• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dün 200 Alevi Neden ve Nasıl Öldürüldü? VİDEO-ÖZEL HABER

Dün 200 Alevi Neden ve Nasıl Öldürüldü? VİDEO-ÖZEL HABER
"Yaralı çocuk: Alevi'yim. Şebbiha Esad'ı istemiyoruz diye Köye kapatıp öldürdüler!" Humus'a bağlı Akrab köyünde 200'den fazla kişinin Esed güçleri tarafından öldürüldüğünü duyuruluyor. Ölenlerin tamamına yakını Alevi.

Güncelleme: 12-12-2012 00:13:20

AnalizMerkezi.com / ÖZEL

Suriye yönetimine bağlı birlikler Humus'un Hula beldesine bağlı Akrab köyüne saldırarak, çoğu Nusayri ailelerden olmak üzere 130 kişiyi katletti.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Köyde alevi ve sünni kesim bir arada yaşamaktaydı.

Humus'a bağlı Akrab Köyü Sakinleri, tıpkı Lazkiye Alevileri gibi uzun süredir Esad Rejimi'nden bıkmışlardı. Rejime başta sadakatle bağlı olmalarına karşın, Şebbiha'nın bitmez tükenmek bilmeyen istekleri ve Sünni halka yapılan katliam ve tacizler, Alevi kesimi de rahatsız ediyordu. Bunu haber alan Özgür Ordu, Suriye'nin tamamındaki stratejisini burada da uyguladı ve zaten rejimden rahatsız olan köye girmedi. Bununla beraber köydeki Sünni halkın Özgür Ordu'ya yardımları yetmediğinde Aleviler de gizlice yardım etmeye başladılar.

ŞEBBİHA AKRAB'A GİRİNCE ORTALIK KARIŞTI!

Bu durum Şebbiha denilen BAAS'a bağlı Katliam Birlikleri Akrab'a girene dek sürdü. Bu andan itibaren köyde büyük bir gerilim yaşandı zira halk, Özgür Ordu'nun Şebbiha olan yerleri vuracağını, bu arada kendilerine de zarar gelebileceğini düşünüyordu.

Gelen haberlerden birine göreyse, köydeki 2000 alevi nüfus aralarında konuşmuşlar ve Özgür Ordu'nun köyü ele geçirmesinin Şebbiha'ya göre çok daha güvenli olacağına karar vererek direnişçileri çağırmışlardı. Bunda Özgür Ordu'nun bölgedeki tim komutanının yumuşak huyluluğunun ve sıcak kanlılığının da rolü olduğğu söyleniyor.

ŞEBBİHA HALKA SALDIRDI!

Köye giren Şebbiha'nın ilk işi sivilleri siper almak oldu. Kadınları ve çocukların arasına giren Esad'a bağlı timler, köye korku saldı. Kendi ailelerinin yanına giden Şebbiha timleri bile ailelerinde tedirginliğe neden oldu zira Özgür Ordu'nun ateşinde hedef olmak istemiyorlardı.

Durumdaki yanlışlığı düzeltmek üzere Alevi kanaat önderlerinden 8 isim yine aynı mezhebden olan rejim birlikleriyle konuşmaya gitti. Bunlardan AnalizMerkezi.com'un ismine ulaşabildiği 3'ünün adı ALİ EL ÖMER, SAADO HAMMAŞ ve EMEKLİ ALBAY ŞAKİR AKKAŞ idi. Şebbiha'nın köyden veya sivillerin içinden çıkmalarını isteyen kanaat önderlerine cevap "Hep beraber öleceğiz. Mutfak tüplerinizi kurşunlayarak ölürüz yine çıkmayız. Bizim Rabbimiz Beşar'dır bunu inkar eden de bizimle birlikte ölür!" oldu. Köyün Alevi büyüklerinden bir kaçı ailelere bunun yapılamayacağını söylediğinde hemen orada öldürüldü. Diğerleri kaçtı.

VE KANLI SON

İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Şebbiha'nın esir aldığı Alevi köy halkını kurtarmak isteyen Özgür Ordu daha köye girmeye kalktığında, sığınaklardaki yüzlerce sivile Şebbiha tarafından ateş açıldı. Evlerin aralarına kaçanlara el bombaları atıldı. Bekar kızlar duvarlara dizilerek öldürülürken son duydukları şey "Biz sizi öldürmezsek Teröristler geldiklerinde onların olursunuz!" idi. Bebekler ve kadınlar birlikte katledilirken, bunları yapanların bir kısmı özbeöz kendi kocaları, babalarıydı. Ailelerinin Özgür Ordu'nun eline geçmesini istemeyen Şebbiha, 2 seneden beri görülmemiş bir Alevi Katliamı'na imza atarken, yaralıları Sahra Hastanesi'ne yetiştirecek ambulanslar dahi, köyün Rejim'den ayrıldığını haber alan uçaklarca bombalandı.

BİZE DİLEDİĞİNİZİ YAPIN AMA ESAD'A BIRAKMAYIN!
Görüntüleri teknik sıkıntı nedeniyle şimdilik Türkçe'ye çeviremiyoruz ama kısmen ifade etmek gerekirse, Ümmü Eyhem isimli Alevi kadın bir Direnişçiye sarılırken "Bizi Şebbiha'ya bırakmayın" diyor. Buna karşılık Devrimci ise, "Siz bize emanetsiniz ve artık güvendesini" şeklinde cevap veriyor. Olayla alakalı tüm detayları anlatan kadın, yaşadığı vahşetin etkisinde görünüyor.

SÜNNİ KATLİAMI GELEBİLİR!

Bilmeyenler için şaşırtıcı gelebilir ama Şebbiha'nın kontrolsüzlüğü Esad Ordusu'nda da hoşnutsuzluk yaratıyordu. Hatta Özgür Ordu'ya geçen general ve üst düzey komutanların, disiplinsiz ve şuursuz bu katliam birliğinin insanlık dışı uygulamalara imza atarken emir-komuta zincirinden çıkmasından şikayet ediyordu.

İşte şimdi aynı Şebbiha'nın yaptığı bu katliamdan sonra, vahşeti Özgür üstüne atmak için, sanki intikam alınıyormuşçasına bölgede bir 'Sünni Katliamı' yapılabileceği haberleri geliyor.

ÖZGÜR ORDU: BİZ SİVİL ÖLDÜRMEYİZ! BUNU HERKES BİLİR!

AnalizMerkezi.com Yayın Yönetmeni Fatih Tezcan'ın ulaşabildiği Özgür Ordu komutanlarından Ebu Muhammed, katliamın daha fazla ayrıntısının yarın ortaya çıkacağını ve kendilerinin üzerinde şüphe bulunmadığını ifade etti. Silahlı direnişin başladığı Temmuz 2011'den bu yana sivillere dokunmamışken şimdi Esad devrilirken saldırmalarının iddia değil hayal bile edilemeyeceğini ifade eden komutan, Humus'ta ve Lazkiye'deki bir çok alevi köyünün kendilerine haber gönderdiğini ve Esad Rejimi'nden nefret ettiklerini bildirdiklerini, ancak kendilerinin operasyonlardan fırsat bularak Alevi köylerini rejimden korumalarının çok zor olduğunun altını çizdi.

AnalizMerkezi.com


AnalizMerkezi.com/ÖZEL

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Turgay Bekin
2012-12-12 04:49:49
Helal olsun Cehs-ul Hurr'e, Sunni hakkani Islam neymis gostersin Dunya'ya.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim