• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

DÜN BAŞÖRTÜLÜLERE SÖVEN METİN FEYZİOĞLU'NDAN BUGÜN İNSANLIK NUTKU!

DÜN BAŞÖRTÜLÜLERE SÖVEN METİN FEYZİOĞLUNDAN BUGÜN İNSANLIK NUTKU!
Süleyman Soylu'nun sözlerini 7 ay 7 gün sonra çalan Feyzioğlu, Erdoğan'ın huzurunda sarf ettiği sözlerle kendine güldürdü.

"MİLLİ İRADE DİYENLER OTORİTERLEŞTİ"

 

‘Milli irade’ tabiriyle ilgili konuşan Feyzioğlu, “Dünya ve Türkiye tarihine bakıldığında, milli irade tabiri daha ziyade, seçimle iş başına gelmiş ancak çoğulculuk yerine çoğunlukçuluğu benimsemiş ve giderek otoriter eğilimler sergilemeye başlamış siyasi iktidarların tercihi olmuştur” dedi.

 

 

Çağdaş demokrasilerin çoğulcu olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “milli irade tabiri, çoğunluğun azınlığa tahakküm ettiği, siyasi iktidarın her kurumu ele geçirdiği ve yaşamın her alanını düzenlemeye soyunduğu, insanların yaşam biçimine müdahale ettiği dönemlerdeki içeriğinden elbette ki farklı anlaşılmak zorundadır” diye konuştu.

 

Cumhuriyetin temel niteliklerinin çoğunluğun azınlığa tahakkümünü sınırladığını belirten Feyzioğlu, “Bu sınırlamalarla kastedilen, bazılarının ileri sürdüğünün aksine, azınlığın çoğunluğa tahakkümü asla değildir; kastedilen, demokratik uzlaşma kültürüdür, katılımcı demokrasidir, geçici bir çoğunluğun geçici bir azınlık üzerinde mutlak egemenlik kurmasının önlenmesidir; nasıl yaşayacağını, hangi okula gideceğini, hangi inanca sahip olacağını, nerede ibadet edeceğini, hangi ahlak kuralını benimseyeceğini kişilere dayatmaya kalkışmamasıdır” ifadelerini kullandı.

 

"DEMOKRASİ SANDIKLA SINIRLI DEĞİL"

 

Feyzioğlu eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

 

 

- Demokrasilerde “seçim sandığı” kuşkusuz vazgeçilmezdir. Ancak demokrasi, sandıktan sandığa oy vermekle sınırlı bir rejim değil, bir yaşam biçimidir. Demokratik hukuk devletinde, siyasi iktidar, parlamentodaki çoğunluğu ne olursa olsun hukuk kurallarıyla bağlı olduğunu bilir. Hukuk kurallarını uygulayanlar da daima özgürlükçü pencereden bakarlar. Çünkü demokratik hukuk devletinde özgürlükler esas, özgürlüklerin kısıtlanması ise istisnadır.

 

"KUTSAL OLAN DEVLET DEĞİL İNSANDIR"

 

- Çağdaş devlet anlayışında kutsal olan devlet değil, devletin hizmetleyükümlü olduğu insandır. Devleti kutsallaştırmak isteyenler, aslında kendilerini kutsallaştırmak ve dokunulmaz ilan etmek isterler. Bu düşüncede olanlar halka sundukları hizmetleri bir görev olarak değil, bir lütuf olarak görürler. Kendi kendilerini halka hizmet ederken lütufta bulunduklarına inandıranlar, bireylerin muhalif düşünceler açıklamasına, toplulukların toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmasına öfkelenirler ve halkı kadir bilmezlikle suçlarlar.

 

"İKTİDARLAR DEMOKRASİ DALINI KENDİ ELLERİYLE KESMEZLER"

 

- Siyasi iktidarlar, demokratik kitle örgütlerinin eleştirilerinden elbette haz etmek zorunda değildir; ancak çoğulcu demokrasilerde, siyasi iktidarlar, bu eleştirileri değerlendirmek ve hoşgörüyle karşılamak zorundadır. Çoğulcu demokrasilerde siyasi iktidarlar hoşlarına gitmeyen siyasi düşünceleri hedef almazlar, parlamentodaki çoğunluklarına dayanarak demokratik kitle örgütlerini yok etmeye kalkışmazlar; bunları demokrasinin vazgeçilmezi olarak kabul ederler ve birlikte yaşarlar. Böylece bindikleri demokrasi dalını kendi elleriyle kesmezler.

 

- Esasen çoğulcu demokrasi, gerçek demokrasinin tek modelidir. Çoğunlukçu rejimler kendi kendilerini demokrasi olarak ilan etseler de, o düzenlerde özgürlük yoktur, siyasi iktidarın lütufları vardır.

 

ADALET BAKANI’NDAN CEVAP

 

Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin Feyzioğlu’nun bu sözlerine cevap verdi.

 

Sadullah Ergin, “Barolar Birliği seçimlerinin de çoğulcu şekilde yapılması için öneriler yapacağız. Umarım sayın Başkan bunu kabul eder” diye konuştu.

Süleyman Soylu'nun 7 Ay Önceki Konuşmasından İlgili Kısım:

Soylu, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge Başkanlığı'nca düzenlenen, İl Ar-Ge Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın 20. yüzyılda hayal bile edilemeyecek gelişmelerle yeni kavramları barındırdığını söyledi.

Başta ekonomik paradigmalar ve egemen kavramlar açısından 21. yüzyılın yepyeni anlayışlar getirdiğini belirten Soylu, bu yüzyılın insan odaklı olduğuna dikkati çekti.

Yeni kavramlarla birlikte Ar-Ge'nin de öneminin arttığını vurgulayan Soylu, son 10 yılda AK Parti iktidarıyla hızla gelişen Türkiye'nin bu yenilenen kavramları yakaladığını belirtti.

Soylu, yeni yüzyılda dünyanın artık çok kutuplu bir hale geldiğine de dikkati çekerek, bu gelişmede 'Arap Baharı' olarak adlandırılan sürecin de önemli olduğuna işaret etti.

'21. yüzyılda, ilk on yılında Türkiye o kadar önemli bir sıçrama gerçekleştirmiş ve bu 10 yılda zihniyet dönüşümü olarak öyle bir noktaya gelmiştir ki bunu sürdürebilmek için önümüzde yönetebileceğimiz çok önemli bir 10 yıl bulunmaktadır' diyen Soylu, Türkiye'nin bugün artık kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere her aşamalı planlayan ve giderek ilerlemesine ivme kazandıran bir ülke olduğunu belirtti. Soylu, 'Sayın Başbakanımızın ve 21. yüzyılın başında AK Parti'nin ortaya koyduğu ekonomik ve siyasi politikalar ve uluslararası ilişkilerle birlikte Türkiye'de çok önemli bir süreç gelişmiş ve Türkiye 2023, 2071 ve 2071'i aşkın hedefler ortaya koymaktadır' diye konuştu.

Türkiye'nin 21. yüzyılı zorluklar ve sıkıntılar, tahribatlar, travmalar içerisinde geçirdiğini ileri süren Soylu, artık bu durumun geride kaldığını, AK Parti iktidarıyla geleceğini planlayan, geçmişin sıkıntılarını ortadan kaldırmaya çalışan bir toplum yaratıldığını belirtti.

Soylu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin yapmak istediğinin tek lidere değil, güçlü sisteme bağlı bir ülke yaratmak ve böylece geçmişte yaşanan travmaların bir daha yaşanmamasını sağlamak olduğunu da ifade etti.

Önümüzdeki 1,5 yıl çok önemli'


Kendilerinin insanı temel alan bir anlayıştan geldiğini belirten Soylu, 'Devlet kutsal değil, kutsal olan insandır. Siyaset, insana hizmettir' ifadelerini kullandı.


Konuşmasında yaklaşan yerel seçimleri de hatırlatan Soylu, 2014 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimlerin bugüne kadar ki çalışmaların, hizmetlerin taçlandırılacağı bir seçim olacağını kaydetti.

Ülkede bir zafiyet arayan geçmiş egemenlerinin AK Parti'nin rehavete kapılarak oy kaybına uğramasını iştahla beklediğini ifade eden Soylu, onların esas arzularının ise cumhurbaşkanlığı seçiminde milleti tarihsel bir yenilgiye uğratmak olduğunu savundu.
Soylu, yerel seçimde yalnızca belediye başkanlığını kazanmakla değil, AK Parti'nin hedeflerinin Türkiye'nin geleceği için taşıdığı önemi anlatmakla da yükümlü olduklarını kaydetti. Partililerden rehavete kapılanı uyarmalarını da isteyen Soylu, 'Önümüzdeki 1,5 yıl sadece bizim değil, bundan sonraki 100 yılların, geleceğinin en önemli süreçlerinden bir tanesidir' dedi.



Metin Feyzioğlu'ndan Başörtülüye Hakaret!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim