• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dün üzüntü belirtenler Burak yavrumuz için ne diyecek?

Dün üzüntü belirtenler Burak yavrumuz için ne diyecek?
Başbakan Erdoğan, İstanbul'da dün akşam askerden yeni gelen Burak Karamanoğlu'nun öldürüldüğünü belirterek "Dün üzüntü belirtenler Burak yavrumuz için ne diyecekler" dedi

AKSARAY (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Aksaray Kent Meydanı'nda düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, aşkları, sevdaları, ahde vefaları için Aksaraylılara teşekkür etti.

"Kesik çayır biçilir mi/ Soğuk sular içilir mi/ Bana Aksaray'dan geç diyorlar/ Aksaray tatlı, geçilir mi" diyen Erdoğan, Aksaray'ın 2002'de yüzde 48, 2007'de yüzde 63, 2011'de de yüzde 66 ile AK Parti dediğini anımsattı.

Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin Türkiye, Aksaray, millet ve demokrasi için hayırlara vesile olmasını dileyerek, ülkenin demokrasi tarihinin en önemli ve en zor seçimlerinden birine hazırlandığına dikkati çekerek, "Sandıktan umudunu kesenlerin, kaybedeceğini anlayanların, farklı yollara tenezzül ettikleri bir süreçten geçiyoruz. Milletin iktidarından rahatsız olanların kendi iktidarlarını kurmak için, eski Türkiye'ye dönmek için çok kirli tuzaklar kurduğu bir dönemden geçiyoruz" diye konuştu.

"Bunların meselesi millet"

Bu durumun birilerini çok ciddi şekilde rahatsız ettiğini, içeride ve dışarıda birilerinin milletin iktidarından ciddi şekilde rahatsız olduğunu dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ne diyorlardı biliyor musunuz? 'Aksaraylı çoban nasıl ülkeyi yönetir? Aksaraylı esnaf nasıl Türkiye'yi yönetir? Aksaraylı çiftçi nasıl Türkiye'ye istikamet çizer, Aksaraylı öğretmen, Aksaray'daki ev hanımı nasıl olur da Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olur. Bunlar bidon kafalı, bunlar göbeğini kaşıyan adamlar' diyorlardı. Eski Türkiye'de olduğu gibi ülkeyi manşetler yönetsin istiyorlardı. Eski Türkiye'de olduğu gibi ülkeyi holdingler, işverenler, elitler, bir avuç seçkin yönetsin istiyorlardı. Bunların meselesi biz değiliz, bunların meselesi AK Parti değil, bunların meselesi millet, bunların meselesi sizsiniz siz. Görüyorsunuz hiçbir zaman bir araya gelmemiş ve gelemeyecek olanlar şu anda aynı safta buluştu mu? Allah aşkına MHP ile eli kanlı devlet düşmanı DHKP-C'nin bir araya geleceğini söyleseler inanır mıydınız? Artık inanın, zira bir araya geldiler, ittifak yaptılar, aynı safta, aynı hizada buluştular. Birbirlerine en ağır ifadeleri kullanan CHP ile Pensilvanya'nın bir araya gelebileceğini hiç düşünür müydünüz?"

"CHP ile Pensilvanya aynı safta buluştu"

CHP'nin Said-i Nursi'nin hem dirisine hem ölüsüne zulmettiğini vurgulayan Erdoğan, yine CHP'nin bütün kutsalları ayaklar altında çiğnediğini, Kur'an kurslarını kapattığını, Kur'an öğretmeyi yasakladığını, camileri ahıra, depoya çevirdiğini söyledi.

Erdoğan, CHP ve onun zihniyetinin, yıllarca başörtülü kızlara zulmettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"İmam hatip okullarının orta kısmını kapattılar. Pensilvanya'ya en ağır sözleri bu CHP söyledi. Meclis'te bizzat Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı, Pensilvanya'ya militan yetiştiriyor öyle dedi. Soru önergesi verdi, Meclis araştırması istedi. Şimdi bu CHP ile Pensilvanya aynı hizada, aynı safta buluştu. Sadece bunlar değil, başka kesimleri, marjinal örgütleri, terör örgütlerini de yanlarına çekiyorlar. Medya bunlara destek veriyor. Pensilvanya'nın medyası terör örgütüne destek veriyor. 6 ay önce böyle değildi. Ama şimdi dünkü başlıklara bakın, onu göreceksiniz. İş adamları, işveren kuruluşları bunlara destek veriyor. Hep birlikte sokakları ateşe vermek, yıkmak, tahrip etmek, huzuru bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar."

"Dün bu kadar  üzüntü belirtenler acaba Burak yavrumuz için ne diyecekler?"

Erdoğan, dün İstanbul'da, Berkin Elvan'ın cenazesi sırasında bir itfaiye aracına saldırıldığını ve itfaiyecinin dövüldüğünü anımsatarak, "Bunların insanlıktan nasibi yok" ifadesini kullandı.

İstanbul'da dün akşam saatlerinde ise askerden yeni gelmiş olan Burak Can Karamanoğlu'nun öldürüldüğünü belirten Erdoğan, "Peki, dün bu kadar yazı yazan, bu kadar televizyonlarda söyleşiler, bu kadar üzüntüler belirtenler, acaba Giresun'un Alucra'sından o Burak yavrumuz için ne diyecekler söylerler mi? Hiçbir şey duydunuz mu?" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlar dükkanlara saldırdılar, esnafa saldırdılar. O Burak yavrumuzun ne günahı var? Ne yaptı? Elinde silah mı vardı? Ne vardı? Dün, DHKP-C bakın olayı üstlendi. Olay bu. Bütün bunlara karşı biz her zaman için uyanık kalmaya mecburuz. Bunlara karşı dimdik duruyoruz, dimdik durmaya mecburuz.

Belediye otobüslerine saldırıyorlar. Bu belediye otobüsleri ne iş yapar? Halkı taşır. Bunlar halkın yanında değil ki. Halkı taşıyan belediye otobüsüne saldırıyorlar, bu belediye otobüslerimizi yakıyorlar. Bu ihanet değil de nedir? Soruyorum sizlere. Dün güya cenazedeler. Ne cenazesi, ne cenazesi. İşte buyurun, bizim 10 tane seçim koordinasyon merkezini yaktılar. Ne alakası var bununla onun? Aynı şekilde seçim propagandası yapan aracımızı yaktılar. Ne alakası var bununla? Bunların derdi başka. Şu hale bakın. Filistin'in çocukları için, Mısır'ın çocukları için, Suriye'nin çocukları için, Mavi Marmara şehitleri için, hatta Türkiye'deki terör kurbanları için vicdanı bir kez bile sızlamayan Pensilvanya sokakları tahrik etmek için mesaj yayınlıyor. Yazıklar olsun. Bu millet neyin ne olduğunu çok net görüyor, çok net izliyor."

"CHP, 160 bin insanın katili olan Esed'le yan yana, yandaş" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, CHP'nin, Mısır'da da Mursi'yi darbe ile deviren Sisi ile yandaş olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Bu Pensilvanya montaj konusunda da biliyorsunuz çok usta. Bunlar sadece kaset montajı yapmıyorlar. Bunların aslında şu andaki durumları çok berbat. İşte şimdi siyasete montaj yapmaya çalışıyorlar. Bu montaj tutmaz. Bu montajdan bir şey çıkmaz. Bu montaj, işte Aksaray haykırıyor, 30 Mart'ta dağılır. İşte bu montajı siz dağıtacaksınız. Siz bu montaj siyasetine, bu kaset siyasetine, bu tahrik siyasetine 30 Mart'ta son noktayı koyacaksınız" diye konuştu.

"Bunların hepsi 3 şeyi iyi başarıyorlar. Takiye, yalan, iftira ve fitne-fesat. Bunlarda her yol bu noktada meşru" ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"İşte mayısta çevrecilik, tutturdular, 12 tane ağaç bir yerden söküldü, bir başka yere dikildi. Neymiş, bunlar çevreciymiş. Elinize, dilinize dursun. Ne çevrecisi? AK Parti iktidarına kimse çevrecilikte yaklaşamaz. Üç milyar ağaç ve fidanı Türkiye'ye diken AK Parti iktidarına kimse bununla yaklaşamaz. Onların derdi oradaki 12 ağaç değil. Neymiş, samimi niyetlerle oraya gelmişler. Geçin o işleri. Ne samimi niyeti? Onlar samimiyetsiz. Bunları artık yutmuyoruz. Bunlara karşı uyanık olacağız ve uyanık olarak da biz ülkemizi daha ileri nasıl taşıyacağız buna bakacağız. Bunların gençlerinin elinde molotoflar var, taş var, sopa var. Palalar var. AK Parti gençliğinin elinde de bilgisayar, tablet bilgisayar, kalemi, kitabı var. Farkımız bu. Yaktılar, yıktılar ondan sonra utanmadan, sıkılmadan 'AK Parti yıkıyor' diyor. Kim söylüyor bunu? Kılıçdaroğlu. Ya Kılıçdaroğlu, senin bu ülkede dikili ağacın var mı? Hangi eserin var?"

Başbakan Erdoğan, "Cumhuriyet Halk Partisinin aslında adını değiştirmek lazım. Buradan halkı çıkarmak lazım, bunun halkla alakası yok. Bunların alakası kimle biliyor musunuz? Bu ülkedeki kaymak takımıyla, kaymak. 'Beyaz Türkler' diyorlar ya" dedi.

Erdoğan, partisinin Aksaray Kent Meydanı'nda düzenlenen mitingindeki konuşmasında, 30 Mart'tan sonra, önce 2023 hedeflerine koşacaklarını ve çocuklarına 2023 hedeflerini miras bırakacaklarını, torunlarına ise 2071 hedeflerini miras bırakacaklarını dile getirerek, "İnşallah her torun bir Alparslan olacaktır" diye konuştu. 

Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla tek millet dediklerini anımsatan Erdoğan, "Bizi bölemeyecekler, parçalamayacaklar" dedi.

Türkü Türk, Kürdü Kürt, Lazı Laz, Arabı Arap olduğu için sevmediğini dile getiren Erdoğan, kendisini yaradan Allah'ın onları da yarattığı için sevdiğini vurguladı.

 Tek bayrak dediklerini, bayrağın renginin şehidin kanı, hilalin bağımsızlığın ifadesi, yıldızın şehitlerin sembolü olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğurda üstünde ölen varsa vatandır. Çıkmış Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye bayrak dersi veriyor. Ey Kılıçdaroğlu, bir defa bu konuda bizimle yarışa girme. Önce sen, şu Hakkari'deki yanlışını düzelt. Türk milletinden özür dile, özür. Hakkari'de miting yaptın, miting alanında CHP bayrağından başka bir tane Türk bayrağı yoktu. Bütün belgeler elimde. Niye, neden korktun? O anlaşma yaptıklarından mı? Anlaşma yaptığın kişiler sana 'buraya Türk bayrağı çıkarmayacaksın, asmayacaksın' dediler. Asamadın. Ne oldu? Hakkari'de seçim mi kazandın? İkinci parti AK Parti oldu, 3. parti MHP oldu, sen 4. parti oldun Hakkari'de, nal topladın nal." 

Geçen 11 yılda yaklaşık 3,5 katrilyonluk Aksaray'a hizmet getirdiklerini anlatan Erdoğan, Aksaray'a 208 derslikli içerisinde, spor salonları, yüzme havuzu, kütüphaneleri, konferans salonları, bilim merkezi olan eğitim kampüsü yapacaklarını belirtti.

Kamu özel ortaklığıyla yapılacak eğitim kampüsü için projelerin hazır olduğunu, yapım ihalesinin en geç ağustosta gerçekleştirileceğini anlatan Erdoğan, Aksaray'a 400 yatak kapsiteli devlet hastanesi de yapılacağını, ihale çalışmalarının ardından inşaata başlanacağını bildirdi. 

Aksaray'a demiryolu yapmanın kimsenin aklına gelmediğini, demiryolu bağlantısının bulunmadığını ifade eden Erdoğan, tek bayrak, tek vatan, tek millet dediklerini, bu devletin demiryolunu da yapacağını ifade etti. 

Aksaray'ın demir yoluna, kaybettiği yılları da telafi edecek şekilde süratle bağlanmasının gerektiğinin altını çizen Erdoğan, onun için 578 kilometrellik, Antalya, Manavgat, Alanya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri demiryolu projesi ile 208 kilometrelik, Kırşehir, Aksaray, Ulukışla demirylolu projesini aynı anda yürüttüklerini belirtti. 

İki projenin de elektrikli ve hızlı demiryolu olacağını kaydeden Erdoğan, Aksaray'ın bir taraftan Antalya, diğer taraftan Adana, Mersin'e, Kayseri'ye, Ankara ve İstanbul'a hızlı trenle bağlanacağını söyledi. 

Bunların dışında da 12 yılda  ulaşım, haberleşme, eğitim, tarım ve hayvancılık, aile ve sosyal politikalar, gençlik ve spor, sağlık alanlarında şehre yatırımlar yaptıklarını belirten Erdoğan, Aksaray'da derslik sayısını 388'den 657'ye yükselttiklerini, okullara 7 bin bilgisayar gönderdiklerini, 368 okula internet sağladıklarını, 218 bilişim teknolojisi sınıfı kurduklarını, Fatih Projesi'yle de 582 sınıfa etkileşimli tahtaları yerleştirdiklerini, 614 tablet bilgisayar dağıttıklarını anlattı.

Türkiye genelinde 163 bin tablet bilgisayar dağıttıklarını söyleyen Erdoğan, bu ay içinde 675 bin tablet bilgisayarın daha öğrencilere dağıtılacağını, 18 ayda 350 akıllı tahtanın da sınıflara yerleştireceklerini ifade etti.

Üniversite öğrencilerine "Aksaray'da üniversiteyi kim kurdu" diye soran Erdoğan, AK Parti iktidara gelmeden önce üniversite öğrencilerine 3 ayda 45 lira burs verildiğini, şimdi 300 lira burs, kredi yurtlarda kalıyorlarsa 200 lirada beslenme yardımı verildiğini söyledi. 

Aksaray Üniversitesine 9 fakülte, 4 yüksek okul, 6 meslek yüksek okulu, 2 enstitü kazandırdıklarına işaret eden Erdoğan, şehirdeki öğrencilere toplam 69 trilyon ödediklerini ifade etti.

-"Çuvalladın orada çuvalladın"

2009'da Ortaköy'de 120, merkezde 500 yatak kapasiteli yurtlar açtıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlıkta, istediğimiz hastaneye gidiyor muyuz? İlaçlarımızı istediğimiz eczaneden alıyor muyuz? Ey genel müdür, Kılıçdaroğlu. SSK'nın genel müdürüydün. Ne yaptın? Çuvalladın orada çuvalladın. Senin zamanında, benim vatandaşım kuyruklardan inim inim inledi. İlaçların yarısı alınıyordu, yarısı alınmıyordu. Öyle eczanelerden gidip alamıyordun zaten. Şimdi alıyorsun. Halkını kim seviyor? Bu Cumhuriyet Halk Partisi'nin aslında adını değiştirmek lazım. Bu halkı çıkarmak lazım. Bunun halkla alakası yok. Bunların alakası kiminle biliyor musunuz?

Bu ülkedeki, kaymak takımıyla, kaymak 'Beyaz Türkler' diyorlar ya. İşte bakıyorsun bir tanesi dün çıkmış, 'Mağazalarımın kapısı sonuna kadar açık' diyor. Bir zamanlar da siyasete soyundu bu, biliyor musunuz? Meydanlara çıktı, avucunu yaladı. Bunların kim olduğunu anlıyorsunuz. Bunların mağazalarından alışveriş etmeyin. Bunlara dersi böyle vermek lazım. Çünkü, halkına hakaret eden, milletine hakaret eden, terörle, teröristlerle işbirliği halinde olanlara gereken cevabı vermemiz lazım." 

Aksaray'da AK Parti iktidara gelene kadar, 17 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, kendilerinin ise bölünmüş yolu 250 kilometreye çıkardığını aktaran Erdoğan, Ankara'dan Aksaray'a gelirken eskiden çile çekildiğini, şimdi vatandaşların evlerinden iş yerlerine gider gibi 2 saatte Ankara'ya gittiğini ifade etti.

Aksaray'a bin 382 kilometre asfalt yol ve 31 köprü kazandırdıklarını belirten Erdoğan, Aksaray-Ereğli, Konya-Aksaray, Nevşehir-Aksaray yolunu bölünmüş yol olarak tamamladıklarını ve hizmete açtıklarını söyledi.

Sulamada Osmanlı'dan günümüze uzanan "asırlık rüya" Mavi Tünel'i tamamlamanın, diğer asırlık rüyalar gibi AK Parti iktidarına nasip olacağını kaydeden Erdoğan, Konya, Niğde, Karaman ve Aksaray'ı kapsayan KOP projesini süratle hayata geçireceklerini vurguladı. 

Bu proje kapsamındaki illerde barajlar, göletler ve santrallerden oluşan toplam 18 projeyi de hayata geçireceklerine işaret eden Erdoğan, Göksu Havzası'ndan Akdeniz'e, boşa akan suların buraya akacağını ve Aksaraylı çiftçilerin yüzlerinin güleceğini söyledi.

Aksaray'a doğalgazı getirdiklerini kaydeden Erdoğan, vatandaşlara doğalgazdan memnun olup olmadıklarını sordu. "Benim bacılarım ne çileler çekti" diyen Erdoğan, kömürle bir odanın ısındığını, diğerlerinin ısınmadığını, şimdi bütün dairenin ısındığını söyledi. 

-"Benim kardeşlerimin insanca yaşamak hakkı değil miydi?"

"Mutfakta sıcak su var mı? Banyoda sıcak su var mı?. Benim kardeşlerimin insanca yaşamak hakkı değil miydi?" diye soran Erdoğan, kendi iktidarlarından önce gelen iktidarların bunu niye yapmadığını sordu. "Doğalgaz yeni mi icat oldu?" ifadelerini kullanan Erdoğan, iktidara geldiklerinde 9 ilde doğalgaz olduğunu bu sayıyı 72'ye çıkardıklarını, 81 ile doğalgazı götüreceklerini söyledi.

Kültür ve turizmde Aksaray'a 31 trilyonluk kaynak aktardıklarını ifade eden Erdoğan, Aksaray Kültür Merkezini 2008'de tamaladıklarını, Somuncu Baba Kültür Merkezi Külliyesi, Kültür Evi ve Aksaray Müzesini Aksaraylıların hizmetine sunduklarını anlattı.

Erdoğan, Yusuf Hakiki Baba Türbesi'nden mescidine, Rıza Hasan Camisi'ne, Tekkeş Baba Camisi'nden, Gülağaç Bekar Sultan Türbesi'ne kadar 34 ata yadigarının restorasyonunu yaptıklarını kaydetti. 

-Size olan inancım tam

Aksaray'a ahde vefasından dolayı, kendilerine verdiği destekten dolayı şükranlarını sunduğunu belirten Erdoğan, "Fakat 30 Mart çok farklı, 30 Mart'a çok iyi gireceğiz. Benim size olan inancım tam. İnanıyorum, siz de bize inanın" dedi. 

Belediye başkanlığında bir nöbet değişimi yaptıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Belediye başkan adayımız inşallah genç, dinamik Haluk Şahin Yazgı kardeşimizle inşallah Aksaray'da hizmete devam diyoruz. Gayet iyi yetişmiş kaliteli Haluk kardeşimle inşallah Aksaray bıraktığımız yerden hizmete devam edecek. İki dönem burada belediye başkanlığını yürütmüş olan Nevzat Palta kardeşimi şu ana kadar yürüttüğü hizmetler sebebiyle de özellikle teşekkür ediyorum. Tabii bu görevi kardeşine devrederken herhangi bir kırgınlık meydana getirmedi. O da 'bu bir devir teslim, bayrak yarışıdır' dedi. 'Ben Haluk kardeşime inanıyorum, güveniyorum ve bundan sonraki dönemde de elimden gelen destek neyse bunu da vermeye devam edeceğim' dedi. Böylece birlik nedir, beraberlik nedir, dayanışma nedir, bunu Aksaray'da görüyoruz ve göstereceğiz."

Tatlı projelerle Aksaray'ı çok daha ileri, çok daha güzel günlere taşıyacaklarını ifade eden Erdoğan, 30 Mart'ta Aksaray'dan tüm Türkiye'ye örnek olacak, mesaj olacak bir rekor bir sonuç beklediklerini vurguladı.

"Bizim belediyecilik anlayışımız şu. Büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi ve şehir. Önce insan ve demokrasi ve şehir" ifadelerini kullanan Erdoğan, bu şekilde belediyeciliklerini uygulamaya geçireceklerini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim