• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Eistein: Siyonizm Faşizmdir, Desteklemeyin!

Eistein: Siyonizm Faşizmdir, Desteklemeyin!
Eistein The New York Times gönderdiği mektupta; "ilgili tüm şahısları ve mercileri faşizmin bu en son tezahürünü olan Siyonizmi desteklememeye davet etmekteyiz" denildi.

 

 

 

 

Aralarında dünyaca ünlü Fizikçi Albert Einstein'in de bulunduğu birçok Yahudi bilim adamı ve düşünür, İsrail’deki Siyonist Faşizme dikkat çeken bir mektup yayımladı. İsrail Devlet Başkanı Menachem Begin’in ziyaretini protesto eden bu mektup 1948’de The New York Times'a gönderildi. İşte, Timeturk.com ziyaretçileri için tercüme ettiğimiz o makale;

Editöre mektuplar
The New York Times
4 Aralık 1948

The New York Times’ın Editörlerine

Zamanımızın en rahatsız edici siyasi olgularından biri yeni kurulmuş İsrail devletinde “Özgürlük Partisi”nin (Tnuat Haherut) ortaya çıkışıdır. Bu siyasi parti örgütlenişi, yöntemleri, siyaset felsefesi ve sosyal çağrısı açısından Nazilere ve Faşist partilere büyük bir yakınlık göstermektedir. Filistin’deki eski sağ kanat, terörist ve şovenist örgüt olan Irgun Zvai’nin içinden çıkmış bir partidir bu. 

Bu partinin lideri Menachem Begin’in ABD’ye yaptığı son ziyaret hiç kuşkusuz yaklaşan İsrail seçimlerinde Amerika’nın bu partiye destek verdiği izlemini uyandırmak ve ABD’deki Siyonist muhafazakâr unsurlarla siyasi bağları sağlamlaştırmak gayesiyle düzenlenmiştir. Ulusal çapta üne sahip bazı Amerikalılar bu ziyareti hoş karşılamışlardır. Dünyanın neresinde olursa olsun faşizme karşı çıkan bu şahısların Begin’in siyasi geçmişi ve yaklaşımları hakkında doğru bilgilere sahip oldukları halde onun temsil ettiği harekete destek çıkmaları anlaşılır gibi değildir. 

Finansal destekler, Begin yanlısı halk gösterileri ve Amerika’nın büyük bir kesiminin İsrail’deki Faşist unsurları desteklediğine dair bir izlenimin Filistin’de yaratılması yoluyla tamiri imkânsız bir hasara yol açılmadan önce, Amerikan halkının Begin’in ve hareketinin geçmişi ve amaçları hakkında bilgilendirilmesi elzemdir. Begin’in partisinin halka yönelik beyanları hiçbir surette söz konusu partinin gerçek yapısını yansıtmamaktadır. Bugün onlar özgürlükten, demokrasiden ve antiemperyalizmden söz ederken, daha düne kadar Faşist devlet doktrinini apaçık vaaz ediyorlardı. Terörist parti esasında eylemleriyle gerçek karakterini ortaya sermektedir; onun geçmişte yaptıklarına bakarak gelecekte neler yapabileceğini tahmin edebiliriz. 

Bir Arap Köyüne Saldırı

Bunun şok edici bir örneği Deir Yassin adındaki Arap köyünde yaptıklarıdır. Anayollardan uzakta ve Yahudi topraklarıyla kuşatılmış olan bu köy savaşa hiç katılmadı ve hatta bu köyü üsleri olarak kullanmak isteyen Arap gruplarını geri püskürttü. 9 Nisan’da (THE NEW YORK TIMES) terörist gruplar savaşmak için hiçbir askeri amaç gütmeyen bu barışsever köye saldırıp yerleşimcilerin çoğunu katlettiler: 240 erkek, kadın ve çocuk. Bir kısım yerleşimciyi de canlı tutup Kudüs sokaklarında esir diye teşhir ettiler. Yahudi toplumu bu olay karşısında dehşete düştü ve Yahudi Ajansı, Ürdün Kralı Abdullah’a özür beyanında bulunan bir telgraf gönderdi. Fakat teröristler yaptıklarından utanmak bir yana dursun, bu katliamdan gurur duydular ve geniş çaplı reklâmını yapıp ülkede bulunan tüm yabancı muhabirleri Deir Yassin’de yığılmış cesetleri ve genel yıkımı görmeye davet ettiler. Deir Yassin olayı Özgürlük Partisi’nin karakterini ve eylemleri için bir örnek teşkil etmektedir.

Yahudi toplumu içinde ultramilliyetçiliği, dinsel mistisizm ve ırk üstünlüğüyle harmanlamayı vaaz ettiler. Diğer Faşist partiler gibi grevleri kırmaya ve bağımsız sendikaları yıkmaya çalıştılar. Onların yerine İtalyan Faşist modelini örnek alan birleşik sendikalar kurmayı önerdiler. Geçen yıllarda arasıra patlak veren Britanya karşıtı şiddet gösterileri sırasında IZL ve Stern grupları Filistin Yahudi toplumu içinde bir terör dalgası estirdiler. Onların aleyhinde konuşan öğretmenler fena halde dövüldü ve çocuklarının onlara katılmasına izin vermeyen yetişkinler vuruldu. Gangster yöntemleri, dövmeler, cam kırmalar ve büyük çaplı soygunlarla teröristler halka gözdağı verip büyük miktarda haraç topladılar. 

Özgürlük Partisi’nin mensupları Filistin’deki yapıcı atılımlarda yer almadılar. Toprakları ıslah etmediler, yerleşim yerleri kurmadılar, sadece Yahudi savunma eylemlerine gölge düşürdüler. Oldukça reklâmı yapılan göçmenlik girişimleri çok küçük çaplıydı ve esasen Faşist hemşerilerinin çıkarına hizmet ediyordu. 

Görünen Çelişkiler

Begin ve partisinin şimdilerde öne sürdükleri cesur savlar ile Filistin’de geçmişte yaptıkları şeyler arasındaki çelişkiler söz konusu partinin hiç de sıradan bir parti olmadığı izlenimini vermektedir. Hiç istisnasız Yahudilere, Araplara ve Britanyalılara karşı terörizmi ve hileli beyanatları araç olarak kullanan ve “Lider Devlet”i şiar edinen Faşist bir partinin tartışmasız vasfıdır bu çelişkiler. 

Bu düşünceler ışığında Begin ve hareketi hakkındaki hakikati bü ülkeye bildirmek şarttır. En trajik olanı da Amerikan Siyonizminin en tepedeki isimlerinin Begin’in çabalarına karşı bir kampanya yürütmeyi reddetmeleri, hatta Begin’i desteklemenin İsrail’e vereceği zararları kendi kesimlerine ifşa etmemeleridir. 

Bu nedenle aşağıda ismi geçen kişiler Begin ve partisiyle ilgili bazı yalın gerçekleri halka sunma sorumluluğunu üstlenip, ilgili tüm şahısları ve mercileri faşizmin bu en son tezahürünü desteklememeye davet etmektedirler. 

ISIDORE ABRAMOWITZ 
HANNAH ARENDT 
ABRAHAM BRICK 
RABBI JESSURUN CARDOZO 
ALBERT EINSTEIN 
HERMAN EISEN, M.D. 
HAYIM FINEMAN 
M. GALLEN, M.D. 
H.H. HARRIS 
ZELIG S. HARRIS 
SIDNEY HOOK 
FRED KARUSH 
BRURIA KAUFMAN 
IRMA L. LINDHEIM 
NACHMAN MAISEL 
SEYMOUR MELMAN 
MYER D. MENDELSON 
M.D., HARRY M. OSLINSKY 
SAMUEL PITLICK 
FRITZ ROHRLICH 
LOUIS P. ROCKER 
RUTH SAGIS 
ITZHAK SANKOWSKY 
I.J. SHOENBERG 
SAMUEL SHUMAN 
M. SINGER 
IRMA WOLFE 
STEFAN WOLF. 

TİMETURK

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim