• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dün Geceden Bu Yana Neler Yaşandı?

Dün Geceden Bu Yana Neler Yaşandı?
İsrail, dün gece Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırdı. Saldırıda çeşitli kaynaklara göre 10'dan fazla eylemci öldü, onlarca da yaralı var. Saldırının öğrenilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in sivillere karşı güç kullanımını şiddetli bir

 

 
 
 
 
 
 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da TRT'ye yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin uluslararası sularda yardım konvoyuna bu şekilde müdahale etmesinin korsanlık olduğunu söyledi. İsrail'in bu hareketinin uluslararası hukuka ve her türlü temel insani ilkelere aykırı olduğunu belirten Davutoğlu, İsrail'in hem Türk milletinden hem uluslararası toplumdan özür dilemek zorunda olduğunu kaydetti.

New York'a hareket ettiğini ve BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdıklarını açıklayan Davutoğlu, toplantıya kendisinin de katılacağını söyleyerek, "Elçimizi de bugün itibarıyla geri çekiyoruz" dedi.

Davutoğlu, İsrail'in saldırısının ardından yaralanan veya gemide bulunan Türk vatandaşlarının hiçbir şarta bağlı olmaksızın bir an önce Türkiye'ye geri dönmesi gerektiğini belirterek, "Şehitlerimiz için gerekli her türlü hukuki süreci takip edeceğiz. Bunların kesin olarak hiçbir ön şart olmaksızın yapılmasını istiyoruz" dedi.

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tüm gece boyunca sürekli temas halinde olduklarını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında Ankara'da bir kriz masası kurulduğunu söyledi.

Gemide yaralanan ve ölenlerin sayısıyla ilgili olarak da Davutoğlu, şu anda ellerinde bazı bilgiler bulunduğunu, ancak bu bilgilerin teyit edilmediği için paylaşılmasının doğru olmayacağını ifade etti. Gelen bilgilere göre 20 civarında yaralı ve 10 civarında ölü olduğunu kaydeden Davutoğlu, kesin bilgilere ulaşmak için Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisine gerekli talimatların verildiğini aktardı.

Dışişleri Bakanlığı olarak gemilerde yolcusu bulunan 32 ülkenin temsilcileri ile temas halinde olduklarını da söyleyen Davutoğlu, bu ülkelerin dışişleri bakanları ile kendisinin görüşmekte olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini bugün itibariyle geri çekeceğini belirten Davutoğlu, ancak oradaki Türk vatandaşlarının işlerini takip etmek, yaralıları almak ve şehitlerin durumlarını doğrudan öğrenmek için memurların bir müddet daha çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

ÇELİKKOL, İSRAİL DIŞİŞLERİ MÜSTEŞARI YOSSİ GAL İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossi Gal ile görüştü.

Çelikkol Gal'e, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini belirterek, Türkiye'nin tepkisini iletti. Büyükelçi Çelikkol, ayrıca ölü ve yaralıların kimliklerinin bir an önce tespit edilmesi ve Türkiye'ye nakledilmesi konusunda özen gösterilmesini istedi.

İsrail tarafı görüşmede Büyükelçi Çelikkol'a, operasyonda ölen ve yaralananlarla ilgili net bilgi sunamadı. 

BAĞIŞ: BU BİR DEVLETİN YAPABİLECEĞİ BİR İŞLEM DEĞİLDİR

İtalya'da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemileri hedef alan saldırısıyla ilgili olarak, "İnsani yardım taşıyan bir gemiye böylesine bir saldırı düzenlenmiş olmasını kabul etmenin mümkünatı yok. Olayı şiddetle kınıyorum. Bunun izahatı olamaz. Bu bir devletin yapabileceği bir işlem değildir" dedi.

Bağış, sabah saatlerinden bu yana Türkiye'deki Musevi cemaati yetkililerinden kendisine telefonlar geldiğini belirterek, "Saldırı, Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızı da üzmüştür. Onlar da Türkiye'nin reaksiyonunu paylaşmaktadırlar" diye konuştu.

BM GENEL SEKRETERİ BAN: ŞOKE OLDUM, KINIYORUM

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail komandolarının Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke olduğunu" söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgili bir toplantı için Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan Ban, saldırıda insanların öldürülmesini kınadığını belirterek, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın yaşamsal önemde olduğunu ifade etti.

Ban, İsrail'in bu kanlı saldırının nasıl olduğuna dair araştırma yaptıktan sonra acil olarak kamuoyuna açıklama yapacağına inandığını da kaydetti.

İSRAİL'DEN VATANDAŞLARINA: TÜRKİYE'YE GİTMEYİN

Bu arada İsrail, vatandaşlarından Türkiye'ye gitmemelerini istedi.

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, gemi saldırılarına karşı Türkiye'de yapılan protesto gösterilerine dikkat çekilerek, İsrail vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmekten kaçınmaları" çağrısı yapıldı.

Açıklamada, halen Türkiye'de bulunan İsrail vatandaşlarından ise "dikkat çekmemeleri" ve "kalabalık yerlere gitmemeleri" istendi.

BARAK: BÜTÜN SORUMLULUK SEFERİ DÜZENLEYENLERE AİT

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve operasyonu yürüten Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Meron ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, olaydan "üzüntü" duydukları söyledi, ancak bütün sorumluluğun seferi düzenleyenlere ait olduğunu ileri sürdü.

"Şiddete başvuranlar onlar. Gemiye çıkan askerlere coplarla, bıçaklarla ve silahla saldırılmıştır" iddiasında bulunan Barak ve yanındaki askeri yetkililer, 10 kişinin öldüğü operasyonda 10 askerin de yaralandığını söyledi.

"Askerlere karşı büyük bir şiddet uygulandığını, askerlerden birinin başından kurşun yarası aldığını" söyleyen İsrailli yetkililer, "askerlerin kendilerini tehlikede hissettikleri, o nedenle karşılık verdiklerini" öne sürdüler.

İsrailli yetkililer, askerlerin "itidalli davrandıkları, aksi takdirde daha üzücü sonuçların doğabileceğini" de savundular.

Operasyonun bu aşamaya gelmesiyle ilgili İHH İnsani Yardım Vakfını da suçlayan İsrailli yetkililer, "İHH radikal bir örgüttür, İslami unsurlarla ilintisi vardır" ifadesini kullandılar.

Barak, Aşkenazi ve Meron, filoya önceden uyarılar yapıldığını, ancak gemilere gönderilen tüm mesajların reddedildiğini söylediler.

ABBAS, FİLİSTİN'DE 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıyı "katliam" olarak niteledi ve Filistin'de üç günlük yas ilan etti. Abbas, Filistin yönetimini bu akşam toplamayı planladıklarını belirterek, "bu akşam zor kararlar alacaklarını" söyledi. 

Filistin yönetimi ayrıca, BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanmasını istedi.

Baş müzakereci Saib Erakat da, gemilere saldırıdan sonra BM Güvenlik Konseyinin acil olarak toplanmasını talep ettiklerini belirtti.

HAMAS LİDERİ HANİYE SALDIRIYI KINADI

Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye de, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı.

Filoya İsrail'in müdahalesini "acımasız bir saldırı" olarak niteleyen Haniye, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze'ye güvenle gelmelerini sağlamak konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

İsrail'in "Akdenizde korsanlık yaparak can aldığını" söyleyen Haniye, Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım konvoyundaki tüm fertlerin kahraman olduğunu ve ölenlerin de Filistin şehitleri olduğunu belirtti.

ARAP BİRLİĞİ YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Arap Birliği'nin, saldırının ardından, alınacak önlemlerle ilgili karar vermek için yarın olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Doha'da yaptığı açıklamada, saldırının ardından ortak bir Arap tutumu benimsemek için yarın Kahire'de toplanacaklarını belirtti.

AVRUPA PARLAMENTOSU'NUN SİYASİ GRUPLARINDAN KINAMA

Avrupa Parlamentosu'nun önde gelen siyasi grupları da, İsrail'in saldırısını kınadı.

Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, "İsrail'in gemilerdeki sivillere, ölümcül silahlarla saldırmasının kabul edilemez olduğunu, İsrail askeri operasyonunun çizgiyi aştığını" söyledi ve uluslararası soruşturma talep etti.

Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Veronique de Keyser de, bu olayın AB'yi artık geri dönemeyeceği bir noktaya götürdüğünü belirterek, İsrail'in Gazze ambargosunu tamamen kaldırmaya zorlanması gerektiğini kaydetti.

Birleşik Sol Grup'tan yapılan açıklamada, İsrail'in uluslararası sularda düzenlenen ve uluslararası hukuku çok yönlü ihlal eden saldırısı şiddetle kınanarak, AB'ye İsrail'le ortaklık Anlaşması'nı derhal askıya alması çağrısı yapıldı.

Sol Grup, AP Genel Kurulu'nun bir sonraki oturumunda, AB Dışişleri Yüksek temsilcisi Catherine Ashton'ın da katılımıyla İsrail saldırısının görüşülmesini istedi.

MARTİN: BÜYÜK ENDİŞE İÇİNDEYİZ

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, saldırıyla ilgili olarak "büyük endişe içinde olduklarını" bildirdi.

Martin, yardım gemilerinde bulunan 9 İrlanda vatandaşının akıbetini araştırdıklarını belirterek, "Eğer ölümler doğrulanırsa, bu, İsrail ordusunun insani bir misyona yönelik tamamen kabul edilemez bir tepkisi olacaktır" dedi.

İKT SALDIRIYI KINADI

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını kınadı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde Medeniyetler İttifakı'nın 3. forumuna katılan İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "bu olayın uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini" söyledi.

BM'nin olayı tüm yönleriyle araştırmasını isteyen İhsanoğlu, uluslararası toplumu ve kuruluşları "İsrail'in hukuk dışı davranışlarını ağır şekilde kınamaya" davet etti.

Bu arada Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki İKT Genel Merkezinde kriz masası oluşturuldu.

HOLLANDA VE NORVEÇ'TEN TEPKİ

Hollanda, saldırı konusunda İsrail Büyükelçisinden "açıklama" yapmasını ve bir soruşturma açılmasını isteyeceğini bildirdi.

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, İsrail ordusunun yardım gemilerine saldırması için "kabul edilemez" dedi ve İsrail'in Oslo Büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını kaydetti.

DRUÇAS: BU DERECEDEKİ ŞİDDET HAKLI GÖSTERİLEMEZ

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças ise, İsrail'in saldırısı  için 'Bu derecede şiddet haklı gösterilemez' açıklamasında bulundu.

Druças, 'Atina'nın şiddet olaylarını kınadığını' bildirdiği açıklamasında, Atina'nın şu anki önceliğinin Yunan vatandaşlarının güvenliği ve güvenli bir şekilde ülkeye geri dönmeleri olduğunu kaydetti.

İsrail'in Atina Büyükelçisi ile biraraya geldiğini belirten Bakan Yardımcısı, görüşmede 3 Haziranda bitmesi beklenen Yunanistan-İsrail ortak tatbikatının bugün itibariyle sonlandırıldığını açıkladığını aktardı.

Yunanistan'a yarın gelmesi beklenen İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nın ziyaretinin de iptal edildiğini belirten Druças, Atina'nın gelişmeleri yakından izlediğini, kamuoyuna bilgi verilmeye devam edileceğini sözlerine ekledi.

Druças ayrıca, İsrail'in Atina Büyükelçisini protestoda bulunmak üzere makamına çağırdığını belirterek, Büyükelçinin 'yalnızca filonun en büyük gemisi olan Türk bayraklı gemiye saldırıldığı' yönündeki sözlerini aktardı. 

Druças, Türk gemisinde iki Yunan vatandaşının olduğunu, bunun dışında bir bilginin bulunmadığını kaydetti.

LÜBNAN'DA İSRAİL'İ PROTESTO GÖSTERİSİ

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yüzlerce kişi, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını protesto etti. 

Lübnanlı, Filistinli ve Türklerden oluşan grup, BM binası önünde düzenlediği gösteride İsrail'i lanetledi, Türkiye'yi öven sloganlar attı.

Yaklaşık bir saat süren protesto gösterinde dev Türk bayrağı açıldı.

AHMEDİNEJAD: BU SALDIRI GÜCÜN DEĞİL, ZAAFIN GÖSTERGESİDİR

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, gemilere İsrail güçlerince düzenlenen saldırıyı, "Bu saldırı gücün değil zaafın göstergesidir" sözleriyle kınadı.

Ahmedinejad, dünya genelinden toplanan insani yardım malzemelerinin Filistin halkına ulaştırılmak istendiğini, ancak İsrail güçlerinin gemilerdeki yardımseverleri katlettiğini söyledi.

Mahmud Ahmedinejad ABD'ye atfen, "Atom bombası yapıp kullananlar ve bunu siyonist rejimin ihtiyarına sunanlar, bu rejiminin başlarına Nobel barış ödülü verenler, İran halkını terörist olmakla suçluyor. Ancak bugün bilsinler ki dünya halkları onlara gülüyor" diye konuştu.

İsrail'in yardım gemilerine saldırısının insan hakları savunucusu iddiasındaki ülkeler için bir sınav olduğunu belirten Ahmedinejad, bu ülkelerin ne kadar samimi olduklarının görüleceğini kaydetti.

BOSNA'DA DA İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı nedeniyle İsrail protesto edildi.

Saraybosna'daki çeşitli üniversitelerden Türk ve Boşnak öğrenciler, tarihi Başçarşı'daki Çarşı Camii'nin önünde bir araya geldi. Ellerinde Türkiye, Bosna-Hersek ve Filistin bayraklarıyla İsrail'i kınayan sloganlar atan öğrenciler, parlamento binasına doğru yürüdü.

Burada bir süre oturan ve İsrail'i kınayan sloganlar atan eylemciler adına basın açıklaması yapan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi öğrencisi Salih Sağır, İsrail'in gemilere saldırısını 'insanlık dışı' olarak nitelendirdi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI SARKOZY SALDIRIYI KINADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy,  İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıyı kınadı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, İsrail'in orantısız güç kullanmasını kınadığı" ifade edilerek, Sarkozy'nin "trajediye neyin yol açtığının derhal açığa çıkmasını istediği" kaydedildi.

Fransa, saldırıyla ilgili bilgi almak üzere İsrail'in Paris Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

MÜBAREK, AŞIRI GÜÇ KULLANILMASINI KINADI

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail tarafından Gazze'ye yardım götüren gemilere "aşırı güç kullanılmasını" kınadı.

Mısır halkı ve hükümetinin Gazze halkı ile dayanışma içinde olduğunu belirten Mübarek, Filistinlilere yönelik ablukanın kaldırılması ve buradaki halkın insani acısının sona ermesinin önemine işaret etti.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Mısır'ın, İsrail'in Kahire'deki Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdığı bildirildi.

ESAD VE HARİRİ'DEN ORTAK KINAMA

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yaptığı saldırıyı kınadılar.

Şam'da bir araya gelen Esad ve Hariri'nin ortak bildirisinde, "Suriye Arap Cumhuriyeti ve Lübnan Cumhuriyeti, İsrail'in bu sabah, yıllardır abluka altında yaşayan Filistin halkına insani yardım taşıyan 'Özgürlük Filosu' gemilerinde bulunan sivillere karşı düzenlediği vahşi saldırıyı şiddetle kınıyor" ifadelerine yer verildi.

ASHTON'DAN SORUŞTURMA TALEBİ

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ı arayarak, gemilere kanlı müdahalenin ardından soruşturma açılmasını istediğini söyledi.

Ashton Varşova'da yaptığı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanına trajediyle ilgili derin endişesini ve bir soruşturma açılmasına gerek bulunduğunu ilettiğini belirterek, "Bu fırsatla Gazze'de bizzat benim de gördüğüm, insani yardım ihtiyacının yerine getirilmesinin gerekliliğinin altını çizdim" dedi.

İNGİLTERE, İSRAİL'İ İTİDALLİ DAVRANMAYA ÇAĞIRDI

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İsrail'in itidalli davranması ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini" söyledi. 

Hague, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybedenlerden dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek, Gazze'ye bu yolla girilmemesi gerektiğini çeşitli riskler nedeniyle sürekli tavsiye etiklerini, ancak aynı zamanda İsrail'in itidal içinde ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

BEYAZ SARAY: "CAN KAYBI VE YARALILAR OLMASINDAN DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

Beyaz Saray, ABD'nin Gazze'ye yardım taşıyan gemilere İsrail'in düzenlediği askeri operasyonda can kaybı ve yaralılar olması dolayısıyla derin üzüntü duyduğunu açıkladı. 

Beyaz Saray sözcüsü William Burton, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD, can kaybı ve yaralılar olmasından derin bir şekilde üzüntü duyuyor, şu anda bu trajediye yol açan koşulları anlamaya çalışıyoruz" dedi. 

Yeni Şafak


m
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim