasiyetlerin istismarı en önemli tehdit algılamalarını oluşturmaktadır. Bugün artık ülkeler öncelikli olarak askeri tehditle değil, güvenliğe doğrudan etkisi olan ekonomik, sosyal ve enformasyon tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Öte yandan günümüzün ve yakın geleceğin güvenlik ortamında güvenlik olgusunun sadece güvenlik güçlerinin görevi olmadığı gerçeğinin dikkate alınarak ulusal güvenlik stratejisinin günümüz şartlarına uygun olarak belirlenmesinin de gerekli olduğunu düşünüyorum. Bulunduğumuz coğrafya ve yeni güvenlik ortamı ülkemizin güvenliğinin sağlanmasının yanında bölgemizde istikrar ve refah düzeyinin artırılması için de TSK'nın caydırıcı gücünü artıracak yeteneklere, eğitim seviyesine ve güçlü liderlere olan gerekliliğini daha fazla hissettirmektedir.

Genelkurmay Başkanı Özel, "TSK'nın günümüzün risk ve tehdit ortamında ulusal ve uluslararası askeri yükümlülükleri yerine getirebilmesi için barış döneminden itibaren en üst düzeyde eğitilmiş, her ortam ve şartta görev yapabilen, görevine odaklanmış, nitelikli, disiplinli, moral ve motivasyonu yüksek personele, ileri teknoloji ürünü, modern, modüler harp silah, araç ve sistemleriyle donatılmış, yüksek hareket kabiliyetine ve ateş gücüne, simetrik ve asimetrik tehditlerin bulunduğu her ortamda kesintisiz görev yapabilecek, müşterek ve birleşik olarak karşılıklı çalışabilirlik ve beka kabiliyeti yüksek bir kuvvet yapısına sahip olmasını gerektirdiğini" dile getirdi.

- Modern muharebe ortamı

Günümüz modern muharebe ortamında hemen hemen her seviyedeki harekatın başarıya ulaşabilmesi için birden fazla kuvvetin, hatta birçok kamu kurum ve kuruluşunun iş birliğinin, bir başka ifadeyle bütün milli güç unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini birleştirecek ulusal ölçekte müştereklik ve birlikte çalışabilirliğinin sağlanmasının zorunluluk haline geldiğini vurgulayan Özel, işbirliğini sağlamanın, birlikte uzun süreli eğitimlerin sonucunda ulaşılabilecek zorlu bir süreç olmakla beraber geleceğin muharebe sahasında başarı için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Necdet Özel, bu ihtiyacı karşılamak için TSK'da eğitim ve öğretim, harekat eğitim ihtiyaç ve öncelikleri çerçevesinde azami oranda müştereklik ve birlikte çalışabilirlik anlayışı, daha da ötesinde kapsamlı yaklaşım doğrultusunda yapıldığını aktararak, "Bunun güzel örneklerinden birisine iki hafta önce harp akademilerimizin icra ettiği Yıldız 2014 harp oyununda şahit oldum. Bu harp oyununda 8 ayrı bakanlık ve 11 kamu kurum, kuruluşundan katılımcılar planlamadan icraya kadar tüm aşamalarda, öğrenci ve müdavim subaylarımızla birlikte çalışmışlardır" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim