• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Emre Uslu hakkında suç duyurusu

Emre Uslu hakkında suç duyurusu
Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin, Taraf gazetesinde Emre Uslu'nun "Tuhaf Bir Dinleme Haberi" başlıklı yazısının içeriğiyle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu

DİYARBAKIR (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin, Taraf gazetesinde Emre Uslu'nun "Tuhaf Bir Dinleme Haberi" başlıklı yazısında hakkında dinleme yapıldığı yönündeki iddialar üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Gültekin, savcılığa verdiği dilekçede, hangi suç ile suçlandığı ve ne kapsamda dinlendiği konusunda bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Eğer bir soruşturma söz konusu ise soruşturmanın hukuka uygun yürütülmediği, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği ve hukuk devleti ilkesinden uzaklaşılarak hukuki güvenlik ilkesinin zedelendiğini vurgulayan Gültekin, daha ciddi hak kaybına uğramamak için adına basına yansıyan bu soruşturmanın içeriği hakkında bilgi sahibi olmak istediğini bildirdi.

Gültekin, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Hakkımda dinleme kararı hangi tarihte kim tarafından verilmiştir. Bu dinleme ne kadar süre ile devam etmiştir? Dinleme kararı ve sonrasında var ise uzatma kararları usule uygun şekilde alınmış mıdır? Dinlemeye esas teşkil eden suçlamalar nelerdir? Tarafıma atfedilen suç için dinleme kararının alınmasını gerektirecek, 'kuvvetli şüphe' kriteri oluşmuş mudur? Dinleme neticesinde elde edilmiş ses kayıtlarının muhafazası güvenli ortamda yapılabilmiş ve soruşturma içeriğine sağlıklı biçimde aktarılabilmiş midir?"

Dilekçesinde, haberlerde yer alan iddialar çerçevesinde, böyle bir isnat altında bırakılması ve bunun hukuki araçlar kullanılarak yapılmış olmasının keyfi olarak kişi ve kurumların dinlenebileceğine ilişkin önemli bir tehdit oluşturduğuna ve hukuk güvenliği ilkesinin zedelendiğine işaret eden Gültekin, şunlara vurgu yaptı:

"Ayrıca ismimin bu şekilde şaibeli oluşturulmuş bir dosyada yer alması, bilgilerimin ve görüşmelerimin kayıt altına alınmış olduğu iddiası da kişilik haklarımı, ismimi ve itibarımı zedelemektedir. Suç ve cezanın kişiselliği ilkesine aykırı olarak, soruşturma dahilinde olmayan kişilerin de görüşmelerinin kayıt altına alınmış olabileceği iddiaları bulunmaktadır. Bu kapsamda ismim listede yer almış ise de kişilik haklarımın, haberleşme hürriyetimin büyük ölçüde ihlal edildiği ortadadır.  Mezkur iddiaların gerçek olup olmadığının, şüphelilerin görevini ve sahip olduğu makamları kötüye kullanıp kullanmadığının tahkik edilmesi zarureti oluşmuştur. Ayrıca, eğer iddialar gerçek ise, 'Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal', 'Kişisel verilerin kaydedilmesi', 'İftira', 'Suç uydurma', 'Haberleşmenin gizliliğinin ihlal edilmesi' suçlarının oluşup oluşmadığının tahkik edilmesi gerekmektedir."

Öncelikle mezkur iddialar hakkında kapsamlı bir inceleme yapılmasını talep eden Gültekin, "Delil tespiti ve adı geçen soruşturma dosyalarının ve delillerin toplanması, ilgili mahalde araştırmaların yapılması, yapılacak soruşturma neticesinde sorumluluğu tespit edilecek tüm şüphelilerden, adli ve idari soruşturmaların yapılarak cezalandırılmalarının temini ve soruşturma süresince haklarımın korunmasının temini için, bu konuda oluşacak her türlü zarar için maddi ve manevi tazminat haklarım saklı kalmak üzere, başvuruda bulunmak zarureti hasıl olmuştur" ifadesini kullandı.

Gültekin, Türk Ceza Kanunu hükümlerine muhalefetle suç işleyen şüpheliler hakkında eylemlerine uyan mevzuat kapsamında soruşturma yapılarak, şüphelilerin cezalandırılmalarını da talep etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim