• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Doğu Türkistan

Doğu Türkistan
Doğu Türkistan'da geçmişte neler oldu?Katliamın sebepleri neler ve 'Abdullah Gül zamanlaması' ne? Doğu Türkistan'da bundan sonra neler olabilir? Hepsi burada.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Polisi, Rabiya Kadir'in liderliğindeki Dünya Uygur Kongresi'nin, dün meydana gelen olayların düzenleyicisi olduğuna ilişkin kanıtlar bulunduğunu ileri sürdü.

Bölgenin kamu güvenliği biriminin sözcüsü, resmi Şinhua Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, kimi kişilerin şiddet olaylarını yönetmek için yurtdışındaki kimi numaraları aradığını ve yurtdışındaki Doğu Türkistan gruplarıyla yapılan konuşmaların kayıtları bulunduğunu söyledi.

Kaydedilen telefon görüşmelerinde Rabiya Kadir'in, ''Urumçi'de kimi şeyler olacak'' dediği, erkek kardeşiyle yaptığı görüşmede de Guangdong eyaletindeki oyuncak fabrikasında meydana gelen olayları kastederek, ''Çok şey olduğunu biliyoruz'' diye konuştuğu ileri sürüldü.

BÖLGENİN GEÇMİŞİ

Çin'in hakimiyetindeki Uygur bölgesi, 1930'larda şiddetli bir ayaklanmaya sahne oldu. Bu ayaklanmalar netice verdi ve ''Şarki Türkistan Cumhuriyeti'' kuruldu. Ancak çıkan karışıklık ve yaşanan gelişmeler sonrasında bölgenin Çinli kumandanı Komünist Parti'ye bağılığını ilan edince, Çin ordusu kansız bir şekilde Uygur bölgesini ele geçirdi. Rusya'nın da etkisiyle Çin'deki İsa Yusuf, Mehmet Emin Buğra ve binlerce Uygur ile Kazak Türkü, Pakistan ve Hindistan'a iltica etti. Uygurlar için karanlık günler başlamış oldu. Tansiyonun sürekli yüksek olduğu bu bölgede Uygurlar ile Çinliler arasında sık sık çatışmalar oluyor.

Çin, Uygurların El Kaide ile bağlantılı olarak bağımsız bir devlet kurma çabası içinde olduğunu savunuyor. Uygurlar ise Çin'in 'terörizm' kisvesi altında kendilerini yok etme planı uyguladığını ileri sürüyor. Çin'in özellikle '11 Eylül 2001' sonrasında uyguladığı baskı politikaları Uygurların büyük tepkisini çekiyor.

1 milyondan fazla nüfusa sahip Urumçi'de, 17 farklı etnik milliyet yaşıyor. Çin'in 1949'dan sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne uyguladığı göç sonrası, Han Çinlilerinin sayısı Uygurların nüfusuna yaklaştı. Sincan, Çince'de yeni sınır anlamına geliyor.


Resmi ajanslara göre 140 kişinin hayatını kaybettiği, 816 kişinin de yaralandığı olaylarda bölgeden gelen haberlerde resmi olmayan ölü sayısının yüzlerle ifade edildiği belirtiliyor. Sincan Üniversitesi ile şehrin banliyölerinin yakınlarındaki bazı yolların halen ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Bazı yollarda enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor ve çok sayıda dükkan da kapalı durumda. Sincan'da 8 milyon Müslüman Uygur Türkü yaşıyor.

OLAYIN GELİŞİMİ

26.06.2009 Günü Çin iç eyaletlerinden Guandongda zorunlu işçi olarak götürülen Doğu Türkistanlı Uygurlar ile Çinliler arasında vukuu bulan tartışma Çinli Uygur kavgasına dönüşmüş kavgada binlerce Çinli tarafından dövülerek öldürülen masum Doğu Türkistanlı Uygur vatandaşların ölümlerini protesto etmek amacı ile URÜMÇİ şehrinde dört bölgede toplanan çoğunluğu aydınlardan ve halktan oluşan gurubları dağıtmak için Çin polisi gaz bombası ve gerçek mermiler kullanarak halkı dağıtmak istemiş alınan haberlerde ölü sayısının 100'lerin üzerinde olduğu bir o kadar da yaralıdan bahsedilmektedir. Çin polisini önüne gelen Uygur Türk'ünü suçlu suçsuz tutukladığı bildirilmektedir.

Ulusal basın ve medyasından dünyaya duyurulan haberlerde olayların sabah başladığı akşam saatlerinde devam etmekte olduğu haberi verilmekte. Çin olayları kanlı şekilde bastırmanın yoluna giderek halka gözdağı vermektedir. Olayların gerçek ne kadar küçümsenmeyecek olduğu alınan resimlerde açıkça ortaya çıkmaktadır. Burada Çin protesto yapan halkın üzerine gaz bombası atarak gerçek mermiler kullanarak masum insanları katlederek Uygur halkını kendi ayaklandırmıştır.

Bütün Dünya devletlerine İnsan hakları Örgütlerine sivil toplum örgütlerine seslenen yetkililer "Çin'in işlediği devlet terörüne İnsan hakları ihlallerine dur demelerini bekliyoruz" diyor.

OLAYLAR KAŞGAR ŞEHRİNE SIÇRADI

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti Urumçi'de çıkan olayların ardından, protesto gösterileri bölgenin kuzey batısında yer alan Kaşgar kentine sıçradı.

Kaşgar kentinde yaşayan Yakub isimli bir Uygur, Associated Press muhabirine, öğleden sonra İdkah Camisinden ayrılan 300 protestocunun polis tarafından durdurulduğunu aktardı.

Polisle tartıştıklarını ancak arbede yaşanmadığını belirten Yakub, protesto sırasında etraflarının polis tarafından aniden sarıldığını kaydetti.

Urumçi'de çıkan olaylarda ölü sayısının 140, yaralı sayısının ise 828 olduğu açıklanmıştı.

* * *

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili Çin'den resmi bir açıklama beklediklerini bildirdi.
Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 23 Haziranda Çin'i ziyareti sonrasında, böyle bir olayın gerçekleşmesini manidar bulduklarını belirtti. Topçu, açıklamasında şunları kaydetti:
''2002 yılında, Sayın Devlet Bahçeli'nin, Kaşgar ziyareti sonrası on binlerce tarihi eserin yakılıp dil yasağına gidilmesi hafızalarda iken, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası Uygur Türklerine karşı girişilen bu katliama dair Dışişleri Bakanlığının cevabı nedir? Sayın Başbakan, bu konu hakkında ne söyleyecektir? Hükümet, Çin'le ilişkilerinde hala hiçbir şey olmamış gibi mi davranacaktır? Bu olayla ilgili Çin elçisi Dışişleri Bakanlığı tarafından uluslararası esaslara göre dinlenilmiş midir?
Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine mezalimi sürdükçe, Çin Devleti, Türk milleti için düşmandır. Çin'den resmi bir açıklama bekliyoruz. Uygar ve özgür dünyayı göreve çağırıyor ve bu katliama seyirci kalmamalarını istiyoruz. BBP, Doğu Türkistan davasını unutmayacak ve unutturmayacaktır.''
Topçu'nun, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hayrullah Efendigil'i arayarak olaylarda hayatını kaybedenler için baş sağlığı dileğinde bulunduğu da bildirildi.

* * *

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili, ''Gelişmelerden endişeliyiz. Aldığımız bilgilere göre, ölü sayısı 500'ün üzerinde. Binlerce yaralı var'' dedi.
Tümtürk, yaptığı açıklamada, bölgede yaşanan olayların temelinde Çin'in asimilasyon politikasının yattığını iddia etti.
Çin'deki olayların ilk kıvılcımının 26 Haziranda Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında başladığını belirterek şunları söyledi:
''26 Haziranda Guangdong eyaletindeki başlayan olaylarda 300 kişi hayatını kaybetmişti. Çin, uzun yıllardan beri özellikle son 5 yılda Doğu Türkistan'dan 18-25 yaş arasındaki genç kızları zorla alarak Guangdong eyaletindeki oyuncak fabrikalara götürerek zorla çalıştırıyor. Bu insan hakları ihlaline dünya bugüne kadar göz yumdu. Doğu Türkistan'daki gelişmelerden endişeliyiz. Aldığımız bilgilere göre, ölü sayısı 500'ün üzerinde. Binlerce yaralı var. Dün Urumçi'de gelişmeleri protesto etmek isteyen üniversiteli gençlerin üzerine yaylım ateşi açılmış ve yüzlerce kişi öldürülmüş. Urumçi'de ve diğer kentlerde de olaylar devam ediyor. Gelişmelerden endişeliyiz.''

-ÇİN'İ PROTESTO-

Dernek Genel Başkanı Seyit Tümtürk, bu olayların sorumlusunun Çin hükümeti olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:
''Yarın Ankara'da Çin Büyükelçiliği önünde tüm siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile Çin'de yaşanan vahşeti protesto edeceğiz. Basın açıklaması yapacağız. Çin'in acilen gerekli önlemleri alarak Uygur katliamı yapılmasını önlemesini arzu ediyoruz. Olayların, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Doğu Türkistan'ı ziyaret etmesinin ardından başlamısını manidar buluyoruz. Çin'de yaşanan vahşeti izlemek isteyenler www.gokbayrak.com adresine girebilir. Doğu Türkistan'ın hür dünya ile internet, telefon ve tüm iletişim ağları kesildi. Yarınki protesto eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz. Yarın ayrıca şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılacağız.''

* * *

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Cintao, İtalya'da bugün başlayan resmi ziyaretinin ilk gününde insan hakları uyarısıyla karşılaştı.
İtalya Cumhurbaşkanı Georgio Napolitano, Quirinale Sarayı'nda Hu Cintao'yu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, "İnsan hakları konusunda yeni adımlar gerekiyor. İtalya, Çin'in kararlarındaki bağımsızlık ve gerekçelerine azami saygı esası çerçevesinde bu meseleyi de ele alma niyetindedir" dedi.
Napolitano'nun Hu Cintao'ya insan hakları konusunda genel bir uyarı yapmakla yetinerek, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kanlı olaylara açıkça atıfta bulunmaması da dikkati çekti.
İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, "Konuk başkanla Çin'in ekonomik ve toplumsal kalkınma alanında gerçekleştirdiği gelişmenin insan hakları alanında yeni düzenlemeleri zorunlu kıldığı konusunda mutabık olduğumuzu müşahede ettik" diye konuştu.
Bugün İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile de bir araya gelecek olan Hu Cintao, İtalya'nın L'Aquila kentinde düzenlenecek G-8 zirvesine de katılacak.

* * *

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili olarak Türk hükümetinin saldırıların derhal durdurulması için vakit geçirmeden kararlı bir tutum sergilemesini, Çin hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmasını ve uluslararası camianın harekete geçmesi için adım atmasını'' istedi.
Bahçeli, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de soydaşların maruz kaldığı saldırı ve katliamların Türk Milletini derin bir kedere ve endişeye sevk ettiğini'' dile getirdi.
Bölgeden gelen ilk haberlere göre olaylarda 140 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının 800'ü aştığını belirten Bahçeli, şunları kaydetti:
''Uygur Türklerinin insanlık dramı Türk milleti için çok hassas bir konudur. Türk milletinin arzusu ve beklentisi, soydaşlarımızın Çin'in toprak bütünlüğü içinde temel hak ve özgürlüklerden yararlanacakları şartların ve ortamın hazırlanması ve maruz kaldıkları şiddet ve baskıların biran önce son bulmasıdır.
Bu olayların ve saldırıların Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeye yaptığı ziyaretin hemen sonrasında meydana gelmesi düşündürücü ve esef vericidir. Türk hükümeti Uygurlu kardeşlerimize yönelik saldırıların derhal durdurulması için vakit geçirmeksizin kararlı bir tutum sergilemeli, Çin hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmalı ve bunun ısrarlı takipçisi olmalıdır. Uluslararası camianın da bu insanlık ve hukuk dışı şiddet uygulaması karşısında sessiz kalmaması gerekir. Hükümet, uluslararası camianın bu konuda harekete geçmesi için de gereken adımları bir an önce atmalıdır.''
Bahçeli, MHP'nin, hükümetin bu yöndeki girişimlerini destekleyeceğini ifade etti.

* * *

Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği Onursal Başkanı Arslan Alptekin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayların nedeninin çok eskiye dayandığını belirterek, ''Bu zulme dayanamayan insanlar artık 'yeterse yeter' diye ayaklanma derecesinde harekete başlamışlardır'' dedi.
Alptekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yaşanan olayların Kanton eyaletinin bir fabrikasında çalışan işçilere Çinlilerin hücum ederek, Uygur işçileri öldürmesine bağlandığını ifade eden Alptekin, ''Buna öyle bakmamak lazım. Bu olay çok eskiye dayanır. Bu zulme dayanamayan insanlar artık 'yeterse yeter diye ayaklanma derecesinde harekete başlamışlardır. Çin devlet terörü Doğu Türkistan'da çok şiddetli bir şekilde esmektedir. Bu zulme, işkencelere bu katliamlara dayanamayan millet birden bire ayaklanıyor' diye konuştu.
Kanton eyaletindeki fabrikada çalışanların mecburi olarak oraya götürülüp çalıştırıldığını, bunların boşalttığı yerlere de Çin'den göçmenler getirip yerleştirildiğini savunan Alptekin, ''buradaki maksat Doğu Türkistan'daki nüfusun tamamen eritilmesi ve yok edilmesidir'' iddiasında bulundu.
''Orta Asya coğrafyasında senelerden beri oynanan büyük oyun olduğunu'' öne süren Alptekin, ''Amaç Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur Türklerinin tarih sahnesinden silmektir'' diye konuştu.
''Şiddetsiz ve BM'nin tanımış olduğu haklar çerçevesinde çözüm önerilerinde bulunduklarını'' anlatan Alptekin, şunları kaydetti:
''Doğu Türkistan'da 'Nasıl olsa öleceğiz. Yatıp öleceğimize savaşıp ölelim' diyen gençlerimiz var. Bunun böyle olmasını istemiyoruz. Çinlilere bir mesaj yolluyoruz devamlı olarak. 'Her iki tarafın menfaatine göre bir çözüm yolu arayalım. Demokratik bir sistemde, insan hakları dahilinde bir çözüm arayalım' diyoruz ama bunu kabul etmiyorlar. Şimdi Doğu Türkistan'ı Çin'in ayrılmaz bir parçası diyorlar. Buradaki halkın Çin'e bağlı olduğunu söylüyorlar. Fakat orada Uygur Türk'leri ikinci sınıf değilde onuncu sınıfın aşağısında bir muamele görüyor.
Çin'de bir çocuk sınırlaması varken, Doğu Türkistan'da yaşayan Çinlilere ne kadar çocuk yaparsanız yapın deniliyor. İnsan yaşamının kalitesini yükselteceğiz deniliyor. Uygurlara imkanlar sunarak kaliteli yaşama imkanı sağlanmıyor. Urumçi'de çıkan hadise bunlardan dolayı senelerden beri birikmiş olan kin, nefret, artık dayanamamazlıktır.''
İki tarafında şiddet kullanmasını istemediklerini dile getiren Alptekin, şu anda Avrupa ve Amerika'da Doğu Türkistan davasının iyi bir konuma geldiğini, şiddetsiz siyaset ve kendi kaderlerini kendi belirleme yöntemini sürekli dile getirdiklerini kaydetti.


Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de meydana gelen olaylara sebebiyet veren sorumluların en kısa zamanda tespit edilmesinin ve adaletin tecelli etmesinin beklendiğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de dün meydana gelen olaylarda, edinilen ilk bilgilere göre 140'tan fazla insanın hayatını kaybettiğinin, 800 kişinin de yaralandığının derin üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi:
"Olaylara sebebiyet veren sorumluların en kısa zamanda tespit edilmesini ve adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. İstikrarlı ve müreffeh bir ülke olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Çin Halk Cumhuriyeti'nde bu tür olayların ileride meydana gelmemesi için gerekli tedbirlerin alınacağına inanıyoruz. Yaralılara acil şifa, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve başta Sincan Uygur Özerk Bölgesi halkı olmak üzere tüm Çin halkına başsağlığı diliyoruz."

KATLİAMIN ABDULLAH GÜL ZAMANLAMASINA DAİR İBRAHİM KARAGÜL ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

AKİF EMRE'NİN 'DOĞU TÜRKİSTAN'IN GELECEĞİ' ANALİZİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim