• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dünya, Balyoz'u Konuşuyor

Dünya, Balyozu Konuşuyor
"Balyoz" darbe iddiaları soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen gözaltılar, dünyada büyük ilgi uyandırdı.

 

 

 

 

Dünya nefesini tuttu, Türkiye'deki son gelişmeleri takip ediyor. 1960'dan bu yana Türkiye'de 3 darbe yapıldığını hatırlatan yabancı basın, dünkü gözaltılara geniş yer verdi. En ilginç başlığı İtalyan La Repubblica gazetesi attı. Gazete "Türkiye'de askeri darbe bertaraf edildi" dedi. İtalyan gazeteleri gözaltına alınanların iddia edilen Ergenekon örgütü ile bağlantılı oldukları iddiasına da yer verdi.

 

İngiliz Daily Telegraph "Avrupa Birliği üyelik süreci, ordunun seçilmiş politikacılara müdahele olanağını iyice kısıtladı" yorumunu yaptı. Alman Die Welt gazetesi ise, "Zanlılar darbe yapmayı planlayan gizli Ergenekon örgütüne üye olmakla suçlanıyor" dedi.

 

Rus basını: Türkiye'de üst düzey askeri yetkililer darbe planı suçlaması ile göz altına alındı

 

'Vatan Savunucuları Günü' nedeni ile resmi tatil olan Rusya'da bugün gazeteler çıkmadı. Ancak haber ajansları, televizyonlar ve internet haber portalları, Türkiye'de 'Balyoz darbe planı' çerçevesinde, emekli ve görevde bulunan 49 üst düzey komutanın gözaltına alınmasına geniş yer verdi.

 

Haberlerde, ordunun yönetime el koyabilmek için Ege denizinde bir Türk jetinin düşürülerek Yunanistan'la kriz oluşturulması ve camilerin bombalanarak kaos oluşturulması planladığı ile ilgili iddialara dikkat çekildi.

 

Türk basınına dayandırılan haberlerde Ria Novosti haber ajansı 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral ve 27 subay ve 1 astsubayın, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonların ardından göz altına alındığını duyurdu. Ajans, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un pazartesi günü planlanan Mısır gezisini iptal ettiğine de değindi. Ajansın haberinde, "Tayyip Erdoğan hükümetine karşı olağanüstü hal ilan edilmesi öngörülüyordu" ifadesi yer aldı.

 

Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un iddiaları kabul etmediğini ve darbelerin geçmişte kaldığını ifade ettiğini kaydeden Ria Novosti ajansı, "İddiaya göre Ergenekon'la bağlantılı olan askeri ve laik çevreler darbeye zemin hazırlamak için kaos oluşturmakla suçlanıyor. Asker, polis, hukukçu, politikacı ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 200 kişi göz altında bulunuyor. Birçok kimse tarafından mevcut gelişmeler Türkiye'nin laik ordusu, hukuk ve Ak Parti iktidarı arasında bir iktidar mücadelesi olarak yorumlanıyor." değerlendirmelerine yer verdi.

 

"TÜRKİYE'DE ORDU BİRÇOK KEZ SİYASETE MÜDAHALE ETTİ"

 

Türkiye'de ordunun birçok kez siyasete müdahale ettiğini hatırlatan Lenta.ru haber ajansı da; 1960, 1971 ve 1980 darbeleri ile birlikte 1997 yılında gerçekleşen "28 Şubat postmodern darbesini" örnek gösterdi. Balyoz darbe planı çerçevesinde gözaltına alınan 49 komutanın darbe planlamak iddiası ile suçlandığını kaydeden ajans şu bilgilere yer verdi: "Göz altına alınanlar Ege denizinde bir Türk jetinin düşürülmesini sağlayarak Yunanistan'la kriz oluşturmak... Camileri bombalayarak ülkede kaos ortamı oluşturmak ve darbeye zemin hazırlamak... iddiası ile suçlanıyor. Emekli General Çetin Doğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ suçlamaları reddediyor. Komutanlara göre yapılanlar ordunun yıpratılmasına yönelik planın bir parçası."

 

Vesti 24 televizyon kanalı da, 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen Balyoz darbe planı nedeni ile üst düzey komutanların göz altına alındığını duyurdu.

 

Balyoz darbe planı Çin basınında

 

Türkiye'nin gündemini sarsan Balyoz darbe planı Çin basınında da geniş yer buldu.

 

Çin basını, Türkiye tarihinde ilk olarak nitelenen ve birçok generalin gözaltına alınması haberlerini okuyucularına detaylarıyla duyurdu. Haberlerde, mevcut hükümeti devirme planının adının "Balyoz" olduğu, 2002-2003 yılları arasında hazırlanan söz konusu planın Ocak ayında deşifre edildiği belirtildi.

 

Türkiye'nin üst düzey askeri yetkililerinin gözaltına alınmasının, Türkiye'nin demokratik sürecinde önemli bir kilometre taşı olduğu yorumlarına yer verilen haberlerde, ayrıca Türkiye'de daha önce dört kez hükümetlerin asker tarafından devrildiği ve bu konuda hiç kimsenin yargılanmadığına dikkat çekildi.

 

İspanya'ya resmi ziyarette bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Balyoz darbe planı' ile ilgili göz altılarına ilişkin açıklamasına da yer veren Çin basını, yaklaşık 50 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Haberlerde, bu kişiler arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in yanı sıra 5 tane emekli komutan ve 7 tane muvazzaf subayın olduğu kaydedildi.

 

Tutuklamanın sabahın erken saatlerinde eş zamanlı dokuz farklı şehirde yapıldığı, gözaltına alınanlarının İstanbul Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından sorguya alındıkları ifade edildi. Yabancı basına dayandırılan haberlerde, bu planın ilk önce bağımsız bir Türk gazetesi tarafından ortaya çıkarıldığı ve Türkiye tarihindeki ortaya çıkarılmış en kapsamlı darbe planı olduğu vurgulandı. Haberlerde darbe planının 5 binden fazla yazılı belge, 48 saatlik ses kaydı, disket ve CD'lerden oluştuğunu bilgisine de yer verildi.

 

Darbe planının, Yunanistan ile sınır sorunu çıkarılması, bir Türk jet uçağının düşürülmesi, Türk halkının kışkırtılması, iki büyük camide bombalı saldırıda bulunulması gibi kanlı olayları kapsadığına işaret edilen haberlerde, "Balyoz" planının diğer darbe planları ile aynı olduğuna işaret edildi.

 

Darbenin hedefinin ülkeyi karıştırmak, ülke insanının hükümete karşı olan güvenini sarsmak ve hükümeti devirip, devleti ordunun tekeli altına almak olduğu dile getirildi.

 

Hollanda medyası Balyoz gözaltlılarına geniş yer verdi

 

Türkiye'de yürütülen Balyoz Darbe Planı soruşturması çerçevesinde emekli generallerin gözaltına alınması, Hollanda medyasında geniş yer buldu. Medya, aralarında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına'nın da bulunduğu 13 üst düzey askerin, hükümete karşı darbe planlama suçlamasından dolayı gözaltına alındığını yazdı. Gazeteler son dalgayı, Türkiye de var olduğu ileri sürülen sürtüşmenin en önemli adımı şeklinde yorumladı.

 

'Üst düzey Türk askerleri darbe planından dolayı gözaltında' başlığıyla haberi veren Volkskrant gazetesi, aralarında Orgeneral İbrahim Fırtına ile Oramiral Özden Örnek'in de bulunduğu 13 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Üst düzey askerlerin 2003 yılında hazırladıkları 'Balyoz Darbe Planına' da atıfta bulunan gazete, bu plana göre askerlerin, toplumda kargaşa çıkararak iktidarı ele geçirmeyi hedeflediklerinin iddia edildiğini yazdı.

 

İzmir, İstanbul ve Ankara'da gerçekleşen gözaltların aynı zamanda 'laik kurumlar ile hükümet arasında var olan güç mücadelesindeki sertleşmeye' de işaret ettiği belirtilen haberde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Mısır ziyaretini iptal ettiğine yer verildi.

 

HSYK'nın geçen hafta Erzurum'daki savcıları görevden almasıyla gerginliğin tırmandığını belirten gazete, Taraf Gazetesi'nin ortaya çıkardığı 2003 yılına ait Balyoz Daber Planı'ndan da detaylıca bahsetti.

 

Hükümete karşı darbe planladıkları gerekçesiyle 40'tan fazla askerin gözaltına alındığını belirten NOS televizyonu da, 'bu son dalganın muhafazakâr hükümet ile laik kurumlar arasındaki gerilimde önemli bir adım olduğunu' ileri sürdü. Ergenekon davasını da hatırlatan NOS, bu kapsamda 400'den fazla kişinin tutuklu olduğuna işaret etti.

 

NRC Gazetesi ise gözaltlılarla, ordu egemenliğine bir darbe vurulduğunu yazdı. Tutuklamaların uzun zamandır devam eden Ergenekon soruşturmasının bir parçası olduğunu kaydeden gazete, Balyoz Darbe Planı'nda yer alan camilerin bombalanması ve Yunan jetlerinin düşürülmesi gibi detaylara da değindi.

 

Üst düzey generallerin Balyoz Darbe Planı kapsamında gözaltına alınmasının ordunun güvenirliğini olumsuz etkilediğini yazan Trouw Gazetesi, yer altında çıkan silahlara atıfta bulundu. Emekli askerlerin darbe planlamakla suçlandıklarını belirten gazete, askerlerin Türkiye'de 1960'tan bu yana dört kez darbeyle iktidara el koyduklarını hatırlattı.

samanyolu haber

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim