• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Efkan Ala'dan Paralel Haşim'e Çok Ağır Sözler!

Efkan Ala'dan Paralel Haşim'e Çok Ağır Sözler!
İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan 'paralel yapı' açıklaması geldi. Ala, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'la ilgili de çarpıcı bir yorumda bulundu.


 İçişleri Bakanı Ala, Kanal 7'deki Başkent Kulisi programında soruları  yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarının sorulduğu  Ala, çağdaş ülkelerde bir yüksek mahkeme başkanının böyle konularda  konuşamayacağını, bunun bir az gelişmişlik göstergesi olduğunu söyledi.

Hükümet mensuplarının Mahkemenin 52. kuruluş yılı dolayısıyla  düzenlenen törene misafir olarak katıldıklarını, geleneklere göre misafire en  küçük bir saygısızlık yapılmaması gerektiğini söyleyen Bakan Ala, "Bizim  geleneklerimiz bakımından davet edilenler sizin misafirlerinizdir. Anadolu'da bir  söz vardır, misafire gülden ağır laf edilmez, ağır söz söylenmez. O sizin  kalitenizi gösterir; eğer söylüyorsanız, karşıdakilerin kalitesini değil"  ifadelerini kullandı.

  Kılıç'ın "Bizler gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız"  sözlerine de cevap veren Ala, şunları söyledi:

"Gömlek değiştirmekle itham ettiğiniz kişilerin karşısında, siz,  gömleğin içindeki değişmiş. Bırakın gömleği, gömleğin içindeki tamamen değişmiş  sizin zaviyenizde. Bunlar yanlış, Türkiye'ye yakışmayan şeyler. Gömleğin içindeki  kişi değişmiş burada. Siyasi dildir bu. Kullanılacak bir söz değildir ama  kullanan açısından söylüyorum. Kullanan açısından, itham ettiği söze bakın, kendisinin haline bakın. Kendisinin durumu tamamen bu. Gömleğin içindeki tamamen  değişmiş."

 

İKİNCİ ÇEVİK BİR VAKASIDIR

Sürecin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle irtibatlandırılmasını da  değerlendiren Ala, "Eğer böyle bir şey varsa, bu ikinci Çevik Bir vakasıdır.  Başlamadan bitti ve kendisi bitirdi" dedi. "Aday olmuştu" hatırlatması üzerine  Bakan Ala, "Tabii. O bir toplantıda, başı sonu bir toplantı oldu. Orada bitti  kendi konuşmasıyla. Burada da Haşim Kılıç, kendini bitirdi, kendi konuşmasıyla.  Yazık oldu. Bu zamana kadar da... İnsanların bulunduğu iklim vardı, onun  yetiştiği bir iklim vardı. Oranın da bütün değerlerini berhava eden bir konuşma.  Bu yakışık almadı" diye konuştu.

 

BİRKAÇ AYDAKİ DEĞİŞİM ENTERESAN

Bakan Ala, "Muhalefet bir cumhurbaşkanı adayı arıyor. Gider  muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olur" değerlendirmesi üzerine, yerel seçimden  önce Ak Parti'ye karşı bir ittifak cephesi kurulduğunu belirterek, şöyle devam  etti:

"Yani seçimde nasıl olur da, neler yaparız da AK Parti'yi 30'lara  çekeriz. Onu da deklare ettiler. Ne oldu sonuç? Aynı ittifak orada derslerini  aldılar. Bu kez seçim sonrasında muhalefet cephesinin seçim hezimetini örtbas  etme çabası içine girdi. Bu hezimeti örtbas etme çabasında mahirler çünkü sürekli  yeniliyorlar. Yenilgiyi nasıl örtbas edeceklerini de öğrenmiş durumdalar. Yenile  yenile. Burada garip olan şey, Anayasa Mahkemesi Başkanının da bu ittifaka alet  olmasıdır, içinde olmasıdır. Kendisi bakımından da son birkaç ay içindeki değişim  çok enteresandır. Bu normal şartlar altında bir değişim, dönüşüm olarak izah  edilemez."

Ala, Başkan Haşim Kılıç'daki değişimin hayatın doğal akışıyla izah  edilebilir bir değişim olmadığını söyledi.

 

OYUNUN BİTMEDİĞİNİ SANIYOR

Türkiye'nin bir seçim yaptığını ve artık ileriye baktığını, projeleri  tartışmak istediğini, halkın, kimin yönetmesine dair kararını verdiğini, milli  iradenin arkasında nasıl duruyor (gösterdiğini) ve artık bu tartışmaların  bittiğini aktaran Ala, şöyle devam etti:

"(Haşim Kılıç) Herhalde kendisine seçimden önce verilmiş rolün, oyunun  bitmediğini zannediyor ve oyununa devam ediyor. Rolü oynamaya devam ediyor.  Bundan başka türlü nasıl izah edeceksiniz. Olmamış gibi, aynen verilen rolü  oynamaya devam ediyor. Böyle bir şey olabilir mi? Halkın yüzde 90'ına varan  katılımıyla bir seçim yapılmış ve bir parti yüzde 45,5 oy almış. Ertesi gün  milletin arzuları istikametinde iş yapmaya soyunmuş ve siz arkasından  çekiştiriyorsunuz, engel olmaya çalışıyorsunuz. Bu olacak şey değil."
Birileri cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru yeni bir gerilim alanı mı  açmaya çalışıyor? Tekrar 30 Mart öncesi gördüğümüz tablonun bir benzeri mi  yaşanacak? İçinden geçtiğimiz süreçte nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine  Efkan Ala, geçmişteki gibi halktan oy alıp kendi müttefikleriyle, statükoyla iş  birliği yaparak milletin aleyhine iş yapan bir parti olmadığı için AK Parti'ye  karşı türlü ittifaklar yapıldığını belirtti.

AK Parti'nin halka verdiği sözleri icra eden bir hareket olarak yoluna  devam ettiğini bildiren Ala, "Onun için de halk tuttu. Halk meseleyi çok iyi  anladı ve bırakmıyor" dedi. Bakan Ala, AK Parti'nin statüko ve müttefiklerinin  tüm taarruzlarına karşı durarak, onlarla mücadele ederek, halkın ihtiyaçlarına  cevap verdiğini ve değerlerinin savunucusu olduğunu bildirdi.

 

PARALEL YAPI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı efkan ala, "Paralel Yapı"  soruşturmalarıyla ilgili, "260 bin kişilik polis teşkilatında bizim bu  meselelerden dolayı görevden alınan, tayin edilen insan sayısı son derece az. 260  bin kişilik bir polis teşkilatından bahsediyoruz, tam tersine bir moral  motivasyon geldi. Falan yere aidiyetle ilerleme, görevde yükselme yerine artık  işini iyi yapan kanunların verdiği görev ve yetkiler çerçevesinde görevini yapan  belli yere geliyor, ilerleyecek. Kim kötü yaparsa da cezasını görecek, bu her  kurumda böyledir" dedi.

 

BİR BAKANIN TELEFON BAŞKASI ÜZERİNDEN DİNLENMİŞ

  İçişleri Bakanı Ala, Kanal 7'deki Başkent Kulisi programında soruları  yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Ala, yasa dışı dinlemelere ilişkin "Ciddi verilere ulaşıldı mı?"  şeklindeki soru üzerine, "Ulaşılmaz mı? Bir bakanın telefonunun IP numarası  veriliyor, telefonu başkasının üzerinden dinleniyor. Telefon numarası belli,  tapeler belli. Sahtekarlık da var yani. Kriptolu telefonlar dinlendi. Bizim  bildiğimiz, casuslar böyle bir şey yapabilir, bir düşman devletin elemanları bunu  yapabilir. İşte bunlar tespit ediliyor. Kim yaptı, ne yaptı. Yapıldıkça da  görevden alınıyorlar. Soruşturmalar neticelenmeye başlandı, bir kısmına meslekten  çıkarma öneriliyor müfettişlerce, müfettişler görevden alıyor çoğunu zaten, bir  kısmına daha düşük seviyede cezalar öneriliyor, çünkü onlar amir konumda değil,  memur. Sistemin kendi içerisindeki kurallarıyla devlet, devlet gibi davranmak  zorundadır her zaman" diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim