• BIST 116.621
 • Altın 166,023
 • Dolar 3,9422
 • Euro 4,8383
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Eğer Bu Olursa Erdoğan'ın İşi Çok Kolay!

Eğer Bu Olursa Erdoğan'ın İşi Çok Kolay!
Bülent Arınç'a göre MHP'nin adayı Devlet Bahçeli; CHP'nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu olursa Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde işi çok kolay olacak...

 

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ağustos ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında konuştu. 
Bir partinin gücü varsa kendi adayını çıkarmasının, en azından adayın ne kadar oy alacağını görmek açısından doğru olacağını, partilerin, başka partilerle ya da başka toplum kesimleriyle ittifak edecek sivil, bağımsız bir şahsiyet üzerinde de durabileceklerini, bunların partinin kendi takdiri olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, eğer Devlet Bahçeli MHP, Kemal Kılıçdaroğlu da CHP'nin adayı olacaksa, adaylığı durumunda Tayyip Erdoğan'ın işinin çok kolay olacağını dile getirdi.
 
Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı için, "12 yıl başarılı bir başbakanlıktan, güçlü bir liderlikten sonra, Türkiye bunca faydalı, olumlu hizmetlerini gördükten sonra, böyle bir makamı, şühpesiz Sayın Gül ile konuştuktan sonra, kendisinin aday olmasını ve Allah kısmet ederse, bütün gücümüzle çalışarak birinci turda da yüksek bir oyla seçilmesini arzu ederiz. Ben tercihimi böyle belirledim" değerlendirmesinde bulundu.
 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularının yanıtladı.

Mısır' da 37 idam kararının onaylanması ve yüzlerce kişi hakkında yeni idam kararlarına tepki gösteren Arınç, "karar sadece Mısır’ın değil dünya için yüz karasıdır.” dedi.

SİSİ SEÇİLDİKTEN SONRA AFFEDECEK

Çok acı çok vahim bir olay. Kısa bir süre önce karar verilmişti ve her dakikaya 20’den fazla idam cezası düşüyordu. Bu sadece Mısır için değil tüm dünya için yüz karası bir olay. Maalesef halkın oyları ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı ve onun hükümeti varken Mısır’da, askeri darbe ile yönetime el konuldu. Arkasından her darbe sonrasında olduğu gibi, Türkiye’de de bunun örnekleri olmuştu geçmişte, siyasi suçlamalarla insanlar cezaevine götürüldü hayali suçlar icat edildi ve göstermelik mahkemelerden karar çıktı. Artık bütün dünyada, bazı ülkelerde şüphesiz var, ama idam cezası özellikle siyasi suçlarda artık yok. Ama böylesine, 600’e yakın insanın çok basit bir suçlama ve çok basit bir yargılama ile idama mahkum edilmesi ve adeta idam edilecek hale gelmesi Sadece Mısır’ın yüzkarası değil buna sesini çıkarmayan buna karşı çıkmayan bu idam cezalarından yönetimi suçlamayan ülkelerin bulunması da çok vahim. Ben o tarihlerde tepkimi dile getirmiştim, sayın Başbakanımız da hükümetimiz de bu konudan duydukları endişeyi dile getirmişlerdi. Daha önce Bangladeş’te de yaşı çok ilerlemiş insanlar, Türkiye’nin ve dünyanın itirazlarına rağmen idam edilmişti. Yaşları 70’in üstünde olan bu kişilerin idamından hiç bir menfaat beklenmemesi gerekirdi. Fakat çok acımasız siyasi muhalifler  kendi karşıtlarını bu şekilde yokluğa mahkum edebiliyorlar. Mısır’da şüphesi müftülük, orada hangi makamlık, yani bir şeyhülislamlık, bir Diyanet İşleri Başkanlığı gibi güçlü bir kurum olması gerekir. Bu idam cezalarının onaylanması veya reddetmesi konusunda söz sahibi. Bu gün öğreniyoruz ki, bunların 30 kadarı tasdik edilmiş diğerleri affedilmiş ya da cezaları dönüştürülmüş. Esasen böyle bir şey beklenebilirdi, çünkü dünyada hiçbir ülke ya da hiçbir rejim 600 kadar insanı bir anda idam edecek bir noktaya gelemez. Zannediyorum ki çok yakında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, darbeyi yapan Sisi mutlaka cumhurbaşkanı seçilecek ve cumhurbaşkanı seçildikten sonra geri kalanları kendi yetkileriyle affedecektir.

ABD VE AB ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Umudumuz, hiç kimsenin idam edilerek, idam sehpasına götürülerek yok edilmesi değil yapılan bu vahim yanlıştan bir şekilde dönülmesidir. Ben Türkiye’nin gerekli tepkiyi veridini düşünüyorum. Ama başta ABD ve AB üyesi ülkeler olmak üzere mısırda yönetimde söz sahibi olan bütün ülkelerin de bu idamlara kaşı çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlık söz konusudur. Türkiye idamdan 2000’li yılların başında bir şekilde kurtuldu. Ama dünyada idam cezasını uygulayan bazı ülkeler var. Oralarda da siyasi suçlardan ziyade adi suçlardan dolayı idam cezası uygulanıyor. Mesela ABD’de bazı eyaletlerde verilebiliyor bazıları yasaklanmış durumda. Ama 3. Dünya ülkelerinde  veya geri kalmış bazı ülkelerde bu kadar yoğun olmasa da uygulandığını biliyoruz. Mısır halkı ile dayanışma içerisindeyiz. İhvanı yok saymak

İhvan üyelerini yasadışlı örgüt ilan etmek, özellikle Mursi ile birlikte yönetimde bulunan veya onun gruplarını haksız suçlamalarla idama mahkum etmek Mısır’ı büyük bir ayıp içerisine düşürür. Umarım ki Mısır böyle büyük bir ayıbı üstlenmez.
 
 "KILIÇ'LA GEÇMİŞİN HATIRI VAR" 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın hükümeti hedef alan sözlerinin ardından başlayan gerginlikte, sükunet çağrısı yapan Arınç,  Kılıç'ın sözlerini, "yol kazası" olarak görmek gerektiğini söyleyerek, geçmişin hatırına yaşananların unutulmasını istedi...

GEÇMİŞİN HATIRINA ÖZENLİ OLMALIYIZ

Şüphesiz bu sözleri veya bu davranışı eleştiren  pek çok siyasetçi oldu. Bakan arkadaşlarımızdan, partimizle ilişkisi olanlardan veya başka gruplardan, sivil toplum kuruluşlarından veya basından eleştiriler geldi. Ben doğrusu aynı kelimeleri kullanmadan, başka bir şekilde  anayasa mahkemesi başkanının eleştirdim. Bu eleştirimden çok ileri gitmiş de olabilirim, bazıları da çok yumuşak bulabilir. Dozu ne kadar yüksek olursa olsun eleştirilerin hakaret boyutuna varmaması lazım. Yüksek yargıyı temsil eden bir kişinin mutlaka makamına yakışır bir eleştiri yapmamız gerekir. Olayı kişiselleştirmek ve bu kişiselleştirilmiş eleştiriler içerisinde de onun bizzat şahsını hedef almak çok da doğru değil. Bir defa eleştirilecek kişi, o günkü konuşması itibariyle sayın Haşim Kılıç olacaksa geçmiş günlerin hatırına biraz daha özenli olmamız lazım. Ben geçmiş günlerin hatırına vefa duygusuna inanan bir insanım. Evet bugün çok büyük bir hata yapmıştır. Bizi mahcup etmiş, sayın başbakanımızı üzmüştür, hükümetimizi hedef almıştır. Buna bir yol kazası olarak bakmak lazım. Kocaman kocaman manşetlerle tarihin çöplüğüdür gibi  kelimeleri kullanmak bile bence çok yanlış. Eleştirilerim ama hakkımız ve haddimizi de bilelim.

YOL KAZASI OLARAK KABUL ETMEK LAZIM

Bir, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na büyük mücadeleleri sonrası gelmiş bir insanın, belki hukuk hayatının içerisinde de başkanlığının içerisinde de bir büyük hatasının sadece bu eleştirilerimizle sınırlı tutalım. İkincisi bugün Haşim Kılıç vasıtasıyla Anayasa Mahkemesi yıprandı mı erozyona mı uğradı? Haşim Kılıç oranın sadece başkanıdır.  Orada 17 tane üye var. Bu üyelerin hepsi de hukuk bilgilerine güvendiğimiz ve sayın cumhurbaşkanımızın tercihleriyle de özellikleri dikkate alınarak seçilmiş insanlardır.  Bunları yok sayarak Anayasa Mahkemesi’ni sadece Kılıç’tan ibaret görmek bence çok yanlış olur. Eğer Sayın Haşim Kılıç, O
gün yapacağı konuşmayı, 17 kişilik heyet içerisinde moda mod o kelimeleri kullanarak “ben bu konuşmayı yapacağım” deseydi, en az 10 üyenin “sakın ha, böyle bir konuşmaya biz razı değiliz” diyeceğini tahmin ediyorum. Onay vermezlerdi. Anayasa Mahkemesi’ni başkanı temsil eder diye bir kural varsa ve Sayın Kılıç bu temsil görevini ben yapacağım, bu konuşma metnini de kendim hazırlayacağım demiş olabilir.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim