• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Dörtyol Gazze Olsa Başbakan Ağlardı!'

Dörtyol Gazze Olsa Başbakan Ağlardı!
BDP lideri Demirtaş, ''4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı'' dedi.

 

 

 

 

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da partisinin il binasında düzenlenen basın toplantısında, toplumun içinde bulunduğu tehlikeli duruma dikkat çekmek istediklerini, Hatay Dörtyol'da parti teşkilatları ve orada yaşayan Kürtlerin hedef haline getirildiğini öne sürdü.

''Başbakan ve diğer hükümet yetkililerinin hedef gösteren söylemleri doğrudan tabanımızı, kitlemizi, parti binalarımızı hedef haline getiriyor. Daha önceden hazırlanmış gruplar harekete geçiriliyor. Parti binalarımız polisin gözleri önünde yağmalanıyor, ateşe veriliyor ve büyük bir coşkuyla, heyecanla parti binalarımızın yanması, küle dönmesi izleniyor'' iddiasında bulunan Demirtaş, sonrasında da sadece etnik kimliği Kürt olduğu için insanların işyerlerinin yakıldığını söyledi.

Vatandaşların kendi işyerlerine sahip çıkamadığını ifade eden Demirtaş, şöyle dedi;

''Bütün bunlar emniyetin ve hükümet yetkililerinin gözü önünde gerçekleşiyor. 4 gündür sürekli girişimlerde bulunuyoruz, fakat devlet bunu engellemiyor. Bunun bilinçli bir politika olduğu artık ortaya çıktı. Hükümet çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Bize göre hükümet bunu yapıyor.

PKK'ya karşı Kürt halkını rehine olarak tutuyor ve şantaj yapıyor. Sivil, yaşanan olaylardan ve PKK'nın yaptığı eylemlerden bağlantısı olmayan Kürt halkını elinde tutarak şantaj yapıyor. Dörtyol'da açığa çıkan budur.

İçişleri Bakanı dün Adana'da olmasına rağmen, 4 gündür yanan Dörtyol'u ziyaret etme gereği duymuyor. Orada yanan 50'den fazla işyeri var. Hükümet bu şekilde bütün Kürt halkını tehdit ediyor. Bu oyunu hükümet oynuyor. Bu oyun, bugüne kadar Maraş, Çorum ve Sivas'ta sahnelenmiş oyunlardan çok daha derin bir oyun olarak görülüyor. Bu işten BDP ve Kürtleri sorumlu tutanları şiddetle kınıyorum. Orada saldırıya uğrayan Kürtlerdir.

Partimiz de her yerde yaşayan Kürtler de yaşanan ölümlerden acı duyduğunu ifade ediyor. Hükümet bu konuda derhal açıklama yapmalı. 4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı. 500-600 kişilik grubu durduramadıklarını söylüyorlar. 4 gündür 500 kişiye müdahale edemiyor. Ortada devlet, hükümet ve AKP provokasyonu vardır. Şu grubun, bu grubun şu milliyetçi grubun olabilir onlar tetikçi olarak kullanılabilir. Fakat siyasi iradesinin hükümet olduğunu açığa çıkmıştır.''

‘DÖRTYOL’DA DEVLET YOK’
Olaylar dursun diye çok çaba sarf ettiklerini ifade eden Demirtaş, şunları söyledi;

''Ancak Dörtyol'da devlet yok. Fakat biz BDP olarak orada bir katliam gerçekleşmesini oturup izleyecek değiliz. Bu nedenle biz yarın sabah Diyarbakır'dan Dörtyol'a gideceğiz.

Buradan sivil toplum kuruluşlarına, barolara bu ülkenin barışından yana olanlara çağrıda bulunuyoruz. Yarın gelin Dörtyol'a gidelim. Biz barış mesajımızı götürelim. Barış ve sükuneti bizler sağlayalım.

BDP olarak halkın etnik milliyetçilikle körüklenerek devlet eliyle örgütlenerek bu ülkenin vatandaşı olan Kürtlere karşı katliam hazırlığı yapmasını izleyemeyiz, izleyici olmayacağız. Bundan sonra böylesi bir olayın yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz. Benzer bir durumda da halkın sahipsiz olmadığını herkes tarafından bilinecek.

Çocuk oyuncağı değil, kimse ateşle oynamasın. Hükümet ateşle oynamasın. Yaşanan ölümlerin sorumlusu BDP ve Kürt halkı değildir. Biz ölümleri durdurmak istiyoruz. Eğer Dörtyol'daki halk yaşanan ölümlere tepki gösteriyorsa bunun sorumlusu AKP ve hükümettir. Hükümet bu ülkede nasıl tehlikeli bir oyun oynadığını fark etmeli. Bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Orada bir Türk-Kürt çatışması yoktur. Orada açıkça bir Kürt halkına saldırı vardır. Bu şekilde lanse edilmesini doğru bulmuyoruz.''

**

Polisin görüntülediği BDP'li başkan tutuklandı

Adana'da, polis tarafından izinsiz gösteriye katılanları örganize ettiği görüntülenen BDP Seyhan İlçe Teşkilatı Başkanı Hüseyin Beyaz tutuklandı.

ADANA - Adana'da korsan gösteri organize ettiği, polise taş atan gençlerin kimlikleri belirlenmemesi için yüzlerine taktıkları poşuları düzeltirken görüntülendiği öğrenilen BDP Seyhan ilçe başkanıyla birlikte 5 kişi tutuklandı.

14 Temmuz 1982 tarihinde Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde başlattıkları açlık grevi sonrası ölen terör örgütü PKK üyelerini anma bahanesiyle 25 Temmuz'da, Ova, Şakirpaşa, Gülbahçesi ve Dağlıoğlu mahallerinde izinsiz gösteri yapan, polis ekiplerine de taş ve molotofkokteyli atılmasıyla ilgili Fatih G, Okan D. ve A.S. (14) gözaltına alındı.

Foto Film Şube Müdürlüğü ile TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çekilen görüntülerin incelenmesinin ardından da belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Operasyonda, BDP Seyhan İlçe Başkanı Hüseyin Beyaz, Agit B. ve Murat C. gözaltına alındı.

İLÇE BAŞKANI KAYDEDİLDİ
BDP Seyhan İlçe Başkanı Hüseyin Beyaz'ın Ova Mahallesi 2 Sokak üzerinde düzenlenen izinsiz gösteriyi organize ettiği belirlendi.

Beyaz'ın izinsiz gösteride terör örgütü lehine sloganlar atıp, polise taş ve molotofkokteyli ile saldıran grubu yönlendirirken polis kameraları tarafından görüntülendiği öğrenildi.

Görüntülerde Beyaz'ın polise taş atan gençlerin kimlikleri belirlenmemesi için yüzlerine taktıkları poşuları düzelttiği, ölen terör örgütü üyelerinin resimlerinin bulunduğu ve terör örgütünü övücü yazıların olduğu bez afişlerin nasıl taşınacağına ilişkin yönlendirmeler yaptığının görüldüğü kaydedildi.

UÇUCU MADDEYLE CESARETLENDİRİYORLAR
TEM Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon kapsamında Gülbahçesi Mahallesi 13052 Sokak'ta bulunan evle 13362 Sokakta'ki arazide de arama yaptı.

Burada, molotofkokteyli yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 65 boş şişe, 8 litre benzin, fitil olarak kullanılan çok miktarda bez parçası, yaklaşık 2 kilogram ağırlığında patlayıcı yapımında kullanıldığı belirlenen toz madde, 5 tüp uçucu madde ele geçirildi.

Uçucu maddelerin yanıcı madde hazırlanmasının yanı sıra terör örgütü lehine düzenlenen korsan gösterilere katılanları cesaretlenmek amacıyla da kullanıldığı tespit edildi.

Sorgulanmalarının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 14 yaşındaki A.S, 6008 sayılı ''Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' gereği serbest bırakılırken, BDP İlçe Başkanı Beyaz'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.


KUZENİ YASADAN YARARLANIP ÇIKMIŞTI
Bu arada zanlılar arasında bulunan Agit B'nin kamuoyunda ''taş atan çocuklar'' olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesiyle Pozantı ilçesindeki cezaevinden tahliye edilen Ali Bayav'ın kuzeni olduğu belirlendi.

Ali Bayav, yaklaşık 1 ay önce merkez Seyhan ilçesi Şakirpaşa Mahallesi'nde düzenlenen izinsiz gösterilere katılarak polise taş attığı iddiasıyla tutuklanmış, daha sonra yasadan yararlanarak serbest kalmıştı. Cezaevinden çıktıktan sonra ailesine kavuşan Bayav, pişman olmadığını belirtmişti.

BDP Dörtyol'a gidiyor

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün, 4 polisin hayatini kaybettiği  olayların yaşandığı Hatay Dörtyol’a gideceklerini söyledi.

Hatay Dörtyol’da, hafta başında 4 polisin  hayatini kaybetmesinden sonra başlayan olaylar dün duruldu.

Olaylara rağmen hiçbir bakanın dörtyol ilçesine gitmemesini eleştiren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün için, bir heyetle ilçeye gideceklerini söyledi. Demirtaş "Olaylara rağmen Başbakan ve hiçbir bakan Dörtyol'a gitmedi, biz yarın (bugün) ilçeyi ziyaret edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

g

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim